ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA SAĞLIK YAŞAM VİDEOLAR
Japonya, Omicron varyantına karşı karantina koşullarını artırdı
Japonya, Omicron varyantına karşı karantina koşullarını artırdı
Kovid-19 mutasyonlarını  'tam doz aşı' bitirebilir
Kovid-19 mutasyonlarını 'tam doz aşı' bitirebilir
Türkiye, dünyanın en az aşı zayiatı veren ülkesi
Türkiye, dünyanın en az aşı zayiatı veren ülkesi
Türkiye'de 53 milyon 763 bin kişi afet eğitimi aldı
Türkiye'de 53 milyon 763 bin kişi afet eğitimi aldı
Semeru Yanardağı'ndaki patlamada ölü sayısı 13'e çıktı
Semeru Yanardağı'ndaki patlamada ölü sayısı 13'e çıktı
HABERLER>ÖZEL HABER
17 Temmuz 2021 Cumartesi - 07:19

Darbe girişiminin 5. yılı değerlendirildi

Hain darbe girişiminin beşinci yıl dönümünde SETA tarafından düzenlenen panelde konuşan SETA Araştırmacısı Cem Duran Uzun, darbe davalarının hangi aşamaya geldiğini anlattı. Uzun, 62 şehirde 289 darbe davası açıldığını belirtti.

Darbe girişiminin 5. yılı değerlendirildi

OĞUZHAN SARI

15 Temmuz darbe girişimin beşinci yıl dönümünde Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı(SETA) tarafından “15 Temmuz’un Hukuki, Siyasi Boyutları ve Uluslararası Etkisi” başlıklı çevrim içi panel düzenlendi. Düzenlenen panelin konuşmacıları arasında yer alan SETA Araştırmacısı Cem Duran Uzun, 15 Temmuz darbe girişiminin 5. yılında darbe davalarında hangi aşamaya gelindiğine ilişkin değerlendirme yaptı. Konuşmacılardan TEPAV Ortadoğu ve Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Hilmi Demir ise, FETÖ’nün hiç konuşulmayan yönünün “kadın” olduğundan söz ederek, örgütün kadına bakış açısını anlattı. 

“Mücadelenin uluslararası toplumda anlatılması önemli”

Panelin moderatörlüğünü yapan SETA Brüksel Koordinatörü Talha Köse, 15 Temmuz darbe girişiminin Türk siyaseti ve tarihi açısından önemli bir dönüm noktası olduğunu dile getirerek, Türkiye içinde 15 Temmuz’un anlatılmasına yönelik ciddi çalışmaların yapıldığını ancak konunun uluslararası toplumda da doğru bir şekilde anlatılmasının önemli olduğunu belirtti.

Köse, “Özellikle ana akım Batı dünyasında, Türkiye’nin yaşamış olduğu hain darbe girişimini ve Türk toplumunun o gece, darbeyi önlemeye yönelik ortaya koymuş olduğu kahramanca mücadeleyi anlamaya yönelik ciddi bir çaba yok. Kendi içimizde bu mücadeleyi anlatsak da özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza, Türkiye’yle yüreği atan başka insanlarımıza da bu mücadeleyi anlatmamız gerekiyor” dedi. 

“Yargı, darbe girişimine karşı açık bir tavır aldı”

Panelin konuşmacıları arasında yer alan SETA Araştırmacısı Cem Duran Uzun, 15 Temmuz darbe girişiminin 5. yılında darbe davalarında hangi aşamaya gelindiğine dair değerlendirmelerde bulundu. 

“Öncelikle bu süreçte yargının hakkını verilmesi gerekiyor” diyen Cem Duran Uzun, “Gerek 15 Temmuz darbe girişimi gecesi gerekse 15 Temmuz sonrası mücadele sürecinde yargı başarılı bir sınav verdi. Yargı darbe girişimine karşı açık bir tavır aldı ve darbecilere karşı mücadeleye destek verdi. O dönemdeki başsavcılıkların, Yüksek Mahkemeler’in açıklamalarına, başlattıkları soruşturmalara bakıldığında daha darbe girişimin ilk anlaşıldığı anlarda ve darbe girişiminin başarılı olup olmayacağının bilinmediği saatlerde dahi yargının cesur bir tavır sergilediği görüldü” dedi. 

“FETÖ mensubu olan 5 bine yakın hâkim ve savcı ihraç edildi”

15 Temmuz 2016 tarihi itibariyle Türk yargısının, hem kendi içindeki FETÖ mensubu hâkim ve savcılarla mücadele ettiğini hem mevcut yargılama faaliyetleri ve FETÖ davalarını yürüttüğünü belirten Uzun, şöyle konuştu: “Bu süreçte ihraç edilen hâkim ve savcılarla yargı mensuplarının sayısı azaldı. 15 Temmuz 2016 tarihi itibariyle 15 bin civarında hâkim ve savcı mevcudu vardı. Kısa süre içerisinde 5 bine yakın hâkim ve savcının FETÖ mensubu olduğu anlaşıldı ve yargıdan ihraç edildi. Bu ihraçlardan sonra hâkim ve savcı sayısı azaldı. Böyle bir süreçte yargı, hem kendi içerisinde bir arındırma yaptı hem de yargılama faaliyetini ve FETÖ davalarını yürüttü. Bu açıdan ağır bir iş yükü altına girdi ancak genel olarak yargı, bu sınavı başarıyla verdi.” 

Uzun, yargının 15 Temmuz’dan sonra iki koldan FETÖ’ye karşı bir mücadele yürüttüğünü söyleyerek, “Bir taraftan FETÖ üyeliği, yöneticiliği veya FETÖ adına işlenen suçların yargılandığı davalar söz konusuydu, diğer taraftan ise 15 Temmuz gecesi işlenen suçlara karşı açılmış olan fiili darbe davaları vardı. FETÖ davaları, tüm illerde, Ağır Ceza Mahkemelerinin olduğu ilçelerde yürütüldü. Türkiye’nin bütün coğrafyasında FETÖ davaları açıldı, etkili bir mücadele yürütüldü. Yakın zamanda açıklanan verilere göre; 107 bin 193 kişi hakkında 55 bin 245 soruşturma açıldı. Bu soruşturmalarda 40 bin 889 kişi hakkında yargılama devam ediyor” ifadelerini kullandı. 

“62 şehirde 289 darbe davası açıldı” 

Fiili darbe davalarının da açıldığını hatırlatan Uzun, bu davalara ilişkin istatistikler hakkında şunları söyledi: “62 şehirde 289 darbe davası açıldı. Bu 62 şehirde açılan davaların önemli kısmı İstanbul ve Ankara’da toplandı. Tek bir darbe davası yerine, her bir eyleme yönelik olarak ayrı ayrı davalar açıldı. 289 davadan biri hariç tamamının ilk derece yargılaması sona erdi ve karar verildi. İlk derece yargılamalar sona erdikten sonraki aşamada ise, Yargıtay’a ulaşan 120 davada karar verildi. Bu davalardan 79 karar onandı, 41 karara ise, bozma verildi. Yargıtay’a gelmeden kanun yoluna başvurulmadığı için kesinleşen 4 tane dosya da mevcut. Bununla birlikte toplam 83 dosyanın kesinleştiğini söyleyebiliriz. 131 dosya ise Yargıtay’ın önünde temyiz incelemesi aşamasında bulunuyor. İstinaf incelemesinde bulunan dosyalar var. 14 dava istinaf incelemesindeyken, 15 dosyanın da istinafta bozulup ilk derece mahkemesine gönderildiğini biliyoruz.” 

“Bin 890 sanık hakkında süreli hapis cezaları verildi” 

Uzun, sonuçlanan dosyalardaki kararlara ilişkin ise, “4 bin 890 sanık hakkında mahkumiyet kararı verildi. Bu sanıklardan 3 bini ömür boyu hapis, ağırlaştırılmış müebbet veya müebbet hapis cezası aldı. Bin 890 sanık hakkında süreli hapis cezaları verildi. Yargılanan sanıklardan 2 bin 870’i hakkında beraat, 964 sanık hakkında ise ‘ceza verilmesine yer olmadığı’ kararı verildi” dedi. 

“FETÖ, çok katmanlı bir örgüt”

Panelin konuşmacıları arasında yer alan TEPAV Ortadoğu ve Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Hilmi Demir  ise, FETÖ’nün çok katmanlı bir örgüt olduğunu ifade ederek, FETÖ yapılanması içinde kadının istismar edildiğine dikkati çekti.

“FETÖ sadece dini bir örgüt değil. Dini görünümlü radikal bir terör örgütünden, bir kült örgütten bahsediyoruz” diyen Demir, “Kült örgütlerin en temel özelliği, çok katmanlı olması ve legal yapıların arkasında illegal yapıların bulunmasıdır. FETÖ’yü kült radikalleşmesi olarak tanımlama nedenim ise; FETÖ’de liderin Tanrı tarafından seçilmiş ve korunmuş olduğuna dair bir inanç olmasıdır. Bunun yanında grup içerisinde paylaşılan totaliter bir ideoloji mevcuttur ve FETÖ yapısı, temelde sır ve tedbire dayalı grup ideoloji yansıtır. Diğer özelliği ise, grup içi ve dışı arasında sert ve kesin sınırların olmasıdır. Cemaatin içinin iyi, dışının kötü olduğu düşünülür. Bu nedenle ‘hasım cephe’ gibi tanımlamalar yapar. Cemaat içinin Tanrı tarafından seçildiğine ve kozmik bir amaç için gönderildiğine inanılır. Cemaat dışındakiler şeytanlaştırılır. FETÖ için cemaat dışındaki herkes, cemaatin amaçlarını engellemeye çalışan kişilerdir. Bu nedenle de hem hasım cepheden bilgi almaya önem verilir. Kullandığı söylem dilinde militarist bir öykünmede bulunur” dedi. 

“DEAŞ’ın kadın söylemi ile FETÖ’nün kadın söylemi arasında paralellik vardır”

 FETÖ’nün hiç konuşulmayan konularından birinin ise, kadın olduğunu belirten Demir, cemaat içerisinde kadına biçilen rolü şu sözlerle anlattı: “FETÖ’yü konuştuğumuzda hep en önde erkek yapısıyla karşılaşırız. Bunun arkasına gizlenen kadın meselesini bu nedenle görmeyiz. Oysa FETÖ’de en temel unsur ‘abilik’ diye tanımlansa da hemen onun karşısında ‘ablalık’ diye tanımlanan bir yapı vardır. Bu nedenle kült gruplarda sürekli karşılaştığımız kadının istismarı (sadece cinsel istismarı değil) kendini göstermektedir. Bu yapılanmada erkek için kadın sömürülüyor. DEAŞ’ın kadın söylemi ile FETÖ’nün kadın söylemi arasında paralellik vardır. Gülen’in kadın söylemine bakıldığında, kadınların nadiren kamusal alana çıktıkları görülür. Cemaat içerisinde kadına verilen rol; çocuk bakımı, ev işleri, yemek pişirme gibi geleneksel görevlerdir. FETÖ’de kadın kamusal görünürlüğe sahip değildir. Kamusal olarak kadının öne çıkması istenmez. Onların kadına verdikleri rol sadece DEAŞ gibi, sadece çocuk doğurmak, aile içerisinde anne olmak ve kendi için seçilmiş olan erkeğe hizmet etmektir. Bu yapıya göre, kadın tarihsel olarak da kötülüğün simgesidir. Gülen, Roma’nın, Bizans’ın hatta Endülüs’ün yıkılmasının nedenini kadın olarak tanımlar.”  

 
Şehit Ömer Halisdemir’in hatırası yaşatılıyor
 
Çankaya’da bayram öncesi ilaçlama seferberliği
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Cilt sorunlarına yüzeysel bakılmamalı
Genetik faktörler, kötü hava şartları, beslenme düzeni, hormonal bozukluklar, ...
Kayıt dışı istihdam önlenmeli
Öz İplik- İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay, “Kayıt dışı çalıştırma, ...
Hal’de bayram yoğunluğu
Her yıl olduğu gibi bul yıl da Kurban Bayramı öncesi alışverişin uğrak ...
 
Ev içi şıklığını el emeğiyle yakalıyor
Hobisini salgın döneminde işe dönüştüren Olcay Özder, birbirinden farklı ...
‘Yufkayı denetleyebileceğiniz yerlerden alın’
Yufkanın üretim esnasında birçok aşamadan geçtiğini ve hijyenik koşullarda ...
Başkentli gençler buluştu
Gençlik Parkı’nda düzenlenen Başkent Gençlik Buluşması’nda, Gençlik Meclisi ...
 
'Aynı binada ikinci bir kuaföre izin verilmemeli'
Ankara Kuaförler Güzellik Salonları İşletmecileri ve Manikürcüler Esnaf ...
Simit fırınları kan kaybediyor
Ankara Pideciler Simitçiler Çörekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı ...
Kurban keseceklere uzmanından uyarılar
Türkiye Kasaplar, Besiciler Et ve Et ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TÜRKİYE’DE ENGELLİ OLMAK
Esra SARI
Esra SARI
SMA TARAMASI ZORUNLU HALE GELECEK
Murat BALCI
Murat BALCI
YENİ VİRÜS BELAMIZ OMICRON
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
TEKRAR GÜZEL GÜNLERE MERHABA DİYEBİLMEK
Burak BALCI
Burak BALCI
SANAL YATA 650 BİN DOLAR ÖDEDİ!
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
TRABZON TEHCİRİ YARGILAMASI-III
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
EKONOMİDE ANORMALLİKLER
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
COVİD-22?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
TOPLUMSAL CİNSİYET, KADINA YÖNELEN ŞİDDET…
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GERİ DÖNÜŞÜMDE ÖNEMLİ ADIM
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
SOÇİ'DE ÜÇLÜ ZİRVE
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
TUTSAK BİRİKİM
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
SÖZÜ MERT DEVLET SERT
Nimet KÜLTEKİN
Nimet KÜLTEKİN
KANSERDEN KORUNMAK İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
ELEŞTİRİ VE TENKİTTE USUL
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
İNSANLIK ALEMİNE MERTEBELER HAKİMDİR
Bekir ATACAN
Bekir ATACAN
FRANSA’YA KARŞI ÇOK FRANSIZ MI KALIYORUZ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ZITLIKLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOMOFOBİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Sağlık Yasam
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva