ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı
YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı
Karadeniz Teknik Üniversitesine 31 akademisyen alınacak
Karadeniz Teknik Üniversitesine 31 akademisyen alınacak
Şırnak'ta 6 PKK'lı terörist teslim oldu
Şırnak'ta 6 PKK'lı terörist teslim oldu
MİT ve Jandarma'dan ortak operasyon: 2 terörist etkisiz hale getirildi
MİT ve Jandarma'dan ortak operasyon: 2 terörist etkisiz hale getirildi
Rusya 'Aramco' saldırılarına objektif soruşturma istiyor
Rusya 'Aramco' saldırılarına objektif soruşturma istiyor

Mustafa YILDIZ

GEZİ İZLENİMLERİ III SLOVENYA'DAN SONRA 2. DİNİSİZ ÜLKE OLAN ÇEK CUMHURİYETİ(ÇEKYA), ESKİ ÇEKOSLOVAKYA-2
23 Mayıs 2019 Perşembe

Maksadımız, gördüğümüz yerleri birileriyle paylaşmak değildi elbet.Ülkemizdeki mahalli seçimlerin halen tazeliğini koruduğu şu günlerde Avrupalının seçtikleri ile bizim seçtiklerimiz arasında bir kıyaslama yapılmasını sağlamaktır.Avrupalı seçilmiş yerel yöneticiler savaşlar sonucu harap olmuş şehirlerini kısa sürede imar ederek, nerelere getirdiklerini, hali hazır yapılan/yaptıkları hizmetleri sizlere göstermek ve hatırlatmak içindir.

Allah-u Alem belediye imkanlarıyla Avrupayı gelip görmeyen Belediye Başkanı kalmışsa da sayısı çok azdır.Gelsinler tabii.Ama acaba bizim gördüklerimizi onlar görmemişler mi? Yoksa gözlerini kapayarak mı gezmişler/dolaşmışlar doğrusu çok merak ediyorum.

Herkesin bildiği gibi, 1939 yılında başlayan ve takriben altı (6) yıl süren II.Dünya Harbi, bazı kaynaklara göre 60 Milyondan fazla (65 diyen de var) insanın ölümüyle sonuçlanmış, Avrupa ülkelerinde büyük yıkımlar/felaketler yaşanmış, neredeyse taş üstünde taş kalmamıştır[1].
Yaklaşık olarak ölen insan sayısı % 95’i asker, % 5’i sivil olmak üzere: Sovyetler Birliği 26 Milyon, Çin 15 Milyon, Almanya 7 Milyon, Polonya 6 Milyon, Japonya 2,5 Milyon, Hindistan 1,6 Milyon, Yugoslavya 1,5 Milyon, Fransa 0,6 Milyon, İngiltere 0,45 Milyon, ABD 0,42 Milyon olmuştur.[2].
Savaş yıllarında dünya nüfusu yaklaşık 2,5 Milyar civarlarında tahmin edildiğine göre, 60 Milyondan fazla insan kaybı olması olayın vehametinin ne denli büyük boyutta olduğunu gösteriyor zaten.

I.Dünya Savaşı kayıpları daha taze iken, ikinci defa bu kadar sayıda insan kaybının yaşanması neticesinde Avrupa ülkelerinin elinde adeta çalışacak insanı bile kalmamıştır.Almanya’nın dışarıdan işçi talep etmesinin önemli nedenlerinden biri de budur.

Savaş sonucu yıkımın baş mimarlarından olan Amerika, Avrupa’ya demir atarak anti komünist olarak gördüğü ülkeleri yanına çekmek için 1949-50 yıllarında “Marshall” [3] (George Marshall USD Dışişleri Bakanı) ismiyle içinde Türkiye’nin de bulunduğu on altı (16) [4] Avrupa ülkesine ekonomik yardımlarda bulunmuştur.

Şavaş sonunda her bakımdan geriye düşen Avrupa ülkeleri bütün bu yıkımlara rağmen, Amerika’dan aldıkları yardımların geri ödemesini yaparken, aynı zamanda öz kaynaklarını da devreye sokarak yeniden ayağa kalkmak için adeta sivil bir seferberlik başlatmış/başlatabilmişlerdir.1951 yılında kendi aralarında kurdukları birlikle de, birlikte kalkınma hamlelerini başlatmışlardır.Bu birliktelik onları AB olmaya kadar götürmüştür.Halen de ticari bazda birbirlerini koruyup kollamaktadırlar.

Bilahare 1957 yılında kurdukları birliği genişleterek aralarındaki husumetlere rağmen birbirlerine parasal destekler vererek ekonomik hamleler yapmışlar, kısa süre sonra da kendileri borç veren konuma gelmişler/gelebilmişlerdir.Bu birliktelik süreci onları AB olmaya kadar götürmüştür.Yani Avrupalı, Marshall yardımlarını fırsata çevirmiş/çevirebilmiştir.İngilizlerin deyimiyle “Babalar oğulları için çalışır” felsefesini gerçekleştirmişlerdir.

Türkiye’de 1949 yılında (CHP dönemi) Marshall yardımı almış, ancak yerli yerinde kullanamamış, ödemelerini sürekli ertelemiş, borçlar katlanınca da tavizler vermeye başlamış, bu mahcubiyetin gereği olarak Kore’ye Amerikan çıkarlarını koruma adına asker göndermiş, (DP dönemi) karşılığında da ancak 1952 yılında Birleşmiş Milletlere (NATO) üye kabül edilmiştir[5].

Dışarıdan alınan hazır paralarla idareye devam eden Türkiye, borca bağımlı hale gelince, zamanla iç işlerine yapılan müdahalelere bile ses çıkaramamış, zorunlu olarak dışa bağımlı teslimiyetçi politikalar izlemek zorunda kalmıştır.Zaman zaman bazı dönemlerde ufak tefek baş kaldırma emareleri görülmüş ise de “Bizim çocuklar”a yaptırılan darbelerle gerekli ikazlar yapılmıştır.  

Eskisi kadar olmamakla birlikte bugün dahi ucuz işçilik nedeniyle maliyeti düşürüp, Avrupa-Asya arasında köprü konumunda olması hasebiyle de fazladan nakliye aşağıya çekilsin diye, Türkiye’ye ancak montaj sanayi reva görülmüştür.Yani bize vida/somun sıktırmayı layık görmüşlerdir.
Bugün Avrupa’nın en zayıf halkaları olarak görülen Polonya ve Macaristan’ın bile GSMH’ları kişi başı 14-15 bin USD $ civarlarında seyrederken, Türkiye GSMH’sı kişi başı halen 10 bin USD $ civarındadır.[6]

Yıllarca Batı’nın kapitalist sistemi altında ezilen, komünist ülkelerin boyunduruğunda sömürülen ülkeler, bugün kalkınan, bazıları da kalkınmış ülkeler kategorisinde yerlerini alırlarken, bizde hala iktidar kavgaları ile ömür tükettiğimizi gören/izleyen Batılılar maalesef bizi üçüncü dünya ülkesi ve ilkel olarak görüyor ve de görmektedirler.

Ayrıca, Avrupalı tarihten miras olarak kalan neredeyse tüm yapılarını “Sit alanı” ilan ederek koruma altına almış, geçmişini olduğu gibi muhafaza etmiş/edebilmiştir.Yerleşim yerlerini gezdiğinizde canlı bir tarihle karşılaşıyorsunuz.Tarihini okumanıza gerek kalmadan gördüklerinizle zaten bazı bilgilere sahib olabiliyorsunuz.

Ülkemizde ise adeta tam tersi durum söz konusudur.Sanki ecdat hatırlanmak istenmiyor gibi, birilerine peşkeş çekme adına yıkımlar yapılarak, yerine gökdelenler dikilerek, her geçen gün tarihle ilgimiz birer birer kesiliyor adeta.20-30 yıl önce ölmüş biri bugün kalksa, oturduğu mahallesini bile tanıyamaz.Turist çekme adına kazılarda ortaya çıkan “Roma” dönemine ait eserler daha fazla korunmaktadır.Sanki buraların Romalılara ait olduğunu ispata çalışıyoruz gibi.

Elbette tarihi eserler korunmalı.Ama bize ait olan da korunmalı/korumalıydık tabi ki.
Hülasa; uzun yıllardır siyasi partiler tarafından idare edilen ülkemiz, emsallerine nazaran arzu edilen sosyal, siyasal ve ekonomik hamleler bakımından bekleneni vermemiş/verememiştir maalesef.Avrupalı ise, dünyalığını büyük oranda tamamlamıştır.Ancak, “Din güzel ahlaktır”[*] prensibinden son derece uzaktır.Tek kanatlıdır.Midesini doyurmuş, ancak insanlık mefhumlarını bitirmiştir ve mutsuzdur.O’da manevi kurtarıcı beklemektedir.

Oysa; tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye bugün de bölgesinin en büyük gücüdür.Ümidin ve umudun adreside burasıdır.Bu potansiyeli de vardır yeter ki iyi idare edilsin/edilebilsin.
Ülkemizde yapılan mahalli seçimlerde halkımız tüm partilere gerekli mesajı vermiştir.Siyasilerin de artık halkı iyi anlaması, doğru yorumlaması zamanıdır, zira Avrupa da ulaşılmaz da değildir.

Kaynakça: 
1-https://onedio.com/haber/kanli-bir-tarih-ii-dunya-savasi-ile-ilgili-15-onemli-bilgi-657284 Erişim mayıs 2019
2-https://www.stratejikortak.com › erişim mayıs 2019
3-https://tr.wikipedia.org/wiki/Marshall_Planı
4-https://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/marshall-plani-372
5-https://www.kenandabirkuyu.com/marshall-plani-ve-turkiyedeki-sonuclari.erişim Nisan 2019
6-https://tr.wikipedia.org/.../Ülkelerin_kişi_başına_GSYİH%27ya_(nominal)_göre_sıral...erişim Mayıs 2019
7-* “Hadis-i Şerif” Müslim, Buhari, Tirmizi, Ebu Davut ve diğerleri

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
KÜLTÜR YOZLAŞMASI
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
VAROLUŞTA BİR ZORUNLULUK OLARAK “GÜVEN” ÜZERİNE
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
SPOR DEYİNCE AKLINIZA NE GELİYOR?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
PETROL KRİZİ EKONOMİYİ NASIL ETKİLER?
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
PETROLÜN ATEŞİ YÜKSELİYOR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
SANAYİLEŞME BİR YAŞAM SORUNU
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
TÜRKİYE YENİ DÜNYA DÜZENİNE HAZIRLANMALIDIR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
SANAYİ ÜRETİMİ NEDEN ÖNEMLİ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ÖĞRENME HIZI
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
KONUT SEKTÖRÜNDE NELER OLUYOR ?
Esra SARI
Esra SARI
MEDİTASYON YAPMAK STRESİ AZALTIYOR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
TELEFONSUZ YAPAMAZ OLDUK
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
BONO ALACAKLISI İSENİZ ZAMANAŞIMI SÜRESİNE DİKKAT
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
HAYATA DAİR
Halil YATAR
Halil YATAR
ANKARA'NIN BAŞKANLARI UMUT VERİYOR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İLGİNÇ BİLGİLERE DAİR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
CEMİYET İLE CEMAAT ARASINDAKİ FARK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva