ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA SAĞLIK YAŞAM VİDEOLAR
İşsizlik azaldı
İşsizlik azaldı
İkinci el araç piyasasında durgunluk
İkinci el araç piyasasında durgunluk
Fransa'da yeni bir yangın başladı
Fransa'da yeni bir yangın başladı
Japonya Başbakanı Kişida, kabinesindeki bazı isimleri değiştirdi
Japonya Başbakanı Kişida, kabinesindeki bazı isimleri değiştirdi
Tekirdağ'da sağanak etkili oldu
Tekirdağ'da sağanak etkili oldu
HABERLER>ÖZEL HABER
3 Temmuz 2021 Cumartesi - 07:08

Bahçelievler Deneme Lisesi anılarla anlatıldı

Bahçelievler Deneme Lisesi mezunları, eğitim modeliyle dikkati çeken, tarihi oldukça eskilere dayanan ve birçok ünlü ismin mezun olduğu okulun geçmişi ve bugününe, hazırladıkları kitapla ışık tuttu.

Bahçelievler Deneme Lisesi anılarla anlatıldı

SEDA TOLMAÇ

Kuruluşu 1955 yılına dayanan, başkentin en eski liseleri arasında yer alan Bahçelievler Deneme Lisesi, günümüzde birçok ünlü ismin mezun olduğu bir okul. Gazeteci Uğur Mumcu’dan müzik insanı İzzet Öz’e, Basketbol Türk Milli Takım Kaptanı Kemal Erdenay’dan Emeritus Prof. Dr. Önder Pekcan’a kadar birçok önemli ismin mezun olduğu Deneme Lisesi, mezunlarından Özcan Yaykın ve Meran Pakel’in hazırladığı kitapla anlatıldı.

Deneme Lisesi mezunlarından Özcan Yaykın ve M. Meran Pakel’in bir araya gelerek, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yaşayan mezunlarla görüşmeler yaparak hazırladığı “Bahçelievler Deneme Lisesi Kuruluş Anıları” kitabı, okuyucuyla buluştu. 

Kitabın ortaya çıkma fikrini hayata geçiren ve hazırlık aşamasında yer alarak, mezunlarla görüşmeler yapan Özcan Yaykın, iki kitap olarak raflarda yerini alan “Bahçelievler Deneme Lisesi Kuruluş Anıları” kitaplarını, gazetemiz okuyucuları için anlattı. 

Deneme Lisesi’nin geçmişine ve bugününe ışık tutan iki kitabın, geleceğe çok değerli anılar bıraktığını ifade eden Yaykın, “Elimizde iki kitap daha hazırlayacak, mezun anıları ve fotoğrafları mevcut. Bunları isteyen Denemelilerle, kitap çıkartmak şartıyla paylaşabiliriz” dedi. 

Biz de Ticari Hayat Gazetesi olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Ankara Seyranbağları Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan Özcan Yaykın ile bir araya gelerek kitabın tüm detaylarını konuştuk. 

Bahçelievler Deneme Lisesi Kuruluş Anıları adlı kitabınız okuyucuya ne anlatıyor? 

Bahçelievler Deneme Lisesi, mezun olduğum lise. Bu liseden çok kıymetli isimler mezun oldu. Örneğin bu isimlerden biri Uğur Mumcu’ydu. Ayrıca müzik insanı İzzet Öz, Türk Basketbol Milli Takım Kaptanları Kemal Erdenay, Nadir Vekiloğlu, Hakan Yörükoğlu da Deneme Lisesi mezunlarından. 

Eğitim kalitesi yüksek olan liseydi. Spor alanında da başarılı olan bir okuldu. Örneğin, basketbolda 4 sene Türkiye Liselerarası Basketbol şampiyonu olduk. Benim de basketbol hayatımın başladığı okul oldu. 

Biz de bu nedenle Bahçelievler Deneme Lisesi’nin tarihi, kuruluş amacı, eğitim kalitesi, mezun ettiği değerli isimlerin yer aldığı bir anılar kitabı oluşturma fikrini hayata geçirelim istedik. Aynı liseden mezun olduğum Mehmet Meran Pakel arkadaşımla birlikte 11 kişilik bir grup kurduk. Türkiye’nin birçok ilinde yaşayan Bahçelievler Deneme Lisesi mezunlarıyla görüşerek, röportajlar yaptık. Böylelikle bir anılar topluluğu ortaya çıkarmış olduk. Bu anıları da fotoğraflarla birlikte süsleyerek iki kitap hazırladık. Bahçelievler Deneme Lisesi Kuruluş Anıları 1 ve 2 olarak hazırladığımız kitap, mezun olduğumuz lisenin geçmişine ve bugününe ışık tutuyor. 

Kitabınızın hazırlık süresinden bahsedebilir misiniz? Hazırlık sürecinin ardından ne zaman yayınlandı? Okuyucudan nasıl geri dönüşler aldınız?

Kitabı kime gönderdiysem “Eline Sağlık” diyorlar. Çok beğenilen bir kitap oldu. Özellikle, Bahçelievler Deneme Lisesi’nden mezun olanlar, böyle bir kitap hazırlamayı düşündüklerini ancak bunu hayata geçirmediklerini de söyledi. Kitabı okuyan mezunlar, anılarla çocukluk ve gençlik dönemlerini yeniden yaşadı. Okuduklarında anıları hatırlayarak, mutlu oldular. Kitabı hazırladığımız Mehmet Meran Pakel ve bana çok sayıda teşekkür mesajları geldi. Bu da bizi oldukça mutlu etti. 

Uzun süredir düşünülen ama bir türlü gerçekleştirilmeyen “Bahçelievler Deneme Lisesi” kitabını hazırlama fikri 2019 Eylül ayında hayata geçirildi. 11 kişilik bir grup kuruldu, 8 toplantı yapıldı, her toplantıda eksilmeler oldu. Sonuçta 4 kişiye düştü. Mezunlarımızdan Leyla Serpil, Ayla Uzunefe, M. Meran Pakel ve ben kaldık. Bu süre içinde birçok defa çeşitli şehirlere giderek mezunlarımızdan 98 kişi ile birebir görüştük, anı ve fotoğraflarını topladık. Bu sürecin ardından 27 Nisan 2020’de ilk kitabı, 28 Temmuz 2020’de de ikinci kitabı çıkardık. 

Kitabı, salgın döneminde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Ankara Seyranbağları Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kaldığım odadan neredeyse hiç çıkmadan hazırladım. Salgın döneminde bir kitap çalışmasına imza atmak, benim için çok anlamlı oldu. Salgın dönemini sıkılmadan geçirdim. Tabii ki, kaldığım Seyranbağları Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin sağlamış olduğu rahat ve mutlu ortam da çalışmalarımı verimli bir şekilde tamamlamama katkı sundu. 

Bahçelievler Deneme Lisesi mezunu olarak, lise döneminizde nasıl bir eğitim süreci geçirdiniz? 

Ağırlık İngilizce ve Fen Bilimleri olan, eğitim kalitesi yüksek bir eğitim süreci yaşadık. Mezun olup yurt dışına giden birçok öğrenci oldu. Bugün Türkiye’nin önemli kurumlarında, başarılı işlere imza atan birçok isim, Bahçelievler Deneme Lisesi mezunu. Örneğin, Koç Üniversitesi Hastanesi’ni kuran Prof. Dr. Şevket Ruacan, Emeritus Prof. Dr. Önder Pekcan bu isimler arasında yer alıyor.

Lisesinin diğer bir özelliği de, Bahçelievler’de yer almasıydı aslında. Okulun kuruluş yıllarında (1955) Bahçelievler yeni kurulan bir semtti. Bu semttin aileleri de oldukça bilgili ve iyi yetişmiş insanlardı. Biz, lise döneminde aldığımız eğitimle, geleceğimize sağlam hazırlandık. 

Kitapta, Bahçelievler Deneme Lisesi’nin kuruluş amacına da değiniyorsunuz. Tarihi oldukça eskilere dayanan Bahçelievler Deneme Lisesi’nin kuruluş amacından bahsedebilir misiniz?

Bahçelievler Deneme Lisesi, klasik liseden ziyade, bir zamanların Köy Enstitüleri modelini temel alan bir eğitim modeline sahipti. Bu temel ışığında çok şeyle uğraşan, her şeyi bilen öğrenciler yetiştirme amacıyla kuruldu. Biz eğitim aldığımız süreçte aynı Köy Enstitüleri’nin eğitim modelinde olduğu gibi marangozluk, on parmak daktilo, teknik resim, klasik müzik, yemek yapma, dikiş dikme gibi çok yönlü bir öğrenme sürecinden geçtik. Bu anlamda Deneme Lisesi’nin kuruluş amacı aslında Köy Enstitüleri modelinden yola çıkarak, bu modelin devam etmesini sağlamaktı. 

Siz aynı zamanda eski bir basketbolcusunuz. Basketbol kariyeriniz nasıl başladı? 

Basketbola Bahçelievler Deneme Lisesi’nde başladım. İktisat mezunuyum ama hayatımı basketbol ile kazandım. Deneme Lisesi’ndeki öğretmenim Basri Gürkan’ın yönlendirmesiyle basketbol yaşamım başlamış oldu. Dolayısıyla çok yönlü bir eğitim modelinin olduğu Deneme Lisesi, benim hayatıma sporla da yön verdi.  Spor her gence tavsiye ettiğim bir faaliyettir. Özellikle takım sporları, bir gencin eğitim aşamasında çok önemli. Takım sporunda yetişen bir genç, paylaşmayı öğrenir. 

Kitabınızın tüm gelirini ihtiyaç sahibi okul personeli için bağışlayacağınızı söylüyorsunuz. Bu adımı atma nedeniniz nedir?

Özellikle koronavirüs salgını, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın şeklini değiştirdi. Bu süreçte işten çıkartılan, gelir kaybına uğrayan birçok insan oldu. Biz de kitabı hazırlarken yaşanan bu süreci göz önünde bulundurarak, kitabın masrafları çıktıktan sonra geriye kalan geliri Bahçelievler Deneme Lisesi’nde görev yapan, ihtiyaç sahibi okul personeli için bağışlanmasına yönelik karar aldık.  

Anılarınıza yer verdiğiniz bu kitapta, hiç unutamadığınız ya da hayatınızın dönüm noktası olduğunu düşündüğünüz bir anınızı anlatabilir misiniz?

Bir kıza aşık oldum. Onun peşinden çok koştum. Lisede hangi sınıfa gidecekse, o bölüme geçecektim. Hangi bölüme gittiğini öğrenmeye çalışırken, evlendiğini öğrendim. Bunu öğrendikten sonra da sınıfta kaldım. Bu aslında unutamadığım anılarım arasında. Basketbol hayatımın başlaması, Türkiye şampiyonu olmak da hayatımın dönüm noktalarından biri oldu. 

Kitapta ayrıca Uğur Mumcu anılarına da yer veriyorsunuz. Kısaca bu anılardan da bahsedebilir misiniz? 

Uğur Mumcu, Bahçelievler Deneme Lisesi’nin iftiharıdır. Sadece Deneme Lisesi’nin değil, Türkiye’nin iftiharı olan bir isimdir. Lise döneminde de çok güzel anıları var. Zaten “Arkadaş Islıkları” diye bir makalesi de var.

Uğur Mumcu, çok ileri görüşlü, kendini muhteşem bir şekilde yetiştirmiş bir insandı. Bunun yanında muzip bir karaktere de sahipti. Onun muzip karakterini anlatan hikayelerden biri: Bahçelievler pazar yerinde, iki kişi görünmez bir ip sallıyor. Üç kişi de ip atlıyor. İp görünmez. Uğur Mumcu, o grubun yanına yaklaşıyor, görünmez ipi kapıyormuş gibi yapıyor, 7. caddeye doğru koşmaya başlıyor. Görünmez ipi sallayan ve atlayan kişiler de Mumcu’nun arkasından koşmaya başlıyor. Aslında böyle bir şakayı yapabilmek de zeka isteyen bir iş. 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bahçelievler semtinin kuruluşunu, Deneme Lisesi’nin oluşumunu, eski ve yeni mezunlarımızın anı ve fotoğraflarını, okulumuzdaki yaşanmışlıkları, semtimizde yaşananları içeren bu kitap dizisini 5 kitap olarak planlamıştık ama yaşadığımız olumsuzluklar (salgın) bizi frenledi. Elimizde iki kitap daha hazırlayacak, mezun anıları ve fotoğrafları mevcut. Bunları isteyen Denemelilerle, kitap çıkartmak şartıyla paylaşabiliriz.

 
Zincir marketlerde kurbanlık satışı başladı
 
Mamaklı kadınlardan göz kamaştıran sergi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Hedef: madencilik sektöründe iş güvenliğinin artırılması
Akademisyenler Birliği Derneğinin yürütücüsü olduğu “İşgücü-Yönetim Ortaklığı ...
Minibüs şoförleri yardıma muhtaç
Minibüs sahibi ve eski şoför Savaş Şekerbay, Kovid-19 salgın sürecinde ...
Kovid-19 enfeksiyonu böbrekleri etkileyebiliyor
Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinin böbrek hastası olduğuna dikkati ...
 
Sağlık çalışanları, insanüstü mücadelelerini ölümsüzleştirdi
Geleneksel Anı, Fotoğraf ve Kısa Film Yarışması ödül töreninde konuşan ...
Berber, kuaför ve güzellik uzmanlarına destek fuarı
Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası, “Kozmetik Hijyen ve Güzellik ...
Halı müzayedeleri eylülde başlayacak
Ankara’nın tek antik halı müzayedecisi Mehmet Aydın, “Düzenlenen müzayedelerle ...
 
Çorum leblebisi farklı çeşitleriyle damaklara hitap ediyor
Leblebi denilince akla gelen Çorum’da, kuşaklar boyu leblebi üretimini ...
Kurumsal hayattan takı tasarımcılığına
Uzun yıllar kurumsal hayatta çalıştıktan sonra kendi işini kurarak takı ...
Ekolojik üretim en basit ve en doğal üretim
Muğla Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Derneği Başkanı Ercan Kurt, ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Murat BALCI
Murat BALCI
ÜNİVERSİTELİ ŞEHİR DIŞI TERCİH EDEMİYOR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
RESESYON RÜZGARLARI DIŞ TİCARETTE ESİYOR
Aybala Almina MELEK
Aybala Almina MELEK
BİLGİ ÇAĞINDA BİLGİSİZLİK
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
KREDİ KARTLARI PATLAYABİLİR!
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
JEOTERMAL SERALARLA MALİYETLER DÜŞÜYOR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
BALKANLARIN UKRAYNA'SI: KOSOVA
Elif AYDIN
Elif AYDIN
KİM İZLİYOR BU TÜRK DİZİLERİNİ?
Fatmanur ÇOLAK
Fatmanur ÇOLAK
TEKNOLOJİNİN ÇOCUKLARA ETKİSİ
Esra SARI
Esra SARI
AİLE DİZİMİ TERAPİSİNİ DUYDUNUZ MU?
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
ZAMAN GERÇEKTEN HIZLI AKIYORMUŞ
Nimet KÜLTEKİN
Nimet KÜLTEKİN
MENAPOZDA BESLENME
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Ebru BALIKÇI
Ebru BALIKÇI
EV İŞLERİ DEMANSTAN KORUYORMUŞ
Kadriye CİRİTCİ
Kadriye CİRİTCİ
YAZ GÜNLÜĞÜMDEN
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
MAMÜRATÜLAZİZ (ELAZIĞ) TEHCİRİ YARGILAMALARI
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
DAMDAN DÜŞENİN DİYECEĞİ BİTMEZ!
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YOK EDİYORUZ...
Merve ŞAFAK ERGÜN
Merve ŞAFAK ERGÜN
KURBAN BAYRAMI’NDA METABOLİZMAYA DİKKAT!
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
SEÇİM VİRAJINDA EKONOMİ
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
GIDA İSRAFINA DİKKAT
Burak BALCI
Burak BALCI
NÜKLEER SAVAŞI ÖNLEDİ, EMEKLİ EDİLDİ, SESSİZCE ÖLDÜ!
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
HEZEYAN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DİN İLE YOLLARIMIZI YİTİRDİK
Bekir ATACAN
Bekir ATACAN
FRANSA’YA KARŞI ÇOK FRANSIZ MI KALIYORUZ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ZITLIKLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOMOFOBİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Sağlık Yasam
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva