ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA SAĞLIK YAŞAM VİDEOLAR
10 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi
10 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi
Muğla'da beklenti yükseldi
Muğla'da beklenti yükseldi
Bozayı ve köpeklerin ekmek kavgası
Bozayı ve köpeklerin ekmek kavgası
Kahramanmaraşlı çiftçilerin 'akdarı' nöbeti
Kahramanmaraşlı çiftçilerin 'akdarı' nöbeti
Kuraklık, yer altı suyu seviyesini düşürdü
Kuraklık, yer altı suyu seviyesini düşürdü
HABERLER>ÖZEL HABER
8 Şubat 2020 Cumartesi - 07:43

Ön ödemeli sayaçlar mağduriyet yaratıyor

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, tüketicilerin bu soğuk kış günlerinde doğalgaz konusunda büyük bir sıkıntı ve mağduriyet yaşadığını söyledi.

Ön ödemeli sayaçlar mağduriyet yaratıyor

OĞUZHAN SARI 

Peşin alınan doğal gaza daha sonra gelen zammın tüketicilere yansıtılmasına karşı TÜRK –İŞ ve Tüketici Hakları Derneği ortak basın toplantısı düzenlediler. 6 Şubat’ta Türk-İş Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısına; Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, derneğin yöneticileri ve TÜRK- İŞ yetkilileri katıldı.

Tüketiciler mağdur 

Basın toplantısında konuşan Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar,  tüketicilerin bu soğuk kış günlerinde doğalgaz konusunda büyük bir sıkıntı ve mağduriyet yaşadığını söyledi. 

Ailelerin ortalama aylık doğalgaz gideri 500 TL

Tüketici Hakları Derneği’nin tüketicilerden doğalgaz faturaları konusunda yoğun şikâyet aldıklarını söyleyen Çakar,  şunları söyledi : “Tüketici haklarına aykırı yüksek doğalgaz fiyatları nedeniyle özellikle de dar gelirli ve yoksul tüketiciler doğalgazlarını kısarak, keserek ne yazık ki çocukları ile birlikte battaniye altında yaşamlarını sürdürmek zorunda kaldılar.

 Bugün bir ailenin ortalama aylık doğalgaz gideri 500 TL dolayında. Çünkü yıllık doğalgaz tüketimi ortalama Türkiye nüfuslarında 1500 metre küp aylık 125 metre küp ancak kışın doğalgaz tüketimi artıyor. Doğalgaza sürekli olarak zam geldiği için ortalama 500 TL’nin üzerinde. Çok yüksek doğal gaz ücreti ödeyenlerde var daha az ödeyenlerde ancak ortalama bu şekilde.’’

Dünyada doğalgazı pahalı kullanan ülkelerden birisi de Türkiye 

Asgari ücretin bugün net 2.324 TL olduğunu da anımsatan Çakar, şunları kaydetti:  “ Bugün bir aylık doğalgaz gideri asgari ücretin yüzde 21.5’undan fazladır. Yani asgari ücretin 5’te birinden fazla ücret yalnızca doğalgaz ödemelerine gidiyor. Bu durum dünyada doğalgaz pahalılığı açısından en kötü ülke durumunda olduğumuzu gösteriyor. 

Doğalgazın en pahalı olduğu, tüketicilerin en çok sıkıntı çektiği ülkelerin başında Türkiye geliyor. Kısacası bu soğuk kış günlerinde aylık doğalgaz gideri asgari ücretin çok önemli bir kısmını eritmekte… Asgari ücretin geriye kalan kısmı da zaten başka sebeplerden ötürü erimekte.’’

Asgari ücretle geçinen aileler yeterli- dengeli beslenemiyorlar 

Asgari ücretle geçinen dört kişilik bir ailenin yeterli ve dengeli beslenmesi için gerekli olan gıda giderlerine bile asgari ücretin yetmediğinden  söz eden Çakar, asgari ücret ile geçinen insanların 5’te birinden fazla ailenin yeterli ve dengeli beslenememekte olduğunun altını çizdi. 

“Geliri asgari ücret aileler aç durumda” diyen Çakar, bu konuya ilişkin şunları söyledi: “Türkiye’de bizim açlık yoksulluk sınırını dikkate aldığımızda TÜİK’in eş değer hane halkı gelirini dikkate aldığımızda hanelerin ve 83 milyon nüfusun yüzde 20’den fazlası açlık sınırının altında yaşamakta. Yani 16-17 milyon civarında vatandaşımız açlık sınırının altında ve nüfusun yüzde 60’dan fazlasının yani 50 milyona yakın insanın da yoksulluk sınırı altında olduğunu görmekteyiz. Bu bir gerçektir. TÜİK’in yoksulluk sınırı rakamları ile ki bu rakamlar bilimsel rakamlardır. Biz elimizde olan rakamları karşılaştırıyoruz.”

Doğalgaz temel ihtiyaç 

Çakar, uygulanmakta olan doğalgaz fiyat politikaları hakkında ise şunları aktardı:  “Uygulanan fiyat politikaları evrensel tüketici haklarına ters düşüyor. Bu durum insan haklarına da baştan sona aykırı bir durumdur.” dedi. 

Ön ödemeli sayaç sorunu büyüyor 

Ön ödemeli sayaçların birçok tüketici için önemli bir sorun teşkil ettiğinden de söz eden Çakar, bu konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Birçok vatandaşımız için önemli sorun olan kartlı ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımız var. Bu vatandaşlarımız en çok Ankara’da bulunmakta. 1 milyon dolayında Ankara’da bu şekilde abone bulunmakta. EPDK’nın bir yönetmeliği ile şirketlerin de baskısı ile bunların bir kısmı yüksek güvence bedeli karşılığında elektronik sayaca çevrildi.’’ 

Ön ödemeli sayaç mağdurluğu devam etmekte 

“Vatandaşlarımız, özellikle yoksul ve dar gelirli olanlar, kartlı ön ödemeli sayaç kullanan bu vatandaşlarımız daha sonra gelecek olan zamlardan etkilenmemek için geçimini sağlamak, tasarruf yapmak adına biraz fazla aldı. Vatandaşın peşin olarak gaz almasını önlemek ve daha sonra gelen zamlardan etkilenmesi için 2018 yılı Temmuz ayında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından bir yönetmelik değişikliği yapıldı. Yayınlanan bu yönetmelik kartlı ön ödemeli doğalgaz sayacı olanların daha önce peşin aldığı gazla daha sonra gelen zammın yansıtılmasına ilişkindi.”

2018 yılının Temmuz ayında yürürlüğe giren yönetmeliğin iptali isteniyor 

Çakar, 2018 yılının Temmuz ayında yürürlüğe giren yönetmeliğin iptalini istemelerinin gerekçelerini ise şu cümlelerle anlattı:

 “Bir vatandaşımız peşin bir mal alıyor, gaz alıyor ve daha sonra gelen zam daha önce aldığı gaza yansıtılıyor. Burada enerji piyasasının EPDK’nın bu yönetmeliği ile açıkça ön ödemeli kartlı doğalgaz kullanan aboneler dolandırılıyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde, insanlık tarihinde ve Türkiye’de böyle bir uygulama yok. Bu uygulama tüketici insan haklarına, anayasaya, tüketicilerin korunması kanununa, hukuka, adalete baştan sona aykırıdır. Biz bu hukuka, tüketici insan haklarına aykırı haksız uygulama karşısında yönetmeliğin iptal edilmesi için ve tüketicilerin daha sonradan gelen zammın tüketiciye geri ödenmesi için imza topluyoruz. Tüketici Hakları Derneği’nin de kurucusu olduğu Tüketici Dernekleri Federasyonu bu yönetmeliğin iptali için dava açtı. Açılan bu dava henüz sonuçlanmadı devam ediyor.

Kampanya başlattık 

16 Ocak 2020 tarihinde bir kampanya başlattıklarını söyleyen Çakar, kampanya hakkında ise şunları dile getirdi: “Bu kampanya bir dilekçe kampanyasıdır. Kampanyanın içeriğini anlatacak olursak çıkarılan bu yönetmeliğin iptal edilmesi ve vatandaşların haksız yere daha sonra gelen ve yansıtılan zammın iade edilmesi için sayın cumhurbaşkanımıza, enerji bakanımıza ve milletvekillerimize hitaben içeriği aynı olan bir dilekçe hazırladık. 

Hazırlanan bu dilekçelerimiz Tüketici Hakları Derneği’nin web sayfasında şuanda duruyor. Mağdur olan vatandaşlarımız destek veriyor. Bu kampanyaya mağdur olmayan vatandaşlarımızda destek verebilirler. Destek vermelerini istiyoruz. Türk-İş’in destek vereceği gibi daha önce görüştüğümüz sendikalarda destek verecek. Çıkan bu yönetmelik ile ilgili bir kampanya başlattık lütfen başvurunuzu yapın. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giderek milletvekilleri ile görüşüp bu kampanyamıza destek vermelerini istiyoruz.”

Mağdur olan olmayan herkes kampanyaya destek verebilir 

Tüketicilere seslenen Çakar, “Uygulanan bu hukuksuzluğa karşı, bu haksızlığa karşı özellikle bu soğuk kış günlerinde tüketiciler cezalandırılıyor. Tüketici, insan haklarına ve yasalara aykırı bu uygulama ile vatandaşlar bu soğuk kış günlerinde hastalanmaya itiliyorlar. 

Halkımız lütfen başlatmış olduğumuz kampanyaya destek versin. Mağdur olanlar ya da olmayanlar herkes web sayfamıza girerek dilekçelerine adını tarihi yazarak imza atacak ve elektronik posta ortamında gönderebilir.” İfadesini kullandı. 

Haksız yere yansıtılan zamlar tüketiciye geri iadesi sağlansın 

Çakar, son olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve yetkililere de seslenerek, şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, enerji bakanımıza ve milletvekillerimize sesleniyorum lütfen bu ayıbı bitirin. Bu Türkiye’nin ayıbıdır böyle bir şey olamaz. Türkiye’de dünyada eşi emsali olmayan bir hukuk dışı tüketici haklarına baştan sona aykırı bir uygulama yapılmaktadır. Bu Türkiye’nin ayıbıdır asıl ayıp bunu çıkaranlarındır.Ülkemize ve halkımıza gerçekten çok yazık. Bu sebeple lütfen tüketici insan hakları, hukuk ve adalet adına  bu yönetmelik iptal edilsin.Haksız yere yansıtılan zamlar da tüketicilere geri iadesi sağlansın.”

 
Gölbaşı Belediyesi’nden üreticiye tam destek
 
Yeni yönetimin ilk ziyareti büyük Önder'e
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Görmenin sinsi hırsızı: Glokom
Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen “Glokom” hastalığı körlüğe ...
Sri Lanka bağımsızlık günü kutlandı
Sri Lanka’nın bağımsızlığının 72. yıl dönümü kapsamında konuşan Sri Lanka’nın ...
Erken teşhis kanser tedavisinde başarı oranını yükseltiyor
Kanser tedavisinde erken teşhisin önemine dikkati çeken Prof. Dr. Mustafa ...
 
Uluslararası uçuşlarda termal kameraya geçilecek
Koronavirüs ile ilgili son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık ...
Çölyak hastalığı her geçen gün artıyor
Türkiye’de her 100 kişiden 1’inin çölyak hastası olduğunu söyleyen Glutensiz ...
Pazarcı esnafının sıkıntısı KDV
Esnafın nabzını tuttuğumuz 'Esnafın Gündemi' serisinin bu bölümünde, Ankara ...
 
Ücretsiz kitap dağıtımı kitapçıları vurdu
Kitapçılar Çarşısının esnafının satışlarının her geçen gün azaldığını ...
Depremde sesli görüşme çabası
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, olası bir deprem anında en önemli ...
Tepe Emlak Yatırım’da bayrak değişimi
Bilkent Holding bünyesinde yer alan ve 24 yıldır faaliyet gösteren Tepe ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YAŞANABİLİR BİR GELECEK
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
BEKLENTİLER
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
SÖĞÜT ŞENLİKLERİ
Murat BALCI
Murat BALCI
“SULTAN FATİH’İN ATEŞ TOPU: TİHA”
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
“HAKİKAT“ VE “İTİKAT” İLİŞKİLERİ ÜZERİNE
Nimet KÜLTEKİN
Nimet KÜLTEKİN
BAĞIŞIKLIĞIMIZI ARTIRABİLMEK İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SANAYİYE KÖPRÜ GÜNÜ MOLASI
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
HİÇBİR ŞEY RASTLANTI DEĞİL
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
HAYATIMIZ İNTERNET
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
ELEKTİRKLİ ARAÇLARA İLGİ VAR AMA...
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ XIII (İBADETLERİ KOLAY VE ANLAŞILIR KILMA)
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
TAHKİK HEYETLERİ VE DİVÂN-I HARB-İ ÖRFİLERİN KURULMASI
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
OKUL ALIŞVERİŞİ YAPARKEN BUNLARA DİKKAT!
Esra SARI
Esra SARI
ÜRETMELİYİZ
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
DÜŞÜNEN, KONUŞAN, DİNLEYEN ve GELECEĞE YÜRÜYEN TÜRKİYE!
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
YOKSA TÜRK BAHARI MI?
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
ORMAN DEYİP GEÇMEYİN!
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
KADINLAR VE ‘ANKA’RA!
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Sağlık Yasam
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva