ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Diyarbakır'da silahlı kavga: 5 ölü 8 yaralı
Diyarbakır'da silahlı kavga: 5 ölü 8 yaralı
Zam pazarlığında yasal süre doldu
Zam pazarlığında yasal süre doldu
Fuat Oktay'ın başkanlığında Muğla Değerlendirme Toplantısı yapıldı
Fuat Oktay'ın başkanlığında Muğla Değerlendirme Toplantısı yapıldı
YÖK'ten DGS adaylarına müjde
YÖK'ten DGS adaylarına müjde
Hindistan Cammu Keşmir'e askeri yığınak
Hindistan Cammu Keşmir'e askeri yığınak

Mustafa YILDIZ

ALMANYA İZLENİMLERİ-1
18 Nisan 2019 Perşembe

Almanya’nın Regensburg şehrinden selamlarımızı gönderirken, gördüklerimizi ve edindiğimiz bilgiler çerçevesinde kanaatlerimizi sizlerle paylaşmak istedik.31 Mart’ta yapılan seçimler dolayısıyla gerilen insanımızı farklı bir yöne döndürmek, soluk aldırmak babından imkanlar ölçüsünde Almanya hakkında bilgi toplamaya çalıştık.Yararlı olabilir ümidiyle paylaşmak istiyoruz.

Almanya’ya üçüncü gelişimiz oldu.Her seferinde de bir aydan fazla sürelerde kaldığımızdan, onlarca şehir gezme/görme imkanımız oldu. Bu ziyaretler esnasında birtakım izlenimler de edinmiş olduk.Elbette artık ülkenin tümü hakkında tafsilatlı bilgi sahibi olduk demiyoruz tabii.”Bu kısacık sürede yapılan gözlem ve izlenimlere dayanarak yorum yapmak gerçeği ne kadar yansıtır?” diye bir soru da akla gelebilir.Ancak, bu kısa süre zarfında fazla bilgi sahibi olmamızda şu etkenler bizim avantajlarımız oldu.

Birincisi, Türkiye’de aldığımız Almanca eğitimi sayesinde, ülke ile ilgili bazı terimler dağarcığımızda azda olsa mevcuttu.En azından kulak aşinalığımız vardı.Bu aşinalık gördüklerimizi algılama ve irdelemeyi tabi ki hızlandırdı.İkincisi, bilindiği gibi 1960 yılı itibariyle Almanya’ya gelen vatandaşlardan ilk nesil ya emekli olmuş veya ölmüş olduğundan artık üçüncü nesil çocukları ile muhatap oluyorsunuz.Onlara geldikleri ülkeleri hakkında fikirlerini sorduğumuzda üzülerek gördük ki, büyük oranda yozlaşan/yobazlaşan bu gençler kendilerini anlatırken aynı zamanda Alman toplumu hakkında da fazlasıyla bilgiler vermelerini kazanım olarak hanemize yazdık.

Son olarak da vaktini sadece araştırma ve gözlem yapmakla geçiren biri olarak bizede bir şeyler söyleme hakkı doğmuştur diye düşünüyorum.Biraz da o haktan kullanmış olduk.

Evvela ülkeyi tanıma ve kısmen malumat sahibi olma adına bazı bilgiler vermeyi uygun gördük.Okuyucu açısından kolaylık olması için de yazıyı iki bölüm halinde aktarmaya çalıştık.İlk bölümde Almanya’nın ekonomik gücü ve içinde taşıdığı potansiyel ile ülkeler arasındaki konumu hakkında teknik bilgiler vermeye çalıştık.2. bölümde de halkın günlük yaşamı, sokakta konuşulanlardan edindiğimiz izlenimleri aktarıp, bir cümlede olsa, özelde Türkiye, genelde de halkı müslüman ülkelere karşı oluşan/oluşmuş ön yargılara değinmeye çalışacağız.

Alman halkı için yapacağımız/yaptığımız bu tahlil ve yorumlar aşağı-yukarı Avrupa genelini resmedeceğinden, okuyucu zihninde oluşan/oluşacak düşünceler ışığında bir değerlendirmeyi de okuyanın kendisi yapsın istedik. Zira, Türkiye’de hemen hemen herkesin ya Almanya’da çalışan bir yakınından, ya da Almanya’da yaşayan birilerinin telkiniyle, mutlaka kulaktan dolma da olsa bazı ön bilgilere sahip olduğunu da biliyoruz.

Birde bizim pencereden görünen/gördüğümüz Almanya’yı kıyaslamalarını istedik.Verilen bilgilerin doğruya en yakın olmasına özen gösterdik

Rakamların Diliyle Almanya

Almanya hakkında bilinen genel bilgileri hatırlayarak başlarsak şayet; başkenti “Berlin” olan Almanya, 83 (Seksen üç) Milyonu bulan nüfusu, 357.386 Km2’lik yüzölçümü ve 16 (onaltı) eyaletiyle Avrupa’nın en zengin ülkesi konumundadır.Nüfusun % 19’u yabancı kökenlidir (vatandaşlığa geçen yabancı kökenli yedi (7) milyon kişi hariç) [1]. En fazla yabancı ise Türk kökenli göçmenlerdir (4,5 Milyon).Bu rakamlar ışığın da gerçek alman nüfusunu tahmin edebilirsiniz.

Berlin, Hamburg ve Bremen şehirleri tek başına hem eyalet ve hemde şehir statüsüne haiz olan yerleşim yerleridir. Almanya’da bizdeki gibi ilçe ve belde olmadığından yerleşim yerleri genelde il statüsündedir.2,060’dan fazla kente sahip Almanya’nın yönetim şekli de “Federal Cumhuriyettir” [2].

Her eyaletin bağlı olduğu ve yerel parlementosununda yer aldığı bir de başşehri vardır. Bulunduğumuz şehirde, Bavyera eyaletine bağlı olup, başşehri de München’dir (Münih).

Almanya’nın “Ulm” Şehrinde iki ırmağın birleşmesiyle doğan “Tuna” (Dona) nehri, 10 (On) ülke sınırlarından geçerken, yaklaşık 30’ dan fazla ilden geçerek Karadeniz’e dökülür [3]. 2857 km.uzunluğunda olup, “Volga”dan sonra Avrupa’nın ikinci büyük nehridir.Üzerinde 100’den fazla liman olan nehirde, aynı zamanda deniz taşımacılığı da yapılmaktadır.

Almanya’da toplu taşımacılık büyük oranda trenlerle yapılır. Otobüs ve uçak ile de ulaşım yapılıyor olsa da genellikle tercih edilen trendir. Üç türlü tren yolculuğu yapılmakdadır.Inter Regio-Ekspres (IRE) en hızlı giden tren olup hızı saatte 160 ile 320 km.arasındadır. Gideceği yere fazla durak yapmadan gittiği için en pahalı tren’dır. Regional-Ekspres (RE) ortalama hızı saatte160 km olup en fazla tercih edilen trendir.Regional-Bahn (RB) her istasyonda durak yapan bölgesel bir trendir. S-Bahn ise genellikle şehir içinde kullanılan trenlerdir.Tren yolculukları Bahncard ile yapılır.Her Bahncard bilet eyalet içinde 24 saat sınırsız olarak kullanılır.

Almanya’ya aynı zamanda 645 bin km’lik (Türkiye’de 67,333 Km.) yol ağı mevcuttur. Keza dünyanın en fazla ihracat yapan Çin ve ABD’den sonra üçüncü büyük ülkesidir.(2018 verilerine göre 1,448 Milyar $) [4]. Bu rakamlar İslam ülkeleri tümünün yaptığı ihracat toplamının neredeyse iki katıdır. Kişi başı GSMH’sı ise 44,550 $ ile en yüksek olan ülkeler arasındadır. Para birimi “Euro” (Avro)’ dur [5].

İtalya ve Fransa’dan sonra Avrupa’nın en yaşlı üçüncü ülkesi olan Almanya’da emeklilik yaşı 65’ten 67’ye çıkarken, emeklilik maaşlarında da oldukça düşüşler yaşanmıştır.

Ülkede yaşayan yurttaşların % 56’sı Hristiyan, % 4,4’ü İslam, % 0,25’i Budizm ve Yahudilik, % 0,1 Hinduizm, % 36’sı ise hiçbir dine inanmadıklarını beyan etmektedirler[6].

Yüzden (100) fazla alman kökenli bilim adamı “Nobel” ödülü almıştır.Bunun yanısıra da dünyaca ünlü yetişmiş Filozof ve bilim adamları vardır.Albert Einstein, Gabriel Fahrenheit, Karl Marks, Hegel, Leibniz, Friedrich Engels, Immanuel Kant, Nietsche, Goethe, Schiller, Thomas Man, Hermann Hesse bunlardan bazılarıdır.

1999 yılında AB ülkeleri ortak paraya (Euro) geçince, Alman’ya 2002 yılına kadar “Euro” ile Alman Mark’ını birlikte kullanmış, 2002 yılından sonra 1,95 Alman Mark’ı= 1 Euro’ya eşitlenerek tedavüle girmiştir.O tarihten sonra Alman halkı aniden alım gücü olarak neredeyse % 50’ye varan kayıplar yaşamıştır.Alman halkı bu durumu % 50 yoksullaştık” diye yorumlarken, soydaşlarımız da “Her şeye % 50 zam geldi” diye yorumluyor.

Kültür, sanat, spor, otomotiv, ilaç san. v.s.gibi kalemlerine bu sutunlara sığmaz diye değinmedik.Bütün bu veriler göz önüne alındığında Alman halkının “Refah” seviyesi ortalamanın üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.

[1] “Germany Top Migration Land After U.S. in New OECD Ranking”. Bloomberg. 20 Mayıs 2014. Erişim tarihi: 14 Nisan 2019. Internet Sitesi:http://web.archive.org/web/20150128014202/http://www.bloomberg.com/news/2014-05-20/immigration-boom-propels-germany-past-u-k-in-new-oecd-ranking.html

[2] “Liste der Staedte in Deutschland”, Wikipedia - Die Freie Enzyklopaedia, Erişim tarihi: 10 Nisan 2019, İnternet Sitesi:https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Städte_in_Deutschland

[3] “Staedte an der Donau - Donauradweg Etappen”, Erişim tarihi: 4 Nisan 2019, İnternet Sitesi: http://donau-radweg-etappen.com/staedte-an-der-donau

[4] “The World’s 20 Largest Exporting Countries”, Erişim tarihi: 6 Nisan 2019, İnternet Sitesi: https://www.worldatlas.com/articles/exports-by-country-20-largest-exporting-countries.html

[5] “Germany GDP per capita”, Erişim tarihi: 6 Nisan 2019, İnternet Sitesi: https://tradingeconomics.com/germany/gdp-per-capita

[6] “Religion in Germany”, Erişim tarihi: 6 Nisan 2019, İnternet Sitesi: https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Germany

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SANAYİDE YAVAŞLAMA
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
BİR BAYRAM SÜRECİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
30. YILINDA BULGARİSTAN TÜRKLERİNİN 89 GÖÇÜ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KİRAZ, FINDIK, İNCİR, KAYISI ÜRETİMİNDE İLK SIRADAYIZ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
ENFLASYON BEKLENTİLERİ ÜZERİNE
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
İNSANA CAN OLMAK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
DOĞAYA MÜDAHALE EDERKEN YOK OLAN BİZLERİZ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
EKOLOJİK DENGENİN BOZULMASI VE İNSANLIĞIN GELECEĞİ
Esra SARI
Esra SARI
SAĞLIKLI BESLENEMEME SORUNSALI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GERİ DÖNÜŞTÜR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
İDEAL ROL MODELLER!
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SADE YAŞAMAK- 2
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
7 NEFS, 7 AKIL MERTEBELERİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
Cilt bakımında yapılan hatalar
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
KARŞILIKSIZ ÇIKAN ÇEKTE ALACAKLININ HAKLARI
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
FAİL İLE FİİLİ ARASINDAKİ DENGE
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva