ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Asırlık sancaklar gün yüzüne çıkıyor
Asırlık sancaklar gün yüzüne çıkıyor
Klimaların bakımına dikkat
Klimaların bakımına dikkat
Siraz balığının zorlu yolculuğu
Siraz balığının zorlu yolculuğu
Çankayalı bebeklere “hoş geldin” ziyareti
Çankayalı bebeklere “hoş geldin” ziyareti
Kırşehirli hırdavatçının kanarya aşkı
Kırşehirli hırdavatçının kanarya aşkı
HABERLER>ÖZEL HABER
7 Eylül 2019 Cumartesi - 07:19

Çevre felaketi kapımızda

Sokak Atık Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep Karaman, “Eğer bu çöpler ülkemize gelmeye devam ederse yakında çevremiz adına büyük felaketler ortaya çıkacak. Biz Endonezya’dan sonra Avrupa’dan en çok çöp ithal eden ikinci ülkeyiz.” dedi.

Çevre felaketi kapımızda

HALİL YATAR

ÇİN’İN çöp ithalatını sınırlamasıyla birlikte Avrupa Birliği ülkelerinden gelmeye başlayan ithal çöplerin ardından şimdi de çöp vurgunları başladı. Gümrüklerde dönüştürülebilir atık diye beyan edilerek yurda getirilen tonlarca çöpün Türkiye’nin çeşitli yerlerine döküldüğü belirtiliyor. Çöplerin karşılığında ton başına 100 Euro para kazanan ithalatçıların, bu çöpleri vatandaşların arsasına döküp ortadan kaybolduğu iddia ediliyor. Sokak Atık Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep Karaman, “Bu gelen görüntülerde anlaşılacağı üzere İzmir’de bir firma İtalya’dan plastik kodu kullanarak geri dönüşüm malzemesi altında çöpleri getirip bir evin bahçesine stoklamış durumda bunların hiçbirinin geri dönüşüm ile alakası yok. Hepsi tamamen çöp. Buradaki arazi sahibine kira verilmiş bunları geri alacağız demişler ve bir daha almaya gelmemişler. Şimdi arazi sahibi bunları satmaya çalışıyor ama herhangi bir ekonomik değeri olmadığı için ve tamamı çöp ve tehlikeli atık olduğu için kimse satın almıyor.” ifadelerine yer verdi.

Yaklaşık 2 yıldır bu konuda mücadele ediyoruz

Yaklaşık 2 yıldır bu konuda mücadele yürüttüklerini ifade eden Karaman “Şu an bu çöpler her gün limanlarımıza geri dönüşüm malzemesi adı altında geliyor. Burada liman bu atığı getiren firmanın beyanına göre atığı kabul ediyor. Firmalar bunu plastik diye getiriyorlar hâlbuki alakası yok. Bunu denetleyen bir sistem yok, kontrol eden bir mekanizma yok. Şikâyet olur ise kırmızı hatta çekiyorlar. Bu atığı Avrupa’dan getiren firmalar o ülkeden konteynır başına para alıyorlar. Yani kısacası şu anda ülkemiz Avrupa’nın birer çöplük merkezi olmuş durumda ve bazı firmalar da bu çöpleri ülkeye getirmeye karşılık bazı değerlendirilebilir atığı da bedava alıyorlar. Bu da biz sokak toplayıcılarını etkiliyor bu çöpler yüzünden artık kendi topladığımız atıkları çok ucuza satmak zorunda kalıyoruz hatta bazılarını satamıyor duruma geldik. Yaklaşık 2 yıldır bu konuda mücadele yürütüyoruz ama daha bununla alakalı bir adım atılmadı. Bu gelen çöpler hem ülke ekonomisine zarar veriyor hem sağlığımıza zarar veriyor hem de ülkemizdeki insanları artık evine ekmek götüremeyecek duruma getiriyor.” ifadesini kullandı.

Çevre sorunları ile karşı karşıya kalacağız

Atık çöp konusunun acilen ülke gündemine alınması gerektiğini ifade eden Başkan Recep Karaman, “Eğer bu çöpler ülkemize gelmeye devam ederse yakında çevremiz adına büyük felaketler ortaya çıkacak. Biz Endonezya’dan sonra Avrupa’dan en çok çöp ithal eden ikinci ülkeyiz. Hatta yaklaşık iki ay önce Endonezyalı bir küçük kız çocuğu Amerikan başkanına bir mektup yazıyor. Sizin gönderdiğiniz çöpler yüzünden biz sağlığımızdan olmak zorunda kalıyoruz diye. Siz daha sağlıklı yaşayın diye biz ölmek zorunda mıyız diye ve bu mektup basın ile paylaşılıyor. O mektuptan sonra Endonezya hükümeti gelen atıkları denetliyor ve Fransa’dan gelen 5 gemi tehlikeli atık tespit ediyor ve bunu Fransa’ya geri gönderiyor. Şimdi Endonezya’da bu çöplerin girişini yasaklayacak ve bunların hepsi bizim ülkemize gelmeye başlayacak bu konunun acilen gündeme alınıp çözülmesi lazım yoksa ilerde büyük sağlık ve çevre sorunları ile karşı karşıya kalmak zorunda kalırız.” dedi.

Ülkemizdeki atıkları toplayamayacak duruma geldik 

Bu atıkları ülkeye getiren şirketlerin bunları ücretsiz aldıklarını vurgulayan Karaman, “2 bin ton çöp alıyorlarsa, bin ton da değerlendirilebilir atığı ücretsiz alıyorlar. Şimdi biz de kendi ülkemizdeki atıkları toplayamayacak duruma geldik. Şu an sokak toplayıcıları evine ekmek götüremiyor, kiralarını ödeyemiyor. İnsanlar şu anda aç. Biz kendi ülke atıklarımızı satamıyoruz. Sokakta 500 bin insan var. Ülkenin ekonomik şartları da ortada. Biz kâğıdın bundan iki ay önce tonunu 800 liraya verirken şimdi tonunu 300 liraya veriyoruz. Bir toplayıcı günde 100 kilo toplasa şu an 30 lira kazanıyor. Plastikler dışarıdan gelen çöpler nedeniyle yarı yarıya düştü. Firmalar bizim topladıklarımızı almıyorlar, alsalar da çok ucuza alıyorlar. Orada o çöpleri alıp ya gömüyorlar ya da çimento fabrikalarında yakıyorlar. Ona karşılık da değerlendirilebilir atık ve üstüne bir de para alıyorlar. Bu konu bir iki yıl içerisinde ülkede büyük çevre felaketlerine ve sağlık sorunlarına yol açacak” diye konuştu.

Farkındalık yaratmak adına mücadele yürütüyoruz 

Sokak Atık Toplayıcıları Derneğinin tamamının sokak toplayıcılarından oluştuğunu, çeşitli illerde temsilcilikleri bulunduğunu ifade eden Karaman, “Dört yıldır mücadele veriyoruz. Bizim topladığımız atıklar 50 milyarlık sektörün yüzde 80’ini oluşturuyor. Bu alanın olmazsa olmazıyız yani. Bu sayede hem ailemizi geçindiriyoruz hem çevreyi koruyoruz. Ekonomiye milyarlarca değer katıyoruz. Böyle olmasına rağmen hiçbir yasada, yönetmelikte yer almıyoruz. Tamamıyla yasaklıyız yasalarda, yönetmeliklerde. Biz de dernek çatısı altında kendimizi topluma anlatmak, sorunlarımıza çözüm bulmak, farkındalık yaratmak adına mücadele yürütüyoruz” diye konuştu. 

En son yayımlanan ‘Sıfır Atık Yönetmeliği’nde ilk defa en azından yasaklı olmaktan çıktıklarını kaydeden Karaman, “Belediyelerin kent konseyinde belediye sınırları içerisinde herhangi bir işletmeye bağlı olmaksızın atık toplayan kişilerin sosyal ekonomik koşulları göz önünde bulundurularak birtakım projelerin yürütülmesi ve çalışmaların yapılması ibareleri geçiyor. Eski yönetmelikte çalışmasına izin vermeyeceksiniz deniyordu. Bu son yönetmelik bizim sorunlarımızı tam olarak çözmüyor ama en azından yasaklı olmaktan çıktık. Bu da bizim için bir adımdır” dedi.

Hiçbir sağlık güvencemiz yok 

Sokak Atık Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep Karaman, “Dernek olarak yaklaşık 4 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Sokaklarda atık kağıt topluyoruz ve buradan kazancımızı sağlıyoruz. Kazancımızı sağlarken çok zor şartlar altında çalışıyoruz. 2700 üyemiz var. Hiçbir sağlık güvencemiz yok ve sahada da herhangi bir güvencemiz yok. Zaman zaman belediyelerle sorunlar yaşıyoruz. Belediye ekipleri bir anda el koyabiliyor topladıklarımıza ve ‘Çekçek’ dediğimiz araçlara. Böyle olunca da ister istemez büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Biz yaşadığımız sıkıntıları anlatarak bu sektör için verdiğimiz çabamızı ve ekonomiye kattığımız değeri anlatmak için bu derneği kurduk. İşin ekonomiye olan katkı boyutuyla bakılmasını istedik. 3 yılın sonunda Türk-İş ile bazı çalışmalar yaptık. Türk-İş Genel Başkanı Sayın Ergün Atalay’da bize destek oldu. Dergi çıkartarak bizim sesimizi duyurdu. Bizim başlattığımız mücadele diğer illerde de ses getirdi. Diğer illere de seçimden sonra şubeler açacağız.” şeklinde konuştu.

Kavgasız gürültüsüz sorun çözüyoruz 

“Biz gerçekten yanlış bir iş yapmıyoruz.” diyen Karaman sözlerine şöyle devam etti:

“Ülke için, çevre için, ekonomi için güzel işler yapıyoruz ve belediyelere de bugüne kadar çok ciddi katkılar sunduk. Nasıl katkılar sunduk derseniz, belediyelerin yapması gereken işi bizler yapıyoruz. Başka bir deyişle belediyelerin bir ayıbını da biz örtüyoruz. Çünkü bu atıkları toplayıp ayrıştırmak belediyelerin işi ama hiçbir belediyenin ve şirketin toplayamayacağı atıkları bizler topluyoruz ve ayrıştırıyoruz. Sokaklarda güvencesiz, zor şartlarda, bazen saldırılara uğrayarak atık topluyoruz. Bugüne kadar bu işi sahiplenen çıkmadı doğru düzgün. Bu adamlar kim, niye bu işi yapıyor? Bu adamlara sahip çıkalım! Diyen kimse olmadı. Belediyelerin artık bu işi sahiplenmesi lazım. Sokaklardaki bu atıkları belediyeler toplamak istiyorsa bizler bu işin olmazsa olmazıyız. Belediyeler bu iş için çok ciddi bütçeler ayırıyor. Bu yerel seçimlerden sonra artık işin bu boyutuyla görülmesini istiyoruz. Bizlere toplayamazsınız diyerek el konuluyordu dediğim gibi. Buna yasal mevzuatı dayanak olarak gösteriyorlardı. Çevre Bakanlığının koyduğu yönetmeliği koyuyorlardı. 

Saldırı arada oluyor. 2008-2009 yıllarında çok ciddi saldırılara uğradık zabıtalar tarafından. Komalık olan arkadaşlarımız oldu. Bir yılın sonunda bu olayları belediyelerle görüşerek çözdük. Arada sıkıntı olduğu zaman iletişime geçerek en azından kavgasız gürültüsüz sorun çözüyoruz.”

 
Kızılırmak derneklerinden Taşdelen'e plaket
 
Başkentli kadınlar artık daha güçlü
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Dernekler bizim için kanayan bir yara
Ankara Kahveciler Odası Başkanı İsa Güven, kahveciler esnafının belli ...
Mevsiminde ve yerel tüketim sağlığınıza sağlık katıyor
Birçok uzmana göre ve araştırmalara göre mevsiminde ve yerinde meyve sebze ...
Filenin Sultanları yarı finalde
A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2019 Avrupa Şampiyonası çeyrek finalinde ...
 
Sonbaharda nasıl beslenmeli?
Yaz aylarının son günlerine geldik. Peki sonbaharda nasıl beslenmek gerek? ...
Geleneksel kahvenin aslına uygun yapıldığı mekan: Kemankeşan
Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olan, ancak çevre mühendisliği sektöründe ...
"Anneler toplumun temeli"
Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe:Alp Meşe, Sağlık Bakanlığı’nın ...
 
Hayal etmenin sonu yok
Çokcan, “Hedeflerimin en büyüklerinden biri kendimi sürekli sabun ve mum ...
Tekelleşme değil yerelleşme istiyoruz
Kan ürünlerinde yaşanan ve halk sağlığını tehdit eden durumlar ile ilgili ...
Hobi olarak başladı şimdi ise ders veriyor
Hobisini mesleğe dönüştüren Mevlüde Çokcan, atölyesinde kendi yaptığı ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
OPERATÖRLER ACİL DURUMLARA NE KADAR HAZIR
Esra SARI
Esra SARI
ÇAĞIN SORUNU; İŞSİZLİK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
DİJİTAL DÖNÜŞÜM İLE DEĞİŞİYOR MUYUZ?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÇOCUKLARIN GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
RESESYONDAN ÇIKIŞ
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
KUVA-Yİ MİLLİYE SAFLARINDA BİR ERMENİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
AB(D)’NİN “SURİYE PeKaKa'sı” UYDU DEVLETÇİĞİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
“YENİ NORMAL” HAYATIMIZ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BİN ATLI AKINLARDA ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİK
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
İKİ BAYRAM ARASI, EKONOMİ YARASI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
CENEVRE HAZIRLIKLARI VE SURİYE’NİN BÖLÜNME SENARYOLARI
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
YENİ GELİR KAPISI SOSYAL MEDYA
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
''NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR''
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
NİCE BAYRAMLARA
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
GENÇ NÜFUS MUTLU MU?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
SAVUNULANI TEMSİL ÇOK ÖNEMLİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
ÖZÜ KAYBEDENLER, HAKİKATİ ŞEKİLDE ARARLAR
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva