ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA SAĞLIK YAŞAM VİDEOLAR
10 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi
10 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi
Muğla'da beklenti yükseldi
Muğla'da beklenti yükseldi
Bozayı ve köpeklerin ekmek kavgası
Bozayı ve köpeklerin ekmek kavgası
Kahramanmaraşlı çiftçilerin 'akdarı' nöbeti
Kahramanmaraşlı çiftçilerin 'akdarı' nöbeti
Kuraklık, yer altı suyu seviyesini düşürdü
Kuraklık, yer altı suyu seviyesini düşürdü
HABERLER>ÖZEL HABER
13 Aralık 2019 Cuma - 07:27

İletişim Kampanyası Hazırlama Projesi Ödül Töreni gerçekleştirildi

Sağlık Bakanlığı, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve Arter Reklam Ajansı iş birliğiyle düzenlenen, ‘Obezite ile Mücadele’ temalı İletişim Kampanyası Hazırlama Projesi Ödül Töreni gerçekleştirildi.

İletişim Kampanyası Hazırlama Projesi Ödül Töreni gerçekleştirildi

HATİCE KARATAŞ

Sağlık Bakanlığı, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve Arter Reklam Ajansı iş birliğiyle düzenlenen, “Obezite ile Mücadele” temalı İletişim Kampanyası Hazırlama Projesi Ödül Töreni gerçekleştirildi. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesinde gerçekleştirilen ödül törenine Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Taşdemir, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar, Arter Reklam Ajansı Başkanı Cevat Olçok, iletişim fakültesi öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Törende projeye katılan beş guruptaki 25 öğrenciye bisiklet ödülü verilirken birinci olan gruba ayrıca birincilik sertifikası takdim edildi.

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar, yaptığı konuşmada, insan üzerinde en fazla etkide bulunabilecek alanlardan birisinin hiç şüphesiz sağlık iletişimi olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bireylerin içindeki toplumun yapısına ve şartlarına göre gündelik hayatta sağlıkla ilgili paylaşımları bildiklerini deneyimlerini birbirlerine aktarmaları sağlık iletişimi konuları arasındadır. Yalnızca bireyler arasında bilgi aktarımı değil kitle iletişim araçları ile verilen mesajlar da, yine bireysel ve toplumsal sağlık iletişimi üzerinde etkilidir. Bireyin aldığı iletiyi yorumlama kabiliyeti sağlık davranışının şekillenmesi üzerinde etkide bulunabileceği gibi sağlık hizmetinin sunum kalitesi ve alınan sağlık hizmetlerinden elde edilecek doyumlar, yine sağlık iletişimiyle birlikte artar veya azalabilir. Sağlık iletişi uygulamalarının temel amacı, bireyin sağlık davranışını istenilen yönde değiştirmesi, bireysel ve toplumsal sağlığın gerçekleştirilmesidir. Sağlık alanında iletişim stratejileri kullanılarak hedef izleyici kitlesinin bir sağlık sorununa ve bu sağlık sorununun çözümüne ilişkin farkındalık arttırılması mümkündür. Gündelik sağlık iletilerine pek çok mecrada maruz kalmaktayız. Eczane vitrinlerinden bilbordlara, broşürlere, radyo ve televizyonlardan sosyal medya ortamlarına kadar pek çok yerde sağlıkla ilgili iletileri alabiliyoruz. “

Televizyondaki sağlık programlarında sağlık bilgisini sözlü ve görüntülü olarak algılamak mümkün hale gelmiştir

Günümüzde en etkili sağlık iletişim araçlarının radyo, televizyon ve sosyal medya ortamları olduğunun altını çizen Avşar, şunları kaydetti:

 “Özellikle televizyondaki sağlık programlarında sağlık bilgisini sözlü ve görüntülü olarak algılamak mümkün hale gelmiştir. Hafta içi hemen her güne yayılan genellikle yarım saat ile 2 buçuk saat süren sağlık programlarını televizyonlarda sıklıkla görmekteyiz. Bu programlarda izleyici kuşağına baktığımız zaman 50 yaş üzeri kadınlar gün boyunca bu programlarla ilgilediklerinde, bu yaş grubunda genelde sağlık sorunlarıyla yüz yüze gelmeye başlayan gruplar olduklarını da yapılan araştırmalar bize göstermektedir. Sosyal medya mecralarından yine insanlar kendi kendilerine hekimler olmaya çalışıyorlar. Çoğunlukla büyük sıkıntılarla yüz yüze kalabiliyorlar. “

Sağlık İletişimi alanında ilk olarak ders açan fakültemiz bu konuda öncü olmuştur

 “Fakültemiz uzun yıllardan beri sağlık iletişimi konusuna önem vermektedir ve sağlık iletişimi konusunda ilk olarak ders açan fakültemiz bu konuda da öncü olmuştur” diyen Avşar, sözlerine şöyle devam etti:  

“Yine Sağlık Bakanlığı’mızda sağlık iletişimi konusunda çok güzel ilişkiler gerçekleştirmiştir. Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü’müzün bünyesinde yer alan sağlık iletişimi kurulunda çok sayıda öğretim üyemiz şu ana kadar görev yapmıştır. Faydalı faaliyetleri genel müdürlerimizle birlikte icra etmiştir. Arter Ajansıyla daha önce de ortak çalışmalarımız olmuştur. Yine benzer bir proje içerisinde yer aldık.”

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Taşdemir, konuşmasında yapılan ‘İletişim Kampanyası Hazırlama Projesi’nin Sağlık Bakanlığı’nın iletişim öğrencileriyle ve herhangi bir üniversiteyle yaptığı ilk proje olmasından dolayı çok önemli olduğunu belirterek, “Biz buradan diğer fakültelerimize, diğer öğrencilerimize, hocalarımıza da açılmayı amaçlıyoruz.” dedi. 

Taşdemir, 2020’nin Sağlık Bakanlığı’nın kuruluşunun 100. yılı olduğuna işaret ederek, “Cumhuriyetin kuruluş yıldönümü 2023’te. 2023 hedeflerinden söz ediliyor. Biz 2020’de kurulduk. 2023’ten önce ülkemize bir sürpriz yaparak Sağlık Bakanlığı’nın 100. yılını kutlamayı tecrübe edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sağlığın belirleyicilerine odaklanmak çok anlamlı

Sağlık iletişiminin çok önemli olduğunun altını çizen Taşdemir, şöyle konuştu:

“Ben bir halk sağlığı hocasıyım. Yıllardır sağlığın belirleyicilerinden bahsederiz. Bir tabir görmüştüm “genlerimizde küreye” diye genlerimizden kâinata kadar pek çok faktör sağlığımızda etkili. Hava durumu, temiz su, istihdam durumu, çalışma koşulları, beslenme. Böyle baktığımızda sağlık sektörünün, Sağlık Bakanlığı’nın, sağlık profesyonellerinin toplumun sağlığındaki payı çok küçük. Çeşitli kaynaklar bunun yüzde 20-25 civarında olduğunu söylüyor. Temiz su olmazsa, temiz hava olmazsa siz istediğiniz kadar hastane açın ileri teknolojik cihazlar koyun, profesörler görev yapsınlar çok zorlanırsınız. Çok sınırlı başarı elde edersiniz. Dolayısıyla sağlığın belirleyicilerine odaklanmak çok anlamlı. İletişimin sağlığın belirleyicisi olarak önemini vurgulamak onun o şemalara, kitaplara girmesini sağlamak önemli diye düşünüyorum. İnsanların sağlığı için insanların isteği olmadan bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bu çok zor bir iş burada sihirli iş, sihirli uzmanlık sağlık iletişimi. İletişimle bunu yapmaya çalışıyorsunuz. İletişimle soft bir araçla bunu yapmaya çalışıyorsunuz. Uzmanlık gayret ve çaba istiyor. Bakanlık olarak yüksek lisans doktora programlarının açılması gibi sertifika programları açılması gibi bu konuda temaslarımız olacak. Hem Sağlık Bakanlığı personelini eğitmek orada bir kapasite oluşturmak hem de diğer alanlarda diğer ilgili sektörlerde paydaşlarımızı geliştirmek anlamında birtakım çalışmalar yapmayı planlıyoruz. “

Bildiklerimizi, öğrendiklerimizi gençlerle paylaşmak geleceğimize yaptığımız en büyük yatırım

Arter Reklam Ajansı Başkanı Cevat Olçok, törende yaptığı konuşmasında şunları dile getirdi:

“Neredeyse çocukluğumdan beri reklam sektörünün içindeyim. Dünyanın farklı ülkelerinde, farklı kıtalarında başarılı çalışmalara imza atmış bir ajansımız var. Bizde yaptığımız her işi 360 derece reklam anlayışını uygulamaya çalışıyoruz. Bunları yaparken yeni şeylerde öğreniyoruz. Özellikle bugünün dünyasında öğrenme hiç son bulmayan bir durum. Bildiklerimizi, öğrendiklerimizi gençlerle paylaşmak geleceğimize yaptığımız en büyük yatırım diye düşünüyorum. Bu yüzden üniversitemizle yaptığımız iş birliğini çok değerli buluyorum ve önemsiyorum. Dilerim sevgili gençlerimiz burada edindiği bilgi birikimi ve tecrübeyle sektörümüze büyük ve değerli katkılar sunar ve Türkiye’yi olduğundan daha iyi yerlere taşırlar. Genç arkadaşlarımıza küçük bir tavsiyede bulunmak isterim. Ben reklamcılığı sorun çözme işi olarak görüyorum. Biz ne yapıyoruz? Biz sorun çözüyoruz. Bu sorun algıyla ilgili olabilir, imajla ilgili olabilir, satışla ilgili olabilir, organizasyonla ilgili olabilir fark etmez. Dolayısıyla sorun çözmek için sorunu iyi anlamak gerekir. Bir işi yaparken lütfen önce sorunun ne olduğunu iyi anlamaya çalışın. Anlamak için o sorunu mümkün olduğu kadar basitleştirin ama aklınızda her zaman şu düşünce olsun, “Bu düşündüğüm kadar basit olmamalı.” Özellikle karmaşıklığın bu kadar arttığı ve yaygınlaştığı bir dünyada bu yeteneğimizi geliştirmenin çok değerli olduğunu bilmenizi isterim. Lütfen sürekli yeni şeyler deneyin. Öğrendiklerinizi tekrar edin, hata yapın. Hatalarınızdan öğrenin. Bu döngü umarım hayatınızın sonuna kadar gider.“

 
Bunu yiyin kış boyu hasta olmayın!
 
Kakulenin kilosu 400 TL'ye dayandı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kızım ruhsal bozukluğu olan bir çocuk değil bir kahraman
Ceyda Düvenci,“Toplum olarak farklı gelişim gösteren, değişik engellere ...
EROVET Projesi'nde iş başında öğrenme amaçlanıyor
Mesleki ve teknik eğitimde öğrencilerin iş piyasasına ve Avrupa staj programına ...
"27 Aralık, Milli Mücadelenin halk hareketine dönüştüğü gün"
Ankara Kulübü Derneği Başkanı Dr. Metin Özaslan, Atatürk’ün Ankara’ya ...
 
''Sektörün ihracatı ilk defa ithalatı geçti''
İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen, “Bu yılın ilk 10 aylık döneminde; ...
Engeller satranç turnuvasında aşılıyor
Bu yıl birincisi düzenlenen 24 ülkeden satranç sporcularının katıldığı ...
"Ruhsal engelli bireylerin dışlanması bir halk sağlığı ve insan hakları sorunu"
Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Meşe, ruhsal engelli bireylerin sosyal ...
 
Spor salonlarında denetim yok
Vücut geliştirme antrenörü Rıza Şahin, spor salonlarında denetim yapılmadığını ...
KAGÜK’ün öncelikli amacı: Engellileri sosyal hayata kazandırmak
Engelliler ile Engelli Çocuk Annelerine Destek Kadın Girişimi Üretim ve ...
Sanat tarihinden izler taşıyan bir sergi: Türk Modernizminin Öncüleri
 “Türk Modernizminin Öncüleri” adlı serginin bir sanat tarihi özeti sunduğunu ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YAŞANABİLİR BİR GELECEK
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
BEKLENTİLER
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
SÖĞÜT ŞENLİKLERİ
Murat BALCI
Murat BALCI
“SULTAN FATİH’İN ATEŞ TOPU: TİHA”
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
“HAKİKAT“ VE “İTİKAT” İLİŞKİLERİ ÜZERİNE
Nimet KÜLTEKİN
Nimet KÜLTEKİN
BAĞIŞIKLIĞIMIZI ARTIRABİLMEK İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SANAYİYE KÖPRÜ GÜNÜ MOLASI
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
HİÇBİR ŞEY RASTLANTI DEĞİL
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
HAYATIMIZ İNTERNET
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
ELEKTİRKLİ ARAÇLARA İLGİ VAR AMA...
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ XIII (İBADETLERİ KOLAY VE ANLAŞILIR KILMA)
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
TAHKİK HEYETLERİ VE DİVÂN-I HARB-İ ÖRFİLERİN KURULMASI
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
OKUL ALIŞVERİŞİ YAPARKEN BUNLARA DİKKAT!
Esra SARI
Esra SARI
ÜRETMELİYİZ
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
DÜŞÜNEN, KONUŞAN, DİNLEYEN ve GELECEĞE YÜRÜYEN TÜRKİYE!
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
YOKSA TÜRK BAHARI MI?
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
ORMAN DEYİP GEÇMEYİN!
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
KADINLAR VE ‘ANKA’RA!
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Sağlık Yasam
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva