ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Organik ürün üretim ve tüketimi artıyor
Organik ürün üretim ve tüketimi artıyor
Kısa çalışma ödeneği uygulaması sürecek
Kısa çalışma ödeneği uygulaması sürecek
'Evlatlarımızı onlardan söke söke alacağız'
'Evlatlarımızı onlardan söke söke alacağız'
THY mayıs ayı uçuş planını güncelledi
THY mayıs ayı uçuş planını güncelledi
HABERLER>EKONOMİ
18 Ocak 2021 Pazartesi - 16:32

e-ticaret sektörü hedefine erken erişti

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, bazı sektörleri olumsuz etkilerken, bazılarının ise öne çıkmasına neden oldu.

e-ticaret sektörü hedefine erken erişti

Hepsiburada Üst Yöneticisi (CEO) Murat Emirdağ, salgınla birlikte e-ticaretin perakende içindeki payının 2023 yılında gelinmesi hedeflenen çift haneli rakamlara yaklaştığını belirterek, "e-ticaret sektörü olarak, 3 yılda ulaşmayı beklediğimiz gelişime bu süreçte 3 ayda ulaştık." dedi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, bazı sektörleri olumsuz etkilerken, bazılarının ise öne çıkmasına neden oldu.

Özellikle dijitalleşmenin artmasıyla kurulan e-ticaret platformları, yeniliklere hızlı adapte olabilme yetkinlikleriyle salgın sürecinde dikkati çekti. e-ticaret platformları, bu süreçte hem büyüdü hem de yeni ürün ve hizmetler geliştirerek farklı kitlelere ulaştı.

Hepsiburada Üst Yöneticisi (CEO) Murat Emirdağ, yaptığı açıklamada, e-ticaretin perakende içindeki payı yüzde 5 dolaylarında seyrederken, salgınla birlikte 2023 yılında gelinmesi hedeflenen çift haneli rakamlara yaklaşıldığını, e-ticaret sektörünün, 3 yılda ulaşmayı beklediği gelişime bu süreçte 3 ayda ulaştığını söyledi.

Emirdağ, online alışverişin pratikliğini ilk kez deneyimleyen, doğru yerden alışveriş yapıldığında güvenilir olduğunu gören yeni kullanıcıların bu deneyimden kolay kolay vazgeçmeyeceğine ve bu yükselişin gelecek yıllarda da devam edeceğine inandıklarını ifade ederek, "Bu hızlı dönüşümün, yapılacak yeni yatırımlar ve atılacak inovatif adımlarla kalıcı olacağını öngörüyoruz. Değişen tüketici alışkanlıklarıyla ivme kazanan dijital dönüşüm, önümüzdeki dönemde daha da hızlanacak ve markalar için önemini artıracak." dedi.

"Salgın döneminde farklı yaş gruplarındaki tüketicilere de ulaştık"

Murat Emirdağ, salgın döneminde müşterilere yeni servis ve hizmetler sunarak e-ticaret deneyimlerini kolaylaştırmayı hedeflediklerini, bu sayede farklı ihtiyaçları olan farklı yaş gruplarındaki tüketicilere de ulaştıklarını söyledi.

Emirdağ, "Örneğin, müşterilerimizin market, kahve ve yemek siparişi gibi günlük ihtiyaçlarını çok kısa sürede evlerine ulaştırdığımız Hepsiexpress hizmetimiz salgın döneminde büyük ilgi gördü. Özellikle sokağa çıkma yasağından yoğun şekilde etkilenen 65 yaş üstü grubunun bu hizmetten sıklıkla yararlandığını gördük." diye konuştu.

Bankalararası Kart Merkezi verilere göre, salgından kaynaklı sokağa çıkma yasaklarının en yoğun olduğu mart, nisan aylarında 5 milyon yeni kredi kartının internetten ödemelerle tanıştığını bildiren Emirdağ, hem kendi dataları hem de bu verilerden gördükleri kadarıyla yakın gelecekte e-ticarete artan yönelimin süreceğini söyledi.

Türkiye'nin Hepsiburada'sı olarak 20 yılı aşkın bir tecrübeyle hizmet verdiklerini bildiren Emirdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün geldiğimiz noktada Türkiye'nin ve bölgenin en büyük e-ticaret platformu konumundayız. 40'a yakın kategoride 30 milyonu aşkın ürün çeşidini müşterilerimizle buluşturan, aylık 200 milyonun üzerinde ziyareti ağırlayan dev bir platformuz. Türkiye ve bölgenin en büyüğü olma özelliğini taşıyan Akıllı Operasyon Merkezimizle, sektörün çıtasını yükselten teknolojik çalışmaları yürüttüğümüz Ar-Ge merkezimizle online alışveriş sektörünün gelişimine liderlik ediyoruz. Yatırımlarımız ve sunduğumuz inovasyonlarla ülkemizde dijital dönüşümün öncülüğünü yapıyoruz. Bu dönemde teknolojinin iyileştirici gücünü odağımıza alarak çalıştık ve tüm müşterilerimizin bu zor dönemde de ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına operasyonel devamlılığımızı sağladık. Bunu yaparken de müşterilerimizin, çalışanlarımızın ve tüm paydaşlarımızın sağlık ve güvenliğini önceliklendirdik. Bu dönemde Sağlık Bakanlığımızın rehberliği doğrultusunda müşterilerimizin, çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve tüm toplumun sağlığını azami düzeyde koruyacak şekilde hijyen tedbirlerini hayata geçirdik."

"5 bin kişilik ek istihdam sağladık"

Hepsiburada CEO'su Emirdağ, tüm siparişlerin, gerekli hijyen tedbirlerini alan ekipler tarafından paketlenip dezenfeksiyonu sağlanmış araçlarla en güvenli şekilde yola çıktığını, Hepsiburada teslimat ekipleri tarafından hijyen kurallarına uygun olarak müşterilere teslim edildiğini, hijyen ve güvenlik süreçlerine harfiyen uymaya devam ettiklerini söyledi.

İçinden geçilen bu zorlu salgın sürecinde el ele vererek, herkesin birbirine destek olarak en kısa sürede atlatılacağı inancıyla çeşitli yardım kampanyaları da hayata geçirdiklerini aktaran Emirdağ, şunları kaydetti:

"İlk önce, 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' milli dayanışması kapsamında, sağlık personelinin kullanımı için Sağlık Bakanlığına 500 bin adet cerrahi maske ve 500 bin adet muayene eldiveniyle destek verdik. Ardından ramazan ayının gelmesiyle birlikte İçişleri Bakanlığı ve valilik ile koordineli olarak, Hepsiburada ve müşterilerimizin desteği ile on binlerce ramazan paketini ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdık. KOBİ ve kadın girişimcilere verdiğimiz desteğe ilave olarak, Türkiye'nin lokomotif sektörü tekstil perakendecileri ve markalarına destek amacıyla Perakende Dayanışma Hareketi'ni hayata geçirdik. Bu kapsamda BMD üyesi markalara verdiğimiz ekstra ticari teşviklerin yanı sıra pazarlama, e-ihracat, lojistik ve teknoloji alanlarında destekler sunduk. Gebze Akıllı Operasyon Merkezimiz, Hepsijet Lojistik ve Hepsiexpress birimlerimizde görevlendirmek üzere 5 bin kişilik bir ek istihdam sağlayarak ülkemizin istihdam ve ekonomisine katkımızı perçinleyecek ek istihdam planımızı açıkladık. Müşteri memnuniyetini merkeze alarak inovatif servis ve hizmetler hayata geçirmeye de devam ettik. Örneğin, genişlettiğimiz Hepsiexpress hizmetlerimizle müşterilerimizin market, kahve ve yemek siparişi gibi günlük ihtiyaçlarını çok kısa sürede evlerine ulaştırmaya devam ediyoruz."

Emirdağ, taşımacılık sektörüne yenilikçi bakış açısı kazandıran Hepsijet, dijital ödeme çözümleri sunan HepsiPay, markalara hizmet sağlayan reklam platformu HepsiAd, e-ihracat ile işletmelere birer dünya oyuncusu olma fırsatı sundukları ve Türk ürünlerini dünyaya açan Hepsiglobal gibi farklı birçok servis ile müşteriler başta olmak üzere tüm paydaşlara fayda sağlayan dev bir ekosistemi hep birlikte inşa ettiklerini anlattı.

"Kimse ihtiyaçlarını ertelemesin" diye tek alışveriş sepeti için birden fazla kredi kartı ile satın almayı mümkün kılan çoklu kredi kartıyla alışveriş ve online tüketici kredisi finansal destek enstrümanlarını müşterilere sunduklarını belirten Emirdağ, müşterilerin evleri dışındaki teslimat noktalarından kargolarına kolayca ulaşabilmeleri için Hepsimat hizmetini geliştirdiklerini, müşterilerin bu sayede kargolarını mahalle esnafı, PO benzin istasyonları, Vestel mağazaları ya da AVM'lerden teslim alabildiğini bildirdi.

Müşterilerin Kovid-19 döneminde evlerinden çıkmaması, kargo bayilerine gitmekle uğraşmaması için Kolay İade hizmetini hayata geçirdiklerini aktaran Emirdağ, müşterilerin iade etmek istedikleri ürünler için Hepsiburada anlaşmalı kargoları adreslerine çağırarak iade işlemini kolayca yapabildiğini anlattı. 

"Evde geçirilen zaman arttıkça ihtiyaçlar da şekil değiştirdi"

Murat Emirdağ, Ticaret Bakanlığının açıkladığı e-ticaret verilerine göre, 2020'nin ilk 6 ayında e-ticaret hacminin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 64 artarak 91,7 milyar TL olduğunu belirterek, pazarın lider oyuncusu olarak, Hepsiburada'nın da artan bir ivmeyle büyümeyi sürdürdüğünü kaydetti.

Salgın sürecinde evde geçirilen zaman arttıkça ihtiyaçların da şekil değiştirdiğini ifade eden Emirdağ, şöyle devam etti:

"İlk başta herkes hijyen kaygısı sebebiyle temizlik ürünlerine yöneldi. Ardından evde yemek yeme, keyifli vakit geçirme, kişisel gelişim, iyi yaşam ve kişisel bakım konuları önemini hissettirmeye başladı. Temel gıda, temizlik ürünleri, sağlık, güzellik, spor malzemeleri, kitap, hırdavat anne-bebek ve çocuk kategorilerinde bir önceki yıla kıyasla katlanarak artan bir talep oluştuğunu gözlemledik. Evde konfor sağlayan giyim eşyası, hijyen ürünleri ve bağışıklık güçlendirici gıdalar da trendi yükselişte olan gruplar arasında yer aldı. Moda kategorimiz de oldukça yüksek bir ilgiyle takip edilmeye devam ediyor."

Emirdağ, ahşap oyma seti, kanaviçe, etamin gibi hobi malzemelerinde, kutu oyunlarında, ip atlama, ağırlık, yoga ve pilates aletleri gibi spor ekipmanlarında talebin arttığını gördüklerini, ekmek yapma makinesi, çelik tencere, tost makinesi, blender, mikser gibi ürünlere de ilginin arttığını söyledi.

Uzaktan ve evden eğitimin özellikle ders ve test kitapları başta olmak kitap kategorisindeki alımlar ile kulaklık, kamera, ışık, mouse gibi teknolojik ürünlerde artışa sebep olduğunu belirten Emirdağ, hayatın eve taşındığı bu dönemle birlikte 24 saati içine alan yaşamın her alanındaki ihtiyaçlar için tüketicilerin e-ticarete yöneldiğini kaydetti. AA

 
Geçen yıl 2,7 milyon adet gayrimenkul satıldı
 
Kamunun imalat sanayisi yatırımlarında en yüksek pay yine kimya sektörünün
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Geçen yıl 2,7 milyon adet gayrimenkul satıldı
Türkiye genelinde geçen yıl gayrimenkul satış adedinde yüzde 14,5'lik, ...
2020'de 9,5 milyar dolarlık binek otomobil ihraç edildi
Türkiye'den 2020'de 118 ülke ve özerk bölgeye binek otomobil ihracatı ...
Salgından en fazla etkilenen sektörler için yol haritası hazırlanıyor
MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, "Krizden en fazla etkilenen sektörleri, ...
 
Mesut Özil Fenerbahçe'yi borsada sırtladı
Borsa İstanbul'da işlem gören Fenerbahçe hisseleri, döviz cinsinden borçların ...
Değerli Konut Vergisinde hedef 350 milyon TL
Değerli konut vergisi için 2021 yılı bütçe gelirinde 350 milyon liralık ...
İngilizlerin tercihi 2020'de yine Muğla oldu
Dünyanın önemli turizm destinasyonları arasında bulunan Muğla'yı, geçen ...
 
Kıyı şehirlerindeki konutlar yüzde 80'e varan oranlarda değerlendi
Gayrimenkul Borsası AŞ (GABORAS) verilerine göre, Türkiye'nin kıyı şehirlerinde ...
Bakan Pekcan: Asya-Pasifik ülkeleri ithalat için uzak değilse ihracat için hiç değil
Ticaret Bakanı Pekcan, "Asya-Pasifik ülkelerini ihracat pazarı olarak ...
KOBİ'lerin cirosu 10 yılda yaklaşık 5 katına çıktı
2009'da 2 milyon 625 bin olan KOBİ girişim sayısı, 2019'da 3 milyon 221 ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Murat BALCI
Murat BALCI
AVRUPA’NIN ŞIMARIK ÇOCUĞU
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
YENİLENEBİLİR DÜNYA
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
İNSANCIL SOSYAL DÜNYA DÜZENİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
24 NİSAN VE ERMENİ YALANLARI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
TATİL PLANLARI DEĞİŞİYOR
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
KENDİ SESİNİ DUYAMAYAN İNSAN
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
DOLARİZASYON
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
‘DİNOZOR’ METAFORU: ABD
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SIRASI GELEN AŞISINI OLSUN
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
VATANDAŞIN İŞSİZLİK RAKAMLARI
Esra SARI
Esra SARI
MUTLULUĞA TAHAMMÜL EDEMİYORUZ
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
TOPLUM ÜZERİNE II
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
İNSANIN ÜZERİNDE YEDİ YOL
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
GÖNÜL ZENGİNLİĞİ
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARI UNUTULMAMALI
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSANDA UNUTKANLIK, İHMALKÂRLIK HALİ (TEKERRÜR TARİHİ)
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
MUSUL’DAN FERAGAT VE SULH DİPLOMASİSİ-IV
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
ADİL VE SAĞLIKLI BİR DÜNYA İÇİN…
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
SOSYAL MEDYADAKİ GÜZELLİK ALGISI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva