ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Öğrencilerinin karanlık dünyasını müzikle aydınlatıyor
Öğrencilerinin karanlık dünyasını müzikle aydınlatıyor
Engelli Yasemin için eğitim seferberliği başlattılar
Engelli Yasemin için eğitim seferberliği başlattılar
Bulgaristan'dan göçün sembol yüzleri 30 yıl sonra bir arada
Bulgaristan'dan göçün sembol yüzleri 30 yıl sonra bir arada
Emekli olan imamları gitmesin diye lojman yaptılar
Emekli olan imamları gitmesin diye lojman yaptılar
10 yıldır şizofreni hastalarını topluma kazandırıyorlar
10 yıldır şizofreni hastalarını topluma kazandırıyorlar

R Bülend KIRMACI

ASIL GÜNDEM
19 Haziran 2019 Çarşamba

Bir memlekette siyaset, spor, adalet, belediye, sanat, aklınıza ne geliyorsa ve ne varsa her şey tartışılır… Halk bir yandan bunları konuşur bir yandan aşına, işine, ocağına bakar.. Halkın, vergi vermek, askere gitmek, çalışmak, üretmek gibi ödevleri de vardır.. Fakat asıl görev, memleketi yönetenlere veya yönetmeye aday olanlara düşer; onlar, daha derinlikli bakmak, daha incelikli düşünmek, planlar yapmak ve halkın tümü için sağ salim rotalar çizmek zorundadırlar. Halk gündelik yaşamla boğuşurken, siyasetçi, halkın sığ sularda veya olası fırtınalarda “boğulmaması” için gereken tüm önlemleri almakla sorumludur… Esasen halkın en büyük derdi doğru dürüst geçinmek ve güvenli, güvenceli bir iş sahibi olmaktır. Türkiye’mizin de bu anlamda ciddi sorunları vardır.

Geçim derdi had safhada!

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2019 Mayıs ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklanmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Mayıs 2019 fiyatlarına göre yapılan araştırmada, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.198,06 TL olarak hesaplanmıştır. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 6.622,11 Lira olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %0,89 oranında yükseldiğini göstermektedir. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre %0,96 oranında artmış ve 2.462,61 Lira olarak hesaplanmıştır. Bu durumda olan milyonlarca kişi ve aile vardır. Geçinmek giderek güçleşmekte, çarşı pazar filesi pahalı hale gelmektedir. Gelir dağılımı adaletsizdir. Bölüşüme, paylaşıma ilişkin ciddi sorunlar vardır. En yüksek (%48)  ve en düşük (%6) gelir alan yüzde 20’lik kesitler arasında sekiz katını aşan farklar, öte yanda, bölgelerde kentler, kentlerde semtler arasında ciddi uçurumlar vardır.

Hayat pahalılığı yakıcı!

Öte yandan, aynı endekse göre Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2019 yılı Mayıs ayında 2.536,08 Lira olarak tahmin edilmiştir. Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Mayıs 2019 verilerine göre günlük 53,10 TL olduğu belirlenmiştir. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.592,94 TL olmuştur. Mayıs 2019 itibarı ile ortalama 3.786,21 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %42,07’sini oluşturmuştur. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 943,14 TL olarak belirlenen kira gideri ise Mayıs 2019 ortalama maaşının %24,91’ine denk gelmiştir. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %66,98’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %33,02’si kalmıştır. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Mayıs 2019 maaşından geriye yalnızca 1250,21 TL kalmıştır… Ücret skalası dengesizdir, vergi yükü hakkaniyet dışıdır. Eğitim ve sağlık paralı ve pahalı haldedir. Gıda güvenliğine yeterince önem verilmemekte, Türkiye’de tarım üretimi toplumun ucuz, temiz ve yeterli beslenmesine imkan sağlamamaktadır.

İşsizlik yaman sorun!

Bir diğer olgu da işsizliktir. Siyasetin, devlet yönetiminin güvenlikten sonraki birinci görevi vatandaşına iş bulmaktır. Ne var ki; TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 334 bin kişi artarak 4 milyon 544 bin kişi olmuştur. İşsizlik oranı 4 puanlık artış ile %14,1 seviyesinde gerçekleşmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Mart dönemi Hanehalkı İşgücü Araştırması ile İŞKUR verilerini değerlendiren DİSK-AR, geniş? tanımlı işsizlik oranını da yüzde 21 olarak hesaplamıştır. Turizm ve inşaat gibi sektörlerin mevsim etkileri hariç tutulduğunda işsizliğin hem oransal hem de sayısal olarak tırmanmaya devam ettiği bildirilen araştırmada; Mart 2018’de yüzde 11,9 olan tarım dışı işsizliğin Mart 2019’da yüzde 16.1’e yükseldiği tespitleri de yapılmaktadır. Ayrıca, Ağustos ayından itibaren işsizliğin düzenli yükselişinin “en çok” gençleri ve genç kadınları etkilediği ve “Genç İşsizliği”nin Mart 2018’e göre 7.5 puan artarak yüzde 17.7’den yüzde 25.2’ye yükseldiği belirtilmiştir. Sonuç olarak; Türkiye sektörleri itibariyle büyüyemiyor ve gençler başta olmak üzere çalışma çağında olan vatandaşlarına güvenli, güvenceli, geçerli iş sağlama konusunda yeterince başarım sergileyemiyor.

Karnemizi düzeltmeliyiz

Sonuçta karnemizde kırıklar vardır: Gelir dağılımı adaletsizdir. Bölüşüme, paylaşıma ilişkin ciddi sorunlar vardır. En yüksek ve en düşük gelir alanlar arasında kimi yerde sekiz- kimi yerde on katını aşan farklar, bölgelerde kentler, kentlerde semtler arasında ciddi uçurumlar vardır… Ücret skalası dengesizdir, vergi yükü hakkaniyet dışıdır. Eğitim ve sağlık paralı ve pahalı haldedir. Gıda güvenliğine yeterince önem verilmemekte, Türkiye’de tarım üretimi, toplumun ucuz, temiz ve yeterli beslenmesine imkan sağlamamaktadır. Nihayet, Türkiye sektörleri itibariyle büyüyemiyor ve gençler başta çalışma çağında olan vatandaşlarına güvenli, güvenceli, geçerli iş sağlama konusunda yeterince başarım sergileyemiyor

Başarım için..

Bu karneyi düzeltmek ve başarılı notlar almak zorundayız… Bu amaçla, tekrarlarsak; üretken yatırımların önü açılmalı, eğitim ile endüstrinin bağı geliştirilmeli, gençlere iş yaratılmalı, Teknoparklar, Organize Sanayi Bölgeleri yurt genelinde yaygınlaştırılmalı, vergide adalet, ücretlerde hakkaniyet sağlanmalı, tüketici haklarının fiili kullanımı etkinleştirilmeli, bilime, sanata, kültürel ürünlerin tüketimine önem verilmeli, yurt genelinde kütüphaneler açılması desteklenmeli, çocuklarımız ve gençlerimizin her türlü sportif olanaklardan yararlanması için gereken önlemler alınmalıdır… Asıl gündem budur ve bu olmalıdır!

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Esra SARI
Esra SARI
HANE HALKI KÜLTÜR HARCAMALARI ARTTI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
DÜNYA DEĞİŞİYOR, MESLEKLER DE
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
EGE'DE, AKDENİZ'DE SULAR ISINIRKEN
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TİCARET SAVAŞLARINDA SON DURUM
Hatice Karataş
Hatice Karataş
EFSANE ŞEHİR: ROMA
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
PORTRELER
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÖTEKİLEŞTİRMEK
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
‘BALIK’
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NASILSINIZ?
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
KÜRESEL YAVAŞLAMA
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
AVRUPA VE ABD NATO’DAN VAZGEÇEBİLİR Mİ?
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ULUSAL TEKNOLOJİ GÜÇLÜ SANAYİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
HAYVANSAL ÜRETİM
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
KENDİNE YABANCILAŞAN İNSAN
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
GÜZEL ATLAR ÜLKESİNİ GÖRMEYEN VAR MI?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İNSAN HAKLARI
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DÜNYA 'ŞİRKİSTAN'A DÖNDÜ...
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
DÜŞÜNCE ÜRETMEYE FIRSAT VERİLMELİ
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva