ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA SAĞLIK YAŞAM VİDEOLAR
Yeni asgari ücret 5 bin 500 lira
Yeni asgari ücret 5 bin 500 lira
Suç örgütlerine 'Tümör' operasyonu
Suç örgütlerine 'Tümör' operasyonu
İç Anadolu için sağanak uyarısı
İç Anadolu için sağanak uyarısı
Togg, şarj ağı işletmeci lisansını aldı
Togg, şarj ağı işletmeci lisansını aldı
Bir asker şehit oldu
Bir asker şehit oldu
HABERLER>ÖZEL HABER
5 Temmuz 2021 Pazartesi - 07:01

Kadın-erkek eşitliğinde oran henüz yüzde 68

“Ankara Kent Sağlık Buluşmaları” kapsamında düzenlenen çevrim içi toplantıda konuşan Akademisyen-Yazar Prof. Dr. Alev Özkazanç, dünyada kadın-erkek eşitliğinin henüz yüzde 68 olduğunu belirterek, “Tam bir eşitliğe ulaşmak için 150 yıl gerektiğine dair değerlendirmeler mevcut” dedi.

Kadın-erkek eşitliğinde oran henüz yüzde 68

SEDA TOLMAÇ

Ankara Kent Konseyi Halk Sağlığı Çalışma Grubu tarafından düzenlenen “Ankara Kent Sağlık Buluşmaları” çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen toplantıda “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinde neredeyiz?” sorusuna cevap aranırken toplumsal cinsiyet ve toplumsal cinsiyet eşitliği kavramları üzerine değerlendirmeler yapıldı. 

Diş Hekimi Gamze Burcu Gül’ün moderatörlüğünü yaptığı çevrim içi buluşmanın konuşmacısı ise, Akademisyen ve Yazar Prof. Dr. Alev Özkazanç oldu.

 “Salgının yükü kadınların omuzlarına yüklendi”

Programın moderatörlüğünü yapan Diş Hekimi Gamze Burcu Gül, tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs salgınının toplumsal cinsiyet eşitsizliğini gözler önüne serdiğini dile getirdi.

“Salgın öncesinde de toplumsal cinsiyet eşitsizliği nedeniyle kadınlar, türlü hak ihlalleri yaşamaktaydı” diyen Gül, “Salgınla birlikte de salgının yükü kadınların omuzlarına yüklendi. Şiddetten ev içi emeğin artmasına ve ev içi emeğin görünmemesine kadar kadınların maruz bırakıldığı hak ihlalleri arttı. Ev içi ve bakım işlerine ayrılan zaman kadınların aleyhine işledi. İstihdama katılan kadın sayısı zaten az iken salgın süreciyle birlikte daha da düştü. Güvencesiz işlerde daha çok kadınlar çalıştırıldı. İşten ayrılması gereken yine kadınlar oldu. Kadın yoksulluğu daha da arttı.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği tüm sektörlerde kamu hizmetleri açısından da devam etti. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, çok önemli bir toplumsal sorun haline gelen şiddeti artırdı. Fiziksel, cinsel, psikolojik, dijital, ekonomik boyutlarıyla şiddet büyük bir toplumsal sorun. Şiddeti ortaya çıkaran en önemli sebepler ise, kadınları yok sayan, kadını hapseden politikalar. Şiddeti azaltmanın da bunları değiştirmekten, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaktan, kadınların sosyal durumlarını yükseltmekten geçtiğini biliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Gül, Türkiye’de son yıllarda kadın ve insan hakları konusunda ciddi bir bilinçlenme yaşandığını da belirterek, “Kadına yönelik şiddete karşı, toplumun her kesiminden çok fazla tepki yükseliyor ve bu konularda farkındalık artıyor” dedi. 

“Toplumsal cinsiyet kavramı son yıllarda tartışmalı hale geldi”

Toplumsal cinsiyet kavramı ve toplumsal cinsiyet eşitliğine dair değerlendirmelerde bulunan akademisyen ve yazar Prof. Dr. Alev Özkazanç, “Toplumsal cinsiyet kavramı üzerindeki tartışmalar son yıllarda çok arttı. Kavram baştan beri bazı belirsizliklere sahipti ama son yıllarda daha da tartışmalı hale geldi. Toplumsal cinsiyet kavramı, ikinci dalga kadın hareketi dediğimiz 1970’li yıllarda kullanılmaya başlandı. Ataerkillik kavramıyla birlikte, o yıllardan bugüne toplumsal cinsiyet kavramı özellikle kadın çalışmaları alanında çok merkezi bir önem edindi” dedi.

“Kadın-erkek arasındaki ilişki toplumsaldır, biyolojik cinsiyete indirgenemez”

Toplumsal cinsiyet kavramına bakıldığında kadın ve erkek arasındaki ilişkinin biyolojik cinsiyete indirgenemeyeceğine dair yaklaşımın da 1970’li yıllardan itibaren ortaya çıktığını belirten Özkazanç, “Ataerkil ideolojiler geçmişten günümüze kadar hep mevcut hiyerarşik ilişkileri, kadın ve erkekler arasındaki güç ilişkilerini, eşitsizliği doğallaştırmak, normalleştirmek için biyolojiyi referans olarak gösteriliyordu. Bu nedenle 1970’li yıllarda ortaya çıkan kadın hareketi, kadın ve erkek arasındaki ilişkinin toplumsal ilişki olduğunu, ikisi arasındaki ilişkinin biyolojik cinsiyete indirgenemeyeceğini belirtti” ifadelerini kullandı. 

“Toplumsal cinsiyet eşitliği kadınların erkeklere tanınan tüm temel haklardan yararlanabilmeleridir”

Özkazanç, günümüzde toplumsal cinsiyetin biyolojik cinsiyetten bağımsız, karmaşık bir toplumsal ilişkiler alanını akla getirdiğini dile getirerek, “Bu anlamda toplumsal cinsiyet eşitliği ise, özellikle 1970’li yıllardan itibaren kadın hareketinin politik, söylemsel aracı haline geldi. Eşitliği kavramsallaştırmak zor. Her konuda olduğu gibi eşitsizlikleri tanıyoruz ama eşitliğin tam olarak neye benzeyeceğini ve nasıl elde edileceğini bilmek kolay olmuyor çünkü eşitliğin farklı boyutları var. Eskiden sadece yasa önünde eşitlik ya da biçimsel eşitlik vardı ancak insanlık geliştikçe eşitliğin karmaşık olduğu, biçimsel yasalarla eşitliğe ulaşmanın mümkün olmadığı anlaşıldı. Toplumsal cinsiyet konusu da böyle. Toplumsal cinsiyet eşitliği derken çok temel olarak kadınların erkeklere tanınan bütün temel haklardan, temel insani konum ve değerden eşit olarak yararlanabilmeleri, tüm fırsatlar konusunda da eşit olmalarını anlıyoruz. Bu eşitliğe nasıl ulaşacağına bakıldığında sadece eşitlik politikalarıyla değil, aynı zamanda kadınlar ve erkeler arasındaki farklılıkları da gözeten bir perspektifin de gerekli olduğunu biliyoruz” dedi. 

“Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ölçmek için önemli endeksler geliştirildi”

Özkazanç, son 30-40 yıldır dünyada toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ya da eşitliğini ölçmek için önemli endekslerin geliştirildiğini belirterek, şunları söyledi: “Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ölçmek için Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Dünya Ekonomik Forumu gibi örgütler tarafından önemli endeksler geliştirdi. Tüm ülkelerden veriler toplanarak, bir takım eşitsizliklerin varlığına işaret ediliyor. Bu endeksler, 4-5 kriter üzerinden ele alınıyor. Bu kriterlerden biri sağlık, yani sağlık alanında kadın ve erkekler arasındaki eşitsizliklere bakılıyor. Bunun yanında kadına yönelik şiddet, eğitim, ekonomiye katılım, siyasal hayata katılım gibi endeksler, toplumsal cinsiyet eşitliği veya eşitsizliğinin göstergesi olarak ortaya konuluyor.” 

“Dünyada kadın-erkek eşitliğinde oran henüz yüzde 68” 

Özkazanç, toplumsal ve siyasal yaşamın her tür alanına bakarak, kadınların erkeklerin faydalandığı haklardan, fırsatlardan ve insanlık onurundan eşit düzeyde faydalanmadıklarını gösteren endekslerin mevcut olduğunu da dile getirerek, “Dünya Ekonomik Forumu’nun her yıl yaptığı ‘Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu’ raporuna bakıldığında dünyada kadın erkek eşitliğinde oran henüz yüzde 68. Yani, dünya üzerinde yüzde yüz bir eşitlik yok. Bu veriler böyle devam ederse, tam bir eşitliğe ulaşmak için 150 yıl gerektiğine dair değerlendirmeler mevcut” dedi.

“Toplumsal cinsiyet eşitliğine en yakın olan ülke İsveç ve Kuzey ülkeleri”

Dünya Ekonomik Forumu’nun raporuna göre, kadın-erkek eşitliğinde bölgesel farklıların olduğuna dair verilerinde ortaya konulduğunu belirten Özkazanç, “Batı Avrupa, tüm dünya ülkeleri ve bölgeleri arasında toplumsal cinsiyet eşitliğine en yakın olan yer. Toplumsal cinsiyet eşitliğine en yakın olan ülke İsveç ve Kuzey ülkeleri. Öte yandan Yunanistan ya da Balkan ülkeleri, Avrupa’nın içindeki daha geri bölgeler fakat tüm dünya üzerinden bakarsak, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Orta Doğu coğrafyası ve Kuzey Afrika, toplumsal cinsiyet eşitliğinden en uzak yerler. Bu rapora göre Türkiye, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda 156 ülke arasında geçen yıl 133. sırada yer aldı. Yani toplumsal cinsiyet eşitliğinde oldukça geri bir sırada. Tabii bu sıralamayı siyasal katılım ve ekonomiye katılım konusunda değerlendirmek gerekiyor. Tüm dünyada eğitim ve sağlık konularının toplumsal cinsiyet eşitliğine doğru çok güçlü bir kazanım oldu. Türkiye’de de eğitim ve sağlık konusunda ortaya konulan verilere göre, toplumsal cinsiyet eşitliği oldukça iyi ama aynı durum siyasal katılım ve ekonomiye katılım konusunda geçerli değil” ifadelerini kullandı. 

Etiketler:
 
Mamak’ta Anadolu buluşması
 
Büyükşehir sel mağduru çiftçilerin yanında
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Toprağa dokunmak güzel bir his
Hayallerini seramik eserlere dönüştüren Seramik sanatçısı Gülden Kaya, ...
35 yıldır yufkacılık yapıyor
Babasından öğrendiği yufkacılığı 35 yıldır sürdüren Ali Demirci, ömrü ...
Çankaya’da temel çalışması sırasında bahçe duvarı zarar gördü
Arka Topraklık Mahallesi Muhtarı Yalçın İltaş, Arka Topraklık Mahallesi ...
 
Bahçelievler Deneme Lisesi anılarla anlatıldı
Bahçelievler Deneme Lisesi mezunları, eğitim modeliyle dikkati çeken, ...
Hedef: madencilik sektöründe iş güvenliğinin artırılması
Akademisyenler Birliği Derneğinin yürütücüsü olduğu “İşgücü-Yönetim Ortaklığı ...
Minibüs şoförleri yardıma muhtaç
Minibüs sahibi ve eski şoför Savaş Şekerbay, Kovid-19 salgın sürecinde ...
 
Kovid-19 enfeksiyonu böbrekleri etkileyebiliyor
Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinin böbrek hastası olduğuna dikkati ...
Sağlık çalışanları, insanüstü mücadelelerini ölümsüzleştirdi
Geleneksel Anı, Fotoğraf ve Kısa Film Yarışması ödül töreninde konuşan ...
Berber, kuaför ve güzellik uzmanlarına destek fuarı
Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası, “Kozmetik Hijyen ve Güzellik ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Fatmanur ÇOLAK
Fatmanur ÇOLAK
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER
Esra SARI
Esra SARI
NELER OLACAK?
Burak BALCI
Burak BALCI
ÜÇ ÖNEMLİ VERİ
Murat BALCI
Murat BALCI
TEMMUZ’DA KİM NE ZAM ALACAK?
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
TATSIZ GÜNLER
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İSLÂM’DA İLK FARKLI SİYASİ EKOLLERİN ORTAYA ÇIKIŞI-2
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
İTTİHAT VE TERAKKİ CEMİYETİ SORUMLU SEKRETERLERİNİN YARGILANMALARI-I
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
ENFLASYON NE ZAMAN DÜŞECEK?
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
AHİLER VE DERDE DERMAN BİR ANKARA MARKASI
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
EKONOMİDE KIŞ ŞİMDİDEN GELİYOR
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
DENİZCİLİK BAKANLIĞI VE DENİZCİ GENELKURMAY BAŞKANI!
Ebru BALIKÇI
Ebru BALIKÇI
TATİLE GİTMEK LÜKS OLDU
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
TATİL Mİ? O DA NE?
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
'MİLLET İTTİFAKI'NIN ÖNERİSİ: 'FRANSIZ YARIBAŞKANLIK MODELİ'
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
KADINLAR EN ÇOK PSİKOLOJİK ŞİDDETE MARUZ KALMIŞ
Merve ŞAFAK ERGÜN
Merve ŞAFAK ERGÜN
DOĞRU BİLİNEN DİYET EFSANELERİ
Kadriye CİRİTCİ
Kadriye CİRİTCİ
GÖNÜL ALMAK
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
GIDA İSRAFINA DİKKAT
Nimet KÜLTEKİN
Nimet KÜLTEKİN
MEVSİM GEÇİŞLERİNDE BESLENME
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
HEZEYAN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DİN İLE YOLLARIMIZI YİTİRDİK
Bekir ATACAN
Bekir ATACAN
FRANSA’YA KARŞI ÇOK FRANSIZ MI KALIYORUZ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ZITLIKLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOMOFOBİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Sağlık Yasam
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva