ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı
YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı
Karadeniz Teknik Üniversitesine 31 akademisyen alınacak
Karadeniz Teknik Üniversitesine 31 akademisyen alınacak
Şırnak'ta 6 PKK'lı terörist teslim oldu
Şırnak'ta 6 PKK'lı terörist teslim oldu
MİT ve Jandarma'dan ortak operasyon: 2 terörist etkisiz hale getirildi
MİT ve Jandarma'dan ortak operasyon: 2 terörist etkisiz hale getirildi
Rusya 'Aramco' saldırılarına objektif soruşturma istiyor
Rusya 'Aramco' saldırılarına objektif soruşturma istiyor
HABERLER>ÖZEL HABER
10 Haziran 2017 Cumartesi - 07:36

Fethi Yaşar’a Sivil Toplum Dostu Beratı verildi

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar sivil toplum kuruluş başkanlarıyla iftarda bir araya geldi. İftar sonrasında Ankara Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (ASTOP) ve Üniversite İş Dünyası İş Birliği Platformu (ÜNİ-DİP) Fethi Yaşar’a Sivil Toplum Dostu Beratı verdi.

Fethi Yaşar’a Sivil Toplum Dostu Beratı verildi

Halil YATAR

İftarın ardından bir konuşma yapan TÜSİAV Genel Başkanı Veli Sarıtoprak, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’la ilgili eski anılarını ve dostluklarının başladığı yıllardaki anılarını anlattı. Sarıtoprak, “1970 beri hiç kopmadık. Sizin de gördüğünüz, tanıdığınız gibi fevkalade mütevazi, kalender bir Anadolu çocuğudur. Büyüdükçe küçülen bir insandır. Memleket evladıdır. Geldiği yeri hiç unutmaz. Örneğin otellerinden birinin solunun adı Kızık salonudur. Kızık Fethi Yaşarı’n doğduğu köyün adıdır. Ben bu köyden geliyorum bunu hiç unutmaz. Hayatı mücadele içinde geçmiştir. Sırtında tüp taşıdığını biliyorum. Çok çalışkan ve başarılıdır. Rahmetli İsmet İnönü Halk Partisi’ne gençlik kollarına üye olarak girmiştir. O zamandan beri hiç sapmadan CHP’de bütün görevleri yapa yapa bu günlere geldi. Çok istikrarlıdır ve halk adamıdır. Aynı zamanda sıkı bir sivil toplumcudur. Sitelerspor’un başkanlığını yapmıştır. Beraber kurduğumuzda Afyonlular Derneği’nin merkezini dayamış döşemiştir. Sonra Sandıklılar Vakfı’nı kurmuştur. Bir yığın derneğin, vakıfın içinde olmuştur. Sivil toplumu yaşamıştır ve bilir. Başkan olduktan sonrada elindeki bütün imkânları sivil toplum kuruluşlarına açmıştır. Yaklaşık 25 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu eş başkanlığını benim ve Sayın Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in yaptığı onursal başkanlığını da Ankara Sanayi Odası Başkanımızın yaptığı ÜNİ-DİP üç kişiye sivil toplum dostu ödülü vermiştir. Sayın Fethi Başkanım bir de size taktim etmek istiyoruz.” dedi.

“Halka hizmet etmeyi kendisine şiar etmiş”
Sivil Toplum Beratı taktim edildikten sonra kısaca konuşan STK liderleri Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’la ilgili görüşlerini dile getirdi. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, “Ben Fethi Başkanımızı, Veli Başkanımızdan çok daha sonra tanımaya nail oldum ve çok mutluyum. Gerçekten söylediğiniz gibi yüceldikçe küçülen bir insan. Yenimahalle’ye çok büyük katkıları oldu. Bunun dışında kendisi iş dünyasından geldiği için otel işletmeleri var, sanayi işletmesi var, yıllarca ticaret yapmış… Yani  bir tüccar, bir iş adamı eğer uzlaşmayı bilmezse iş yapması mümkün değildir. Fethi Başkanımda bu meziyetiyle ticaretten elde etmiş tecrübe birikimle beraber belediye başkanlığını da son derece güzel bir şekilde yerine getiriyor. Başkanım kimseyi zengin, fakir, şu mezhepten, şu inançtan ayırmadan halka hizmet etmeyi kendisine şiar etmiş ve bundan da çok büyük keyif aldığını da görüyorum. En büyük mutluluğunun da bu olduğunu biliyorum. Gerçekten kendisine çok büyük saygı duyuyorum. Hepimizin bir siyasi görüşü var ama o görüşünü hizmet yarışında bir kenara bırakarak herkese destek olmaya, derdine deva olmaya çalışan bir insan. Bu gün patenti kendisine ait olan Yenimahalle kartı birçok belediye ve kurum tarafından da kopya edildi, kullanıldı. İnsan onurunu zedelemeden veren elin, alan elin görmediği sosyal desteklerinde beraberinde götürerek son derece başarılı bir ağabeyimiz. Ağzının tadı hiç bozulmasın. Yenimallelilerden aldığı dualar kendisine ve tüm ailesine yetecek kadardır. Gerçekten sivil toplum dostu birisi. Hangi derneğin, kuruluşun derdi olsa, sorunu olsa kendisi de iş dünyasından geldiği için bizlere pozitif ayrımcılık yapıyor veya biz orada olduğumuz için öbürlerini görmediğimizden öyle zannediyoruz. Böyle bir gönül insanına sahip olduğumuz için bizi de dostu olarak gördüğü için son derece mutluyum.” ifadesini kullandı.

“Fethi Başkanın çok fazla şapkası var”
Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Başkanı Nezir Allıoğlu, “2012’de Veli Başkanımızın da yönlendirmesiyle Fethi Başkanımızı ziyarete gittik. Fethi Başkan, ‘Madem kalabalık geliyorsunuz öyle hemen beş dakika olmaz öğlen gelin nasılsa yemek yiyeceğim beraber yiyelim’ dedi. İçimden demiştim ki adamın o kadar işi gücü var bizi dinleyecek, yemek yiyecek saatlerce. O gün ilk samimi görüşümdü. Tabi Fethi Başkanın çok fazla şapkası var. Hem siyasetçi şapkası var hem iş adamlığı şapkası var hem sivil toplumculuk şapkası var hem de belediyecilik şapkası var. Bütün bunların hepsinde başarılı olduğunu da en kötü seçimlerde görüyoruz. Nasıl görüyoruz güçlü olduğun bölgeler elinden çıksa bile eğer oylarını artırabiliyorsan, demek ki halkta bunu taktir etmiş. Hepimizin gururla baktığımız bir büyüğümüz. Bende sağlıklı başarılı nice yıllar diliyorum.” dedi.

“Bugün bütün yaptıklarıyla gurur duyduğum birisi”
Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD) Başkanı Ahmet Kurt, “Ben başkanımı ilk belediye başkanı adayı olduğu sırada benim iş yerime geldiğinde tanıdım. O dönemden önce tanımıyordum. Biz sosyal demokratlar genelde her olaya eleştirisel açıdan bakar ve yorumlamaya çalışırız. Sayın başkanımıza da aynı şekilde hep eleştirel açıdan baktık ve yapılan icraatları işleri bu açıdan değerlendirdik. Bugün bütün yaptıklarıyla gurur duyduğum birisi. Benimde bir sosyal demokrat olarak hem eleştirisel bakıp hem gurur duyduğumuz bir belediye başkanımız var. Onun için kendisini bütün başkanlar adına kutluyorum iyi ki var. İyi ki bizim belediye başkanımız.” ifade etti.

“Gerçekten çok gururlanıyoruz”
ATİD Başkanı Birol Akman, “Sayın Fethi Başkanım öncelikle böyle bir davet için teşekkür ederim. Bende sizleri senelerdir izliyoruz. Yenimahalle’ye yaptıklarınızı da, bölgeye yaptıklarınızı da biliyoruz. Gerçekten çok gururlanıyoruz. Ayrıca ben dernek başkanı olduktan sonra da önce de sizi çok duyuyorduk zaten. Turizme yaptıklarınızı biliyorduk. Bundan gurur duyuyorduk. Ankaralı turizmciler olarak yanınıza geleceğiz. Sizde kabul ederseniz gerçekten çok seviniriz. Farklı projelerimiz de var. Bizlerde Ankara için farklı şeyler düşünüyoruz turizm adına.” dedi.

“Bu masada onunla olmak ve sizlerle olmak çok keyifli”
TÜSİAV Verimlilik Platformu Başkanı Kutlu Tamay, “Son birkaç yıldır Fethi Başkanımızla ödül törenlerinde bir araya geldik. Kendisini tanımaktan gerçekten gurur duyuyorum. Çok babacan bir insan ve bizi bu akşam davetiyle onure ettiği için çok teşekkür ediyorum. Bu masada onunla olmak ve sizlerle olmak çok keyifli ve herkese çok teşekkür ediyorum. İyi akşamlar diliyorum.” diye konuştu.

“Kanunlara saygılı yaşadık”
Fethi Yaşar ödül ve güzel dilekleri için teşekkür ettikten sonra, “Yerel yöneticilere çok ödüller veriliyor. Bana da veriliyorlar ama bu ödülün anlamı, beni iyi tanıyan dostlarımın bu ödülü bana layık görmelerinin ayrı bir anlamı var. Ben aile olarak serbest ticaretle ilgilenen bir köy çocuğuydum. Bir yaşımda köyden kazaya gelmişim. Ortaokul bitti, Ankara Yenimahalle’ye geldim. O gün bu gündür de Yenimahalle’de yaşıyorum. Öyle yokluklar içinde büyüyen bir ailenin çocuğu da değilim. Köyde de şehirde de babam bizi geçindirebilecek, giydirebilecek, yedirebilecek imkanlara sahipti. Maddi sıkıntılı bir hayatımız olmadı. O gün bu gündür çalışıyoruz. Devletle hiç işimiz olmadı. Bunu eleştiri için söylemiyorum. Yani bizim seçtiğimiz branşla devletin ilişkili olduğu branşlar farklıydı. Turizm vatandaşla ilgili, tekstil vatandaşla ilgili, tarım vatandaşla ilgili yani direk temasımız halkla oldu. Bizim gördüğümüz devlet askere gitmek, vergi vermek, sigorta ödemek, muhtasar yatırmaktı. Babam 93 yaşında öldü, mahkemeye gitmedi. Abim Ankara Hukuk mezunu Uğur Mumcu ile aynı dönemde okudu, mahkemeye gitmedi. Ben bir defa Belediye başkanı olduğumda savcı çağırdım, oda benimle alakalı değil. Sadece orada bir ifade verdik. Kanunlara saygılı yaşadık. Tüccarlığımızda firmaya olan borcu rica ettik ama iki gün sonra ödedik. KDV’yi, sigortayı, vergiyi gününde ödedik. Babamızdan böyle gördük. Babamız, ‘Oğlum devletin işini önce göreceksin. Öbürünü daha sonra halledersiniz. Onlar sizinle zaten sürekli alışveriş yapıyorlar. Onlar sizi taşıyacak, siz onları taşıyacaksınız’ diye nasihat aldık. On üç yaşımda geldim Yenimahalle’ye o gün bugündür de buradayım. Şunu söyleyeyim bilhassa belediye başkanları bir şeyi alıp bir şeyi satan insanlardan olmalı. Yatırımcı ruhu, yatırımcı hafızası olan kaynağı verimli kullanacak, verimli ve vatandaşın aciliyet sırasına göre kullanacak. Özel sektörde sözünde durmuyorsa, çekini zamanında ödemiyorsa mal alırken bile insanlar size farklı bakıyor. Devlette bu yok. Devlette canının istediği zaman para varsa öderim diyor. Bir hesap yok, bütçe yok. Yani bütçe varda bizden daha iyi bütçe yapıyorlar. Komisyonlar, kurullar vesaire ama bütçe geliriyle giderini denkleştiren, borçlanma sınırını bilen yani yatırımları hızlı bir şekilde hayata geçirebilen bizdeki gibi yani özel sektördeki gibi değil. Ben bunu gördüm. Biz bunu Yenimahalle’de değiştirdik.” 

“Sivil toplum kuruluşları da hiç kimsenin yandaşı olmamalı”
Konuşmasına devam eden Yaşar, “Kanunlara yasalara hep saygılı kaldım. Bütün müdürlerime her konuda yasaları sonuna kadar vatandaşlara kullanacaksın ama bir milim geçmeyeceksiniz emri verdim. Beğenmesek bile hukuk devletinde, hukukun üstünlüğünden dolayı o yasalar uymak zorundayız. Yasayı değiştirmek için mücadele etmek ayrı bir demokratik hak. Hukuk devletinde hukuka uymazsak düzen olmaz. Bu incelikleri de bilmemiz lazım. Ben Yenimahalle’yi çok seviyorum. 13 yaşımda geldim hayatımın en güzel dönemleri her şeyim Yenimahalle’de geçti. Başarımızın altında bulunduğum kenti iyi tanımam var. Hangi mahallede hangi grubun yani gelir durumu olduğunu bilmek ve bütün mahallelere hizmet ederek hepsini aynı noktaya seviyeye çıkarmak için büyük yol aldık. Belediyeye siyaseti sokmadan projeler üreterek, Yenimahalle’yi bugüne getirdik. Güzel şeyler herkes için yapıldı. Bütün kurumlarla da bugüne kadar abilik yapmaya çalıştık. Çünkü devlet hepimizin devleti. Bazen ‘Kahrolsun devlet’ diyorlar. 
Ben o arkadaşlara da söylüyorum devlet yıkılırsa hepimiz kahroluruz. Devlet değil, belediye kahrolsun de hükümet kahrolsun de bunların bir alternatifi var ama devletin yok. Bu devlete sahip çıkmak zorundayız. Sıkıntılarımızı da uzlaşı içerisinde aşabiliriz. Birbirimize anlayışla yaklaşıp hoşgörü içerisinde yapabiliriz. İş adamları mutlaka ve  mutlaka siyasette daha çok ilgilenmeleri lazım, belediyelerde parlementoda daha güçlü olmaları lazım. Kaynakların daha düzgün harcanması için çaba göstermesi lazım. Sivil toplum kuruluşları da hiç kimsenin yandaşı olmamalı. Kuruluş amacına ve gayelerine uygun öneriler sunmalılar.” şeklinde konuştu.

 
Vodafone Ankara’da iftar yemeği verdi
 
Yayalara da trafik cezası kesilsin
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Hasan Akgül 13 Haziran 2017 Salı 16:30

Sayın başkanımızın STK lara vermiş olduğu önemi görüyor takip ediyoruz çalışmalarında başarılar dileriz.

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Vodafone Ankara’da iftar yemeği verdi
Vodafone Türkiye’nin geleneksel olarak düzenlediği iftar yemeğine bu yıl ...
YEREL GAZETELER VALİ TOPACA'YI ZİYARET ETTİ
Ankara’da yayın yapan, resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı bulunan gazete ...
Canlı, LYS için önerilerde bulundu
Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) bir gün kaldı. Bu yıl LYS için 953 ...
 
MÜSİAD Ankara 26. geleneksel iftarı düzenlendi
MÜSİAD Ankara 26. Geleneksel İftar Programı ATO Congresium’da gerçekleşti. ...
TÜSİAV 22. geleneksel iftar yemeğini verdi
TÜSİAV’ın 22. geleneksel iftar yemeği Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi ...
Kekemelik sorununa kökten çözüm
Kekeme hastaların yaşadıkları konuşma sorunlarını profesyonel eğitim kadrosuyla ...
 
ATİD geleneksel iftar yemeğini düzenledi
ATİD Yönetim Kurulu, Ramazan ayı etkinliği kapsamında iftar yemeği düzenledi. ...
Coşkun, “Kaotik etkiye karşı, doğa yürüyüşü yapın”
Kafka Turizm ve Seyahat Acentası Genel Müdürü Gökhan Coşkun, acente olarak ...
Teknoloji gelişiyor ama…
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ceplerimize giren akıllı telefonlar, ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
KÜLTÜR YOZLAŞMASI
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
VAROLUŞTA BİR ZORUNLULUK OLARAK “GÜVEN” ÜZERİNE
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
SPOR DEYİNCE AKLINIZA NE GELİYOR?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
PETROL KRİZİ EKONOMİYİ NASIL ETKİLER?
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
PETROLÜN ATEŞİ YÜKSELİYOR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
SANAYİLEŞME BİR YAŞAM SORUNU
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
TÜRKİYE YENİ DÜNYA DÜZENİNE HAZIRLANMALIDIR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
SANAYİ ÜRETİMİ NEDEN ÖNEMLİ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ÖĞRENME HIZI
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
KONUT SEKTÖRÜNDE NELER OLUYOR ?
Esra SARI
Esra SARI
MEDİTASYON YAPMAK STRESİ AZALTIYOR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
TELEFONSUZ YAPAMAZ OLDUK
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
BONO ALACAKLISI İSENİZ ZAMANAŞIMI SÜRESİNE DİKKAT
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
HAYATA DAİR
Halil YATAR
Halil YATAR
ANKARA'NIN BAŞKANLARI UMUT VERİYOR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İLGİNÇ BİLGİLERE DAİR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
CEMİYET İLE CEMAAT ARASINDAKİ FARK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva