ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
ÖSYM'nin 2020 sınav takvimi açıklandı
ÖSYM'nin 2020 sınav takvimi açıklandı
AB'den Hong Kong'ta itidal çağrısı
AB'den Hong Kong'ta itidal çağrısı
İnşaattan düşerek ölen işçinin patronlarına hapis cezası
İnşaattan düşerek ölen işçinin patronlarına hapis cezası
MSB'den KKTC bayrağının yakılmasına kınama
MSB'den KKTC bayrağının yakılmasına kınama
İzmir Karaburun'da sit alanına yapılan inşaat yıkılacak
İzmir Karaburun'da sit alanına yapılan inşaat yıkılacak
HABERLER>ÖZEL HABER
27 Haziran 2019 Perşembe - 07:15

Halin derdi çok

Cumhuriyet kadar eski bir tarihe sahip olan Ulus Halinde hem vatandaşlar hem de hal esnafının pahalılık dışında da sorunları bitmiyor. Işıklandırmadan otoparka, seyyar satıcılardan kirliliğe birçok sorunu bulunan hal ilgi istiyor.

Halin derdi çok

İRFAN BAŞÇUHADAR
 

Cumhuriyet kadar eski bir tarihe sahip olan Ulus Halinde hem vatandaşlar hem de hal esnafının pahalılık dışında da sorunları bitmiyor. Işıklandırmadan otoparka, seyyar satıcılardan kirliliğe birçok sorunu bulunan hal ilgi istiyor. Vatandaşlar geldiklerinde araç park edecek yer bulamadığı için şikayet ederken halin etrafındaki seyyarlar ise hal esnafının en büyük sorunlarından birisi haline gelmiş durumda. Ayrıca çırak bulmakta da sıkıntı yaşanıyor...

Hasan Hüseyin Çevik 42 yıldır Ulus Hali’nde çalışıyor 17 yıldır da oyuncak ve türlü eşyaları sattığı dükkanı işletiyor. Eskiden kazancıyla yatırım yapabilecek durumdayken bugün evini geçindirmenin derdine düşen Çevik, problemlerini ve belediyeden beklentilerini gazetemize anlattı. Çevik, “Tabi sadece seyyar sorunuyla bitmiyor. Esnafın da müşteriye karşı davranışlarını düzeltmesi gerekiyor. Esnaf nezaket çerçevesinde kendisine malı değiştirme talebiyle gelen müşteriye karşı daha düzgün davranmalıdır, müşteriye yardımcı olmalıdır. Elbette ki art niyetli müşteriler de geliyor. Malı başka bir yerden alıp bizden değiştirmek istiyor. Bu tip müşterileri nezaket çerçevesinde geri çeviriyoruz.” dedi.

“Evin geçimini düşünüyoruz”
Artık çok fazla kazanamadığını söyleyen Çevik, “Geçmişle bugünü karşılaştırırsak Geçmişle bugünün birbirlerini tutmadığını görebiliyoruz. Bunun pek çok nedeni var. Geçmiştekiyle, bugünki cirom aynı ancak kiralar yüksek, masraflar yüksek, sigortalar yüksek. Bu anlamda kıyasladığımız zaman bizimkisi biraz kardan feragat etmek oluyor. Artık yatırımdan çok evin geçimini düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

“Çocuklar oyuncağa doymaz”
Yeni neslin internet ve bilgisayar düşkünlüğü olsa da çocukların oyuncağa doymayacağını söyleyen Çevik, “Çocuklar her ne kadar bilgisayar peşinde koşsalar da elleriyle oynadıkları farklı oyuncakları her zaman tercih ederler. Çocuğun evinde bir yığın oyuncağının olması yeniden oyuncak istemediğini göstermez. Çocuk doymaz.

Sektördeki durgunluğun nedenine gelecek olursak: Herkes bu durgunluğun nedeni olarak doları gösteriyor ancak dolardan kaynaklanmıyor. Devletin istediği ek vergilerden kaynaklanıyor. Örneğin 1 dolara mal ettiğimiz oyuncağa devlet de 1 dolar koyduğu zaman otomatikman oyuncak 2 dolar oluyor. Bu bir gizli zam, bu durumu kimseler bilmiyor. 

Baktığınız zaman oyuncaktaki sıkıntımız sirkülasyonda. Daha önce 10 tane sattığın malı şu an 1 tane satmakta zorlanıyorsun. 
20 liraya sattığın oyuncak 50 liraya çıkarsa insanoğlu da ister istemez evin geçimi dururken plastik bir oyuncağa bu parayı vermek istemez. O bu parayı vermediği zamanda otomatikman benim satışımı ve ciromu etkiliyor. Satışta durgunluğum oluyor ama masrafta durgunluğum olmuyor. Satış geriye gidiyor, masraf ileriye gidiyor. Bu noktada bocalamaya giriyoruz.” dedi.

“20 yıldır Ulus’a bir yatırım yapılmadı”
20 yıldır Ulus’a yatırım yapılmadığını ifade eden Çevik, “Biz daha önce  Sosyal Sigortalar Kurumu’nun kiracısıydık. Makul oranda yani yüzde 8, yüzde 10, yüzde 12 oranlarında kiramıza zam geliyordu. Ankara Belediye Eski Başkanı Melih Gökçek’in 20 yıldır Ulus’a bir yatırım yaptığını görmedim ama Ulus’u yıkma çabalarını gördük. Ne zamanki Melih Gökçek burayı Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan devraldı o zamandan beri kiralarımızda ki artış yaklaşık yüzde 20’lerin altına düşmedi. Her yıl yüzde 20 oranında bir artış olunca zammın da zammını yapmış oluyor. Böyle olunca kiralarımız otomatikman fazlalaşıyor. Buna toplantı payı, gelir payı ve daha bir sürü pay ekleyince ciron ve kiran arasında bir uçurum oluşuyor. Bizim çok büyük bir beklentimiz yok. Dediğimiz gibi artık kardan daha çok evimizi geçindirmeyi düşünüyoruz. Bunda da zorlanmaya başladık.” şeklinde konuştu.

Seçim öncesinde Mansur Bey ziyaret etti
Seçim öncesi Ulus Hali ile ilgili Mansur Yavaş’ın bir sözü olup olmadığını sorduğumuz Çevik, şunları söyledi; “Sayın Yavaş seçim öncesinde burayı ziyaret etmişti. Ben herhangi bir vaadini duymadım ama Anafartalar Çarşısı’nın yıkılmayacağını oranın tekrar kiracılara verileceğini söyledi ki bu çok doğru bir karardır. Bugün Anafartalar Çarşısı’nın içinde 8 kat var. Bir sürü insan orada ekmek yiyor. Bir fabrika kurmadan, fabrika yıkmak doğru olmaz. 

Gökçek döneminde az ilerideki sarı binayı yıktılar, neden yıktıklarına dair hiç bir fikrimiz yok. Eski Sümerbank binasını üniversiteye verdiniz ve öğrenci yurdu sıkıntısı çekiliyor. O binayı bir öğrenci yurdu olarak değerlendirebilirlerdi. Yıkmak çözüm değil. Bir tarihi yıkıyorsan o tarihi yeni bina yaparak yerine getiremezsin. Sadece kendinle dalga geçmiş olursun. Bugünkü konjönktüre baktığımız zaman Ankara’dan oyuncak meraklısı bir belediye başkanı geldi ve geçti hepsi bu.

Belediyeden taleplerini sıralayan Çevik şöyle devam etti; “Tabi ki belediyeden bir talebim var. En büyük talebim: Burada bir sürü olay oluyor. Gazeteleri açıp baktığınız zaman diyorlar ki ‘Halde kavga var’, ‘Halde müşteriye kötü davranıyorlar’. Halin esnafı müşteriye kötü davranmıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin halin etrafına yerleştirdiği seyyarlardan biz muzdaripiz. Bu insanlara hem bizim gücümüz yetmiyor, hem de müşterinin gücü yetmiyor. 

Halin dışına çıktığınız zaman, halin etrafını sarmış bir yığın insan göreceksiniz. Bu insanlara sorduğunuz zaman yukarıdan bir yerlerden torpilli olduklarını söylüyorlar. Esnaf bunların yüzünden mağdur oluyor. Örneğin dışarıya bir sürü malzeme açıyorlar. Benim satacağım malları oraya diziyor ve benden ucuza veriyor. Ucuz vermek zorunda çünkü vergi vermiyor, sigorta vermiyor, kira vermiyor, elektrik parası vermiyor. Ancak benimle rekabete giriyor. Belediyenin ve Zabıta Daire Başkanının birinci görevi seyyarla mücadele etmektir. Bizde bu olayın tam tersi oluyor. Seyyara müsaade veriyorlar, bizimle mücadele ediyorlar. 

Bugün gidip seyyardan alışveriş yapsanız ve ters bir şey olsa size küfretse ve zabıtaya şikayet etseniz ‘halde bana küfrettiler’ diyeceksiniz. Öyle bir şey yok, esnaf küfretmez. Hal ve halin dışındakileri karıştırmamamız gerek. Ben sabit bir esnafım ve 42 yıldır halin içindeyim. Benimle ilgili bir problem yaşadığınızda, istediğin zaman denetleyebilecek bir merci bulabilirsiniz ama dışarıda ki seyyarla bir problem yaşadığınızda  5 dakika sonra onu orada bulamazsınız.

Bir mal aldığınızda ve değiştirmek istediğinizde bende değiştirebilirsiniz ve hakkınızı arayabilirsiniz ancak seyyarda hakkınızı arayamazsınız. En çok muzdarip olduğumuz konu belediyenin asli görevini bırakıp seyyarı rahat bırakıp esnafla uğraşmasıdır. Ceza illaki maktule kesilmez. Oraya koyduğun seyyar malını satıyor ve ben satamıyorsam bu bana en büyük cezadır.

Mansur Yavaş neyi değiştirir bilemiyorum. Henüz yeni göreve geldi. Ona karşı ön yargılı değilim, işinin zor olduğunu biliyorum. Geçmişten birikmiş büyük bir borçla belediyeyi devraldı. Mesela ben kiramı 4 yıldır icraya yatırıyorum. Ben kiramı neden icraya yatırıyorum diye herkes bir düşünsün. Belediye bu kadar mı borçlandı ki biz her icra dosyasına kira yatırıyoruz. Sıkıntılarımız bu noktalarda. Belediye başkanı düzgün çalıştıktan sonra bizim açımızdan hangi partiden olursa olsun çok bir önemi yok. 

Ben buranın esnafıyım, esnafım derken buranın gerçek sahibi halktır. Ben sadece onlara hizmet veren birisiyim. Buradan hangi esnaf giderse gitsin halk buraya gelmeye devam eder. Onun için halkın geldiği bu yere belediyenin sahip çıkması gerekiyor. Bana sahip çıkmasın halkın yerine sahip çıksın. Hepsi budur.”
 

Tek sorun seyyar değil...
Sorunlarının başında seyyar satıcıların geldiğini ama tek sorunun bu olmadığını ifade eden Çevik, şöyle konuştu:
“Tabi sadece seyyar sorunuyla bitmiyor. Esnafın da müşteriye karşı davranışlarını düzeltilmesi gerekiyor. Esnaf nezaket çerçevesinde kendisine malı değiştirme talebiyle gelen müşteriye karşı daha düzgün davranmalıdır, müşteriye yardımcı olmalıdır. Elbette ki art niyetli müşteriler de geliyor. Malı başka bir yerden alıp bizden değiştirmek istiyor. Bu tip müşterileri nezaket çerçevesinde geri çeviriyoruz. 

Toplumda bilinç olarak müşteri ve esnaf ilişkisinde bilmemiz gereken noktalar var. Öncelikle buranın bize ait olmadığını bileceğiz, bizler gelip geçiciyiz ancak buranın müşterisi daimidir. Halkta bizim onlara hizmet ettiğimizi bilerek gelecek. Bu karşılıklı bir diyalogtur. Ne ben ondan üstünüm, ne de o benden üstündür. Birbirimize yardımcı olmalıyız. Bize bireysel olarak değil, toplumsal olarak yardımcı olsunlar.
Halin önünde iki tane bile ışıklandırma yok. Saat 4, 4 buçuk olduğu zaman kadınlar burada dolaşmaktan çekiniyorlar ve gelmiyorlar. Ulus’un hiçbir kısmında doğru düzgün bir ışıklandırma yok. 

Halin başına ve sonuna birer ışıklandırma koyarak insanların burada rahatça yürüyebilmelerini sağlamak çok mu zor? Burada otopark sorunumuzda ciddi derecede problem haline geldi. Yan tarafımızda belediyeye ait bir otopark var ancak küçük bir yer. Orayı 4 katlı bir otoparka çevirseler bu sorunun çözüleceğine eminim. Şu an ki otoparka sabahtan gelip Ulus’tan olmayan, esnaf ya da müşteri olmayan birileri araçlarını koyuyor akşam gelip alıp gidiyor. Peki hale gelen müşteri aracını nereye koyacak? Müşteri mecburen gelip halin önüne aracını çekiyor, trafik polisleri de müşterinin aracını çekiyor. Müşteri bir daha buraya gelir mi? Baktığınız zaman tek taraflı bir kopuş yok. Her taraftan bir kopuş var. İnşallah düzelir diyoruz.” 
 

Çalıştıracak adam bulamıyoruz
Son olarak eleman bulmakta sorun yaşadıklarını ve Türk toplumunun çalışmak istemediğini ifade eden Çelik, “Çalıştıracak adam bulamıyoruz. Her yerden gelen yardımlar nedeniyle gelip de kimse burada çalışmak istemiyor. İnsanlar yatmaya alıştı. Bir insan niye dilenir ki eli ayağı tutuyorsa. Sosyal devlet gereği olarak o insana devlet yardım etmek zorunda. Vermeyince de onu suçlu görüyoruz. Kendimizi ve toplumumuzu sevmiyoruz. İnsan yetiştiremiyoruz” dedi.

Etiketler:
 
Başkan Yavaş’tan STK’lara çağrı
 
Peygamberler diyarı Eğil
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Hedef ihracatı 10'a katlamak
Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek Interfresh Eurasia Fuarı ve Dünya Sokak ...
Erkan Ozbey’in ‘Soul Drops’ single çalışmasının tanıtımı yapılacak
Geçtiğimiz günlerde müzikseverlerin beğenisine sunduğu single çalışması ...
HAYKONFED Veterinerler Odasını ziyaret etti
Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) Başkan Yardımcısı ...
 
Sinsi hastalık Glokom
Sinsi bir hastalık olarak bilinen glokom hakkında bilgi veren Göz Hastalıkları ...
Otizmi gerçek anlamda bilenlerin oranı yüzde 18
Eğitime Uzanan Yol Projesi’nin kapanış toplantısında konuşan Tohum Otizm ...
AVM’ler küçük esnafı olumsuz etkiliyor
Kırtasiye sektöründe işlerin son yıllarda düştüğünü söyleyen Banu Demiraslan, ...
 
"Havuz çok tehlikeli denize rahatlıkla girilebilir"
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Erhan Yılmazkurt, tatilcileri uyarıyor. ...
Kentsel dönüşüm doğru anlatılamadı
Ankara’daki emlak durumunu ve emlakçıların sorunlarını Ankara Tüm Emlakçılar ...
Sularda yaşanan kirlilik arıtma cihazlarına ihtiyacı artırdı
Son yıllar sularda yaşanan kirliliğe dikkat çeken Adem Avşar, yaşanan ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
ÜZÜM ÜRETİCİSİ HAVA KARGO İSTİYOR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
BİR ÜLKENİN GELİŞMESİ İÇİN AHLAK LAZIM
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
ENGEL OLMA YETER!
Esra SARI
Esra SARI
KÜÇÜK ESNAFI DESTEKLEMEK LAZIM
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GARİP BİR SÖMÜRGE: HONG KONG
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
YUNANİSTAN ACABA NEREDEN KAÇIYOR?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
E-PARA DÖNEMİ BAŞLIYOR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
GELECEK VE GENÇLİK
Hatice Karataş
Hatice Karataş
SAYGI, ÖZLEM VE MİNNETLE
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HALKI CİDDİ ANLAMDA YANILTACAK MARKALAR TESCİL EDİLEMEZLER
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
FALCILIK VE ASTROLOJİ
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
ISPANAK SUÇSUZ ÜRETİCİ MAĞDUR
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
MERKÜR GEÇİŞİYLE BAŞIMIZ DERTTE
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE HAREKET
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
10 KASIM
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YÜZ YILLIK ENERJİ KORİDORU PLANI
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
SONSUZLUĞUNDA
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFİSLER YASASI (KUL DÜZELMEDEN, ALLAH DÜZELTMEZ.)
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DÜŞÜNCE İLİŞKİSİ 2
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva