ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Şırnak'ta 1 asker şehit, 3 asker yaralı
Şırnak'ta 1 asker şehit, 3 asker yaralı
Diyarbakır'da silahlı kavga: 5 ölü 8 yaralı
Diyarbakır'da silahlı kavga: 5 ölü 8 yaralı
Zam pazarlığında yasal süre doldu
Zam pazarlığında yasal süre doldu
Türk-İş eleştirilere karşı kendini savundu
Türk-İş eleştirilere karşı kendini savundu
Eminönü'nde su baskınlarına çözüm
Eminönü'nde su baskınlarına çözüm
HABERLER>ÖZEL HABER
18 Nisan 2019 Perşembe - 07:39

Söz verdikleri projeleri bir an evvel başlatmalılar

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, “Seçim döneminde her şey söylenebiliyor. Gerçeği konuşmak gerek. Bu konuda canı gönülden hareket etmek istiyorlarsa 2- 3 ay içinde hareket etmeleri gerekiyor.” dedi.

Söz verdikleri projeleri bir an evvel başlatmalılar

HALİL YATAR
 

Ankara’daki belediye başkanlarının mazbatalarını almalarının ardından sokak hayvanlarına yönelik verilen sözleri ve neler yapılması gerektiğini Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi gazetemize aktardı. Tanrıverdi, aynı zamanda belediye başkanlarının ve hükümetin üzerine düşen görevlerinin ne olduğunu da dile getirdi. Tanrıverdi, “Seçim döneminde her şey söylenebiliyor. Gerçeği konuşmak gerek. Bu konuda canı gönülden hareket etmek istiyorlarsa 2- 3 ay içinde hareket etmeleri gerekiyor. Söz verdikleri projeleri bir an evvel başlatmalılar.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Batıkent’te yaşanan sokak köpeklerine yönelik katliamı hatırlatan Tanrıverdi, eğer tedbirler bir an evvel alınmazsa bu tarz olayların daha çok yaşanacağını dile getirdi. 
 

Mansur Yavaş ile bu konu hakkında bir görüş alış verişiniz oldu mu?
Şu an için herhangi bir görüşmemiz olmadı. Biliyorsunuz mazbatasını yeni aldı. Eğer kendisi de kabul ederse 3- 5 gün içerisinde hemen görüşmeye hazırım. Bir sürü plandan, programdan bahsediliyor ancak bu sözde kalmamalıdır. Planlanan projeler bir an evvel gerçekleştirilmelidir.

Sayın başkanla diyaloga geçeceğiz, eğer kendisi de görüşmek isterse bilgilerimizi aktarmak isteriz. Çünkü yapılan projeler var ama veteriner hekimsiz bu projeler yürümüyor. Odakta veteriner hekim olacak ki, onların düşüncelerinden, tecrübelerinden, uzmanlık alanlarından yararlanılsın. 
 

Peki sizin belediyeden talepleriniz neler?
Kanunen ne kadar bütçe ayırabilirler bilmiyorum ama belirli bir bütçeyi odalara ayırmaları gerekiyor. Belediyeler kendi içlerinde bir şeyler yapıyor ancak bu faaliyetler yetersiz kalıyor. Yetersiz kaldığı için daha önceki açıklamalarımızda vergi bütçesinin oluşturulmasını istedik, derdimiz yeterli bütçenin ayrılmasını sağlamaktı.

Bu bütçeleri hayvanların beslenmesine yardımda bulunabilmek, hayvanların tedavi masraflarını karşılayabilmek için istedik. Sorduğumuz zaman bunun için bağış yapan insanlar olduğunu görüyoruz ancak bu paralar nereye gidiyor, nasıl şekilde harcanıyor bilmiyoruz, bunun üzerinden rant sağlayanlar da var. 
Biz her zaman söyledik. Derneklerin hepsinin incelenmeye alınması gerekiyor. Önüne gelenin dernek açmaması gerekiyor. Vergiyi istememizin nedeni de rant amaçlı kurulan derneklerin ortadan kaldırılması çünkü vergi sistemi olursa bütçe tek elden toplanacak. 

Bir diğer önemli konu da belediyelerde veteriner hekim sayısının az olması olarak karşımıza çıkıyor. Hem büyükşehir belediyesi hem de ilçe belediyeler bir an önce veteriner hekim alımını gerçekleştirsinler. Birkaç kişiyle bu iş olmaz. 
Barınaklara gelin. Cerrahi müdahalelerde çok yoğun bir biçimde çalıştıklarını göreceksiniz. Bir ameliyattan diğerine geçiyorlar. Bu kolay bir iş değil. Bizim isteğimiz her türlü plana, projeye dahil olmak, oda olarak her türlü desteği vermeye açığız. 
 

Okullara dağıtılması için bir kitap projeniz var. Bu projeyi anlatabilir misiniz?
Bu vahim olayların gerçekleşmemesi adına kesinlikle kamu spotunun verilmesi gerekiyor. Televizyonlarda kamu spotları yayınlanıyor. Bu güzel bir uygulama, bu uygulamanın veteriner hekimlik açısından da uygulanmasında yarar var. 

Özellikle okullarda, anaokulu, kreş ve ilkokul çağında ki çocuklarla bununla ilgili olarak mutlaka eğitim çalışmaları yapmamız gerek. Bununla ilgili olarak Ankara Milli Eğitim Müdürü’nün yanına gittik. İlgilendi, bir pilot bölge belirleyerek bu uygulamaların başlaması gerektiğini görüştük. Haftada bir saat hayvan sevgisini aşılayıcı derslerin verilmesi gerekiyor. Veteriner hekim arkadaşlarımızı görevlendirerek biz bu dersleri verdirebiliriz.  

Çocuklara bir hikaye kitabı veya boyama kitabı şeklinde kitaplar verilebilir. Bu uygulama pek çok ülkede gerçekleştiriliyor. Ayrıca eğer bize imkan tanırlarsa vatandaşlarımıza sempozyum ve panel verebiliriz. Belediye başkanlarının bize ayırmış olduğu kongre salonlarında karşılık beklemeden çocuklara yardımcı oluruz. 
Çok önemli olarak gördüğümüz bir konu daha var. Eğer vatandaşlarımız bir hayvan sahiplenecekse öncelikli olarak hayvanları eğitimden geçirmeleri gerekiyor. Kanunda bunların yazılması gerekiyor. Eğitim verildikten sonra sertifika verilir ve bu sertifikayla hayvanın sahiplenilmesine izin verilir. Sokaklarda hayvan popülasyonunun artmasının en büyük nedenlerinden biri de bilinçsiz olarak alınan hayvanların sokağa salınmasından kaynaklanıyor. 

Birçok belediye başkanı adaylık sürecinde sözler verdi. Bu sözlerin yerine getirilmesi için belirli bir süre verebilir misiniz?
Seçim döneminde her şey söylenebiliyor. Gerçeği konuşmak gerek. Bu konuda canı gönülden hareket etmek istiyorlarsa 2- 3 ay içinde hareket etmeleri gerekiyor. Söz verdikleri projeleri bir an evvel başlatmalılar. Şöyle önemli bir konu var; şimdi binayı kuruyorlar ancak bu merkezin bir alt yapısı olmalı, ekipmanları olmalı, en önemlisi de yeterli sayıda veteriner hekimi olmalıdır. 
 

Soru: Bu süreçte özel klinikler hangi konumda yer alıyor?
Tanrıverdi: Belediyelerin yapmış olduğu cerrahi müdahaleler gerçekten çok başarılı ancak yeterli sayıda veteriner hekim olmadığı için yetişemiyorlar. 10 milyona yakın sokak hayvanından bahsediliyor ki kedi nüfusu ne kadar bilinmiyor. Özel klinikleri mutlaka süreçlere dahil etmemiz gerekiyor. Bakın Batıkent’te gerçekleşen olaya özel klinikler müdahale etti. 8 tane hayvanımızı kurtardılar. Bizde diyoruz ki bununla ilgili olarak 16 tane hastanemiz, 250’ye yakın kliniğimiz var, eğer bütçe dahilinde olursa biz özel klinikleri de bu kapsama sokarız. O zaman sokak hayvanlarında hastalık veya cerrahi müdahale eksikliği gibi bir sorunumuz olmaz.
Şunu da düşünmek gerek; özel klinikler de malzemelerini parayla alıyorlar, 3- 5 tanesini yapabiliyorlar ancak onların da geçim kaynağı klinikleri. Onun için bütçenin verilmesinden sonra klinisyenleri de devreye sokmalarıyla inanın sorun kalmaz.
 

Şu an tam olarak hayvan sayısı biliniyor mu?
Otokontrol sistemi yok. Şu anda hayvan sayısının ne kadar olduğu tam olarak bilinmiyor. Öncelikle mikroçip uygulamasının yapılması gerekiyor. Hangi bölgede ne kadar hayvan var bunun bildirilmesi lazım. Hayvanları toplayıp başka bir tarafa atmakla bu iş olmuyor. 
Kalıcı barınak fikrimize çoğu insan karşı geldi. Kalıcı barınağı yapmak hayvanları ölüme mahkum etmek değildir. Hayvanlara kalıcı bir barınak yapılmalıdır. Hayvanları barınaklarda beslemek, tedavi etmek, hayvanların bakımını yapmak bizim vatandaşlık görevimizdir. Hayvan severlere de bir görev verelim. Hayvan severler de kalıcı barınaklarda kalan hayvanların bakımında, beslenme ihtiyaçlarında yardımcı olsunlar ve bütçeden onlara da pay ayrılsın maaş da alsınlar. 

Ankara için yeni bir hayvanat bahçesine ihtiyaç var mı? Bu konuda Mansur Yavaş’a bir çağrınız olur mu?
Hayvanat bahçesinin kaldırılması çok büyük bir yanlışlıktır. Çocuklarımız hayvanları sokakta veya kitaplarda görüyor ve korku başlıyor. Bir rehber uygulaması yapılarak hayvanat bahçelerine gidildiği zaman, hayvanların ne olduğu, yaşam tarzlarının nasıl olduğu konusunda bir merak uyandırılır. Çocuklarımız alıcı durumunda ne verirseniz onu bilgi olarak kabul ederler. Güzel bir hayvanat bahçesinin yapılması, yeni nesli oldukça olumlu yönde etkiler. 

Hayvanlara karşı olma, şiddet olayları neden artıyor? Çocuklar hayvanların ne olduğunu bilmiyorlar, hepsini sokak hayvanı olarak görüyorlar. Hayvanat bahçesine gidip değişik türdeki hayvanları gördükleri zaman hayvanlar ilgilerini çekiyor ve onlara karşı sempati duyuyorlar. 

Bir hayvanı izlemek psikolojik olarak insanı motive ediyor. Evde beslenilen kediler, köpekler bile insanların psikolojik sorunlarını gideriyor. Dünyanın her tarafında hayvanat bahçeleri vardır. Hayvanat bahçeleri hayvanları zevk için kafeslere koyma anlamına gelmez. İnsanlara hayvanların ne olduğunun, onlarla yaşamın nasıl olduğunun bir öğretisidir. Örneğin evinizde beslediğiniz kedinizi evinizden dışarı çıkarıyor musunuz? Hayır. Bu mantıkla bakıldığı zaman orası da bir hapishane değil mi? Yani bu yanlış bir anlayış. 
Belediye başkanımıza hayvanat bahçesi kurulmasını öneriyoruz. Bizden destek istedikleri zaman her türlü desteği sağlayacağımızın garantisini de veririm.
 

Batıkent’te yaşanan sokak hayvanlarına yönelik katliam hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Batıkent bölgesinde sokakta yaşamak zorunda kalan çok sayıda hayvanın zehirlenerek öldürüldüğü duyumunu aldık. Sonrasında bölgede bulunan veteriner hekimler, vatandaşlar ve klinik sahibi meslektaşlarımız ile irtibata geçerek olay ile ilgili detayları öğrenmeye çalıştık. 
Çok vahim bir durum ile karşı karşıyayız. Sahipsiz, sokaklarda yaşamak zorunda kalan 7 tane köpek katledilmiş. Sayısı tespit edilemeyen birçok hayvan da veteriner kliniklerimizde tedavi altındadır. Bölgede ki veteriner arkadaşlarımız canla başla mücadele ederek çok şükür 8 tanesini kurtardı.

Yaşanan katliamı şiddetle kınıyoruz. Hayvan öldürmekle insan öldürmek arasında fark yoktur. Tüm siyasi partilere ortak çağrımızdır. TBMM’de bekleyen hayvan hakları kanununu acilen yasalaştırın. Hayvana şiddet uygulayan istisnasız herkes en ağır şekilde cezalandırılsın. İnsan öldüren bir kişi hangi şekilde yargılanıyorsa, hayvan katleden insanlar da o şekilde yargılansınlar. 

Türkiye genelinde 10 milyon civarında sokak hayvanı bulunmaktadır. Üzülerek söylüyorum ki; tüm sokak hayvanları katledilme riski ile karşı karşıyadır. 10 milyon hayvan her an ölüm korkusu ile yaşamaktadır. Batıkent’ te yaşanan olayın aynısını tüm ülkemizde farklı il ve ilçelerde her an duyabiliriz. 
 

Bu sorunun çözümü için neler yapılmalı?
Maalesef belediyelerin, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sahipsiz sokak hayvanlarının yaşamları için ayırdıkları bütçe yetersizdir. Veteriner hekimler olarak devletin bütçesinin yetersizliğinden kaynaklı sorunlar nedeni ile sürekli vatandaş ile tartışma halindeyiz. Size soruyorum, yeterli sayıda barınak yok ise, yeterli sayıda veteriner hekim istihdam edilmiyor ise, hayvanların sağlığı, bakımı, beslenmesi için yeterli ilaç, aşı, yiyecek alınmıyorsa bu mesele nasıl çözülecek? 

Vatandaş gönüllülük esasına dayalı olarak sokak hayvanlarına bakmaya, beslemeye çalışmaktadır. Fakat bu sürdürülebilir bir politika değildir. Devlet acilen bu sorunu milli mesele haline getirmeli ve geniş kapsamlı bir toplantı yapmalıdır.
-Tüm ülke genelinde sokaklarda yaşayan hayvan sayısı tespit edilsin. 
-Belirlenen sayı üzerinden gerekli maddi bütçe acilen ayrılsın.
-Veteriner hekim istihdamı artırılsın. 
-Veteriner Hekim Odalarının kontrolünde özel veteriner klinikleri ile yapılacak anlaşmalar sonucunda sokak hayvanlarının sağlığı, bakımı için ayrılan bütçeden kliniklere pay ayrılsın.
-Hayvan sever derneklerinin faaliyetleri, çalışmaları İçişleri Bakanlığı tarafından yeniden incelensin. Sıkıntı, sorun, usulsüz harcama tespit edilen dernekler acilen kapatılsın.
-Hayvan hakları yasası TBMM’de bekletilmesin. Bir an önce yürürlüğe girsin.
-Hayvana şiddet yasası ayrıca hazırlansın. İnsan öldüren kişi ile hayvan öldüren insan aynı cezayı alsın. Hayvana şiddet uygulayan, hayvanı darp eden, hayvanı yaralayan insanlar kalıcı ve caydırıcı hapis ve para cezası alsınlar.
-Hayvan sevgisi, temel hayvan sağlığı, bakımı, hayvana karşı davranış gibi dersler tüm okullarda ders olarak okutulsun. Çocuklarımıza küçük yaşta hayvan sevgisini ve onların yaşam haklarına saygılı olmayı öğretelim ki büyüdüklerinde şiddet uygulamasınlar. 
-Hayvana şiddetin durdurulması, hayvan sevgisinin artırılması, vatandaşa hayvan haklarının öğretilmesi için kamu spotları, tanıtım kampanyaları, eğitim seminerleri düzenlensin. 
-Hayvanı önce sahiplenip, bir süre sonra da sokağa bırakan kişilere hapis cezası verilsin.

Etiketler:
 
Başkan Köse: Kapımız herkese açık
 
MHP seçimin iptali için YSK'ya başvurdu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kendi sistemimizi üreterek dışa bağımlılıktan kurtuluyoruz
“Akıllı sistemleri, sosyal hayatın içerisine taşıyoruz” diyen MİA Teknoloji ...
Taze kekiğin tam zamanı
Sofraların vazgeçilmezlerinden olan ve 100 gr fiyatı 16 TL’den başlayan ...
En büyük ilaç inanç
DMD hastası Erhan Kahraman, “Doktorlar, 20 yaşıma gelmeden öleceğimi söylemişti. ...
 
Kamu-BİB’21 Milli Teknolojiler Zirvesi düzenlendi
Türkiye’nin en önemli “Kamu Bilişim Markası” olan TBD Kamu-BİB, yerli ...
''Ankara ile ilgili her türlü belgeyi topluyoruz''
VEKAM Direktörü Prof. Dr. Yenişehirlioğlu, “Ankara ile ilgili her türlü ...
Emeğimizin karşılığını alamadık
Gelişen teknolojiye direnmeye çalışan en eski geleneksel el sanatlarından ...
 
Turizm haftası kutlandı
Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanmakta olan Turizm Haftası ...
Beyaz eşya fiyatları 2019 yılında arttı
Merkezveri.com’un ‘Yıllara Göre Ev Elektroniği Fiyatları’ başlıklı verisinden ...
Türkiye doğal taş zengini
Türkiye’de kayıtlı tek doğal taş işleme ustası olan Ayhan Arıkan, Türkiye’nin ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SANAYİDE YAVAŞLAMA
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
BİR BAYRAM SÜRECİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
30. YILINDA BULGARİSTAN TÜRKLERİNİN 89 GÖÇÜ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KİRAZ, FINDIK, İNCİR, KAYISI ÜRETİMİNDE İLK SIRADAYIZ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
ENFLASYON BEKLENTİLERİ ÜZERİNE
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
İNSANA CAN OLMAK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
DOĞAYA MÜDAHALE EDERKEN YOK OLAN BİZLERİZ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
EKOLOJİK DENGENİN BOZULMASI VE İNSANLIĞIN GELECEĞİ
Esra SARI
Esra SARI
SAĞLIKLI BESLENEMEME SORUNSALI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GERİ DÖNÜŞTÜR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
İDEAL ROL MODELLER!
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SADE YAŞAMAK- 2
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
7 NEFS, 7 AKIL MERTEBELERİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
Cilt bakımında yapılan hatalar
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
KARŞILIKSIZ ÇIKAN ÇEKTE ALACAKLININ HAKLARI
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
FAİL İLE FİİLİ ARASINDAKİ DENGE
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva