ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Diyarbakır'ın 'Gaffar Baba'sı unutulmuyor
Diyarbakır'ın 'Gaffar Baba'sı unutulmuyor
Kovid-19 ile mücadelede tatil uyarısı
Kovid-19 ile mücadelede tatil uyarısı
Karın keyfini kızak kayarak çıkardılar
Karın keyfini kızak kayarak çıkardılar
Aç kalan kurt ilçe merkezine indi
Aç kalan kurt ilçe merkezine indi
Ankara Kalkınma Ajansı robot yarışları düzenleyecek
Ankara Kalkınma Ajansı robot yarışları düzenleyecek
HABERLER>RÖPORTAJ
23 Nisan 2018 Pazartesi - 07:17

Herkesin Projesi: Şehit Kütüphaneleri

Hiçbir kurum veya kuruluşla bağlantısı olmadığı gibi hiç kimseye de ait olmayan herkesin projesi: Şehit Kütüphaneleri. Hatta öyle ki bu projeye isteyen herkes sahip çıkıp destekleyebilir. Desteklemek içinse yapmanız gereken projeye kitap bağışında bulunmak.

Herkesin Projesi: Şehit Kütüphaneleri

CEREN TUĞÇE ÖZDEMİR


Şehit Kütüphaneleri Topluluğu, şehitlerimizin isimlerini yaşatmak adına kütüphaneler kuruyor. Bu kütüphaneler kurulurken, istenilen tek şey kitap. Para yardımının kabul edilmediği ve ihtiyacı olan okulların belirlenerek kütüphanelerin kurulduğu bu projenin koordinatörlerinden Sercan Kürklü ile hem güzel hem de anlamlı bir röportaj yaptık. Umarım sizlerde bu röportajı okuduktan sonra “Şehit Kütüphaneleri Topluluğu’nun gönüllü bir üyesi olursunuz… Bir de unutmadan bu projenin internet sitesi olan http://www.sehitkutuphaneleri.com ’u ve İnstagram hesabı olan; @sehitkutuphaneleri, Twitter hesabı olan; @sehitkutuphane ve Facebook hesabı; @sehitkutuphaneleri hesaplarından takip ederek destek verebilir ve çalışmalardan haberdar olabilirsiniz.


“Şehit Kütüphaneleri” projesi fikri nereden çıktı?
Öncelikle şehidimizin yakınlarının, arkadaşlarının şehitlerimizin adlarını yaşatmaya yönelik bir düşüncesinden ortaya çıkıyor. Onun için ilk bir kütüphane kuruluyor. Çünkü bizim düşüncemize göre, şehitlerimizin isimlerinin yaşatılacağı en güzel yerlerden bir tanesi kütüphanelerdir. Daha sonra bu düşünceyi bütün şehitlerimiz için, kütüphanesi olmayan okullarda uygulamaya geçirmek için harekete geçiyoruz. Kütüphanesi olmayan okullarda kütüphane kuralım, çocuklarımız okusun ama şehitlerimizin adıyla okusun. Bu konuda farkındalık oluşturalım düşüncesiyle başlıyoruz bu projeye.


Proje ilk olarak ne zaman hayata geçirildi ve nasıl bir örgütlenme yolu seçtiniz?
2015 yılında hayata geçen bir proje. Sosyal medya üzerinden, kendi hesaplarımız üzerinden haberleşerek günden güne büyüyoruz. Burada görev alan, içimizde olan herkes gönüllü.Tamamen gönüllülük esaslı olarak burada emekleriyle çalışıyorlar. Hiçbir kurum ya da kuruluşla kesinlikle bir bağlantımız yok. 


Size kitap yardımında bulunmak isteyen kişiler, sizinle nasıl irtibata geçiyorlar? Ve süreç nasıl işliyor?
Kişiler sosyal medya hesaplarımızdan; instagram/facebook/twitter veya internet sitemizden bizimle irtibata geçebildiği gibi, afişlerimizdeki iletişim numaralarını da arayabilirler. Örneğin, şehit yakınları bize ulaşıp şehidimiz adına kütüphane kurulmasını talep ediyorlar. Ya da arayanlar kitap yardımında bulunmak istiyorlar. Bize böyle talepler geldiğinde hemen hangi il ile ilgiliyse, o ildeki koordinatörümüzle iletişime geçiriyoruz kişiyi. Kitap toplama merkezlerinde -ki bu merkezler o illerdeki koordinatörlerin marifetleriyle ortaya çıkıyor- kitaplar toplanıyor. Sosyal medya üzerinden biz sadece kitap talep ediyoruz. Başka hiçbir şey talep etmiyoruz, akıllarda soru işareti kalmasın diye. Bize maddi destek vermek isteyenler de oluyor, ancak biz bunları kabul etmiyoruz. Bu tür taleplerde eğer kurulacak kütüphanenin masa sandalye eksiği varsa, bağışı kütüphanenin eksik olan malzemesi olarak kabul ediyoruz. Okullarda, gençlik merkezlerimizde ya da kütüphaneyi nerede kuracaksak ki önceliğimiz Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda kurulmasıdır ki tüm çocuklarımız ulaşabilsin. İzin alarak bunu yapıyoruz. Milli Eğitime bağlı bir okulda kütüphane açacaksak, okul müdürlüğü kanalıyla ya da kaymakamlık, valilik kanalıyla, İlçe Milli Eğitim’den veya İl Milli Eğitim’den izin alarak okullarımızda kütüphane kurulması için hazırlıklara başlıyoruz. 


Bir okulda kütüphane kurulması için gerekli olanlar nelerdir?
Kitap. Çok sayıda kitap ki biz bu yüzden sadece kitap talep ediyoruz insanlardan. Ancak bazı okullarımızda kütüphanelerine konulacak masa ve sandalye olamayabiliyor. Böyle durumlarda da yine insanlardan sadece masa ve sandalye istiyoruz. Yine maddi bir yardım kabul etmiyoruz. Masa ve sandalyeyi kabul etmemiz de ancak ve ancak direk ihtiyaç halindeki okula götürülmesi şeklinde kabul ediyoruz. 


Şu zamana kadar kaç kütüphane açtınız? Ne çalışmalar yaptınız?
2.5 yıl içerisinde toplamda 110 kütüphane açtık. 12 tane de şu anda devam eden kütüphane projemiz var. Türkiye’nin dört bir yanına kütüphaneler kuruyoruz. İnternet sitemizde çalışmalarımızla ilgili il il ayrıntılı bir şekilde kütüphanelerimizi göstermeye çalıştık. 
Niye bunları gösteriyoruz. Bağışçılarımızın yolladığı kitaplar nereye gidiyor. Fark etsinler, görsünler diye ısrarla tüm açılan kütüphanelerin fotoğraflarını sosyal medya hesaplarımızdan ve internet adresimizden yayınlıyoruz. İnternet sitesine baktığınızda Şırnak’tan tutun Hakkari’den İstanbul, Van, İzmir, Muğla, Konya gibi birçok yerde kütüphane açtığımızı göreceksiniz. Bunları o illerde bulunan koordinatörlerimizin marifetleriyle yapıyoruz. Bazen nasıl yapıyorsunuz diyorlar. Biz de bilmiyoruz. Başlıyoruz ve oluyor. Niyetiniz iyiyse, sonucu da güzel oluyor.


Her ilde koordinatörünüz var mı?
81 ilin 81’inde yok ama 50-55 civarı koordinatörümüz var. Bazen bir koordinatörümüz birden fazla ilin sorumluluğunu alabiliyor. Bunun dışında bize başvuran, gönüllü olarak gelen ve koordinatörümüz olmak isteyen herkesin başvurusunu değerlendiriyoruz. Grubumuz içerisinde şehit ablasından annesinden, akrabasına ya da arkadaşına, sadece gönüllü olarak yapmak isteyen birçok kişi var. Bunun dışında kütüphane açılmak istendiğinde, bize başvurulduğunda o kişiyle hemen irtibata geçiyoruz. Yönlendiriyoruz. Sonra bunu bir afiş yapıp tüm hesaplarımızda paylaşıyoruz ve oraya kitaplarımız gelmeye başlıyor. Bağış aldığımız kitaplarda üzerine şehidimizle alakalı bir not yazılmasını istiyoruz. Bu şekilde farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Bu şekilde gençlerle bir köprü kurmaya çalışıyoruz. Çocuklarımızın okuması önemli ancak bizim düşüncemiz şehitlerimizin adıyla okumaları ayrı bir önem taşıyor. Açılışa şehidimizin ailelerini de çağırıyoruz, bu onlar için ayrı bir gurur kaynağı oluyor. 


Ankara’da bu şekilde kaç kütüphaneniz var?
Ankara’da şu ana kadar 3 kütüphane açtık. 4.sü üzerinde çalışıyoruz, Çankaya IMKB Teknik ve Anadolu Lisesi’nde Şehit Sağlık Astsubay Üstçavuş Mekan ŞAHİN kütüphanesi, Mehmet İçkale Ortaokulu’nda Şehit Yüzbaşı Alper KOCAMAN ve Ayaş’ta şehidimizin kardeşinin çalışmaları ile Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet ÇİFCİ kütüphanesini açtık. Batıkent Ahmet Hamdi Tanpınar Ortaokulu’nda ise o bölgede aileleri ikamet eden dört şehidimizin adının yaşayacağı kütüphane çalışmamıza başladık.  


Kitap bağışında bulunmak isteyen kişiler sizinle nasıl irtibata geçebilirler?
Öncelikle sosyal medya hesaplarımızdan veya internet sitemiz üzerinden ulaşabilirler. Mail veya DM yoluyla. Sonra bu kişiler hangi illerdeyseler, o illerde ki koordinatörlerimize yönlendiriyoruz. Burada haberleşerek bağışçının kitaplarını ulaştırmasını sağlıyoruz. Başka illerden kitap gönderileceği zaman da PTT Kargo ile gönderim yapılmasını sağlıyoruz. Çünkü burada kitap gönderimleri yüzde 50 indirimli oluyor. 


Bağışçılar kitap gönderirken nelere dikkat etsinler? Ne tür kitaplar yollasınlar?
Üzerinde ısrarla durduğumuz nokta: yasak yayınları almamak. Bununla ilgili listemiz var. Bunların kontrolünü yapıyoruz tek tek. Çünkü insanlar birçok kitap yolluyorlar, farkında oluyorlar veya olmuyorlar. Genelde bilmeden olduğunu düşünüyoruz. Bunları kesinlikle ayırıyoruz. Gelen kitapları biz düzeylere göre ayıklıyoruz. Ortaokul, lise gibi. Tasniflendirdikten sonra kütüphanelerimize ulaştırıyoruz. Kitap getirenlere de teşekkür belgesi veriyoruz. Herkes sosyal medyanın kötü tarafından bahseder, biz sosyal medyanın iyi tarafını kullanıyoruz. Ben de herhangi bir kitabı okuduktan sonra, ona sahiplenip, kitaplığımda tutan biriydim. Ancak bu proje ile çok değerli kitaplarımı paylaşarak daha da değerlendirilmesini öğrendim. Bu proje hiçbir kuruma veya kişiye ait olmayan herkesin projesi. Bu yüzden çok sayıda gönüllümüz var. Bu güne kadar 4000 civarı kişi ve kurum tarafından kitap gönderisi aldık. 


Herkes İyilik Peşinde
Proje gönüllülerinden olan Raadet Karaüce’de proje hakkında şunları şöyledi: “Geçen sene iletişime geçtik. Topluluk Anıtkabir’e gitti. Daha sonra Ankara’da Şehit Alper Kocaman için açılan kütüphane çalışmalarına yardımcı olduk. Orada bulunmak, şehit abilerimiz için kütüphane açmak gurur verici. İsterdik ki hiç şehit olmasın böyle isimler vermeyelim ama bu şekilde de olsa isimlerini yaşatmak güzel bir duygu. Bu açılışlarda şehitlerimizin yakınlarını mutlu ve gururlu görmek ayrı bir mutluluk bizim için. Bence Türkiye’de yapılan en güzel projelerden bir tanesi bu proje. Elimizden geldiğince bu projeye yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu proje de bir aile olduk zaten. Burada herkes birbiri için bir şeyler yapmaya çalışıyor, herkes bir iyilik peşinde. Bu yüzden bu projenin, bu ailenin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyorum.” 

Etiketler:
 
Sigara, halı ve alerji kulağı da vuruyor!
 
Çukurova’nın erkenci kirazı Uzakdoğu’ya ihraç edilecek
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
40 metrekareden 40 ülkeye ihracat
Üniversiteden mezun olduktan sonra birçok şirkette çalışan ve daha sonra ...
Ankara itfaiyesi yangınlara hazır
Ankara İtfaiyesi Eğitim Amiri Yasin Tahir Karaca, Ankara’da 2017 yılında ...
Matbaacılık yeniliklerin yaşandığı bir sektör
Ofset baskı ve dijital baskı teknikleriyle kartvizit, kitap, katalog, ...
 
Çocuklar siyaset üstüdür
Kahraman Öğretmen Saadet Özkan, sapık okul müdürü Adil Ş.’nin de 82 yıl ...
Fotoğraf Çektirerek Hayvanları Doyurabilirsiniz
Sokak hayvanları için oldukça doyurucu ve aynı zamanda sosyal medyada ...
Ankara’nın Patronları Özlem Akıncı
Ankara’daki ressamların Picasso’nun kızı diye tanıdıkları ünlü ressam ...
 
ANKARA’NIN PATRONLARI NİLÜFER YİRMİBEŞOĞLU
Köşemize bu hafta şifa çalışmaları yapan ve doğal tedaviler üzerine birçok ...
Eğitim almadan piste çıkmayın!
Milli Takım’da eğitmenlik yapan Büşra Güneş, ortaokul yıllarında başladığı ...
ANKARA’NIN PATRONLARI SİBEL ŞALVARLI
Köşemize bu hafta çok başarılı bir Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanını ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
HER ŞEYİN FAZLASI ZARAR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
2021’DE TURİZM
Halit Aydıngöz
Halit Aydıngöz
BU YIL KONUT SEKTÖRÜNDE BİZLERİ NELER BEKLİYOR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
ÇOK MU ZOR?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
KUR’AN SÜRÜ PSİKOLOJİSİNDEN İNSANI KURTARMAYA ÇALIŞIYOR
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ERKEĞİN ÖZ GÜVENİ
Esra SARI
Esra SARI
BAKAMAYACAĞINIZ HAYVANI, SAHİPLENMEYİN!
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
KARADENİZ’İN KUZEYİNDE YAŞAMIŞ KADİM TÜRK KAVİMLERİ-1
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
GIDADA ZAM ŞAMPİYONLUĞU!
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SALGIN KONUT SATIŞLARINA YARADI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
İNGİLİZ AKLI
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
KAMUCU ANLAYIŞ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İNSANDAN BAŞKA KİM DOĞAYI HOYRATÇA KULLANIR?
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
YOK-SULLUK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
AB'YLE FLÖRTÜN BEDELİ, YİNE YUNANİSTAN'A ÖDÜN MÜ?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
ÇÖZÜM, TEMİZ ENERJİ
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
YERLİ VE MİLLİ DİN ANLAYIŞI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
YENİ YIL YAZISI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva