ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA SAĞLIK YAŞAM VİDEOLAR
'Kırmızı uyarı' verilen iller için alınan tedbirler
'Kırmızı uyarı' verilen iller için alınan tedbirler
TİSK'ten asgari ücret açıklaması
TİSK'ten asgari ücret açıklaması
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı
Kırkpınar'ın kültürel meşalesi 661 yıldır yanıyor
Kırkpınar'ın kültürel meşalesi 661 yıldır yanıyor
NASA'dan bir ilk
NASA'dan bir ilk
HABERLER>ÖZEL HABER
8 Temmuz 2021 Perşembe - 07:27

İşitme engeli konusunda toplumun bilinçlenmesi lazım

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Pelin Atik, işitme engelli konusunda toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

İşitme engeli konusunda toplumun bilinçlenmesi lazım

ESRA SARI 

Dünya nüfusunun yüzde 5’inden fazlasının işitme engelli bireylerden oluşuyor. İşitme kayıpları, doğumsal ve doğumsal olmayan çeşitli nedenlerden kaynaklanabiliyor.  Sonradan bir birey işitme engelli bir birey olabiliyor.  İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Pelin Atik ve  İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Başkan Yardımcısı Onur Cantimur, İşitme engellilerin sorunlarını, taleplerini ve isteklerini Ticari Hayat Gazetesi okurları için anlattılar. 

Öncelikle, Pelik Atik ve Onur Cantimur kimdir, kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

P. Atik: 1974 İstanbul doğumluyum işitmemi sonradan kaybettim, biyonik kulak ve işitme cihazı kullanıcısı olup sigorta sektöründe çalıştım. 2019 Mayıs ayı itibari ile başkanlık görevini yürütüyorum. Kurucu üyelerinden olduğumuz Engelli Çocuk Hakları Ağı’nın (EÇHA) ve Eğitimde Eşit Haklar Platformunda derneğimizin temsilcisiyim. Aynı zamanda Bakırköy Kent Konseyi Engelli Meclisi Üyesi olup kamu kurumlarının düzenlediği çalıştaylara katıldım. Çeşitli üniversite ve liselerde erişilebilirlik ve işitme kaybı ile ilgili farkındalık seminerleri vermekteyim.

O. Cantimur:  1981 İstanbul doğumluyum. 5 yaşından beri işitme kaybım var. İşitme cihazları kullandıktan sonra çift taraflı biyonik kulak kullanıyorum. Evli ve ikiz çocuk babasıyım. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım bölümü mezunuyum. 2010 yılından beri dernekte gönüllü olarak çalışmakta olup şu an başkan yardımcılığı görevini yürütüyorum. 5 hibe destekli proje yazıp, geliştirdim ve koordinatörlüklerini yaptım. Cenevre Engelli Hakları komitesinde lobi faaliyetleri yapıp Türkiye’deki işitme engellilerin sorunlarını anlattım. Üsküdar Üniversitesi Odyoloji bölümünde engelli hakları dersi verdim.

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği  ne zaman kuruldu, derneğe hakkında bilgi verebilir misiniz?

P. Atik: 2004 yılında işitme engelli çocuğu için sosyal faaliyet arayan velilerin o dönemde Uluslararası Lions kulüplerinde beceri geliştirme komitesi başkanı olan kurucu başkanımız Viki Özromano’ya ulaşmalarıyla derneğimizin temelleri atıldı. İşitme engellilere daha iyi bir gelecek misyonuyla hareket eden derneğimiz alanında önde gelen sivil toplum kuruluşları (STK) arasında yer almaktadır.

 İşitme kaybı doğuştan olabildiği gibi, gürültülü ortamda çalışma, yaşlılık, ototoksik ilaç kullanımı ve bazı hastalıklar sonucu da olabilir. Biz bu konuda İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği (İED) olarak farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli zamanlarda liselerde ve üniversitelerde seminerler düzenliyoruz. Katıldığımız çalıştaylarda işitme kaybı ve işitme kaybı yaşayan kişileri normal ve sağlıklı bir yaşama kavuşturabilen koklear implant gibi teknolojik çözümler konusunda kamu spotu yayınlanması için ilgililere sunum yapıyoruz. İnsan hakları atölyeleri düzenleyip Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya mecralarındaki hesaplarımız aracılığı ile işitme engeline dikkat çeken paylaşımlar yaparak halkı bilinçlendirmede üstümüze düşen görevi yerine getiriyoruz.

O. Cantimur:  Derneğimiz BM Engelli Hakları Sözleşmesinin tam ve etkin uygulanması için çalışmakta, mevzuatlardan ve uygulamadan kaynaklı sorunların çözülmesi için kampanya, lobi gibi hak temelli faaliyetler yapmaktadır. Ancak diğer STK’lardan ayıran en önemli özellikleri cihazlı, işaret dili vs. ayırmadan kapsayıcı olması, Türkiye’de ilkleri gerçekleştirmesidir. Örnek olarak QR kod ile tercümanla videoya yönlendiren erişilebilir posterler, broşürler, ilk sağır piyanist ve balerin yetiştirilmesi, Türkiye’de ilk kaynaştırma kreşini kurmuş olması sayılabilir.

İşitme kaybı  dışarıdan görünmeyen bir engel

Dünya nüfusunun yüzde 5’inden fazlası işitme engelli bireylerden oluşuyor,  Türkiye’de işitme engelli bireylerin sayısı her geçen gün artıyor mu?  Bu konuya ilişkin neler söylersiniz?

P. Atik:  İşitme kaybı dışarıdan görünmeyen bir engeldir. Her işitme engellinin duyma, anlama kapasitesi ve kalitesi farklı olup kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Dışarıdan görünmediği için toplum tarafından farklı algılanan çoğu zaman zekâ engeliyle karıştırılan bir engel türüdür. Toplumun bilinçlendirilmesi son derece önemli olup, şahsi fikrim bu işe okullardan başlanması yönündedir. Toplumda oluşan algı işitme engellilerin her işi yapamayacağı yönündedir, toplum bilinçlendiği zaman işitme engellilerin gerek iş hayatına gerekse sosyal hayata katılımı daha kolay olacaktır.

O. Cantimur:  Elbette artıyor. Ancak Türkiye’de güncel veriler ne yazık ki mevcut değil. En detaylı araştırma olan Türkiye Özürlüler Araştırması önceki iktidar tarafından 2002 yılında yapıldı. Bir daha böyle bir araştırma yapılmadı. Bakanlığın baz aldığı en son veriler 2010 Nüfus ve Konut Araştırması’nın üzerinden de 10 yıldan fazla zaman geçti. Güncel araştırmaların neden yapılmadığını, önem verilmediğini anlamıyoruz.

İşitme cihazı kullanmayan  işitme engelli bir birey,  konuşma bozukluğu sorunu yaşayabilir 

Türkiye’de işitme engelli bireyler,  yaşamın zorluklarıyla nasıl baş ediyor ya da edebiliyor mu? 

P. Atik: Tedavi edilmeyen işitme kaybının başta psikolojik olmak üzere birçok olumsuz etkisi olabilir. İnsanlarla iletişimi koparıp içe kapanan kişi kendini yalnız hisseder. İşitme kaybı yaşayıp cihaz kullanmayan kişilerin ailelerinde ve sosyal çevrelerinde uyum sorunu yaşamaları kaçınılmazdır. İletişim sorunu aynı şekilde normal işiten aile fertleri ve sosyal çevrelerindeki kişiler için de söz konusudur ve zordur. Cihaz kullanmayan kişi bir süre sonra konuşma bozukluğu, unutkanlık, öğrenme güçlüğü gibi sıkıntılarla karşılaşır. Toplumun işitme kaybı ve işitme engeli konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığına çok sık şahit oluyoruz. Kullanılan cihazlara karşı yadırgayıcı bakışlardan rahatsız oluyorlar.

Türkiye’de işitme engelli bireylerin en büyük sorunu istihdam 

O. Cantimur: Türkiye’de işitme engelli bireylerin en büyük sorunları istihdam, bilgiye ve tercümana erişim. Kamuya sunulan bilgiler erişilebilir formatta olmuyor. Örneğin pandemi yardımlarına nasıl ve nereden başvuru yapabileceklerine ilişkin tercüman destekli tanıtım filmi yapılmadı. İşitme cihazları, koklear implantlar ve bunların yedek parçaları, piller yurtdışından getirtilen pahalı parçalar, kurların yükselişi bunların fiyatlarını etkiliyor. Firmaların istediği fiyat ile SGK geri ödemelerinin yetersizliği ile oluşan ara fark ve liranın alım gücünün düşmesi kullanıcıların ve aileleri bu ürünlere erişimlerini zorlaştırıyor. Örneğin biyonik kulaklı kızının duyması için kablo isteyen bir babamız bizi arıyor. Babalar Günü’ne denk gelmesi de düşündürücü bir tesadüftü. 

İşitme kayıpları, doğumsal ve doğumsal olmayan çeşitli nedenlerden kaynaklanabiliyor.  Sonradan bir birey işitme engelli bir birey olabiliyor, toplumda işitme engeli rahatsızlığına karşı bir bilinç var mı ya da oluştu mu? Yoksa işitme engelli hastalığına karşı toplumu nasıl bilinçlendirmeliyiz,  dernek olarak ne tür faaliyetler yapıyorsunuz?

P. Atik: Dünyada ve Türkiye’de işitme kaybının çözümü, hafif ve orta kayıplarda işitme cihazı kullanmak, ileri derecedeki kayıplarda koklear implanttır. Ailelerin başvurması gereken yer öncelikle en yakın sağlık kuruluşudur. Aileler bize daha çok, SGK hakları konusunda danışmak, koklear implant ve işitme cihazları hakkında bilgi almak ve çocukların sosyal hayata katılımı için faaliyet arayışı ile başvuruyor. Biz de dernek olarak hak temelli faaliyetlerle kesin ve kalıcı çözümler sunmak için çalışıyoruz. Tabi bu arada sosyal faaliyetlere de önem veriyoruz.

İşitme engeli yaşam kalitesini etkiliyor 

O. Cantimur: Toplumda bu konuda bilinç oluştuğunu söyleyemeyiz. Çünkü işitme cihazları halen bir gözlük gibi kabul görmüyor. Özellikle camilerde işitme kaybı olan yaşlı vatandaşlarımız bir test yapalım dendiğinde bu yaştan sonra cihaz neyimize diyorlar. Hâlbuki işitme sağlığı yaşam kalitesini etkileyip Alzheimer hastalığının erken gelmesini önleyecek kadar önemli bir sağlık durumudur. 

İşitme kaybı yaşayan bireyler psikolojik olarak içe kapanıyor 

Kovid-19 salgını işitme engelli bireylerin sorunlarının artmasına neden oldu mu, bu konuya ilişkin neler söylersiniz?

P. Atik: Bu konuda çocuk, yetişkin ayrımı yapmadan cevap vermek istiyorum. İşitme kaybı yaşayan bireyler psikolojik olarak içe kapanabiliyor, öfke kontrolü sorunu yaşayabiliyor. Bundan dolayı diğer engel grupları ile birlikte işitme kaybı yaşayan bireylerin ayırt edilmeden sosyal hayata katılımı sağlanmalıdır. Bu konuda herkesin üzerine düşen görevler vardır. Çok yüksek sesle konuşmamak, bağırmamak, rencide edici davranışlardan kaçınmak, göz teması kurmak, gerektiğinde işitmeye yardımcı cihaz kullanmak gerekiyor. Öğretmenlerin sınıf içinde FM (frekans modülasyonu) cihazı ve mini mikrofon gibi sesi direkt ses işlemcisine ileten cihazları kullanması öğrencinin dersi takibi açısından çok önemli. Altyazı desteği, görüntülü, yazılı anonslar, palantypist vb. detaylara dikkat etmek gerekiyor.

İşitme engelli bireylerin sorunları salgın sürecinde arttı 

O. Cantimur: Sağır ve işitme engelli bireyler dudak okuma desteği alan bireyler. Şeffaf olmayan maskeler dudak okumayı böylece anlamayı güçleştirdi. Uzaktan eğitimde zorlandılar. Çünkü internetin hız kalitesi ve çözünürlük dudak okumayı zorlaştırdı, laptopa takılınca konuşmaların sesini daha iyi anlaşılmasını sağlayan mini mikrofon gibi anlamayı kolaylaştıran yardımcı cihazların sağlanmaması da anlamayı zorlaştırdı. Özellikle istisnaları hep varken tam kapanma dönemi önce sürpriz bir şekilde istisnaları kaldırılan işitme merkezlerinin hizmet verememesi birçok işitme engelli bireyi olumsuz etkiledi, 17 gün boyunca arızalı cihazlarını tamir ettiremediler, yedek parça ve pil alamadılar.

İşitme engelli bireyler cihaz yenilemelerinde geri ödemelerin karşılanmasını istiyor 

Siz dernek olarak, İşitme engelli bireylerin  sorunlarını biliyorsunuz, işitme engelli bireylerin  talepleri nelerdir?

P. Atik: İşitme Engelliler diğer engel grupları gibi ÖTV siz araç alımından faydalanmak, İşitme ve koklear implant cihazlarının yedek parça pil gibi zaruri ihtiyaçlarının SGK kapsamında ara farksız tam olarak ödenmesi, sağır bireyler için tercüman, işitme engelli bireyler için de alt yazı istiyorlar.

O. Cantimur: 40 çocuğumuz beyin sapı implantı ameliyatlarının başlamasını bekliyor. Bu acil bir sorun.  Engelli Memur Sınavı olan E- KPSS’de düşük puan alan sağır bireyler bu sınavın ehliyet sınavında olduğu gibi tercüman destekli e-sınav olarak yapılmasını istiyorlar. Hafta sonu karakol gibi acil durumlarda tercümana kolayca erişebilmek istiyorlar. Kullanıcı olan bireyler işitme cihazı ve koklear implant cihaz yenilemelerinde, yedek parçalarda, pillerde geri ödemelerin tamamen karşılanmasını istiyorlar. 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

O. Cantimur: Karar vericilerin bizim için alacakları kararlarda bizlere danışmadan karar vermemeleri gerekiyor. Bizlere danışmadan alınan her karar bizleri olumsuz etkileyebiliyor. Türkiye’nin taraf olduğu BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nin 33. Maddesinde “Taraf Devletler, başta engelliler ve onları temsil eden kuruluşlar olmak üzere sivil toplumun denetim sürecine tam katılımını sağlar.”  denmektedir.   

 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 4 üniversite arasında iş birliği protokolü
 
Yeğenine örnek olmak için 50 yaşında üniversiteyi bitirdi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 4 üniversite arasında iş birliği protokolü
Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki Telif Hakları Eğitim Merkezi ile ...
'Ankara Barosu siyasi partilerin arka bahçesi değildir'
Ankara Barosu Başkan Adayı Avukat Sezgin Özkan, “Ankara Barosu, kimsenin ...
Çocuklarda göz sağlığı ihmal edilmemeli!
Çocuklarda göz sağlığını önemine dikkati çeken Göz Hastalıkları Uzmanı ...
 
Konut fiyatları düşmeyecek aksine artacak
Gayrimenkul danışmanı Hüseyin Furkan Tepe, bu sene kredi faiz oranlarının ...
‘Hatay’ı kültür turizminin başkenti yapacağız’
Binlerce yıllık tarihiyle çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış, gastronomi ...
Ankara kalesi Hareketlenmeye başladı
1 Temmuz’dan itibaren yeni normalleşme sürecine girilmesiyle beraber Ankara’nın ...
 
Kadın-erkek eşitliğinde oran henüz yüzde 68
“Ankara Kent Sağlık Buluşmaları” kapsamında düzenlenen çevrim içi toplantıda ...
Toprağa dokunmak güzel bir his
Hayallerini seramik eserlere dönüştüren Seramik sanatçısı Gülden Kaya, ...
35 yıldır yufkacılık yapıyor
Babasından öğrendiği yufkacılığı 35 yıldır sürdüren Ali Demirci, ömrü ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Ebru BALIKÇI
Ebru BALIKÇI
TATİLE GİTMEK LÜKS OLDU
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TİCARİ KREDİDE DÖVİZ ŞARTI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
TATİL Mİ? O DA NE?
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
'MİLLET İTTİFAKI'NIN ÖNERİSİ: 'FRANSIZ YARIBAŞKANLIK MODELİ'
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
KADINLAR EN ÇOK PSİKOLOJİK ŞİDDETE MARUZ KALMIŞ
Fatmanur ÇOLAK
Fatmanur ÇOLAK
EVLİLİKTE MUTLULUĞUN SIRRI NEDİR?
Esra SARI
Esra SARI
KİTAP ALMAK BİLE ZOR
Murat BALCI
Murat BALCI
ENFLASYON TATİLİ DE VURDU
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
GERÇEKTEN BUĞDAY SORUNU YAŞANIR MI?
Merve ŞAFAK ERGÜN
Merve ŞAFAK ERGÜN
DOĞRU BİLİNEN DİYET EFSANELERİ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
KRİZ YENİ FIRSATLAR DOĞURUYOR DERKEN
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
TÜRKİYE, HEPİMİZDEN BÜYÜKTÜR! (SİYASETİN PROGRAMINDA NELER OLMALIDIR?)
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
İTTİHAT VE TERAKKİ ÜYELERİNİN YARGILANMALARI-IX
Kadriye CİRİTCİ
Kadriye CİRİTCİ
GÖNÜL ALMAK
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
GIDA İSRAFINA DİKKAT
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İSLÂM'DA İLK ORTAYA ÇIKAN FARKLI SİYASİ EKOLLER
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
İŞ İNSANI FESİH ZEKİ MERT’İN BAŞARISI…
Nimet KÜLTEKİN
Nimet KÜLTEKİN
MEVSİM GEÇİŞLERİNDE BESLENME
Burak BALCI
Burak BALCI
NÜKLEER SAVAŞI ÖNLEDİ, EMEKLİ EDİLDİ, SESSİZCE ÖLDÜ!
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
HEZEYAN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DİN İLE YOLLARIMIZI YİTİRDİK
Bekir ATACAN
Bekir ATACAN
FRANSA’YA KARŞI ÇOK FRANSIZ MI KALIYORUZ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ZITLIKLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOMOFOBİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Sağlık Yasam
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva