ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
'Askıda poşet'le ödev takibi
'Askıda poşet'le ödev takibi
Balık Gölü güzelliğiyle ilgi odağı oldu
Balık Gölü güzelliğiyle ilgi odağı oldu
Bisiklet, ulaşımın yeni gözdesi oldu
Bisiklet, ulaşımın yeni gözdesi oldu
'Bu ülkenin kahramanı bitmez'
'Bu ülkenin kahramanı bitmez'
Hatay'ın 'tuzlu yoğurdu' tescillendi
Hatay'ın 'tuzlu yoğurdu' tescillendi

İsmail CİNGÖZ

NATO VE AB İÇERİSİNDE TÜRKİYE ÇATLAĞI
16 Eylül 2020 Çarşamba

Doğu Akdeniz sahasında dev doğalgaz yataklarının tespit edilmesinin ardından Münhasır Ekonomik Bölge sorunları ortaya çıkmıştır. Çünkü kıyıdaş ülkeler arasında paylaşım görüşmeleri yapılırken Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin adeta yok farz edilerek hareket edilmesi üzerine Türkiye’nin karşı hamleler ile atağa geçmesi ve yeni sondaj çalışmaları başlatması Yunanistan ve Batı için yeni sorunlar olarak algılanmıştır. Yaşanan gelişmeler iki NATO ülkesinin çatışma riskini her geçen gün artırdığı izlenimi vermektedir.

Türkiye ile Yunanistan arasında devam etmekte olan, özellikle Doğu Akdeniz ve Ege sorunlarında Avrupa Birliği (AB)’nin her geçen gün daha fazla taraf olduğu dikkat çekmektedir. Tabi burada AB ülkelerinin “Birlik Ruhu” ile hareket ettikleri görüntüsü vermeye çalıştıkları gibi bir düşünce bekleniyor olsa da aslında AB ülkelerinin Almanya ve Fransa endeksli olarak iki kutuplu bir bölünmüşlük içerisinde hareket ettikleri görülmektedir. Zira özellikle İngiltere’nin ayrılmasından sonra Fransa, AB’nin kuşkusuz lokomotif gücü Almanya’ya karşı her hal ve şartta kendi gücünü ispat etme mücadelesi içerisine girmiştir.

Almanya-Fransa güç mücadelesinin, Yunanistan ile Türkiye arasında devam eden kriz süreci üzerinden yürütüldüğü ve “AB üyesi Yunanistan’ı kim daha fazla destekleyecek?” tarzında bir tutum ile hareket edilerek, AB’nin Yunanistan’ın yanında olduğu görüntüsü sergilenmekte olsa da AB’nin yekpare hareket edemediği muhakkaktır.

Arabuluculuk yapmaya çalıştığı görülen Almanya ile birlikte hareket eden İspanya ve İtalya’nın daha uzlaşmacı bir yaklaşım sergiliyor olmasına karşılık; Fransa’nın Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile birlikte daha sert bir çizgi izlediği görülmektedir. Dolayısı ile AB’nin olası ve mevcut bir krizle nasıl başa çıkılacağı ve çözüm stratejilerinde ne yapılabileceği hususlarında ikiye bölünmüşlüğü[1] ortaya çıkmıştır.

Bu arada Türkiye’nin NAVTEX ilan ettiği Doğu Akdeniz sahalarında ve Kıbrıs açıklarında deniz ve hava kuvvetlerinin müşterek katılımları ile askeri tatbikat düzenleyen Fransa, Yunanistan ve GKRY askeri kuvvetlerine İtalya’nın da deniz ve hava birlikleri göndererek dahil olması dikkat çekmiştir. Zira İtalya’nın bir taraftan uzlaşmacı Almanya’ya destek verirken diğer taraftan ise sertlik yanlısı Fransa’nın yanında yer alarak iki başat gücü de idare etmeye çalıştığı ve uzun vadede “her hâlükârda kazananın yanında yer almak istediği” gibi bir durum ortaya çıkmaktadır.

Fransa, NATO üyesi olarak aynı kanatta yer alıyor olmasına rağmen, AB üyesi değil diyerek Türkiye’yi hem Doğu Akdeniz’de Yunanistan ve GKRY hem de Libya politikalarında her platformda eleştiriyor olması dikkat çekmektedir. Fransa’nın Korsika Adası’nda AB’nin güney kanadını oluşturan ve MED7 ismi verilen 7 ülke (Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Yunanistan, GKRY, Malta) devlet ve hükümet başkanlarının 10 Eylül 2020 tarihinde gerçekleştirildikleri toplantıda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından yapılan açıklamalar hem Türkiye hem de AB için önemli mesajlar içermektedir.

Toplantı genel manada Doğu Akdeniz, Yunanistan, GKRY ve Libya politikaları üzerine olsa da Macron’un provokatif faaliyetlerinin ne aşamaya geldiğini göstermesi açısından üç husus çok önemlidir. Macron;

(1) Türkiye’yi artık NATO içerisinde bir ortak olarak görmediğini deklare etmiştir.

(2) Almanya’yı by-pass ederek AB içerisinde bölünmüşlük sergilemiştir.

(3) Fransa’nın kabul etmediği İngiltere’nin Jersey ve Guernsey Adaları hakkındaki kıta sahanlığı tezlerinin birebir benzeri, Yunanistan’ın Meis Adası kıta sahanlığı tezlerini destekleyerek Fransız politikalarının ikiyüzlülüğünü göstermiştir[2].

Sonuç olarak;

Macron’un Türkiye’yi NATO içerisinde bir ortak olarak görmediği açıklamasına NATO’dan bir cevap gelmemiştir. Suskunluk zımnen kabul etmekse, Türkiye için bir yol ayrımı demek olan bu durumu, Türkiye karar alıcı mekanizmaları çok iyi analiz etmeli, gelecek vizyon ve hedeflerinde yeni stratejik kararlara hazırlıklı olmalıdır.

Almanya’ya karşı güç gösterisi yaptığı anlaşılan Macron’un, bu hamlesi uzun vadede karşılık bulmayacaktır. Zira Türkiye’ye “Ya Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine son ver ve müzakere et ya da yaptırım riskiyle karşı karşıya kalırsın” şeklinde özetlenebilecek bir mesaj gönderilmesi başta Almanya olmak üzere AB içerisinde çok fazla itibar görmeyeceği baştan bellidir. Olası bir yaptırımdan en az Türkiye kadar AB devletleri de olumsuz etkilenecektir.

Almanya’dan hariç MED7 ülkelerinden İtalya, İspanya ve Malta’nın da Türkiye ile diyalogdan yana siyaset izliyor olmaları AB’nin Türkiye’ye karşı sergilemeye çalıştığı “Birlik Ruhu” imajını uluslararası platformda yerle bir edecektir.

Son söz olarak Türkiye; en üstte ABD’nin yer aldığı; Fransa, İsrail, Yunanistan, GKRY ve Ermenistan ile birlikte Mısır, Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Sudan’ın da dahil olduğu bir küresel oluşum tarafından kuşatılma ve çevrelenmeye karşı mücadele etmektedir. Türkiye bu mücadelesinde Doğu Akdeniz, Libya, Irak, Suriye ve Somali sahalarında tıpkı 1915’te Çanakkale’de olduğu gibi adeta mevzi savaşları yürütmektedir.

ABD öncülüğünde Türkiye’ye karşı olası bir oldu-bitti hamlesine; “çıkarlarına uymadığı için” Rusya’nın Türkiye ile birlikte hareket edeceği kuvvetle muhtemel görülmektedir. “Modern İpek Yolu” projesi ile demir ve deniz yolları üzerinden Avrupa’ya açılmaya çalışan Çin’in de stratejik çıkış kapısı olan Türkiye’yi yalnız bırakmayı göze alamayacağı beklenmektedir. Ancak Türkiye karar alıcı mekanizmaları bu hususları her türlü olasılık üzerinden çok iyi değerlendirmeli, uluslararası ilişkilerini de bu olasılıkları göz önünde bulundurarak geliştirmelidir.

                                                           :

İsmail CİNGÖZ; Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı/M.Sc. – BULTÜRK Ankara Temsilcisi. cingozismail01@gmail.com

[1] Steven ERLANGER; “Rising Tensions Between Turkey and Greece Divide E.U. Leaders” (Türkiye ile Yunanistan Arasında Yükselen Gerginlik AB Liderlerini Böldü), https://www.nytimes.com/2020/08/27/world/europe/greece-turkey-eu.html, 27.08.2020.

[2] Tolga ŞAHİN; “Fransa’nın İki Yüzlülüğü, Jersey ve Guernsey Adalarına Gelince Kabul Etmiyor, Meis Adasında Yunanistan’ı Destekliyor”, Yeniçağ Gazetesi, 15.08.2020.

 

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
vedat özçelik 13 Şubat 2017 Pazartesi  15:49

bizleri dinleyip ticari hayat gazetesinde bize yer vermiş olduğu için burak balcı kardeşimize şaşmaz taksi durağı personeli adına teşekkür ederim.

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
BİRÇOK GENCİN YAŞADIĞI SORUN; MOTİVASYON DÜŞÜKLÜĞÜ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
AŞI ÇALIŞMALARINDA SON AŞAMA, VAKALAR ARTIYOR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
GÜZEL GÜNLERE
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
UZAKTAN EĞİTİM SORUNU
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
NEFESİMİZ ORMANLAR
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
“HUKUK”, “ DEVLET”, “ SİYASİ REJİM” İLİŞKİLERİ ÜZERİNE KİMİ GÖRÜŞLER
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ V
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
RUSYA İLE TÜRK CUMHURİYETLERİ’NİN ENERJİ ALANINDAKİ İLİŞKİLERİ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
TÜKETİMİN DÖRTTE BİRİ İSTANBUL’DA
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
NATO VE AB İÇERİSİNDE TÜRKİYE ÇATLAĞI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
ÖZEL OKULA ÇALIŞAN SİSTEM!
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
SORUNLAR YUMAĞI
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SON ÇARE AŞI MI?
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
SİYASAL SELEFİLİK
Esra SARI
Esra SARI
KORONA KÜÇÜK ESNAFI VURDU
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
ENDİŞE VAR DİKKAT YOK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
EYLÜL
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOSTALJİYE YOLCULUK
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva