ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA SAĞLIK YAŞAM VİDEOLAR
Japonya, Omicron varyantına karşı karantina koşullarını artırdı
Japonya, Omicron varyantına karşı karantina koşullarını artırdı
Kovid-19 mutasyonlarını  'tam doz aşı' bitirebilir
Kovid-19 mutasyonlarını 'tam doz aşı' bitirebilir
Türkiye, dünyanın en az aşı zayiatı veren ülkesi
Türkiye, dünyanın en az aşı zayiatı veren ülkesi
Türkiye'de 53 milyon 763 bin kişi afet eğitimi aldı
Türkiye'de 53 milyon 763 bin kişi afet eğitimi aldı
Semeru Yanardağı'ndaki patlamada ölü sayısı 13'e çıktı
Semeru Yanardağı'ndaki patlamada ölü sayısı 13'e çıktı
HABERLER>ÖZEL HABER
5 Şubat 2020 Çarşamba - 07:30

Genetik faktörler değil, yaşam tarzı kanser yapıyor

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı Prof. Dr. Şuayip Yalçın, kanserin korunabilir ve önlenebilir bir hastalık olduğu bilincini topluma yansıtmak amacında olduklarını söyledi.

Genetik faktörler değil, yaşam tarzı kanser yapıyor

İRFAN BAŞÇUHADAR

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı Prof. Dr. Şuayip Yalçın ve Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Tezer Kutluk, Dünya Kanser Kontrol Örgütünün (UICC) tarafından yürütülen “Kanser 2020” uluslararası kamuoyu araştırmasının sonuçlarını 4 Şubat Dünya Kanser Günü kapsamında basın toplantısı düzenleyerek açıkladı. 

3 Ocak tarihinde Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği’nde düzenlenen basın toplantısına; Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı Prof. Dr. Şuayip Yalçın, Dünya Kanser Kontrol Örgütü (UICC) önceki Dönem Başkanı ve Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Tezer Kutluk, Biletix Genel Müdür Yardımcısı Hale Dündar Biga,  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Yaren Ünal ve basın mensupları katıldı.

UICC’nin, halkın hastalıkla ilgili bilgi, deneyim, görüş ve davranışları hakkındaki güncel durumu saptamak amacıyla yaptığı “Kanser 2020” araştırması ile ilgili bilgi veren Dernek Başkanı Yalçın, basın toplantısında yaptığı konuşmada amacın kanserin korunabilir ve önlenebilir bir hastalık olduğunu bilincini topluma yansıtmak olduğunu söyledi. 

Genetik faktörler değil, yaşam tarzı kanser yapıyor 

Genetik faktörlerin kanserde çok az rol oynadığına dikkati çeken Yalçın, şunları kaydetti: “Tamamen davranışlarımızla alakalı. Tütün kullanımı yüzde 63, zararlı ışınlara maruz kalma yüzde 54, pasif içicilik yüzde 50 oranında bir kişinin kanser riskini arttırabilecek en bilindik faktörler olarak görünüyor. Egzersiz eksikliği yüzde 28, bazı virüs veya bakterilere maruz kalma yüzde 28 ve aşırı kilolu olma yüzde 29 en az bilinen kanser riski faktörleri olarak görülüyor. 

Yalçın ayrıca, kanserle ilgili taramamalara katılmamak, diğer korunabilir hastalıklara karşı önlem almamak ve kişinin kendini korunmaması gibi unsurlarında kanser riskini artırdığını dile getirdi. 

Toplumun ortak bilinçle hareket edilmesi için ülkemizdeki temel yapılar oluşturulduğunu söyleyen Yalçın, yapıların yeterli olmadığını ancak topluma önderlik etmek için uzmanların olduğunu söyledi.   

Gelişmiş ülkelerde önlenebilir kanser türleri ölümleri azaldı 

Yalçın, araştırma sonuçlarına göre rakamların çoğu kanser türleri gelişmemiş ülkelerde ortaya çıktığını belirterek, şunları aktardı: “Gelişmiş ülkelerde önlenebilir kolon, meme ve akciğer kanser ölümleri azaldı. Hem de görülme sıklığının azaldığını görüyoruz.  Bu sık gözüken kanserlerde oranın azaldığını görüyoruz. Kanser ölümleri azalmaya başlandı çünkü tarama programları yapılıyor. Türkiye’de ve dünyanın diğer ülkelerde taramaların yararını ve alt yapıların olmadığı durumlarda sonuçlar etkiliyor. Tabi ki ülkemizde yaşamak bizim iyi kaderimiz olsun. Türkiye’de yaşanabilir, önlenebilir sağlıkta ve öncül duruma getirebiliriz çünkü yaşam süresi Türkiye’de uzadı. Kadınlarda 81 erkeklerde ise 75 ‘e çıktı. Bu çok önemli bir şey… Ülkemizin alt yapısı bunu oluşturmaya mümkün.”

Kanserde erken tanı önemli 

Kanser hastalığını önlenmek dışında hiç oluşmamasını sağlamanın önemli olduğuna vurgu yapan Yalçın, “Kanserde erken tanı önemli. Erken tanı erken evrede yapılınca tedavideki başarı oranı tamamen değişiyor” diyerek sözlerini tamamladı. 

UICC’nin önceki Dönem Başkanı ve Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Tezer Kutluk, Dünya Kanser Günü ‘nün bu sene 20’inci yılı olduğunu hatırlatarak, Dünya Kanser Günü farkındalık amacıyla kampanyaların düzenlendiğini söyledi. Tezek, bu konuya ilişkin şunları söyledi: 

Galata Kulesi, Yavuz Selim Köprüsü Dünya Kanser Günü sebebiyle ışıklandı

“Her yıl 4 Şubat Dünya Günü’nde Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC)  ve ortak kuruluşların birlikte yürüttüğü milyonlarca ölüme neden olan ve pek çoğu önlenebilir olan bir hastalığa karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla tüm dünyada kampanyalar düzenlenmektedir. UICC tarafından ilk kez 2005 yılında kampanya düzenlendi. Türkiye’de de bu kampanyalar 2005 yılından itibaren yürütülüyor. Son üç yıldır Dünya Kanser Günü’nde farkındalık amacıyla dünyadaki önemli binalara ışıklandırılma yapılıyor. Türkiye’de 4 Şubat gecesinde Galata Kulesi ile Yavuz Sultan Selim ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin turuncu ve mavi kampanya renklerine bürünecek. Dünyanın her tarafından düzenlenen bu etkinlikler aynı gün yapılınca bizi çok daha güçlü kılıyor. Şubat ayı boyunca bu tarz etkinlikler devam edecek.”

Kararlıyım ve yapacağım

Kutluk, son 3 yıldan beri yürütülen kampanyaların ‘Kararlıyım ve yapacağım’ sloganı olduğunu belirterek, “Kanser konusunda bireyin, toplumun, şirketlerin ve basının mücadelesiyle kanser hastalığında bir yere varılır düşüncesiyle ‘Kararlıyız ve yapacağız’ diyoruz. Her yıl kampanya konusunu değiştirmiyoruz ama alt başlıkları değiştiriyoruz.”

Her yıl 18 milyon kişi kansere yakalanıyor 

Kutluk, dünyada her yıl 18 milyon kişinin kansere yakalandığını belirterek, “Her yıl 9.6 milyon insan kanserden ölüyor. Bu, tüm Belarus nüfusuna eşit bir sayı ya da Hainan eyaletinin tamamı. Ya da bütün Jakarta şehri.” diyerek konunun önemine dikkati çekti. 

Erken tanı-tedaviyle 3.7 milyon kişi kurtarılabilir 

“Amaç negatif mesaj vermek değil” diyen Kutluk, “Her yıl, kanserde erken tanı ve tedavi stratejilerinin uygulanmasıyla 3.7 milyon hayatı kurtarılabilir.” dedi. 

Düşük- orta gelirli ülkelerin kansere yakalanma riski daha yüksek 

Kanser ölümlerinin yüzde 70’i düşük ve orta gelirli ülkelerde olmakta olduğundan da söz eden Kutluk, şunları aktardı:  “Düşük ve orta gelirli ülkelerdeki kanser hastalarının yüzde 90’ı kanserin temel tedavi yöntemi olan radyoterapiye erişememektedir. Örneğin Afrika’da radyoterapi cihazı oldukça sınırlı. Ama Düşük ve orta gelirli ülkelerde kanserin önlenmesine yapılacak 11 milyar dolarlık yatırım, kanser tedavisi maliyetinden 100 milyar dolara kadar tasarruf sağlayabilir.”

Kişinin hayatında yaptığı küçük değişikliklerin büyük değişikliklere neden olabileceğinden bahseden  Kutluk, “Dumansız işyerleri, pasif içiciliğe maruz kalma oranımızı yüzde 80-90 azaltır. Anlamlı bir değişiklik yapmak istiyorsanız kendinize söz verebilirsiniz. Bireylerin aldığı riskleri farkında olması ve bu riskleri değiştirerek, davranış değişliğiyle kendisini, çevresini ve toplumu nasıl koruyacağından bahsediyoruz” şeklinde konuştu. 

Kutluk, kanserlerin sadece yüzde 10’u kadarı genetik mutasyonlarla ilişkili olduğunu söyleyerek, “Oysa, tütün ve alkol kullanımı tüm kanser ölümlerinin yüzde 27’sinden sorumludur. Risklerini azaltmak için kişinin kişisel farkındalığının artması lazım.”

Kansere karşı çaresiz değiliz 

Kanserin yıllık toplam ekonomik maliyetinin 1,16 trilyon ABD doları olduğu söyleyen Kutluk, “ Bu, İrlanda, Norveç ve Singapur’un toplam Gayri Safi Milli Hasıla’sına eşittir. Zengin ülkeler bile kanserin maddi yükümlülüğünü karşılamakta zorlanıyor. Düşük ve orta gelirli ülkelerde kanserin önlenmesine yapılacak 11 milyar dolarlık yatırım, kanser tedavisi maliyetinden 100 milyar dolara kadar tasarruf sağlayabilir. Kansere karşı çaresiz değiliz” diyerek sözlerini tamamladı.  

 
'Tarımda dışa bağımlılığın önüne geçmeliyiz'
 
Ankara ‘Yılın En Sevgi Dolu’ festivaline hazırlanıyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Çin’den gelen uçuşlar durduruldu
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenlediği basın toplantısında Çin’den ...
Zincir marketler esnafın ekmeğini bölüyor
Ankara’nın ilk kuru kahvecisi olan ‘Gül Kahve’ adlı dükkânın sahibi ve ...
Ürün, doğru pazarda müşteriye ulaştırılmalı
E-ihracatta lojistiğin önemine dikkati çeken UPS E-Ticaret Birim Yöneticisi ...
 
İş eğitimleri kazaları yarı yarıya azaltıyor
Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ANKESOB), birliğe bağlı meslek ...
Amacımız network alanında farkındalık yaratmak
Bilgisayar Ağları Yöneticileri Derneği Başkanı Gökhan Akın, Türkiye’de ...
Çiğdem Mahallesi Seymenleri ağırladı
Çiğdemim Derneği ile Çiğdem Mahallesi Muhtarlığı’nın konuğu olan Ankara ...
 
Genç Profesyoneller sertifikalarını aldı
Bilişim sektörüne nitelikli iş gücü yetiştirmek amacıyla SAP Türkiye tarafından ...
Günümüz dünyası doğal kaynakları azaltıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Su ve Toprak ...
Ticaret globalleştikçe ödeme yöntemleri yerelleşti
Gelişen teknolojiyle birlikte ticaretin de dijitalleştiğini belirten İş ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TÜRKİYE’DE ENGELLİ OLMAK
Esra SARI
Esra SARI
SMA TARAMASI ZORUNLU HALE GELECEK
Murat BALCI
Murat BALCI
YENİ VİRÜS BELAMIZ OMICRON
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
TEKRAR GÜZEL GÜNLERE MERHABA DİYEBİLMEK
Burak BALCI
Burak BALCI
SANAL YATA 650 BİN DOLAR ÖDEDİ!
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
TRABZON TEHCİRİ YARGILAMASI-III
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
EKONOMİDE ANORMALLİKLER
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
COVİD-22?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
TOPLUMSAL CİNSİYET, KADINA YÖNELEN ŞİDDET…
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GERİ DÖNÜŞÜMDE ÖNEMLİ ADIM
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
SOÇİ'DE ÜÇLÜ ZİRVE
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
TUTSAK BİRİKİM
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
SÖZÜ MERT DEVLET SERT
Nimet KÜLTEKİN
Nimet KÜLTEKİN
KANSERDEN KORUNMAK İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
ELEŞTİRİ VE TENKİTTE USUL
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
İNSANLIK ALEMİNE MERTEBELER HAKİMDİR
Bekir ATACAN
Bekir ATACAN
FRANSA’YA KARŞI ÇOK FRANSIZ MI KALIYORUZ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ZITLIKLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOMOFOBİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Sağlık Yasam
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva