ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA SAĞLIK YAŞAM VİDEOLAR
Marmara Üniversitesi 132 Öğretim Üyesi alacak
Marmara Üniversitesi 132 Öğretim Üyesi alacak
Şırnak Üniversitesi personel alıyor
Şırnak Üniversitesi personel alıyor
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı personel alacak
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı personel alacak
Diş tedavisi vatandaşın kapısında
Diş tedavisi vatandaşın kapısında
Ticaret Bakanlığı 18 Bilişim Personeli alıyor
Ticaret Bakanlığı 18 Bilişim Personeli alıyor
HABERLER>EKONOMİ
1 Temmuz 2022 Cuma - 17:52

Bakan Nebati: Güçlü Türkiye'nin inşasında kadın önemli

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma yolunda ilerleyişimize kadınlarımızın çok değerli katkılar sunabileceklerine inancım tam." dedi

Bakan Nebati: Güçlü Türkiye nin inşasında kadın önemli

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Ülkemize ve insanımıza tereddütsüz inancımızla, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde üretim ekonomisi olma yolu???????nda emin adımlarla ilerliyoruz. Türkiye, yeni dönemde oluşan tüm fırsatları değerlendirerek küresel rekabetteki konumunu her geçen gün güçlendirmeye devam ediyor." dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Bakan Nebati, bir otelde düzenlenen "Halkbank Üreten Kadınlar Buluşması"na katıldı.

Nebati, yaptığı konuşmada, ülkede kadın girişimcilerin sayısının her geçen gün arttığını belirterek, bunun yarınlara her bakımdan daha güvenle bakılmasını sağladığını söyledi.

Bu kapsamda tarih ve medeniyetler şehri Diyarbakır'da bir araya gelinmesine vesile olan Halkbank'ın yöneticilerine, çalışanlarına ve özellikle Genel Müdür Osman Arslan'a teşekkür eden Nebati, Halkbank'ın üreten kadının bankası olma yolunda başarıyla ilerlemeyi sürdürdüğünü bildirdi.

Halkbank'ın misyonunu, amacını mükemmel bir şekilde yürüttüğüne işaret eden Nebati, ülkede fabrikalarda, hastanelerde, tarlalarda, okullarda, ofislerde veya evinde çalışarak üreten, çocuklarının geleceği için ter döküp emek veren tüm kadınları içtenlikle selamladığını belirtti.

Yüreği evlat hasretiyle yanan ve 1033 gündür oturma eylemini sürdüren Diyarbakır annelerini de saygıyla selamladığını dile getiren Nebati, evlatlarına bir an evvel kavuşmalarını diledi.

Nebati, "Terörün hiçbir türlüsü asla kabul edilemez, asla meşru görülemez." ifadesini kullandı.

"Daha güçlü bir Türkiye'nin inşasında kadınlarımız önemli bir rol üstlenecek"

Bakan Nebati, son 20 yıldır ülkenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde köklü bir değişim geçirdiğine işaret ederek, sanayi, ulaşım ve sağlık altyapısı geliştirilirken eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, istihdam piyasasının iyileştirilmesi, girişimcilik ve AR-GE ekosisteminin oluşturulması bakımından da çok önemli adımlar atıldığını söyledi.

Ülke nüfusunun yaklaşık yarısını kadınlar oluştursa da erkeklere kıyasla kadınların ekonomik hayata katılımının sınırlı kaldığını bildiklerini, gördüklerini anlatan Nebati, kadınların sosyal ve ekonomik hayata daha fazla katılmasına önem verdiklerini vurguladı.

Nebati, bu doğrultuda sağladıkları destek ve teşviklerle de yoğun çaba gösterdiklerini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kadınlarımızın ekonomiden siyasete, ticaretten sosyal hayata katılımlarının her alanda artması ülkemizi daha ileri seviyelere taşıyacak, daha güçlü bir Türkiye'nin inşasında kadınlarımız önemli bir rol üstlenecektir ancak elbette ki kadınlar sosyal, kültürel ve fıtri bütün bağlarından koparılarak sadece ekonomiye değer katan bir faktör olarak değerlendirilemezler. Kadınlarımızın annelik yaparken gösterdiği büyük özveri ve aile hayatı içindeki konumu kesinlikle görmezden gelinemez ve hiçbir surette değersizleştirilemez. Diğer taraftan dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma yolunda ilerleyişimize kadınlarımızın çok değerli katkılar sunabileceklerine inancım tam. Bu anlayışla istediği halde çalışma hayatına çeşitli sebeplerle katılamayan kadınlarımızın karşılaştığı tüm engellerin kaldırılması, bizim en önemli hedeflerimizden birisi."

"Hedefimiz kadınlarımızı farklı imkanlarla güçlendirmek"

2002 yılında yüzde 27,9 seviyesinde olan kadınların iş gücüne katılım oranının bugün 34,9 seviyesine yükseldiğini belirten Nebati, bu rakamların çok daha iyi seviyelere ulaşabileceğine inandıklarını, kadınları her bakımdan desteklemeye devam ettiklerini söyledi.

Bakan Nebati, 2021 yılında yarı zamanlı çalışanların istihdam içindeki payının yüzde 9,9, bu oranın kadınlarda yüzde 16,4, erkeklerde ise yüzde 7 seviyesinde olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Hedefimiz iş gücü piyasamızı daha esnek hale getirerek kadınlarımızı farklı imkanlarla güçlendirmek. Bu kapsamda bebeği olan kadınların da çalışabilmeleri için çocuk bakım hizmetlerini yaygınlaştırmaya devam ediyor, erken çocukluk eğitimine hususi bir özen gösteriyoruz. Eğitim düzeyi yükseldikçe iş gücüne katılım artıyor. Yükseköğretimden mezun olan kadınlarımızın iş gücüne katılım oranı yüzde 70'ler seviyesinde. Kız çocuklarımızın eğitimine önem veriyoruz. Sadece kız çocuklarımızı iş gücü piyasasına yetiştirmek için değil, bu toplumun bugününü ve yarınını inşa etmek için eğitimlerine önem veriyoruz. Birileri istediği için değil, bu ülkenin kadını, her türlü imkandan en iyi şekilde faydalanma hakkına fazlasıyla sahip olduğu için bunu yapıyoruz."

Kadınlara pozitif ayrımcılık

İktidara geldiklerinde kız çocuklarının ilköğretimdeki brüt okullaşma oranının yüzde 91,9 olduğunu, bunu yüzde 97'ye yükselttiklerini belirten Nebati, yükseköğrenime erişimin kolaylaştırılması amacıyla üniversitelerin sayısını da 200'ün üzerine çıkardıklarını anlattı.

Nebati, bugün Türkiye'nin her ilinde üniversite bulunduğuna işaret ederek, gençlerin, genç kızların bu imkandan faydalandığını söyledi.

Ayrıca attıkları birçok adım neticesinde 2012 yılında yüzde 14,4 olan yönetici pozisyonundaki kadın oranının, 2020 yılında yüzde 19,3'e çıktığına dikkati çeken Nebati, bunun bir yansımasını da parlamentoda gördüklerini dile getirdi.

Nebati, 101 kadın milletvekilinden 54'ünün AK Parti'de olmak üzere Meclis'te görev yaptığını söyledi.

"Kadınlarımızın iş gücü piyasasında daha aktif rol almalarını sağlamak amacıyla pozitif ayrımcılık uyguluyoruz ve bunu açık bir şekilde hissettiriyoruz." diyen Nebati, Halkbank ve diğer kamu bankalarının kredi paketleriyle kadınların yanında olduklarını vurguladı.

KOSGEB ve TÜBİTAK gibi kurumların destek programlarıyla da çeşitli fırsatlar sunduklarını anlatan Nebati, kadın istihdamını teşvik etmek amacıyla 18 yaş ve üzeri kadınları işe alan işletmelere 24 ile 54 ay arasında SGK desteği verdiklerini kaydetti.

Nebati, "KGF Yatırım Destek Paketi'nden kadın girişimcilerimiz ve kadın yöneticisi bulunan işletmelerimizi yüzde 90 kefalet oranıyla faydalandırıyoruz. Halkbank bu işi aldı ve çok yoğun bir şekilde desteklerini artırarak devam ediyor. Kadına değer veren bizim için göz bebeğidir. Kurumlarımız içerisinde Halkbank, bu işi yüklendiyse o da bizim göz bebeğimiz. Siz değerli girişimci kadınlarımıza destek olmak amacıyla birçok imkan sunuyor." diye konuştu.

Kadınlara krediye ulaşmada kolaylık

Kadın girişimci kredisi, kadın girişimcilere sıfır faizli esnaf kredisi ve kadın kooperatifleri destek paketi gibi uygulamaların bankanın sunduğu bu fırsatlardan bir kısmı olduğunu anlatan Nebati, kadınların krediye ulaşmasının çok kolay olduğunu söyledi.

Nebati, Halkbank'ın ilk defa iş kurmak isteyen ya da mevcut işini büyütmek isteyen kadın girişimcilere yönelik Kadın Girişimci Destek Paketi'nden bugüne kadar yaklaşık 30 bin kadın girişimcinin yararlanmasını sağladığını dile getirerek, kadın kooperatiflerinin önemine değindi.

En başarılı ekonomi modellerinin, merkezine bilgi paylaşımını, birlikte üretimi ve yenilikçi fikirler geliştirmeyi aldığını ifade eden Nebati, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Paylaşmak, birbirimize destek olmak, birlikte üreterek birlikte kazanmak zaten medeniyetimizin de temellerini oluşturur. Her koşulda yan yana durarak dayanışma içinde olmayı, birlikte üretmeyi, birlikte gülüp ağlamayı bilen bir toplumuz. Bu paylaşım ve dayanışma ruhunun en canlı örnekleri de şüphesiz kadınlarımız. Kadınlarımız, çevresi için azimle, arzuyla ve ulvi bir ruhla çalışmayı, çalışarak güçlenmeyi, çalışarak hayatı güzelleştirmeyi çok iyi bilirler. İşte kadın kooperatiflerimiz, bu birlik ruhuyla çalışma şevkinin kurumsallaşmış en somut örnekleridir. Diyarbakır'da 2020 yılının başında sadece bir kadın kooperatifi varken bugün bu sayıyı 14'e çıkardık. İnşallah ilerleyen dönemde sizlerin çabalarıyla bu sayıyı daha da artıracağız. Ülkemizde bugün toplamda 1030'u bulan kadın kooperatiflerimiz büyük bir ekosistem oluştururken çok önemli bir potansiyel de barındırıyor. Kadınlarımızın ve kadın kooperatiflerimizin önünü açıp her bakımdan destekleyerek bu muazzam potansiyeli hayata geçirmeyi, sizleri giderek güçlendirmeyi görev edinmiş durumdayız. Bir yandan aktif kadın kooperatif sayısını artırırken bir yandan da mevcut kooperatiflerimizin daha büyük hedeflere yönelmelerini destekliyoruz. İhtiyacımız olan; yerel ürünleri ve üretim imkanlarını iyi bilen, üretim ve pazarlama ağları kuvvetli kadın kooperatifleridir. Bu amaçla Halkbank, yeni kurulan kooperatiflere finansman desteği sağladığı gibi mevcut kooperatiflere de en uygun koşullarla kredi imkanı sunuyor. Buna ek olarak, kooperatiflerimizin niteliklerinin de geliştirilmesi hedefiyle eğitimler düzenleniyor ve kadınlarımızın iş ağlarını genişletmek üzere çeşitli destekler sağlanıyor."

"Kadınlarımız cesaret edecek, hikayesini yazacak"

"Asıl zenginliğimiz birliğimizden ve ortak gayretlerimizden doğan berekete olan inancımızdır. Bizler, birlikten kuvvet ve bereket doğduğunu çok iyi bilen bir milletiz. Dokunduğu her alana güzellik, zeka ve sağduyu katan siz değerli kadınlarımızın ülkemizin kalkınması yolunda büyük başarılara imza atacağınıza, birlikte yürüdüğümüz bu yolların mutlak surette büyük bereketlere vesile olacağına inancım tamdır." ifadelerini kullanan Nebati, bu yolculukta tüm imkan ve kaynaklarla kadınların yanında olacaklarını, hayallerini gerçeğe dönüştürmelerinde gereken tüm desteği sunmaya devam edeceklerini vurguladı.

Nebati, bu salonda ve ülkenin dört bir yanında hayalleri için ter döken, çocuklarının, ülkesinin yarınları için gayret gösteren tüm kadınları kutladığını ve selamladığını belirterek, "Sloganımız ne diyor? 'Cesaret et, kendi başarı hikayeni kendin yaz.' Unutma ki o irade sen de. Yeter ki cesaret et. Cesaretin en yüksek olduğu yer kimde? Kadınlarımızda. Kadınlarımız cesaret edecek, 'Bismillah' diyecek, hikayesini yazacak. Geçmişin Türkiye'sini nasıl kadınlar inşa ettiyse bizim geleceğimizi de inşa edecek olan sizlersiniz. Sizler başımızın tacısınız." ifadelerini kullandı. AA

 
Esnafa faiz indirimli kredilerde üst limit yükseltildi
 
Bulgaristan-Rusya ilişkileri kopma noktasına geldi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Esnafa faiz indirimli kredilerde üst limit yükseltildi
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, esnafa yönelik faiz indirimli kredilerin üst ...
Mmavi kantaronla yıllık 7 milyon liralık gelir imkanına kavuşuyorlar
ABC Deterjan tarafından kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu iş ...
Kamuya toplu akaryakıt alımıyla 220 milyon lira tasarruf
Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürlüğü, kamu kurumlarına toplu akaryakıt ...
 
Yanlış sulamaya karşı dron destekli proje
Tarımda suyun ürüne doğru zaman ve miktarda verilmesi için dronların kullanılmasını ...
Avro Bölgesi'nde enflasyon yüzde 8,6'ya çıktı
Avro Bölgesi'nde mayısta yüzde 8,1 olan yıllık enflasyon, enerji ve gıda ...
Bakan Karaismailoğlu: Denizcilik sektörümüze 21,6 milyar dolar yatırım gerçekleştireceğiz
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, denizcilik sektörüne ...
 
İtalya'da enflasyon son 36 yılın en yüksek düzeyinde
İtalya'da mayısta yıllık yüzde 6,8 olan enflasyon oranı, Ukrayna-Rusya ...
5 ayda 719 kooperatif kuruldu
Türkiye'de yılın ilk 5 aylık döneminde inşaattan tarıma, ulaştırmadan ...
Yerli etlik damızlık tavuk et sektörüne kazandırıldı
Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsüne bağlı Etçi Damızlık ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Fatmanur ÇOLAK
Fatmanur ÇOLAK
ÇOCUKLAR VE GELECEKLERİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
CARİ AÇIK VE DÖVİZ BEKLENTİSİ
Esra SARI
Esra SARI
VATANDAŞ DIŞARDA YEMEK YEMEYE ÇEKİNİR OLDU!
Murat BALCI
Murat BALCI
İŞSİZ AMA ÜNİVERSİTE MEZUNU!
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
TÜKETİM ÇILGINLIĞINA KAPILANLAR
Sedat SADİOĞLU
Sedat SADİOĞLU
VAZGEÇİLMEZ ELEMAN: 'İNSAN'
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
İZMİT TEHCİRİ YARGILAMALARI-I
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
RESESYON RÜZGARLARI DIŞ TİCARETTE ESİYOR
Aybala Almina MELEK
Aybala Almina MELEK
BİLGİ ÇAĞINDA BİLGİSİZLİK
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
JEOTERMAL SERALARLA MALİYETLER DÜŞÜYOR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
BALKANLARIN UKRAYNA'SI: KOSOVA
Elif AYDIN
Elif AYDIN
KİM İZLİYOR BU TÜRK DİZİLERİNİ?
Nimet KÜLTEKİN
Nimet KÜLTEKİN
MENAPOZDA BESLENME
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Ebru BALIKÇI
Ebru BALIKÇI
EV İŞLERİ DEMANSTAN KORUYORMUŞ
Kadriye CİRİTCİ
Kadriye CİRİTCİ
YAZ GÜNLÜĞÜMDEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
DAMDAN DÜŞENİN DİYECEĞİ BİTMEZ!
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YOK EDİYORUZ...
Merve ŞAFAK ERGÜN
Merve ŞAFAK ERGÜN
KURBAN BAYRAMI’NDA METABOLİZMAYA DİKKAT!
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
SEÇİM VİRAJINDA EKONOMİ
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
GIDA İSRAFINA DİKKAT
Burak BALCI
Burak BALCI
NÜKLEER SAVAŞI ÖNLEDİ, EMEKLİ EDİLDİ, SESSİZCE ÖLDÜ!
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
HEZEYAN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DİN İLE YOLLARIMIZI YİTİRDİK
Bekir ATACAN
Bekir ATACAN
FRANSA’YA KARŞI ÇOK FRANSIZ MI KALIYORUZ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ZITLIKLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOMOFOBİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Sağlık Yasam
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva