ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA SAĞLIK YAŞAM VİDEOLAR
Marmara Üniversitesi 132 Öğretim Üyesi alacak
Marmara Üniversitesi 132 Öğretim Üyesi alacak
Şırnak Üniversitesi personel alıyor
Şırnak Üniversitesi personel alıyor
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı personel alacak
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı personel alacak
Diş tedavisi vatandaşın kapısında
Diş tedavisi vatandaşın kapısında
Ticaret Bakanlığı 18 Bilişim Personeli alıyor
Ticaret Bakanlığı 18 Bilişim Personeli alıyor

R.Bülend KIRMACI

SEÇİM VİRAJINDA EKONOMİ
6 Temmuz 2022 Çarşamba

SEÇİM SÜRECİ, SİYASETÇİLER VE PARTİLER…

Türkiye bir yıl içinde seçime gidiyor. Genel seçimlerin bir maliyeti var ve buna değmesi için siyasi partilerin ekonomi başta, diğer tüm ulusal sorunlarda ciddi birer programa sahip olmaları gerek. Bu, tabii, bir dilek… Her koşulda seçim önemli bir mekanizmadır ve buna başvurmak demokrasinin gereğidir. Ne var ki birkaç tespiti yapmak zorundayız. Birincisi, siyaset bir meslek değildir, meslek ve deneyim sahibi insanların toplumsal sorunlara çözüm üretmek için giriştikleri bir faaliyettir. Bu nedenle siyasetçi elbet bir gelir (maaş, yolluk, ek ödenti vb.) elde edecektir ancak bu gelir halkın içinde bulunduğu ekonomik koşullara çok aykırı/farklı olamaz ve olmamak gerekir. İkincisi, siyasi partilere, daha doğrusu TBMM’ndeki partilere Hazine’den para yardımı yapılması, sistemde eşit ve adil yarışma olanağını kısıtlayan ve siyasetin, halk tarafından finanse edildikçe, demokrasinin katılımcı ve hesap soran niteliğe erişeceği gerçeğini göz ardı eden bir edimdir.

Bu minvalde seçim yarışına giren partilerin ve adayların da siyasetlerinin ve kampanyalarının parasal kaynaklarını saydam bir şekilde halka beyan etmeleri, bu da yetmez, her noktada seçilmiş ve seçilmeye aday olanların mal varlıklarının açıklanmış olması gerekir. Bütün bunlar sağlanırsa ve medyadan eşit sürede yararlanma olanağı mümkün olan en işlevsel şekilde yerine getirilirse, siyaset siyasete benzer, seçimlerden de istenilen verim ve randıman alınır. Bu tespitlerimin neresinde olduğumuzun yorumunu siz değerli okurlarıma bırakıyorum. Bir seçmen olarak ben, bu olumsuz tablonun devamına katkı sağlayan veya bu tabloya kayıtsız kalanları “düzen siyaseti” içinde tanımlıyor ve orada ne yazık ki bir çıkış göremiyorum.

VERGİ ADALETİ, ÜCRET HAKKANİYETİ, KAMULAŞTIRMA

Yukarıda da belirttiğim gibi, siyasetin ekonominin sorunlarını çözmesi ve buna odaklanması, bu yolda açıkça programını sunması ve bu programı izleyecek liyakatte kadrolarını daha da geliştirmesi gerekir.

Hayat pahalılığı, zam sağanağı, yetersiz emekli maaşları, kredi kartları ile mutfak alışverişi yapılmak zorunda kalan milyonlar, kayıt dışı emek yaşamı, protesto edilen çekler, icralık tarlalar, artan ve durmayan akaryakıt ve doğal gaz fiyatları ve ülkemizin vadesi kısa, faiz yükü ağır dış borçları; bunlar hepimizin bildiği gerçeklerdir.

Bu tablodan sıyrılmak için kamu-özel tasarrufa özen gösterilmesi, üretim ekonomisine geçilmesi bu amaçla da özellikle kamu üretken yatırımlarının artırılması ve yurt genelinde adil dağıtılması gerekir. Tüm bunlar da yetmez: vergi adaletini, ücretlerde hakkaniyeti sağlayacak mali düzenlemelerin de cesaretle yapılması gerekir. Benim anladığım ve Türkiye için yararlı bulduğum siyaset, aynı zamanda haksız özelleştirmeleri “geri alacağım”, yolsuzluklardan “hesap soracağım”, “toprak ve tarım reformunu yapacağım”, diyebilen iddialı bir siyasettir.

DALGALI KUR VE SPEKÜLASYONA SON

Şimdi sorunlu alanlara mercek tutalım. Pek de gözler önüne serilmeyen ve büyük laflar içinde kendisine ilişkin yer bulamayan ve fakat gerçekte büyük sorunları da etkileyen ve tetikleyen alanlara odaklanalım:

Türkiye, on yıllardır “sıcak paradan” çok çekmiş, doların, euronun bir yükselip bir düşmesinden ötürü yakın geleceğe dair planlama yapamaz hale gelmiştir... İçinde bulunulan koşullarda daha düne kadar döviz spekülatörleri, dış borçlarımızdan oluşan “zayıf karnımızı” da bilerek, parayı toplamışlar, dışarıdaki kimi çevrelerle iş birliği halinde, TL’nin değerini alt üst etmek için ellerinden geleni yapmışlardır. Paradan para kazanmışlar, doğru dürüst vergi dahi ödememişler, sonuçta bu büyük oyunda, halkımız ve sanayi yatırımcılarımız ciddi kayba uğramışlardır. Türkiye belki tedricen belki de daha radikal olarak bir başka zaviyeden -bakılınca- sabit kur sistemini mutlaka ele almalı ancak eş zamanlı olarak komşularıyla ticaretini kendi para birimiyle geliştirecek arayışlara da daha yoğun ve daha yakından katkı sunmalıdır.

MAAŞLAR AŞAĞI KÂRLAR YUKARI!

Türkiye geçen yıl yaklaşık yüzde 250’den fazla kâr eden bankalarını ve yaklaşık yüzde 125’ten fazla kar elde eden Bizans burjuvazisinin bu “iktisadi seyrini” irdelemeli, tüm bunlar olurken, ücretlilerin ve emeklilerin gerçek anlamda maaşlarının erimesine, o arada, bin bir zorlukla kredi borç harç içinde yatırım yapmak isteyen girişimcilerinin iflas edip tükenmesine neden olan paylaşımı ve ticari kuralları sorgulamalıdır...  Türkiye’de “çok kazanan çok, az kazanan az vergi vermelidir”… ÖTV ve KDV işleyişi gözden geçirilmeli, eğitim ve sağlık harcamalarına vergi iadesi sistemi konusu ihya edilmelidir.

GÜMRÜKLERİ ETKİN KULLANMAK

Türkiye, gümrüklerini, kalkınma yolunda sermaye biriktirmeye ve iç pazarı doyurma önceliğine ve sonrasında teknoloji katarak ürettiği malların dış satımına odaklanmaya dair bir öncelikler silsilesi anlayışınca ele almalı ve o arada, gümrük birliğini de gözden geçirmelidir. Gümrüklerimizi etkin kullanmak ve üçüncü ülkelerle mantık ve akıl dışı kısıtlamalara tabi olmadan ticaret yapmak hakkımız olup, bunu gerçekleştirmenin önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Unutmayalım ki, ülkemiz, gümrük birliği

ve piyasacı yağmacılığın insafına bırakılmayacak denli değerli ve geniş kaynaklara sahip bir ülkedir. Bu bağlamda ihracatımız içindeki ithalatın oranını da en aza indirgemek için yerli ham madde ve mamul madde kullanımına öncülük verilmeli, enerji ve tarım kesin olarak Milli bir politika kapsamında ele alınmalıdır, bu bağlamda geçenlerde yaptığım çağrıyı bir kez daha yinelemek istiyorum: Gün yitirmeden bir Milli Tarım Kurultayı toplanmalıdır.

HER YIL EN AZ 100 BİN GENCE İŞ

Nihayet siyasetin en çok önemsemesi gereken konuların başında istihdam meselemiz gelmekte; halen gençler, özellikle de yüksek öğrenim görmüş gençler arasında ciddi boyutlarda olan işsizliğin en aza indirilmesi için bir ulusal seferberlik başlatılması gerekmektedir. Türkiye her yıl en az 100 bin insanına iş sağlamayı rehber edinmeli

-bir kişiye kamuda özelde şu veya bu sektör ya da bölgede iş sağlamanın maliyeti 100 bin dolar- (ne yazık ki yine dolar telaffuz ettik, inşallah Yap-İşlet-Devret sisteminden de dilimizden de dolar bir gün çıkar gider!) olarak düşünülürse, her yıl en az 10 milyar dolarını bu konuya ayırmalı, bunun için de bütçesini, mali disiplinini, iktisadi yasalarını, planlamasını ve denetimini bu önceliğe göre revize etmelidir...

Öte yandan özelleştirme 50 yıl için rafa kaldırılırken, yanan orman alanlarının 50 yıl için yapılaşmaya açılmayacağı yeni ve kesin bir yasaya bağlanmalı, tüketici haklarını ve özellikle de yeni kuşakları korumak için gıda güvenliği üzerinde ayrı bir önemle durulmalıdır.

ULUSAL BİRLİK İÇİNDE BÜYÜYEN TÜRKİYE

Evet 7/24 yaşayan, Dünya ile yarışan, vergi ve ücretler sistemleri adil, teknoloji üreten, bankası gerçek yatırımları finanse eden, kooperatiflerle kalkınmayı köyden başlatan, o arada akıllı şehirler gibi “akıllı köyler” kuran, büyümesi, ithalata, borçlanmaya, tüketime değil, üretime dayalı bir ve bütün, büyük ve refah içinde Türkiye mutlaka kurulmalı, “siyaset varsa bunun için var”, seçimlere anlam katan da bu konudaki uğraşlar diyerek ve nihayet; seçimiyle, geçimiyle, geleceğiyle aydınlık bir Türkiye’yi el birliğiyle oluşturmalıyız…

 

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Fatmanur ÇOLAK
Fatmanur ÇOLAK
ÇOCUKLAR VE GELECEKLERİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
CARİ AÇIK VE DÖVİZ BEKLENTİSİ
Esra SARI
Esra SARI
VATANDAŞ DIŞARDA YEMEK YEMEYE ÇEKİNİR OLDU!
Murat BALCI
Murat BALCI
İŞSİZ AMA ÜNİVERSİTE MEZUNU!
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
TÜKETİM ÇILGINLIĞINA KAPILANLAR
Sedat SADİOĞLU
Sedat SADİOĞLU
VAZGEÇİLMEZ ELEMAN: 'İNSAN'
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
İZMİT TEHCİRİ YARGILAMALARI-I
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
RESESYON RÜZGARLARI DIŞ TİCARETTE ESİYOR
Aybala Almina MELEK
Aybala Almina MELEK
BİLGİ ÇAĞINDA BİLGİSİZLİK
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
JEOTERMAL SERALARLA MALİYETLER DÜŞÜYOR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
BALKANLARIN UKRAYNA'SI: KOSOVA
Elif AYDIN
Elif AYDIN
KİM İZLİYOR BU TÜRK DİZİLERİNİ?
Nimet KÜLTEKİN
Nimet KÜLTEKİN
MENAPOZDA BESLENME
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Ebru BALIKÇI
Ebru BALIKÇI
EV İŞLERİ DEMANSTAN KORUYORMUŞ
Kadriye CİRİTCİ
Kadriye CİRİTCİ
YAZ GÜNLÜĞÜMDEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
DAMDAN DÜŞENİN DİYECEĞİ BİTMEZ!
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YOK EDİYORUZ...
Merve ŞAFAK ERGÜN
Merve ŞAFAK ERGÜN
KURBAN BAYRAMI’NDA METABOLİZMAYA DİKKAT!
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
SEÇİM VİRAJINDA EKONOMİ
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
GIDA İSRAFINA DİKKAT
Burak BALCI
Burak BALCI
NÜKLEER SAVAŞI ÖNLEDİ, EMEKLİ EDİLDİ, SESSİZCE ÖLDÜ!
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
HEZEYAN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DİN İLE YOLLARIMIZI YİTİRDİK
Bekir ATACAN
Bekir ATACAN
FRANSA’YA KARŞI ÇOK FRANSIZ MI KALIYORUZ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ZITLIKLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOMOFOBİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Sağlık Yasam
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva