ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA SAĞLIK YAŞAM VİDEOLAR
Marmara Üniversitesi 132 Öğretim Üyesi alacak
Marmara Üniversitesi 132 Öğretim Üyesi alacak
Şırnak Üniversitesi personel alıyor
Şırnak Üniversitesi personel alıyor
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı personel alacak
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı personel alacak
Diş tedavisi vatandaşın kapısında
Diş tedavisi vatandaşın kapısında
Ticaret Bakanlığı 18 Bilişim Personeli alıyor
Ticaret Bakanlığı 18 Bilişim Personeli alıyor
HABERLER>ÖZEL HABER
7 Temmuz 2022 Perşembe - 07:32

Türkiye’de maç anlatan tek kadın spiker: Elif Ünal

Türkiye’de aktif olarak görev yapan tek kadın maç spikeri 26 yaşındaki Elif Ünal, Ankara’da Alt Ligler ve Gelişim Liglerinin maçlarını anlatıyor.

Türkiye’de maç anlatan tek kadın spiker: Elif Ünal

EBRU BALIKÇI

Futbol maçlarını erkek spikerlerin sesinden duymaya alışkınız. Ancak sayıları çok az da olsa futbol maçlarını anlatan kadın spikerler de var. Şu anda Türkiye’de aktif olarak görev yapan tek kadın maç anlatıcı Elif Ünal, Alt Ligler ve Gelişim Liglerinin maçlarını anlatıyor. Genç spikere, kendisine dair merak edilenleri sorduk.

Elif hanım sizi tanıyabilir miyiz?

1996 Ankara doğumluyum. 7 Haziran’da 26 yaşıma girdim. 3 kız çocuğu olan bir ailede büyüdüm. İki ablam var. Babam 2017 senesinde pankreas kanserinden hayatını kaybetti. Babam Ekonomi Bakanlığında şube müdürüydü. Annem ev hanımı. Büyük ablam Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünü bitirdi. Şu an doktoraya devam ediyor. Küçük ablam Ostim Teknik Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları biriminde çalışıyor. Üçümüz de Ankara Üniversitesi mezunuyuz. Biz de gelenek haline geldi. Ben de 2018’de Ankara DTCF’de Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümünü bitirdim. Bu sene de Anadolu Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden mezun oldum. Ailemden bahsetmişken halamla ilgili de birkaç şey söylemek istiyorum. Halam benim ikinci annem gibidir. Beni ve ablamları her koşulda destekliyor. Her daim yanımda oluyor, o iyi ki var.

Mesleğe başlangıcınız nasıl oldu?

Babamın vefatıyla birlikte gelişti diyebilirim. Çünkü psikolojik açıdan birazcık duygusal anlamda da yoğun olan bir dönemdeydim. Çünkü babam benim arkadaşım gibiydi. Halı sahaya, maçlara, pikniğe her yere babamla giderdim. Babamın vefatının ardından insan kaynakları mezunu ablam dedi ki senin bir şeylerle uğraşman için çabalayacağım. Çünkü abla çok kötüyüm abla çok kötüyüm diye hep ablamın kapısını çaldım diyebilirim. Ardından ablam da dedi ki sporla ilgili sürekli bizim evde başımıza ağrıtıyorsun en iyisi sana diksiyon, spikerlik kursu gibi bir şey bulalım olursa olur olmazsa senin için hobi olarak kalmış olur dedi. Araştırdık ablamla birlikte Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’ni bulduk. Orada da TRT spikerlerinden eğitim alma şansı buldum. İlk olarak diksiyon eğitimi aldım yaklaşık 5-6 hafta. En heyecan verici an Erdoğan Arıkan ile tanışmam oldu. O da benim bu metne asılmam gerektiğini bastırmam gerektiğini söyledi. Benim kariyer hayatım da başlamış oldu. 

Maç anlatan tek kadın spiker olmak nasıl bir duygu?

Şu an galiba sadece aktif olarak yapan kişi benim diye biliyorum. Ben aslında çok değişik bir duygu olarak bakamıyordum ta ki insanların tepkisine kadar. Çünkü benim için maç anlatmak, maç izlemek, futbolla ilgilenmek bunlar aslında klasik şeyler. Çok küçüklüğümden beri babamla birlikte yaptığım aktiviteler olduğu için. Sosyal medyadan mesajlar almaya başladım. İyisi de oldu kötüsü de oldu. Çoğu spikere taş çıkarırsınız çok güzel anlatıyorsunuz gibi mesajlar da oldu. Kadın sesine alışık olmayan malum kabullenmeyen erkekler de oldu. Şu anda maç anlatma boyutuna değinecek olursam futbolun yanında voleybol hentbol ve basketbol da anlattım. Bu dört branş arasından bana en çok heyecan verenin hala futbol olduğunu söyleyebilirim. Benim için normal ama insanlar açısından tuhaf olan bir süreçti. Umarım benim dışımda da birçok kadın artık anlatım noktasında kamçılanıp maç anlatmaya başlayabilir çünkü biz kadınlar olarak birazcık daha futbolu farklı yaşadığımızı düşünüyorum. Gol sevinçlerimiz, heyecanlı saha gözlemlerimizin bazı noktalarda farklı olduğunu düşünüyorum. Umarım gelecek sezonlarda benim dışımda da aktif kadınlarımızıda futbolun içinde görürüz.

Unutamadığınız anlatımlarınız hangileriydi?

Sen en unutamadığımı gayet iyi biliyorsun ama (gülüyor) ona geleceğim…

Unutamadığım üç an var. İlki geçen sezon Euro 2020 maçı, radyo anlatım formatındaydı. Danimarka-Finlandiya karşılaşması. Eriksen’in sahada rahatsızlandığı hatta öldü olarak düşünüldüğü andı. Çok şükür Eriksen’e bir şey olmadı ve şu an hayatta olup aktif futbola devam ediyor. Eriksen’in rahatsızlandığı o karşılaşmada yayında ağlamaya başladım. Kelimelerle toparlamaya çalışsam da toparlayamadığım bir karşılaşmaydı. İlk kez saha içinde böyle bir şeyi anlatmanın heyecanını yaşıyordum. En sonunda rejiden bir ses geldi. “Elif yayını toparlayamayacaksan kapatabiliriz...” diye. Birazcık toparladım ve sonrasında reklama pas atmak zorunda kaldık. Bu üzücü anlamda unutamadığım anımdı. 

Elif Ünal’ı viral yapan Veli abinin golü oldu

İkincisi tabii ki Hacettepespor futbolcusu Veli Ortakçı’nın golü. O golle birlikte viral oldum diyebilirim. Hatta tesislerde o golün ardından da sık sık Veli abi ve tesis çalışanları ile karşılaştığımızda konu açılıyor. Tesis çalışanları, “Çok güzel anlattın. Dikkate alma insanların olumsuz laflarını” diyorlar. Keza artık Veli abi ile de öyle… “Veli abi” diyorum. Çünkü o karşılaşmanın ardından tesiste birbirimizi gördüğümüzde hep gülüyoruz artık. Veli abi “Ben konuşulmayı bıraktım ama sen hala konuşuluyorsun diyor. Veli Ortakçı’nın Çarşambaspor’a attığı golle birlikte bir viral olmuştum. 

Unutamadığım üçüncü karşılaşma ise Niğde Anadolu Futbol Kulübü, Etimesgutspor deplasmanına gelmişti. O karşılaşma öncesinde de şöyle bir durum söz konusu olmuştu. Niğde Anadolu Futbol Kulübü Galatasaray’ın pilot takımıydı bu sene. O karşılaşmada da birçok futbolcuyu önceden tanıyordum. Niğde’deki oyuncuları da altyapıdan tanıyordum. Zaten hepsi Galatasaray’dayken, Altınordu’dayken takip ettiğim oyunculardı. Belki de sezon boyunca en rahat anlattığım karşılaşma diyebilirim. Çünkü tüm futbolcuları sahaya adım attıkları ilk andan itibaren biliyordum. Galatasaray taraftarından da çok destek aldım. O karşılaşma öncesinde zaten sosyal medyada konuşulmaya başlanmıştır çok güzel destekler vardı. Beın Sport başta olmak üzere birçok değişik spor kanallarını etiketleyerek paylaştılar beni. Galatasaray TV’de bunlardan biriydi. Bu üç anımı unutamam ama sezon boyunca düşünecek olursak Veli Ortakçı’nın golü en unutamadığım andı diyebilirim. 

Kariyer hedefleriniz neler?

Radyo formatında Süper Lig karşılaşmasını anlatmıştım 2020-2021 sezonunda... Bu sezon da seyircilere saha içerisinden canlı yayınlarla maçları aktardık. Birinci lig, ikinci lig ve üçüncü lig maçlarını anlattık. Hedefim yayıncı kuruluşla televizyon formatında maç anlatabilmek.Tabii ki benim asıl hedefim de şu; futbolcuların bir Avrupa hayali vardır ya benim de anlatım noktasında bir Avrupa hayalim var. Milli takım karşılaşmalarını anlatmayı çok isterim çünkü milli takımı anlattığında değişik duygular içinde yani milli duygular içindesin. Ülkeni sahiplenme duygusu içindesin bir taraftan duygu ve düşüncenin en rahat yansıttığın karşılaşma olarak bakıyorum. Çünkü milli takımı anlatıyorsun ve insanlar da takımı destekliyor. Anlatırken bu takımı destekliyor şu takımı destekliyor iddiasında bulunamıyor. Çok seneler sonra tabi ki çok çok yol kat etmem gerekiyor ama bir UEFA Avrupa Ligi final karşılaşması ya da şampiyonlar karşılaşması benim için belki de çok büyük bir hedef ama buna ulaşmak istiyorum elbette. 

Esinlendiğiniz bir spor spikeri var mı?

Aktif olarak şu anda yok ama Ercan Taner’i beğeniyorum diyebilirim. Çünkü Ercan Taner karşılaşmaları anlatırken özellikle gol anlatımlarında oldukça etkili. Gökhan Abdik var tabii şu anda aktif olarak yapan. Örnek alma boyutunu şu şekilde söyleyebilirim ben kendim Elif Ünal olarak aslında anılmak istiyorum. Çünkü o spikerler Ercan Taner, Ertem Şener ve Gökhan Abdik olarak anıldılar ve anılmaya da devam ediyorlar. Karşılaşmaları dinlerken onlardan ne gibi ince noktalar koparabilirim onlara bakıyorum. Ertem Şener formatına bakacak olursak o birazcık daha detaylara inen bir anlatıma sahip, bazen izleyicilerin sıkıldığı noktalar olabiliyor. Ercan Taner’e bakacak olursak tamamen duygu ve düşüncelerini yansıtan bir spiker ve Ercan Taner’le unutamadım çok gol anım var. Tabii ki benim yaşımın yettiği ve en çok hatırladığım Juventus karşılaşması vardı Galatasaray-Juventus karşılaşmasında orada Sneijder’in attığı golle birlikte tüm Türkiye’yi coşturmuştu. Öyle bir anlatım formatı neden olmasın diyorum ama tabii ki ben de anlatım noktasında birçok oyuncuyla ilgili bilgiler paylaşmayı da seviyorum. Araştırmayı zaten seviyorum. Kısaca örnek aldığım şu anda eskilerden Ercan Taner yenilerden Gökhan Abdik diyebilirim

Ankara’da spor medyası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankara’da sektör oldukça küçük diyebiliriz buna sen de maalesef şahitsin. Spor anlamında da takip edebileceğimiz takımlar oldukça az. Sayıca az dememin sebebi Birinci Lig ve Süper Lig olarak bakıyorum. Bu sezon Ankaragücü Süper Lig’e yükseldi, Gençlerbirliği ise Birinci Lig’de devam ediyor. Zaten Türk medyası, Süper Lig ve TFF Ligini daha fazla görüyor. Biz Ankaralı spor medya çalışanları ise zaman zaman seyircilerden destek değil köstek görebiliyoruz. Hep bir taraf olduğumuzu düşünüyorlar ama aslında bir taraf değiliz. Sadece duygu ve düşüncelerimizi çoğu zaman geri planda bırakarak ekran önünde, ya da mikrofonda oluyoruz. Ancak ne yazık ki izleyici ve taraftarlar gözünde eksik destek aldığımızı düşünüyorum.

Peki hangi takımı tutuyorsunuz?

Galatasaraylıyım. Tabii ki bunda babamın payı büyük. Bizim evde ve çevremizde Galatasaray dışında takım tutulmazdı. Babamın deyimiyle eve Galatasaraylı dışında sinek giremezdi. (gülüyor) Tutanı da babam hemen forma ve değişik hediyelerle Galatasaraylı yapardı. Doğduğum sene itibarıyla (1996) çok şampiyonluklar ve başarılar gördüm bu da beni doğuştan diyebileceğim türden Cimbomlu yaptı.

Bize evdeki Elif Ünal’ı anlatır mısınız?

Deli dolu, ailenin neşesi. Bunu evdekiler söylüyor kendimi övmek istemem (gülüyor) ve hiç susmayan biri. Yeri gelip evin en büyüğü gibi davranan yeri gelip evde her zamanki o muzur küçük çocuk olan Elif.

Sizin için bu kavramlar kısaca ne ifade ediyor?

Aile: Her şey. Sizi her koşulda destekleyen sahip çıkan yanınızda olan ne hata yaparsanız yapın yeniden sığınabileceğiniz liman. 

Futbol: Tutku, babamın bana bıraktığı en güzel şeylerden biri 

Okul: Buna tek kelime cevap veremeyeceğim. Üniversite 1. sınıfa kadar hayatımda voleybol olduğu için çok başarılı bir öğrenci olduğum söylenemez. (sonrasında bölümümü 3. bitirdim) Sakatlığım ve sonrasında voleybolu bırakmamla birlikte üniversite 2. sınıf itibarıyla okul ve eğitim alanım bulunduğum okul ve bana kattıkları hayatımın bu sürecinde beni hem araştırmacı hem de farklı düşünceleri ortak kılmamda öğretici oldu. 

Aşk: Duygu karışımı

Vefa: Manevi gücüm

Umut: İçimden hiç eksilmeyen yanım.

Etiketler:
 
'For Sama', Suriyeli mültecilerin yaşadıklarına ışık tutuyor
 
Hayvan yetiştiricilerine ücretsiz yem desteği
YORUMLAR
Toplam 3 yorum var, 3 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Seyit Çiloğlu 7 Temmuz 2022 Perşembe 11:05

Spor alanında sizin gibi başarılı kadınları görmek bizleri mutlu ediyor ve gururlandırıyor Elif hanım. Bir de Fenerbahçe li olsaydınız tam süper olurdu :)

Yorumu oyla      0      0  
Soner 7 Temmuz 2022 Perşembe 10:43

Elif hanımı birkaç sefer dinleme imkanım oldu. Çok beğendim. İşini severek yapan ve karşısına o duyguyu geçirebilen birisi. Evet Türkiye’de maç anlatan tek bayan spiker diyebiliriz. Mutlaka başkalarında vardır ama ben ilerde çok parlayacağını düşünüyorum. Yolu açık olsun. Bu haber paylaşımı yerinde ve isabetli olmuş.

Yorumu oyla      0      0  
Dilek Demircan 7 Temmuz 2022 Perşembe 10:37

Böyle başarılı kadınlarımızla gurur duyuyorum. Yolun açık olsun Elif ÜNAL hanım..

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Şişkinliğe ne iyi gelir?
Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Nimet Kültekin, karın şişkinliğinin günümüzde ...
Kurban Bayramı’nda otellerin doluluk oranı arttı
 ATİD Başkanı Birol Akman, “Kurban Bayramı’nın temmuz ayına denk gelmesi ...
Ankaralı öğrenciler Amasra’da yıl sonu pikniği yaptı
Ankara Keçiören’deki bir lisenin öğrencileri yıl sonu pikniğini turistik ...
 
Otobüs bilet fiyatı kilometreye göre değişiyor
Otobüs firma yetkilisi Ümit Öztürk, bilet fiyatlarının firmadan firmaya ...
Tarih ve doğanın bütünleştiği şehir: Kastamonu
Medya Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları’nın bu yılki son durağı Kastamonu ...
Unun çuvalı 700 liraya dayandı
Ankara Yufkacılar ve Kadayıfçılar Esnaf Odası Başkanı Akın Yüksel, un ...
 
‘Yenilenebilir enerjide şanslı bir ülkeyiz’
Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanında şanslı bir ülke olduğunu dile ...
Gıdadaki zamlar ekmeğe olan talebi artırdı
Son dönemlerde gıda maddelerine gelen zamlar, fiyatıyla daha cazip hale gelen ekmeğe ilgiyi artırdı.
Kurdaki artış kitap fiyatlarını etkiliyor
Yayınevinde kitap satışı yapan Kutsay Gökçe, son aylarda kitap fiyatlarının ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Fatmanur ÇOLAK
Fatmanur ÇOLAK
ÇOCUKLAR VE GELECEKLERİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
CARİ AÇIK VE DÖVİZ BEKLENTİSİ
Esra SARI
Esra SARI
VATANDAŞ DIŞARDA YEMEK YEMEYE ÇEKİNİR OLDU!
Murat BALCI
Murat BALCI
İŞSİZ AMA ÜNİVERSİTE MEZUNU!
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
TÜKETİM ÇILGINLIĞINA KAPILANLAR
Sedat SADİOĞLU
Sedat SADİOĞLU
VAZGEÇİLMEZ ELEMAN: 'İNSAN'
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
İZMİT TEHCİRİ YARGILAMALARI-I
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
RESESYON RÜZGARLARI DIŞ TİCARETTE ESİYOR
Aybala Almina MELEK
Aybala Almina MELEK
BİLGİ ÇAĞINDA BİLGİSİZLİK
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
JEOTERMAL SERALARLA MALİYETLER DÜŞÜYOR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
BALKANLARIN UKRAYNA'SI: KOSOVA
Elif AYDIN
Elif AYDIN
KİM İZLİYOR BU TÜRK DİZİLERİNİ?
Nimet KÜLTEKİN
Nimet KÜLTEKİN
MENAPOZDA BESLENME
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Ebru BALIKÇI
Ebru BALIKÇI
EV İŞLERİ DEMANSTAN KORUYORMUŞ
Kadriye CİRİTCİ
Kadriye CİRİTCİ
YAZ GÜNLÜĞÜMDEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
DAMDAN DÜŞENİN DİYECEĞİ BİTMEZ!
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YOK EDİYORUZ...
Merve ŞAFAK ERGÜN
Merve ŞAFAK ERGÜN
KURBAN BAYRAMI’NDA METABOLİZMAYA DİKKAT!
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
SEÇİM VİRAJINDA EKONOMİ
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
GIDA İSRAFINA DİKKAT
Burak BALCI
Burak BALCI
NÜKLEER SAVAŞI ÖNLEDİ, EMEKLİ EDİLDİ, SESSİZCE ÖLDÜ!
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
HEZEYAN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DİN İLE YOLLARIMIZI YİTİRDİK
Bekir ATACAN
Bekir ATACAN
FRANSA’YA KARŞI ÇOK FRANSIZ MI KALIYORUZ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ZITLIKLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOMOFOBİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Sağlık Yasam
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva