ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
'Askıda poşet'le ödev takibi
'Askıda poşet'le ödev takibi
Balık Gölü güzelliğiyle ilgi odağı oldu
Balık Gölü güzelliğiyle ilgi odağı oldu
Bisiklet, ulaşımın yeni gözdesi oldu
Bisiklet, ulaşımın yeni gözdesi oldu
'Bu ülkenin kahramanı bitmez'
'Bu ülkenin kahramanı bitmez'
Hatay'ın 'tuzlu yoğurdu' tescillendi
Hatay'ın 'tuzlu yoğurdu' tescillendi
HABERLER>ÖZEL HABER
8 Ekim 2019 Salı - 07:10

İŞKUR destekli proje kursiyerleri sektörle buluşturdu

‘Dijital Ekonominin İhtiyaçlarını Karşılayacak Nitelikle İşgücünün Yetiştirilmesine Yönelik Meslek Eğitim’leri tamamlanan gençlerin sektörle buluşturulması amacıyla toplantı düzenlendi.

İŞKUR destekli proje kursiyerleri sektörle buluşturdu

ESRA SARI 

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından desteklenen,  Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile Burhan Doğan Özel İstihdam Bürosu Konsorsiyumu kapsamında düzenlenen  ‘Dijital Ekonominin İhtiyaçlarını Karşılayacak Nitelikle İşgücünün Yetiştirilmesine Yönelik Meslek Eğitim’leri tamamlanan gençlerin sektörle buluşturulması amacıyla toplantı düzenlendi. 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Etlik Yerleşkesinde düzenlenen toplantıya; Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Proje Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Rahim Ay, İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Üzeyir Yıldırım,  Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Danışmanı Abidin Memili, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak, OSTİM İş Adamları Derneği Başkanı Süleyman Ekinci, Siber Savunma Derneği ve Federasyonu Ankara Şube Başkanı Adnan Ceyhan,   OSTİM Teknokent Haberleşme Teknolojileri Kümeleri Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Mehmet Çiydem,  NETMON Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kurt, Fokus Yaşam Akademisi Öğretim Görevlisi Ufuk Okan Güvendiren, Burhan Doğan Özel İstihdam Bürosu Temsilcisi  Filiz Menteş, kursiyerler ve öğrenciler katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından toplantının açılış konuşmasını Proje Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Rahim Ay yaptı. 

Modern çağda her alanda rekabet var 
Ay, modern dünyada kıyasıya bir yarış ve rekabetin her alanda yaşandığını söyleyerek konuşmasına başladı.   Esas önemli olan kaynağın insan olduğuna vurgu yapan Ay, şunları söyledi: “Bu dünyada esas önemli olan insan kaynaklarımız. İnsan kaynaklarımızın doğru bir şekilde kullanılmasını sağlayacak olan bütünleşmiş sitemler inşa etmemiz gerekli. Entegre bir sistemi inşa etmek için de baştan bir bilgiye sahip olunması gerekiyor. O bilgiyi entegre bir sitem haline getirip, sisteme taşımanız gerekiyor. Bu durum da uzun ve zorlu bir süreç… “

Üniversite olarak iş dünyasında ‘nitelikli insan’, ‘nitelikli işgücü’ inşa etme sürecinde üzerimize düşen görevi yapmaya çalışacağız
Nitelikli insan yetiştirmenin öneminden bahseden Ay, “Dijital çağda hem yazılım hem de donanım noktasında bir katkıda bulunmak amacıyla böyle bir projeyi gerçekleştirdik. Bu bir süreç… Üniversite olarak iş dünyasında ‘nitelikli insan’, ‘nitelikli işgücü’ inşa etme sürecinde üzerimize düşen görevi yapmaya çalışacağız” diyerek sözlerini tamamladı. 

Dijital bir çağda yaşıyoruz 
Toplantıda konuşan diğer bir isim ise Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı idi. İnsanlık tarihinde sektörün 4 aşamadan geçtiğini belirterek konuşmasına başlayan Aydınlı, “Tarım tarihi insanlık tarihi ile başlar. Makineleşme dönemi ve bilgi toplumu olarak süreç ilerledi. Ve netice itibariyle artık dijital bir çağda yaşıyoruz” dedi. 

Türkiye’de işçi- işveren ilişkileri çatışma içerisinde 
Türkiye’de işçi- işveren ilişkileri tamamen çatışma içerisinde diyen Prof. Dr. Aydınlı, şunları kaydetti: “İşçi- işveren ilişkisi tamamen ücrete endeksli… Üretimden kopuk. Sendikal örgütlenmelerin kavga üzerine yapılandığı bir sistem günümüze kadar geldi.  Ancak maalesef iş hukuku işçiyi korumuyor, kayırıyor.  Neticede tazminat alma işvereni zorlayan bir sisteme doğru yol almış. Bu durum kısa vadede kazanç gibi gözüküyor ancak işçiler işini kaybediyor. Dolayısıyla işçi gerçek anlamda işyerinde kurulur. Yani işini kaybetmeden korunan işçi bizim için önemlidir.”  

İş hukuku düzenlemelerinin 2000’li yıllara kadar tek taraflı düzenlemeler olarak kendisini gösterdiğini söyleyen Prof. Dr. Aydınlı, “Günümüzde artık güvenceli esneklik sistemiyle iş yerlerinin içerisinde çalışma hayatı modern çalışmanın örgütlendiği bir sisteme doğru yürümek zorunda kaldı. Bu anlamda daha mantıklı iş hukuk zemini geldi. Uzun vadede kazananlar çalışanlar oldu. Burada işçi, işyeri ve işletme ayakta tutulmalı ki işçi kazansın. Çünkü işletmenin ve işyerinin olmadığı yerde işçiler aslında bir mana ifade etmiyor” ifadesini kullandı. 

Ülkemizde yönlendirmeli eğitim yok 
Ülkemizde yönlendirmeli eğitim sisteminin olmadığına işaret eden Prof. Dr. Aydınlı,  şunları söyledi: “Bu bağlamda özellikle genç arkadaşlarımın bu projeye katılıp, dijital dünyada yerlerini almaları bizi mutlu ediyor. Fakat biz bu kurslara ihtiyaç duyuyoruz. Muhtaç kalıyoruz. Maalesef ülkemizde yönlendirmeli eğitim sistemi yok. Öğrenciyi yapılandıran bir eğitim olmadığından öğrenci ancak üniversiteden mezun olduktan sonra gerekli kurslara gitmeye başlıyor. Bu tarz kurslar meslek edindirme kursu bir anlamda. “ 

Prof. Dr. Aydınlı, üniversite sanayi iş birliğinin önemli olduğundan da söz ederek, “Bu işbirliğine devletin yetkili kıldığı İŞKUR’da ulaşabiliyoruz. Dolayısıyla üniversitemiz bu alanda sadece İŞKUR’ la değil, çalışma bakanlığıyla, işçi- işveren sendikalarıyla birçok ilişki de kuracaktır. Bu konuda elimden gelen bütün çabayı da göstereceğim.  Genç arkadaşlarımıza da şimdiden çalışma hayatında başarılar diliyorum” diyerek sözlerini noktaladı.  

Diğer bir konuşmacı ise İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Üzeyir Yıldırım idi.  ‘Bizim kurum olarak mutlu olduğumuz bir günde beraberiz’ diyerek konuşmasına başlayan Yıldırım, şunları aktardı : “Ankara İŞKUR İl Müdürlüğü olarak ilk defa bilişim ile ilgili bir organizasyona imza attık. 2017-2018-2019 yıllarında İstanbul İŞKUR Müdürlüğü ‘bilişim’ alanında kursları düzenliyordu. Başarılı sonuçlar alıyorlardı. Ankara İŞKUR İl Müdürlüğü olarak bilişim kurslarında başarılı işlere imza atacağımızdan eminim.” 

Bilişim sektörü önemli 
İŞKUR ve üniversite iş birliğinin önemli olduğundan da söz eden Yıldırım, bilişim sektörünün önemli bir alan olduğunu hatırlattı.    

Kurs yüzde 60 iş garantili 
Kurstan 30 kişinin mezun olacağını belirten Yıldırım,  “Kurstan mezun olan gençlerin yüzde 60’ının istihdam garantisi var. Bizim İŞKUR olarak hedefimiz ise yüzde 100” dedi. 
Yıldırım, üniversite mezunu olan gençlerin sıkıntısından söz ederek, şunları aktardı:  “Üniversite mezunu olan gençler, iş dünyası ile buluşma noktasında sıkıntı çekiyorsunuz. Ya da mezun olduğunuz alanla ilgili bilgileriniz yetersiz de olabiliyor. Devlet size imkân sağladı. Bu yetersiz taraflarınızı üniversite aracılığıyla gidermek ayrıca iş dünyası ile sizleri buluşturmak amacındayız. Burada üniversite, özel istihdam büroları ve meslek eğitim kuruluşları ile işbirliği halindeyiz. Bizim İŞKUR olarak gayemiz bu; kurstan mezun olduktan sonra kursiyerlerin işe yerleşmesi. Eğitim sürecinde sizler için her ortamı hazırladık. Bizim işimiz bundan sonra başlıyor. İŞKUR olarak biz de destek vereceğiz. Yönlendirme yapacağız. Özel sektörün de öğrenci arkadaşlarımızın da isteklerini dikkate alacağımızı düşünüyoruz. “

Gençlere tavsiyelerde de bulunan Yıldırım, “Özel sektör sizi başarılı ve yeterli görürse bırakmaz. Burada aldığınız bilgilerin üzerine bilgi koyduğunuz sürece sektörde başarınızı devam ettirirsiniz” diyerek sözlerini sonlandırdı.
Toplantı diğer sektör temsilcilerinin konuşmalarının ardından kokteyle sona erdi. 

Kurslar, İŞKUR tarafından finanse edilmekte
İŞKUR destekli kurslar mesleki eğitime katkı ve istihdam sağlamak için yapılıyor. Yükseköğretim mezunu gençlere yönelik olarak Ankara’da 3 eğitim kurumunda kurslar düzenlenmektedir.  Kurslara katılım şartları ise şöyle; 35 yaşını aşmamak, bilişim teknolojileri alanında lisans bölümlerinden ya da sayısal bölümlerden (fizik, kimya, biyoloji, matematik, istatistik, uçak teknolojisi, mühendislik bölümleri vb. Sayısal alanlar/ bölümler) mezun olmak. Bu şartları sağlayanlar kurslara katılabilmektedir.

 
Serhat Oğuz’dan Temel Kotil’e Ziyaret
 
Büyükşehir meslek sahibi yapıyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
En güzel gün batımı kalede izlenir
Sosyal medya hesaplarından paylaştığı gönderilerle hem Ankara’yı tanıtmaya ...
Ozon mucizevi bir tedavi olarak görülüyor
Dr. Coşkun Akay, “Ozon çok enteresan mucizevi gibi görünüyor. Çünkü bizim ...
Düşük sıcaklıklar göz çevresindeki damarların daralmasına yol açar
Op. Dr. Matben, “Nemlendirici göz damlaları ile göz kuruluğuna karşı önlem ...
 
Umarım başarılı olur
Yaklaşık 42 yıllık eczacı ve Eski Ankara Eczacı Odası Başkanı Hilmi Şener, yeni ...
Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler sergisi açıldı
Çağdaş Sanatlar Merkezinin ev sahipliğinde açılan “Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan ...
Soğuyan havalara karşı tedbir almak lazım
Operatör Dr. Matben, “Bu dönemde aynı bağışıklık sisteminde olduğu gibi, ...
 
Nallıhan’da gizli cennet Uyuzsuyu Şelalesi
Ankara’ya 160 kilometre uzaklıkta olan Nallıhan ilçesi, birçok doğal güzelliği ...
136 sanatçı çocuklar için birleşti
Anadolu Kültür Sanat Sosyal Yardımlaşma Derneği bu yıl üçüncüsünü açtığı ...
Antika halılar görücüye çıkacak
13 Ekim’de Ankaralı antika halı uzmanı Mehmet Aydın’ın onarımıyla yeniden ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
BİRÇOK GENCİN YAŞADIĞI SORUN; MOTİVASYON DÜŞÜKLÜĞÜ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
AŞI ÇALIŞMALARINDA SON AŞAMA, VAKALAR ARTIYOR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
GÜZEL GÜNLERE
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
UZAKTAN EĞİTİM SORUNU
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
NEFESİMİZ ORMANLAR
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
“HUKUK”, “ DEVLET”, “ SİYASİ REJİM” İLİŞKİLERİ ÜZERİNE KİMİ GÖRÜŞLER
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ V
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
RUSYA İLE TÜRK CUMHURİYETLERİ’NİN ENERJİ ALANINDAKİ İLİŞKİLERİ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
TÜKETİMİN DÖRTTE BİRİ İSTANBUL’DA
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
NATO VE AB İÇERİSİNDE TÜRKİYE ÇATLAĞI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
ÖZEL OKULA ÇALIŞAN SİSTEM!
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
SORUNLAR YUMAĞI
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SON ÇARE AŞI MI?
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
SİYASAL SELEFİLİK
Esra SARI
Esra SARI
KORONA KÜÇÜK ESNAFI VURDU
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
ENDİŞE VAR DİKKAT YOK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
EYLÜL
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOSTALJİYE YOLCULUK
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva