ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA SAĞLIK YAŞAM VİDEOLAR
Fenerbahçe Üniversitesi 9 öğretim üyesi alacak
Fenerbahçe Üniversitesi 9 öğretim üyesi alacak
Karabük Üniversitesi 33 öğretim üyesi alacak
Karabük Üniversitesi 33 öğretim üyesi alacak
Çocuklara trafik eğitimi
Çocuklara trafik eğitimi
Çiçekçiler Günü kutlandı
Çiçekçiler Günü kutlandı
Pursaklar'da piknik organizasyonu
Pursaklar'da piknik organizasyonu
HABERLER>ÖZEL HABER
10 Temmuz 2021 Cumartesi - 07:08

Zoonotik hastalıklarla mücadele için ‘Tek Sağlık Yaklaşımı’

Dünya Zoonoz Hastalıklar Günü’nde konuşan Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, “Covid-19’a kadar dünya üzerinde zoonotik hastalıklarda her yıl 3 milyona yakın insan hayatını kaybetmiştir” dedi.

Zoonotik hastalıklarla mücadele için ‘Tek Sağlık Yaklaşımı’

SEDA TOLMAÇ

Türk Veteriner Hekimleri Birliği(TVHB) tarafından düzenlenen “Dünya Zoonoz Hastalıklar Günü” programı çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Hayvan ve insan sağlığını korumak amacıyla zoonoz hastalıklara karşı toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla, her yıl 6 Temmuz’da kutlanan Dünya Zoonoz Hastalıklar Günü’nün bu yılki teması “Zoonotik Bulaşma Zincirini Kıralım” oldu.

TVHB tarafından Kurban Bayramı öncesinde, çevrim içi olarak gerçekleştirilen “Dünya Zoonoz Hastalıklar Günü” programında, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yarsan, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Harun Seçkin konuşmacı olarak yer aldı. 

“Covid-19’a kadar dünya üzerinde zoonotik hastalıklarda her yıl iki milyar vaka olduğu tespit edilmiştir”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, yaptığı açılış konuşmasında Louis Pasteur tarafından kuduz aşısının başarı ile kullanıldığı 6 Temmuz 1885 tarihi dikkate alınarak, her yıl 6 Temmuz’un Dünya Zoonoz Günü olarak anılıp kutlandığını hatırlatarak, “Bu yılın teması ise, ‘Zoonotik Bulaşma Zincirini Kıralım’ olarak belirlendi. Bilimsel ve teknolojik gelişmelerle adeta küçülen dünyada insanlık, çözüm gerektiren çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Dünyadaki küçülme, hastalıkların hızla yayılmasına sebep olmuş, Covid-19 gibi küreselleşen zoonotik hastalıklar maalesef küresel tehlike ve tehdit haline gelmiştir. Zoonotik hastalıklar genellikle insanla enfekte olmuş ya da patojeni taşıyan hayvanlarla etkileşimiyle veya hayvansal ürünler kullanıldığında yayılır” dedi.

Eroğlu, yapılan araştırmalarda Covid-19 hastalığına kadar dünya üzerinde zoonotik hastalıklarda her yıl iki milyar vaka olduğu ve yaklaşık 3 milyona yakın insanın zoonotik hastalıklardan hayatını kaybettiğine dair tespitlerin bulunduğunu belirtti.

“İnsanlarda görülen hastalıkların yüzde 60’ı hayvansal kaynaklı” 

“İnsanlar görülen hastalıkların yüzde 60’ı hayvansal kaynaklıdır” diyen Başkan Eroğlu, “Sars, Mers, Ebola, Kuş Gribi ve Covid-19 gibi yeni ortaya çıkan patojenlerin yüzde 75’i yine hayvanlardan köken almaktadır. Gıda kaynaklı hastalıkların yüzde 90’ından fazlası zoonotik karakterlidir. Her yıl ortaya çıkan beşeri insan hastalığının üçü hayvan merkezlidir. Zoonotik hastalıklar grubunda yer alan etkenlerin yüzde 80’i potansiyel biyoterör etkenleri arasında bulunmaktadır. Türkiye’de, Sağlık Bakanlığının tehlikeli görüp ihbarını mecbur kıldığı 50 hastalıktan 26’sı hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar olup, bunlar dünyadaki 200’ün üzerindeki zoonotik hastalığın yaklaşık 5’te 2’sini oluşturmaktadır. Hala ülkemizde Şarbon, Brusella, Tüberküloz, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, Kuduz en yaygın görülen zoonotik hastalıklardır” ifadelerini kullandı. 

“Zoonotik hastalıklar her yıl 8 milyar euro hayvansal üretim kaybına neden oluyor”

Eroğlu, zoonotik hastalıkların küresel bilançosunun da ağır olduğuna dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı: “Covid-19 sürecinden önce zoonotik hastalıkların her yıl 8 milyar euro hayvansal üretim kaybına neden olduğu rapor edilmiştir. Bu miktar küresel üretimin yaklaşık yüzde 20’sidir. Zoonoz bir hastalıktan her yıl ölen çiftlik hayvanının değeri yaklaşık 21,5 milyon eurodur. Zoonoz hastalıkların tedavisi kapsamında her yıl insan sağlığı için yapılan masraflar 43 milyar euroya ulaşmaktadır” dedi. 

“Zoonotik hastalıklarla mücadelede koruyucu hekimlik önemli bir yere sahiptir”

Dünya genelinde sadece gıda kaynaklı zoonoz hastalıkların sağlık harcamalarına etkisinin 100 milyar dolar olduğuna vurgu yapan Eroğlu, “İçinde bulunduğumuz pandemi süreci bir kez daha ortaya koymuştur ki, zoonoz hastalıklarla mücadelede koruyucu hekimlik, her anlamda en etkili yöntemdir. Sadece tedavi hekimliği ile zoonoz hastalıklarla mücadele etmek mümkünde değildir. Üstelik sadece tedavi hekimliği ile hastalıkların yayılması, can, mal ve ekonomik kayıplar engellenememektedir. Zoonoz hastalıklar sağlık harcamalarının toplam bütçedeki oranının artmasına neden olmaktadır. Bu durum toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimini olumsuz etkilemektedir. Kalkınmada temel hedef, hastalıkların yayılmasının önlenmesi, hayvan ve insan sağlığının korunması, yani koruyucu hekimlik olmalıdır. Bu bağlamda veteriner hekimler, zoonotik hastalıklarla mücadelede kilit rol üstlenen meslek mensuplarıdır” ifadelerini kullandı. 

Dünya Zoonoz Hastalıklar Günü’nün amacının, zoonotik hastalıkların riskleri konusunda toplumda farkındalığı yaymak olduğunu söyleyen Eroğlu, “Tüm dünyada günümüz insanı ve gelecek nesiller için ciddi anlamda tehlike arz eden zoonoz hastalıklara karşı toplumsal endişe oluşturmak amaç değildir. Amaç, hepimizin refahı, daha sağlıklı bir dünya vizyonunun gerçekleştirilebilmesi için halk sağlığı stratejilerinde temel kabul gören, tıbbın en önemli konusu olan koruyucu hekimlik kavramını hayata geçirmek için toplumu bilinçlendirmektir” dedi. 

“Zoonotik hastalıklarla mücadelede başarının anahtarı; Tek Sağlık Yaklaşımı”

Eroğlu, zoonotik hastalıklarla mücadelede başarının ancak “Tek Sağlık Yaklaşımı” ile mümkün olduğunu belirtti.

“Covid-19, tek sağlık yaklaşımının vazgeçilmezliğini göstermiştir” diyen Eroğlu, “Tek Sağlık Yaklaşımı, zoonotik hastalıkların insan, hayvan ve çevre sağlığı ile uluslararası ticaret ve ekonomik üzerine oluşturduğu küresel etkilere bağlı olarak gündeme gelmiştir. Tek Sağlık Yaklaşımı; yerel, ulusal ve küresel alanda çalışan farklı disiplinlerin insan, hayvan ve çevrenin iş birliği faaliyetlerini kapsamaktadır. Bugün tüm dünyada kabul edilen cümle, ‘Korunma, tedaviden daha etkili ve daha ekonomiktir’ cümlesidir. Bu anlamda ‘tek sağlık’n uygulama noktasına taşınabilmesi için bu sloganla hareket etmek ve özellikle Türkiye açısından da ‘tek sağlık’ kavramı ile ilgili somut girişimlerde bulunmak önem taşımaktadır. Türkiye’de ‘tek sağlık’ kavramı ile ilgili girişimler olsa da tek sağlık sistemi, mevcut mevzuatlar ve yapılarla kurumsallaşma ve katma değer yaratma konusunda istenen başarıyı yakalayamamıştır” ifadelerine yer verdi. 

“Hayvanlardan insanlara ulaşan zoonotik hastalıkların yüzde 40’ı bakteriyel”

Programda konuşan Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yarsan ise, “Zoonotik hastalıklar; hayvanlardan insanlara ulaşan bakteriyel, viral, paraziter ve mantar enfeksiyonları olarak geniş bir yelpazeye sahiptir ve bu şekliyle değerlendirildiğinde bunların yaklaşık yüzde 40’ı bakteriyel, yüzde 37’si viral, yüzde 18’i paraziter ve yüzde 2’si de mantar enfeksiyonu olarak ifade edilmektedir” dedi.

“Yaşadığımız dünyada hayvanlarla olan direkt temas ve hayvansal gıdaların tüketilmesi nedeniyle zoonoz hastalıklara yakalanmak her zaman için mümkün olan bir durumdur” diyen Prof. Dr. Yarsan, “Yapılan çalışmalarda tıp ve veteriner hekimliği arasında çok yakın ilişki olduğu ortaya konulmuştur. Bu sonuçla birlikte önce Avrupa’da sonra da Amerika’da özellikle veteriner hekimler tarafından düzenli et muayenesi uygulaması başlamıştır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyadaki ölümlerin yüzde 20-25’i enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Bunun da yüzde 60’ının zoonotik nitelikte olduğu ifade edilmektedir. Hem bu konunun önemi hem de mevcut durumunun tespiti için bu sayıların verilmesi önemlidir” diye konuştu. 

“Son 25 yılda, 38 hayvan hastalığı insan sağlığını etkilemiştir”

Prof. Dr. Yarsan, insanlarda yaklaşık bin 400 enfeksiyon etkeninin hastalık nedeni olarak belirlendiğini belirterek, “38 hayvan hastalığı, geçtiğimiz 25 yıl içerisinde insan sağlığını etkilemiştir. 177 enfeksiyon etkeni de yeni ve yeniden önem kazanan etkenler olarak kabul edilir. Bu yeni etkenlerin yüzde 75’i de zoonotik olarak bilinmektedir. Aynı şekilde biyoterör için kullanılan etkenlerin yüzde 80’i de yeni zoonozlar niteliğindedir. Enfeksiyon hastalıkları, gelir düzeyi düşük ülkelerde yaklaşık yüzde 40 ölüme neden olmakta iken, yeni ortaya çıkan enfeksiyonlar nedeniyle de gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde de önemini korumaktadır” dedi. 

“Artan nüfus, iklim değişikliği zoonoz hastalıkların yayılmasının nedenleridir”

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Harun Seçkin de yaptığı konuşmada Dünya Zoonoz Hastalıklar Günü’nün önemine dikkati çekerek, “Bu günün amacı,zoonotik hastalıklar ve riskleri konusunda bir farkındalık oluşturmaktadır. Zoonoz terimi ilk başlarda sadece hayvan hastalıkları için kullanılmıştır. 1959 yılında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ile Dünya Sağlık Örgütü, zoonoz terimini, doğal olarak omurgalı hayvanların insanlara, insanlardan hayvanlara geçen ve her yerde görülebilen hastalıklar veya enfeksiyonlar olarak tanımlamıştır” dedi.

Zoonotik hastalıklar dünyada yaygın olarak görülen hastalık grubu olduğunu belirten Seçkin, şöyle konuştu: “Yeni tanımlanan enfeksiyon hastalıklarının önemli bir kısmı da zoonoz karakterdedir. Zoonozlar bir taraftan hayvan sağlığını etkileyerek, hayvan ölümlerine ve ekonomik kayıplara yol açarken, diğer taraftan da insanlarda hastalık oluşturarak, önemli bir halk sağlığı sorununa neden olmaktadır. Artan nüfus, ülkeler arası seyahatler, doğa turizmi, yaban hayat ile yakın temas, hayvan hareketliliği, iklim değişikliği gibi faktörler de zoonozların görülme sıklığının artışında ve hastalıkların yayılmasında etkilidir.” 

“Gıda kaynaklı zoonotik hastalıkların takibi önemli”

Seçkin, bilimsel dünyada kabul gören anlayışa göre gelecekte zoonozların insan ve hayvan sağlığı açısından önemini korumaya devam edeceğini ifade ederek, “Yeni zoonozlar da ortaya çıkacaktır. Bu nedenle gıda güvenliğinin sağlanması ve halk sağlığının korunmasında özellikle, gıda kaynaklı zoonotik hastalıkların takibi, kontrol altına alınması önem taşımaktadır” dedi. 

 
Aile hekimliklerinde kronik hastaları özel yazılımla takip dönemi
 
‘Çöpün toplanmaması yasal bir eylem değil’
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
TÜSİAD Başkanı Kaslowski: Yeşil Dönüşüm zorunluluktur
Çevrim içi gerçekleştirilen İngiltere-Türkiye Sıfır Zirvesi’nde konuşan ...
7 ülkeden 35 öğrenci başkentte buluştu
“Kameranın Arkasındaki Gençler Projesi” kapsamında Ankara’da bir araya ...
Türkiye Emekliler Derneği Çankaya Şubesi'nin 15’inci Olağan Genel Kurulu gerçekleşti
Türkiye Emekliler Derneği Çankaya Şube Başkanı M.Muammer Yeğin, “Ekonomik ...
 
İşitme engeli konusunda toplumun bilinçlenmesi lazım
İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Pelin Atik, ...
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 4 üniversite arasında iş birliği protokolü
Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki Telif Hakları Eğitim Merkezi ile ...
'Ankara Barosu siyasi partilerin arka bahçesi değildir'
Ankara Barosu Başkan Adayı Avukat Sezgin Özkan, “Ankara Barosu, kimsenin ...
 
Çocuklarda göz sağlığı ihmal edilmemeli!
Çocuklarda göz sağlığını önemine dikkati çeken Göz Hastalıkları Uzmanı ...
Konut fiyatları düşmeyecek aksine artacak
Gayrimenkul danışmanı Hüseyin Furkan Tepe, bu sene kredi faiz oranlarının ...
‘Hatay’ı kültür turizminin başkenti yapacağız’
Binlerce yıllık tarihiyle çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış, gastronomi ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
DOĞAL OLANI KORUYAMADIĞIMIZDA…
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
HAVA DURUMU VE EKONOMİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İN OLASI NATO ÜYELİĞİ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
NİHAYETİNDE BİR DÖRT DUVAR
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
HAYAL OLDU
Esra SARI
Esra SARI
NE OLACAK HALİMİZ?
Murat BALCI
Murat BALCI
MAHKUMUN “KOVİD İZNİ” BİTİYOR
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
SONUNDA AVRUPA BİRİNCİSİYİZ
Nimet KÜLTEKİN
Nimet KÜLTEKİN
MEVSİM GEÇİŞLERİNDE BESLENME
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
TÜRKİYE İLE AB ARASINDA YEŞİL KÖPRÜLER
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
ANKARA’NIN SIĞINAĞI !..
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
İTTİHAT VE TERAKKİ ÜYELERİNİN YARGILANMALARI-VI
Kadriye CİRİTCİ
Kadriye CİRİTCİ
BAYRAM GELMİŞ HOŞ GELMİŞ
Merve ŞAFAK ERGÜN
Merve ŞAFAK ERGÜN
'SU İÇSEM YARIYOR!'
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
“İNSAN BİLGİ İLİŞKİSİ”
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
ÜRETİCİNİN ENERJİSİ…
Burak BALCI
Burak BALCI
NÜKLEER SAVAŞI ÖNLEDİ, EMEKLİ EDİLDİ, SESSİZCE ÖLDÜ!
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
HEZEYAN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DİN İLE YOLLARIMIZI YİTİRDİK
Bekir ATACAN
Bekir ATACAN
FRANSA’YA KARŞI ÇOK FRANSIZ MI KALIYORUZ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ZITLIKLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOMOFOBİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Sağlık Yasam
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva