ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA SAĞLIK YAŞAM VİDEOLAR
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Kavcıoğlu, enflasyon tahminini yükseltti
Kavcıoğlu, enflasyon tahminini yükseltti
'İyilik Treni' Ankara'dan yola çıktı
'İyilik Treni' Ankara'dan yola çıktı
Lavrov: ABD'nin yanıtı olumlu değil
Lavrov: ABD'nin yanıtı olumlu değil
Milli Güvenlik Kurulu toplandı
Milli Güvenlik Kurulu toplandı
HABERLER>ÖZEL HABER
16 Temmuz 2021 Cuma - 07:11

Kayıt dışı istihdam önlenmeli

Öz İplik- İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay, “Kayıt dışı çalıştırma, kayıt dışı üretim-ticaret ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Kayıt dışılık sadece emekçinin hakkının çalınması değil, ülkenin geleceğinin çalınmasıdır.” dedi.

Kayıt dışı istihdam önlenmeli

İRFAN BAŞÇUHADAR 

Öz İplik- İş Sendikası “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı” dolayısıyla bir restoranda program düzenledi. Basın mensuplarıyla bir araya gelen Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay, programda yaptığı konuşmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle zor bir süreçten geçildiğini söyledi. 

Dokuma ve hazır giyim kolunda çalışan işçilerin Kovid-19 salgın döneminde de çalıştığını belirten Ay, bu salgın sürecinde kullanılan maske, bone ve koruyucu elbiseler gibi önemli teksil ihtiyaçları işçilerin ürettiğini kaydetti. 

“Salgın sürecinde işçiler çalışmaya devam etti”

Kovid-19 salgın sürecinde işçilerin çalışma hayatına devam ettiğini vurgulayan Ay, şöyle konuştu:

“Salgının en etkili dönemi 2020’nin ilk yarısıydı. İşçiler bu kapanma döneminde de halkımız için üretime devam etmiş, işinin başında olmuştur. Hiç şüphesiz salgının en önemli etkisi çalışan kesimine olmuştur. Resmi veri bulunmuyor ancak işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından izleme yapan kuruluşların verisine göre Mart 2020-Mart 2021 döneminde en az 861 işçi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Bunu takip eden yaklaşık 3,5 ay içinde bu sayının daha da arttığından eminiz.”

Bir buçuk yılı aşkın süredir tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınının hayatımızı değiştirdiği ve dönüştürdüğünden söz eden Ay, bu salgın sürecinde birçok yeni alışkanlıkların hayatımıza girdiğini anımsattı. Ay, sözlerine şöyle devam etti:

“Psikolojik, ekonomik ve sosyal anlamda önemli değişimler ile karşı karşıya kaldık. Ülkeler daha korumacı politikalara döndüler. Sosyal korumanın önemi bir kez daha ortaya çıktı. Küçük işletmelere nakit yardımlar, işçilere yönelik çalışılmayan dönemler için nakit destekler, dezavantajlı gruplara ve geliri en az olan hanelere mali yardımlar hayata geçirildi.”

Başkan Ay, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Raporuna göre Haziran 2021 itibarıyla, dünyada istihdamın 114 milyon kişi azaldığına dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

“İstihdama katılan kişilerle birlikte 144 milyon yeni iş yaratılmak zorundadır. Küresel olarak işçilerin geliri yüzde 5,3 oranında azalmıştır. Tüm dünyada ‘çalışan yoksulluğu’,  yani çalıştığı halde yoksul olmayı önleyecek gelire dahi ulaşamayan kişi sayısı 108 milyon kişiye ulaşmıştır. Gelir bakımından 2015’teki seviyeye düşülmüştür.”

“Hanelerin yüzde 70’i geçim sıkıntısı yaşıyor”

TÜBİTAK tarafından finanse edilen bir araştırma sonuçları hakkında Ay, şu bilgileri paylaştı: 

“Çalışanların yüzde 30’u gelirlerinin azaldığını bildirmiştir. Hanelerin yüzde 43’ü borçlarının arttığını bildirmiştir.  Hanelerin yüzde 70’i ise geçim sıkıntısı çektiğini söylemiştir. Ülkemiz salgın yılı olan 2020’de yüzde 1,8 büyümüştür. Bu büyük bir başarıdır. Ancak işçi ücretlerinin gayri safi katma değerden aldığı pay, 2019’a göre 1,8 puan azalarak yüzde 33 olmuştur. İşgücüne katılımdaki gerileme nedeniyle, işsizlik oranı 2020’de yüzde 13,2’ye düşmüştür. Ancak, istihdam edilen kişi sayısı 1 milyon 268 bin kişi azalmıştır. Bu azalışın yarıya yakını, fesih yasağının henüz başlamadığı Şubat 2020’den, Mart 2020 ortasına kadar olan dönemde gerçekleşmiştir. İşten çıkarmanın durdurulması ve İşsizlik Sigortası Fonu’nun devreye alınmasıyla istihdam kaybı yavaşlamasında bu önlemler etkili olmuştur.” 

Salgın sürecinde işten çıkartmaların arttığına dikkati çeken Ay, çalışma hayatının temel sorunları arasında işçilerin haksız yere işten çıkartılması olduğuna vurgu yaparak,  “Bazı işverenler bu teşvikler yokmuş gibi 200 bine yakın işçiyi Kod 29 gerekçe göstererek işten çıkarmıştır.” dedi.

Ay, işçinin emeğinin karşılığını almasını istediklerini belirterek, “Gelecek dönem için alınacak her kararda,  atılacak her adımda işçinin, emekçinin, hakça yaşam ve emeklilik koşullarının sağlanması gerektiği unutulmamalıdır.” diye konuştu. 

“Kayıt dışı istihdam önlenmeli”

Çalışma hayatının temel sorunları arasında sendikasızlık ve kayıt dışı istihdamın ön sıralarda yer aldığını ifade eden Ay, şöyle konuştu:

“Toplu pazarlık geleceğin anahtarıdır. Sendikalaşmanın önündeki engeller kaldırılmalıdır. İşçisini yarı köle olarak gören zihniyete karşı işçi yasal olarak korunmalıdır.   Kayıt dışı çalıştırma, kayıt dışı üretim-ticaret ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Kayıt dışılık sadece emekçinin hakkının çalınması değil, ülkenin geleceğinin çalınmasıdır. Anayasal bir hak olan örgütlenmeyi engellemeye çalışan işverenler ve işveren vekilleri sadece ekonomik değil, hapis cezası ile de cezalandırılmalıdır.  Anayasa ihlaline daha fazla göz yumulmamalıdır.”

Ay, bir başka sorunun ise emeklilik yaşı ve emeklilik aylıklarının hesabı olduğunu belirterek, şunları kaydetti: 

“Emeklilik yaşı ve emeklilikte elde edilen gelir daha adil hale getirilmelidir. Emeklilikte yaşa takılanların sorunu görmezden gelinerek, zamana yayılarak çözülmek isteniyor ancak ortada bir hata vardır ve düzeltilmelidir. Emeklilik yaşı yükseltilirken yasanın yayım tarihinden önce işe başlayanlara yönelik kademeli geçiş yapılmış ve aleyhte bir düzenleme geriye yürütülmüştür. Bu hukuka da hakka da aykırıdır. Bir başka sorun emeklilik aylıklarının hesabındadır. 2000 ve 2008’de emeklilikte elde edilecek maaşın hesaplanmasında yapılan değişikliklerle, emeklilikte alınacak maaşın hesabının işçi aleyhine düşürülmesidir.  Böylelikle emeklilikte yaşa takılan işçiler gerçekte hak ettiğinden daha düşük maaşlarla emekli olabilmektedir.  Bu adaletsizlikler bir an önce düzeltilmelidir.”

“Türkiye, hazır giyim ve dokuma iş kolunda çok başarılı”

Türkiye’nin küresel olarak, özellikle Avrupa’nın tekstil ve hazır giyim tedarikçisi bir ülke konumunda olduğunu belirten Ay, hazır giyim ve dokuma iş kolunda Türkiye’nin çok başarılı olduğuna dikkati çekti. 

Ay, sözlerine şöyle devam etti: “Salgın öncesi, başka ülkelere kaydırılmaya çalışılan siparişler, salgın döneminde Türkiye’ye dönmüştür. Avrupa’nın siparişlerde Türkiye’ye dönmesinin başlıca nedeni becerikli, işinin sahibi tekstil ve hazır giyim emekçilerinin yüksek nitelikli, kaliteli ve hızlı üretim yapma yetenekleridir. İşçiler, salgın döneminde fedakârca çalışmıştır. Ülkemiz, çok ihtiyacı olduğu bir dönemde döviz kazandırmıştır. Salgın yılında ihracat yüzde 6,3 azalırken,  işkolumuzda ihracat sadece yüzde 3,9 gerilemiştir. Tekstil, hazır giyim ve dokuma sektörü ülkemize her yıl 30 milyar dolar dolayında döviz sağlamaktadır. İmalat sanayiinde çalışan kadınların yarısı hazır giyim-dokuma iş kolundadır.”

Ay, Öz İplik-  İş Sendikasının bu salgın döneminde dahi örgütlenme çalışmalarına devam ettiğini ve üye sayının 40 binlere yaklaştığını dile getirdi ve “Sendikamızın üye sayısına paralel olarak artan iş yüküne karşılık birimlerde çalışan sayımızı arttırdık.  Yeni birimleri hayata geçirdik.” diyerek sözlerini tamamladı.

 
Mezarlıklar bayrama hazırlanıyor
 
Cilt sorunlarına yüzeysel bakılmamalı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Hal’de bayram yoğunluğu
Her yıl olduğu gibi bul yıl da Kurban Bayramı öncesi alışverişin uğrak ...
Ev içi şıklığını el emeğiyle yakalıyor
Hobisini salgın döneminde işe dönüştüren Olcay Özder, birbirinden farklı ...
‘Yufkayı denetleyebileceğiniz yerlerden alın’
Yufkanın üretim esnasında birçok aşamadan geçtiğini ve hijyenik koşullarda ...
 
Başkentli gençler buluştu
Gençlik Parkı’nda düzenlenen Başkent Gençlik Buluşması’nda, Gençlik Meclisi ...
'Aynı binada ikinci bir kuaföre izin verilmemeli'
Ankara Kuaförler Güzellik Salonları İşletmecileri ve Manikürcüler Esnaf ...
Simit fırınları kan kaybediyor
Ankara Pideciler Simitçiler Çörekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı ...
 
Kurban keseceklere uzmanından uyarılar
Türkiye Kasaplar, Besiciler Et ve Et ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu ...
Uzun süre aç kalmak metabolizmayı yavaşlatır
Metabolizma hızının kişiden kişiye farklılık gösterdiğini söyleyen Diyetisyen ...
‘Salgın çalışma yaşamında ciddi yıkımlara yol açtı’
Kovid- 19 salgınının iş gücü piyasalarında büyük bir depreme neden olduğunu ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ (İNSANIN SAKLI ZAAFLARI)
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TÜRKİYE’NİN PSİKOLOJİSİ
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
BÜYÜKDERE TEHCİRİ DAVASI-II
Murat BALCI
Murat BALCI
ŞİŞEN ENERJİ FATURALARI ZORLUYOR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BİREYSEL KREDİLERDE TRİLYON EŞİĞİ
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
ÇÖKEN AVRUPAYA KARŞILIK “ANADOLU’ VE ANKARA KRİTERLERİ”
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
MUTLU OLMAK İÇİN NEYE İHTİYAÇ VAR?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
HİÇBİR ŞEYİN DÜZELDİĞİ YOK
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
İNTERNETİN YENİ GELECEĞİ
Esra SARI
Esra SARI
BU KIŞI EVDE GEÇİRECEĞİZ
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
ETİKETLER DE KAFALAR DA KARIŞIK
Nimet KÜLTEKİN
Nimet KÜLTEKİN
KALP DOSTU BESİNLER
Burak BALCI
Burak BALCI
NÜKLEER SAVAŞI ÖNLEDİ, EMEKLİ EDİLDİ, SESSİZCE ÖLDÜ!
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAZAKİSTAN'DA PERDE ARALANIRKEN
Kadriye CİRİTCİ
Kadriye CİRİTCİ
ÜRETMEK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
HEZEYAN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DİN İLE YOLLARIMIZI YİTİRDİK
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
GENÇLER, AHMET KURT’U DİNLEYİN!
Bekir ATACAN
Bekir ATACAN
FRANSA’YA KARŞI ÇOK FRANSIZ MI KALIYORUZ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ZITLIKLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOMOFOBİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Sağlık Yasam
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva