ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Öğrencilerinin karanlık dünyasını müzikle aydınlatıyor
Öğrencilerinin karanlık dünyasını müzikle aydınlatıyor
Engelli Yasemin için eğitim seferberliği başlattılar
Engelli Yasemin için eğitim seferberliği başlattılar
Bulgaristan'dan göçün sembol yüzleri 30 yıl sonra bir arada
Bulgaristan'dan göçün sembol yüzleri 30 yıl sonra bir arada
Emekli olan imamları gitmesin diye lojman yaptılar
Emekli olan imamları gitmesin diye lojman yaptılar
10 yıldır şizofreni hastalarını topluma kazandırıyorlar
10 yıldır şizofreni hastalarını topluma kazandırıyorlar

R Bülend KIRMACI

GELİR DAĞILIMI ADALETSİZ
29 Mayıs 2019 Çarşamba

Zenginin malı züğürdün çenesini yorar.. Çok veren maldan az veren candan.. Kiminin parası kiminin duası… Daha bir çok güzel deyim ve atasözü var kültürümüzde… Daha başkaları da var: “Komşusu açken tok olan bizden değildir!”.. “Emeğin hakkı alın-teri kurumadan verilmelidir”… Ve daha nicesi… Hepsinin ortak özelliği bir bakıma ekonomiyle, geçimle, paylaşımla ilgili olması… Gerçekte iktisadi çıkarlarına tarih boyunca çok da titizlenmemiş, bir diğergamlıkla paylaşmayı öncelemiş ve gösterişi ayıp, israfı günah saymış bir toplum için şu yukarıda sıraladığımız deyişler yine de iktisadi bilincin ışıltılarını günümüze taşıyan tespitlerdir…

Nasıl Kazanıyor Nasıl Paylaşıyoruz?

Evet nasıl kazandığımız kadar nasıl bölüştüğümüz de önemlidir ve modern iktisatta kabaca buna “gelir dağılımı” denmektedir… Biz, büyük bir aile olarak yıl boyunca ortaya koyduğumuz mal ve hizmetlerden elde ettiğimiz gelirleri aynı mantıkla ve bir şekilde, her toplum gibi paylaşıyoruz… Ne ki, bu paylaşım, ne bizim açımızdan ne de dünya geneli açısından çok da adil sayılamaz;  bizde ve hemen her yerde “gelir adil dağıtılmıyor”; bu konuda istatistiğe bile gerek yok; kestirme bir şehir turu her şeyi gözler önüne seriyor…

Dünya’nın da Sorunu

Sorun aslında Dünya’nın da sorunu… 2013 yılından bu yana Dünya’da da gelir dağılımı adaletsizliği giderek artan bir sorun teşkil etmektedir... Bu minvalde araştırmalar, Batı ülkelerinde daha az hatalı sonuçlar veriyor olsa da, yerkürenin özellikle “yoksul” kıtalarında bu ölçümleri gerçeğe yakın yapmak bile başlı başına zorluk teşkil etmektedir… Gelir dağılımı adaletsizlikleri ülkeleri, ülkelerde bölgeleri, kıtaları ve tüm dünyamızı bir şekilde etkiliyor ve ne yazık ki olumsuz anlamda değiştiriyor. Gerçekten, 2015 yılına ait ve bir grup akademisyenin dünya nüfusunun yüzde seksen beşini kapsayan 83 ülke bazındaki araştırmaları çarpıcı sonuçlar ortaya koymakta… Geride bıraktığımız 25 yıl içinde gelir dağılımını düzeltenler olduğu gibi daha da kötüye götürenler var…

Sınıfı Geçenler ve Küme Düşenler

Gelir dağılımı adaletinde “küme düşen” ülkeler Sahra-altı Afrika ve Latin Amerika’da kümelenirken, bu konuda en iyi resmi İskandinav ülkeleri veriyor… Endüstrileşmiş ülkeler daha adil bir gelir dağılımı sahibi olma konusunda daha şanslılar. Bunun yanı sıra sosyalist rejimden “demokrasiye” yönelen eski Doğu Bloku ülkelerinde pazar ekonomisine geçişin dayattığı özel sancılarla, gelir dağılımı tablosu daha çok bozuluyor. Ya da bir başka tanımlamayla, kapalı rejimden açık rejime geçiş nedeniyle gelir dağılımı bozukluğu daha net tespit edilebilir hale geliyor. Örneğin Çin, Hindistan, ABD ve Endonezya ele alınırsa, bu, dünya nüfusunun yüzde 45’inden konuşmak anlamına geliyor ve ne yazık ki bu kesit için gelir dağılımı adaletsizliği artan bir sorun haline gelmiş bulunuyor.

Türkiye’miz de Dertli!

Türkiye’de en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay, 2017’de bir önceki yıla göre 0,2 puan artarak yüzde 47,4’e yükseldi. En düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun aldığı pay ise 0,1 puan artarak yüzde 6,3 oldu. Toplumun en zengin yüzde 20’sinin gelirinin, en yoksul yüzde 20’sinin gelirine oranı 7,7’den 7,5’e düştü. O arada “Gini katsayısı”, 2017’de bir önceki yıla göre 0,001 puan artışla 0,405 olarak tahmin edildi. (1) 4 eşiğini geçmiş durumdayız ve en olumsuz sayılan 1 puanı neredeyse yarı yarıya egale etmiş vaziyetteyiz. Bu ülke geneli için yapılan bir tespit. Tabii bu tablonun bölgeler, kentler ve semtler için de bir maddi karşılığı olmak gerekir.

Bölgelerde Kentler Kentlerde Semtler

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı gelir ve yaşam koşulları araştırması bölgesel sonuçlarına göre, geliri en yüksek olan bölge, 30 bin 895 lirayla İstanbul oldu. Bu bölgeyi 26 bin 679 lirayla Ankara, 26 bin 213 lirayla Tekirdağ, Edirne, Kırklareli izledi. (2) Ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirinin en düşük olduğu bölgeler ise 9 bin 872 lirayla Mardin, Batman, Şırnak, Siirt; 10 bin 30 lirayla Şanlıurfa, Diyarbakır; 10 bin 878 lirayla Van, Muş, Bitlis, Hakkari olarak sıralandı. Her bölge için eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirin yüzde 50’si temelinde hesaplanan yoksulluk sınırına göre, gelire dayalı göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu bölgeler yüzde 13.2 ile Antalya, Isparta, Burdur; yüzde 12.4 ile Adana, Mersin; yüzde 12.3 ile Balıkesir, Çanakkale olarak gerçekleşti.

Ne yapmalı?

Gelir dağılımını düzeltici faaliyetler halen en çok hükümetlerden beklenen bir edim. Bu biraz da doğal bir olgu ancak işin “farkındalığı” konusunda çaba göstermek basın dahil tüm toplumun ortak bir borcu olsa gerek. Siyaset, elinde tuttuğu yetki ve yasa yapma gücüyle, mali, finansal ve para politikalarını kullanarak, emeklilik fonlarını düzenleyerek ve yatırım kararları izleğinde teşvik ve destekler üzerinden, toplumda gelir dağılımını düzenlemede halen en büyük araçlara sahip  kurumdur… Önemli olan bu aracın amaca uygun kullanımıdır. Bunu talep edecek olan da toplumun ta kendisidir. Türkiye’mizde ve Dünya’da daha adil bir gelir dağılımı talebi; eğitimde, ekonomide, sanayileşme ve tarım ve enerjide kaynakların çok daha verimli değerlendirmesini de zorunlu kılan bir konudur.

(1): Aydınlık.com.tr 18.9.2018 10:54 

(2):  Sputnik news.com  24.09.2018 11.25

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Esra SARI
Esra SARI
HANE HALKI KÜLTÜR HARCAMALARI ARTTI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
DÜNYA DEĞİŞİYOR, MESLEKLER DE
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
EGE'DE, AKDENİZ'DE SULAR ISINIRKEN
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TİCARET SAVAŞLARINDA SON DURUM
Hatice Karataş
Hatice Karataş
EFSANE ŞEHİR: ROMA
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
PORTRELER
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÖTEKİLEŞTİRMEK
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
‘BALIK’
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NASILSINIZ?
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
KÜRESEL YAVAŞLAMA
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
AVRUPA VE ABD NATO’DAN VAZGEÇEBİLİR Mİ?
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ULUSAL TEKNOLOJİ GÜÇLÜ SANAYİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
HAYVANSAL ÜRETİM
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
KENDİNE YABANCILAŞAN İNSAN
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
GÜZEL ATLAR ÜLKESİNİ GÖRMEYEN VAR MI?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İNSAN HAKLARI
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DÜNYA 'ŞİRKİSTAN'A DÖNDÜ...
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
DÜŞÜNCE ÜRETMEYE FIRSAT VERİLMELİ
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva