ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA SAĞLIK YAŞAM VİDEOLAR
Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı
Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı
Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni dönem
Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni dönem
Sınır bölgesinde 22 terörist etkisiz hale getirildi
Sınır bölgesinde 22 terörist etkisiz hale getirildi
Dijital bankacılık müşteri sayısı 85 milyonu aştı
Dijital bankacılık müşteri sayısı 85 milyonu aştı
Urartulara ait kale kalıntısı bulundu
Urartulara ait kale kalıntısı bulundu

R.Bülend KIRMACI

TÜRKİYE, HEPİMİZDEN BÜYÜKTÜR! (SİYASETİN PROGRAMINDA NELER OLMALIDIR?)
22 Haziran 2022 Çarşamba

GELECEĞİ KAZANMAK!

Seçim telaffuz ediliyor. Macun tüpten çıktı. “İdare edilen mi, Yönetilen mi” olmak istiyoruz. Tercih, bu olacak, bu olmalı. O nedenle ülkemizi gerçekten yönetecek liderliğe ve kadrolara ihtiyacımız var. Aslında “tercih” yapması gereken seçmenden önce siyaset… Siyaset, seçimden öncelikli olarak Türkiye’nin geleceğini kazanmaya bakmalı. Kadrosunu, programını bu doğrultuda oluşturmalı ve olgunlaştırmalı. Yok değilse, yani, ne seçmen, ne siyasal partiler gerçek ve gerçekçi tercihler üzerine odaklanmaz ve gereğini icra etmezse, her seçime gelecek seçimler için girilmiş olur.

HER SEÇİM MASRAFTIR, BU MASRAFA DEĞMELİ

Aslına bakarsanız seçim fena bir şey de değildir. Bir hesaplaşma, bir muhasebe, bir arınma, bir solukluk umuttur ve yeri geldiğinde bir takvim yılını izleyen her çevrimde yenilenebilir bir mekanizmadır… Tabiidir ki, seçimlerin bir de “maliyet(ler)i” vardır. Maliyetleri diyorum çünkü; öncelikle bütçeye yükü açısından ekonomik bir gider konusudur seçimler, ardından bir başka açıdan bakıldığında, bürokrasi, iş yaşamı ve sosyal yapıları etkilemesiyle toplumsal bir maliyet içerir, her seçim… Fakat bazen bu toplam maliyete katlanmak kaçınılmaz olur. Bu maliyeti karşılamanın en helal yolu, yukarıda ifade ettiğim gibi seçmen temelinde ve siyasal kurumlar ekseninde gerçekleştirilecek bir arınma ve bilinçlenmenin olması ve bu olgunlukla seçime gidilmiş olunmasıdır. Bilinçli seçmen, donanımlı kadrolar, dirayetli liderlik, her şeye değerdir. Çünkü bu kıvamla yapılan bir seçimin sonucu ne olursa olsun aslında kazanan Türkiye olacaktır…

TÜRKİYE’NİN İHTİYACI OLAN SİYASAL PROGRAM

Bu kıvam noktasına ne kadar yakınız, gerçekten “bilinçli” ve donanımlı bir anlayışın neresindeyiz? Asıl sorular bunlardır. Bu sorulara seçmeni temel alarak yanıt veremem belki ama, siyasetin öncelemesi gereken olguları ifade ederek bir ölçüde konuyu sizlerle tartışmaya açabilirim…

Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu “siyasal programdan” konuşursak; o program, çiftçi ve üreticiyi desteklemeli, savunma sanayi yatırımlarında hız kesmemeli, yazılım, biyolojik bilimler, lojistik, gen teknolojisi gibi yeni gelişmekte olan alanlarda da yatırımlar hedeflemeli, ulaşım, haberleşme sahasında entegre projeleri uygulamaya koymalı, Tekno-Parklara, KOBİ’lere, kooperatiflere, milli ve devletçi madenciliğe, halkçı ve devletçi tarıma büyük önem vermelidir…

Türkiye’nin programında aynı zamanda gelir dağılımı adaleti, ücretlerde ve vergide hakkaniyet de olmalı, Asya ve Avrasya hinterlandında yeni gelişen ekonomiler ile ülkemizin bağlarını güçlendirecek vurgular da yapılmalıdır.

PLANLAMA VE KAMU ÜRETKEN YATIRIMLARI

Öte yandan her daim ifade etmeye çalıştığım gibi Türkiye’nin mali disipline, kamu reformlarına, işletme yapılarının yenilenmesine, gençlerin her alanda özellikle de ekonomik kurumlarda yönetime gelmesine, sağlam para, denk bütçe ilkesini sahiplenmeye, harcama denetim ve kaynak yönlendirmede saydamlığa, çok ciddi bir planlama anlayışına, kamu üretken yatırımlarına ve bunların yurt genelinde dengeli dağılımına, israf ve savurganlıktan kaçınmaya, emeğiyle geçinenlerin refah düzeyini yükseltmeye ihtiyacı, ekmeğe, suya, havaya ihtiyacı kadar yaşamsaldır. Mutlu ve umutlu bir Türkiye, ancak bu yolla kurulacaktır. Türkiye’nin ihtiyacı olan siyasetin programında bu konular ve olgular kesin bir dille, berrak bir özle, anlaşılır bir içerikle, makul bir takvimle mutlaka yer almalıdır.

EKONOMİDE DEMOKRASİ, DEMOKRASİNİN EKONOMİSİ!

Türkiye’nin geçerli siyasal programında ekonomi ve demokrasiye ilişkin tespitler de yerli yerinde yapılmış olmalıdır… Üretkenlik kavrayışı ve arayışının ön plana çıktığı, toplu pazarlıklarda emeğin hakkına en çok yaklaşmasının aklı başında işverenlerce bile desteklendiği, sermayenin tabana yayılması, şirketlerin profesyonelleşmesi, karar süreçlerine üretim unsurlarının dışlanmadan katılması gibi yönelimlerle ekonomide demokrasi güçlendirilmelidir. Diğer yandan, sivil toplum örgütleri, kooperatifler, yatırım kararları anlamında insanların hayata katılmaları, tüm sosyal ve siyasal alanda, ekonomik gerçeklikle ve çevrimle daha fazla entegre olunması yönündeki yasal ve kurumsal düzenlemelerle, demokrasinin ekonomisi geliştirilmelidir...

ÇOĞULCULUK ZAFER VAAT EDİYOR

Daha da ötede, günümüzde hemen her kurumun kendisini yeni gelişmelere göre düzenlemesi kaçınılmaz görünüyor.

Bu devlet ya da bireyci kapitalizmin zaferi değil, tam tersine, duvarların enkazına, terörizmin caydırıcılığına(!) ve basın dahil tedrici tekelleşmeye karşın, çoğulculuk arayışının zaferidir. Siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişme “bütünlüğü” içinde, “demokraside iyileşme, ekonomide gelişme, toplumsal yaşamda yenileşme” 21. yüzyılın beklentisidir...

Siyasetin dili de, düşüncesi de, eylemi de bu gerçeği desteklemelidir.

Evet, iletişim çağı, bilgiye erişim, dünyayı öğrenme, çok sesli bir medya, yerel yönetimler ve demokratik kitle örgütleri artık daha bilinçli bir seçmen profiliyle beraber yükseliyor. Siyaset de bu anlamda kendini yenilemek zorunda kalıyor… Darısı başımıza diyelim ve devam edelim ve ekleyelim: Siyasal partiler ve kitle örgütleri karşıtlık oluşturmadan karşı durmayı, yıkıcı olmadan eleştirmeyi, eleştirmekle kalmayıp somut öneriler geliştirmeyi öğrenirse; yaşama olanağı bulabiliyor. Bu gelişme ve dinamik aynı zamanda Türkiye’nin kaynaklarının yerinde değerlendirilmesi açısından da önemli görülüyor. Siyaset bu anlamda da kendini geliştirmelidir.

GERÇEK KAZANIM “GELECEĞİ KAZANMAKTIR”

Seçimleri kazanmaktan önce seçmenin güvenini kazanmak, Türkiye’yi 21. yüzyıla hazırlamak, ekonomik ve sosyal kalkınmamızı istikrara kavuşturmak zorundayız; işte bu yolda ilerlemek, gerçek ve övünülesi bir zaferdir ve tarih gelip geçici, rastlantısal- savruk “başarıları” değil, ülkelerine kalıcı başarılar kazandıranları yazar!

Seçmen yarınları, siyasetçi gelecek kuşakları düşünürse, makus talihimiz değişir, Türkiye arşa kadar zaferlerle yükselir. Ve herkes her zaman şuna inanmalı ve asla unutmamalıdır: Türkiye, hepimizden büyüktür!

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Murat BALCI
Murat BALCI
MARKETE İNDİRİM, AKARYAKITA BİNDİRİM!
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ENDÜSTRİYEL TURİZM
Aybala Almina MELEK
Aybala Almina MELEK
BÜYÜKNOHUTÇU CİNAYETİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
EYT’DE FORMÜL ENFLASYONU
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
KAZANDIKLARIMIZ VE KAYBETTİKLERİMİZ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
HEDEF: BALKANLARDAKİ TÜRK İZLERİNİN SİLİNMESİ OLMAMALI!
Elif AYDIN
Elif AYDIN
SERGİLENEN HAYATLAR
Fatmanur ÇOLAK
Fatmanur ÇOLAK
ÇOCUKLAR VE GELECEKLERİ
Esra SARI
Esra SARI
VATANDAŞ DIŞARDA YEMEK YEMEYE ÇEKİNİR OLDU!
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
TÜKETİM ÇILGINLIĞINA KAPILANLAR
Sedat SADİOĞLU
Sedat SADİOĞLU
VAZGEÇİLMEZ ELEMAN: 'İNSAN'
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
İZMİT TEHCİRİ YARGILAMALARI-I
Nimet KÜLTEKİN
Nimet KÜLTEKİN
MENAPOZDA BESLENME
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Ebru BALIKÇI
Ebru BALIKÇI
EV İŞLERİ DEMANSTAN KORUYORMUŞ
Kadriye CİRİTCİ
Kadriye CİRİTCİ
YAZ GÜNLÜĞÜMDEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
DAMDAN DÜŞENİN DİYECEĞİ BİTMEZ!
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YOK EDİYORUZ...
Merve ŞAFAK ERGÜN
Merve ŞAFAK ERGÜN
KURBAN BAYRAMI’NDA METABOLİZMAYA DİKKAT!
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
SEÇİM VİRAJINDA EKONOMİ
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
GIDA İSRAFINA DİKKAT
Burak BALCI
Burak BALCI
NÜKLEER SAVAŞI ÖNLEDİ, EMEKLİ EDİLDİ, SESSİZCE ÖLDÜ!
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
HEZEYAN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DİN İLE YOLLARIMIZI YİTİRDİK
Bekir ATACAN
Bekir ATACAN
FRANSA’YA KARŞI ÇOK FRANSIZ MI KALIYORUZ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ZITLIKLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOMOFOBİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Sağlık Yasam
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva