ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA SAĞLIK YAŞAM VİDEOLAR
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Kavcıoğlu, enflasyon tahminini yükseltti
Kavcıoğlu, enflasyon tahminini yükseltti
'İyilik Treni' Ankara'dan yola çıktı
'İyilik Treni' Ankara'dan yola çıktı
Lavrov: ABD'nin yanıtı olumlu değil
Lavrov: ABD'nin yanıtı olumlu değil
Milli Güvenlik Kurulu toplandı
Milli Güvenlik Kurulu toplandı
HABERLER>ÖZEL HABER
18 Kasım 2019 Pazartesi - 07:00

Gıda Kurutma Teknolojisinde Yeni Sistem Güneş Enerjisi

Temiz enerji sistemlerindeki gelişmeler, kuru gıda alanına önemli katkı sağlıyor. Son zamanlarda geliştirilen yenilikçi sistemler, gıdaların kurutma koşullarını değiştirerek daha kısa sürede kurutulmasına olanak sağlıyor.

Gıda Kurutma Teknolojisinde Yeni Sistem Güneş Enerjisi

HATİCE KARATAŞ

Temiz enerjideki araştırmalar, yenilikçi çözümler, gıda alanında da yeni sistemlerin üretilmesini sağlıyor. Temiz enerji sistemleri alanında faaliyet gösteren, Theta Temiz Enerji Teknolojileri Kurucusu Doğukan Emre Yükmen, geliştirdikleri endüstriyel otonom gıda kurutucu bir sistem olan “Günebakan “ projesini anlattı.
2018 yılında TÜBİTAK projesiyle Teknopark Ankara’da kurulduklarını bildiren Yükmen, güneş enerjisi alanında, güneş enerjisinin gıda ve tarım teknolojileriyle birleştiği noktalarda ARGE faaliyetleri yürüttüklerini ifade etti. Yükmen, tamamlamış oldukları ilk projenin gıda kurutucu bir sistem olan “Günebakan” olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Gıda kurutucu sistem, doğal kurutma, geleneksel kurutma ne yapıyorsa aynısını yapan fakat bu süreci iyileştiren, hızlandıran, otonom haline getiren bir sistem. Bunu nasıl yapıyoruz? Güneş enerjisini bir satıh üzerinde yoğunlaştırdıktan sonra bunu konveksiyonla hibritleyerek gıdaların hızlı bir şekilde kurutulmasını sağlıyoruz. Doğal kurutmada 18- 20 gün süren elma kurutması bizim sistemimizde bir gün seviyelerine iniyor. Domates kurutması kayısı kurutması gibi 7-8 gün süren gıdalarda yine bir gün içerisinde hatta daha da kısa sürede gerçekleştirilebiliyor. Sistemimizin otomasyon alt yapısı sayesinde de bunları bulunduğunuz yerden anlık olarak izleyebiliyorsunuz. Süreci takip edebiliyorsunuz ve sistemin içerisindeki sensörler hava psikometrisi ve gıdanın kurutma kinetiğine dahil verileri an be an takip edip hangi gıda kurutulacaksa ona uygun bir kurutma kinetiği sunuyor ve gıdanın ideal koşullar altında sürekli olarak kurutulmasını takip ediyor.”

Sistemin birçok avantajı var
Yükmen, sistemin gerekli alanlarda kullanıcıyı bilgilendirdiğini söyleyerek bunun avantajlı bir durum olduğunu vurguladı. Yükmen, sistemin avantajlarını anlatarak şöyle devam etti:
 “Bu durumun süre avantajı var. Bir gıdanın 20 gün olan kurutulma süresini 1 güne çekiyorsunuz. 20 günden 1 güne çekmeniz birkaç avantaj getiriyor. Birincisi doğal kurutma vasfını sağladığınız için elektrikli kurutuculara yönelen kişilerin kaybetmiş olduğu doğallıktan gelen etiket fiyatı özelliğini kaybetmemiş oluyorsunuz. Örneğin doğal kurutulmuş vasfını taşıyan iyi ham maddeden üretilmiş bir gıda ihracat pazarında çok yüksek fiyatlara el değiştirirken elektrikli kurutucular kurutulmuş ürünler daha ziyade iç pazarda kalıyor. Ya da ihracatta daha düşük paralar ödeyebilecek ülkelere doğru ihraç ediliyor. Bütün bunları değerlendirdiğimizde de sistemin birinci artısı bu oluyor. İkinci artısı depolama maliyetini çok ciddi düşürüyor. Diyelim ki 100 ton ürününüz var. 100 ton ürününüzü siz soğuk hava deposunda tutmanız gerekirken yaklaşık bunun onda biri kadar ürünü kuru depoda saklamanız yeterli oluyor. Soğuk hava deposuyla kuru depolar arasında beşte bir civarında bir maliyet farkı var. 10 katta malzeme miktarınız azaldığı için de yaklaşık elli de bir oranında bir depolama maliyetine düşürmüş oluyorsunuz.”

Elektrik tüketim maliyetini düşürüyor
Günebakan sisteminin elektrik tüketim maliyetini diğer kurutucu sistemlere göre ciddi oranda düşürdüğünü belirten Yükmen, şu bilgileri verdi:
“Bizim sistemimiz boyutundaki elektrikli kurutucunun yaklaşık 90 bin TL elektrik tüketimi var. 90 bin TL olan elektrik tüketimini Günebakan sistemi 1750 liraya düşürüyor. Çünkü kurutmada elektrik ve gaz kullanmıyoruz. Sadece güneş kullandığımız için bu maliyetleri çok ciddi bir şekilde aşağıya çekiliyor.” 

Türkiye’deki kurutma standartları yeterli değil
Yükmen, Türkiye’nin kuru gıda ihracatında dünyada lider ülkelerden biri olduğunun altını çizerek, son yıllarda gıda alanında yaşanan krizler nedeniyle bu durumda gerileme yaşandığını söyledi. Yükmen, sözlerine devam ederek şunları kaydetti:
 “Şu anda dünya sıralamasında birinci sırada Amerika var. Bizim her sene tonajımız giderek artmaya devam ediyor. Fakat kazandığımız para da ciddi bir gerileme var. Buradaki temel unsur talep eden tarafların kalite standartları yükselse de Türkiye’nin geleneksel kurutma ya da elektrikli gazlı kurutma da yapılan kurutma standartlarını henüz sağlayamamış olması ve bu alanda dünyanın beklentisine göre daha geride kalmamız. “
TÜBİTAK ve Birleşmiş Milletler UNİDO ile çalışmalar yaptık.

Türkiye’de gıda alanında yayınlanan raporlar sonucunda bu alanda yenilikçi çalışmalara ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Yükmen, “Bizim sistemimizde bu alanda yapılmış olan yenilikçi çalışmalardan biriydi. Bu bağlamda TÜBİTAK ve Birleşmiş Milletler UNİDO ile çalışmalar yürüttük. Yapmış olduğumuz çalışmalarda beklentimizin ötesinde güzel sonuçlar aldık. Şimdi Gaziantep Üniversitesiyle hem de orada bir üretici birliğiyle bir çalışmamız var. Gaziantep Üniversitesinde olan çalışmamız, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Masası ile ortak yürütülüyor. Çünkü orada Suriyeli mülteciler için gıda saklama koşullarını iyileştirmek üzere bir çözüm arıyorlar. Mülteci kampına tonlarca yardım geliyor. Fakat bu yardımları siz ne kadar yığarsanız yığın saklama süresi doğru koşullar olmazsa iki gün sonrasında bin tondan elinizde hiçbir şey kalmıyor. O yüzden onlar bu saklama koşullarını iyileştirmek istiyorlardı. Böyle bir çalışma içerisine girdik onlarla da şu an o projeye başlayacağız.”

Gıdalarda doğallık bekleniyor
Yükmen, 2020 yılı içerisinde herkesin gıda alanında beklentisinin farklı olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Dünyada eskiden kuru gıdadan beklenti sadece saklama koşullarıydı şimdi ise sağlıklı yaşam artı saklama koşulları oluyor. İşin içine her geçen gün girdikçe beklenti giderek yükseliyor. İnsanlar artık doğallık bekliyor. Organik ürün olmasını bekliyor. Siz buna elektrikli veya gazlı kurutucuyla cevap verirseniz ya da geleneksel kurutma yaptığınızı söyleyip üzerinde kalıntı çok yüksek miktarda çıkarsa bu ürünler geri dönüyor. O yüzden sistemimiz kapalı bir sistem. Filtrasyonlu koşullar altında içeriye aldığımız havayı kullanıyoruz.”

Besin değerlerinin muhafaza edilmesine yardımcı oluyor
Ürettikleri sistemin kuru gıdalardaki besin değerini muhafaza ettiğini belirten Yükmen, şu bilgileri aktardı:
“TÜBİTAK projesi ve Bilkent Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsü Teknoloji Araştırma Merkezi aracılığıyla bizim sistemimizden çıkan ürünlerin, besin değerleri birçok açıdan toksikolojik değerleri, yapısı, hidreksiyon kapasitesi ve su çekebilme kapasitesi gibi şeyler değerlendirildi. Bizim de tahminlerimizin çok üstüne geçen iyi sonuçlar alındı. Burada temel kriter besinlerin güneşle muhatabiyet süresini düşürmek. Güneşle mahatabiyet süresinin düşürülmesi gıdaların besin değerlerinin daha fazla muhafaza edilmesine yardımcı oluyor. Çünkü siz 18-20 gün boyunca bir elmayı güneş altında tuttuğunuzda belli miktarda kayıplar oluyor. Ama biz daha kısa sürelere indirdiğimiz için kayıplar düşmüş oluyor. Biz güneşle kurutulmuş gıda olarak lanse ediyoruz. Güneşle kurutulmuş elma sararır. Bizim elmalarımız çok fazla sararmıyor. Beyaz renkte kalıyor. Bu sanki elektrikli kurutucuyla yapılmış gibi oluyor. Ama buradaki temel sebep gıdanın güneşle muhatap olma süresinin düşük olması. Bu durum gıdadaki mayard reaksiyonunun gerçekleşmesine izin vermiyor. 
İkinci faktörde bizim sistemimizde güneş ışınlarını, UV ışınlarını filtreleyen merceklerimiz var. Bu mercekler vasıtasıyla güneş ışınları, UV ışınları filtrelendiği için güneşin zararlı etkilerini en aza indiriyor. UV ışınları nasıl ki bizim cildimize zararlı kanserojen etkisi varsa gıdaların yapısına aynı şekilde zararlı etkileri var. Haliyle bunları da bertaraf etmiş oluyoruz. “

Sisteme yoğun talep var
Kurdukları gıda kurutma sistemine yoğun talep olduğunu dile getiren Yükmen, şöyle devam etti:
“Bizim şansımız bu projeye UNİDO ile başlamamız oldu. Onlar bunun tanıtımını çok güzel yaptılar. O yüzden biz talep karşısında bu güne kadar hiç reklam vermedik. Sosyal medyada yaptığımız paylaşımlar haricinde bu güne kadar hiçbir reklamımız olmadı. 
Reklam faaliyetine girmememize rağmen şu an ki kapasitemizi 5-10 yıl doldurabilecek talep kadar var. O yüzden bizde üretim kapasitemizi geliştirmek istiyoruz. Talepleri biraz daha erkene çekme derdindeyiz. Bizim şu an yapmış olduğumuz sistem 30 ila 90 ton arasında kapasiteye sahip. Bize gelen sistem gıdada kullanılabildiği gibi aynı zamanda atık kurutmada kullanılabiliyor. 
Atık kurutma kanadından çok büyük teklifler alıyoruz. Bu sistem sezonda 30 ton kurutuyor. Firmalar günde 3 bin 500 ton istiyor. Böyle talepler geldiği için yetişmekte zorlanıyoruz. Bununla ilgili tekrar bir yapılanmaya girmemiz lazım.”

Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) Hakkında
Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO), gelişmekte olan ülkelerin sınai kalkınma faaliyetlerine destek olmak amacıyla 1966’da kurulmuş, 1986’da BM’in bir uzman kuruluşu olmuştur. Örgütün temel amacı, gelişmekte olan ve ekonomisi geçiş döneminde bulunan ülkelerin sanayileşmesine katkı sağlamaktır. Son yıllarda UNIDO, çevresel sürdürülebilirlik, geniş kapsamlı küreselleşme ve fakirliğin azaltılması faaliyetlerine odaklanarak küresel kalkınmada giderek artan bir rol üstlenmiştir. Uzun vadede üç temel faaliyet alanı belirlenmiştir: üretim faaliyetleri ile fakirliğin azaltılması, ticari kapasitenin artırılması, enerji ve çevre.
Türkiye UNIDO’da yükselen donör ülkeler arasındadır. Türkiye bu bağlamda, 2006-2008 dönemi için UNIDO Sınai Kalkınma Fonu’na 500 bin Dolar’lık katkı (Afrika ve Latin Amerika’ya yönelik) yapmıştır. Ülkemiz Afrika’ya yönelik katkısı çerçevesinde UNIDO’nun Afrika Yatırım Destek Programına yaklaşık 100 bin Dolar’lık ilave destekte bulunmuştur. Bunlara ek olarak, Türkiye Örgüte 2013, 2014 ve 2015 yılı katkı payı olarak sırasıyla 668.957, 1.487.459, 1.492.924 Avro ödemiştir. 

Türkiye’nin örgütle işbirliği özellikle son dönemde artan yoğunlukta devam etmektedir. Birçok kurum ve kuruluş, Örgütle sıkı bir işbirliği yürütmektedir.
2014 yılı itibarıyla UNIDO Türkiye Ofisi tarafından Türkiye ile ilgili kuruluşlar ile ortaklaşa olarak sanayide enerji verimliliği, temiz üretim, iklim değişikliğinin önlenmesi, nanoteknoloji gibi alanlarda 10 adet proje yürütülmektedir. Bunların finansmanı Türkiye’nin yanı sıra Küresel Çevre Fonu ve Montreal Protokolü Çok Taraflı Fonu’ndan sağlanmaktadır. Yabancı yatırım, uygun teknolojilerin geliştirilmesi ve transferi, KOBİ’lerin güçlendirilmesi, hidrojen enerjisi ve çevresel konular, Türkiye-UNIDO ilişkilerinin her düzeyde geliştirilebileceği alanlar arasında yer almaktadır.
UNIDO, TÜBİTAK, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve TİKA işbirliğiyle ülkemizde teknolojik öngörü seminerleri ve çeşitli eğitim programları gerçekleştirilmektedir.

 
İsrail'in son saldırısının Gazze'ye maliyeti 3,1 milyon dolar
 
Ankara’nın Meşhur Balıkçısı Müslüm Baba Dertli
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen 3 yorum var.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Bakiye Yükmen Edens 28 Ocak 2021 Perşembe 19:39

Harika bir çalışma. Ülkemizin yüzünü güldürecek çalışmalara çok ihtiyaç var zaten. Bu çalışma onlara güzel çok güzel bir örnek. Tebrik ediyorum.

Yorumu oyla      0      0  
Yılmaz TURAL 27 Ocak 2021 Çarşamba 23:40

Dünyanın gıda sektöründe, bundan sonraki süreçte bu tür çalışmalara, çok ihtiyaç duyacağınız düşünüyor, çalışmalarınızda başarı ve kolay lıklar diliyor, tebrik ediyorum.

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yüzde yüz yerli ataşmanlarla üretim gerçekleştiriyoruz
İş makineleri sektöründe yüzde yüz yerli ataşmanlarla üretim gerçekleştirdiklerini ...
Anadolu Selçuklu kültürü yaşatılıyor
Anadolu Selçuklu dönemini yansıtan heykel sergileri açan, Geleneksel Anadolu ...
Enerji sistemleri mühendisleri imza yetkisi istiyor
Enerji Sistemleri Mühendisleri ve Öğrencileri Derneği Başkanı Mehmet Kale, ...
 
Siber fiziksel savaşlar başladı
Endüstriyel Kontrol Sistemleri (EKS) Siber Güvenlik Konferansı’nda konuşan ...
Kış geldi, paçaya talep patladı
Ulus Sebze Hali’nde meyve, sebze ve sakatat besinlerinin ucuz olduğundan ...
Kireçlenme fizik tedavi ile kontrol altına alınabilir
Türkiye Emekliler Derneği Genel Merkezinde gerçekleştirdiği sunumda fizik ...
 
Hobi bahçeleri tarım alanlarını yok ediyor
Son yıllarda sayıları giderek artan hobi bahçeleri, tarım alanlarına zarar ...
Konya robot teknolojisinin merkezi
AKINROBOTICS Kurumsal İletişim Temsilcisi Fahri Yanar, “İnsansı robot ...
Bir Şehir Kurmak: Ankara 1923-1933
Vehbi Koç Vakfı’nın kuruluşunun 50. yılı kapsamında, Koç Üniversitesi ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ (İNSANIN SAKLI ZAAFLARI)
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TÜRKİYE’NİN PSİKOLOJİSİ
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
BÜYÜKDERE TEHCİRİ DAVASI-II
Murat BALCI
Murat BALCI
ŞİŞEN ENERJİ FATURALARI ZORLUYOR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BİREYSEL KREDİLERDE TRİLYON EŞİĞİ
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
ÇÖKEN AVRUPAYA KARŞILIK “ANADOLU’ VE ANKARA KRİTERLERİ”
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
MUTLU OLMAK İÇİN NEYE İHTİYAÇ VAR?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
HİÇBİR ŞEYİN DÜZELDİĞİ YOK
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
İNTERNETİN YENİ GELECEĞİ
Esra SARI
Esra SARI
BU KIŞI EVDE GEÇİRECEĞİZ
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
ETİKETLER DE KAFALAR DA KARIŞIK
Nimet KÜLTEKİN
Nimet KÜLTEKİN
KALP DOSTU BESİNLER
Burak BALCI
Burak BALCI
NÜKLEER SAVAŞI ÖNLEDİ, EMEKLİ EDİLDİ, SESSİZCE ÖLDÜ!
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAZAKİSTAN'DA PERDE ARALANIRKEN
Kadriye CİRİTCİ
Kadriye CİRİTCİ
ÜRETMEK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
HEZEYAN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DİN İLE YOLLARIMIZI YİTİRDİK
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
GENÇLER, AHMET KURT’U DİNLEYİN!
Bekir ATACAN
Bekir ATACAN
FRANSA’YA KARŞI ÇOK FRANSIZ MI KALIYORUZ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ZITLIKLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOMOFOBİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Sağlık Yasam
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva