ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Diyarbakır'ın 'Gaffar Baba'sı unutulmuyor
Diyarbakır'ın 'Gaffar Baba'sı unutulmuyor
Kovid-19 ile mücadelede tatil uyarısı
Kovid-19 ile mücadelede tatil uyarısı
Karın keyfini kızak kayarak çıkardılar
Karın keyfini kızak kayarak çıkardılar
Aç kalan kurt ilçe merkezine indi
Aç kalan kurt ilçe merkezine indi
Ankara Kalkınma Ajansı robot yarışları düzenleyecek
Ankara Kalkınma Ajansı robot yarışları düzenleyecek
HABERLER>RÖPORTAJ
8 Kasım 2018 Perşembe - 07:15

Ankara'nın Patronları Özlem Küçük

Köşemize bu hafta başarılı bir iş kadını ve aynı zamanda eğitimci olan Özlem Küçük’ü konuk ettik. Kendisiyle eğitim ve iş dünyasına dair her şeyi konuştuk.

Ankara nın Patronları Özlem Küçük

VELİ SARITOPRAK: Sizi tanıyabilir miyiz?
ÖZLEM KÜÇÜK:
Merhaba. Ben Özlem Küçük. Hayat boyu öğrenmeye inanan ve yaşamı en ince detayları ile keşfetmeye çalışan biri olarak tanımlayabilirim kendimi. 40 yılı geride bıraktığım yıllardayım. Her yaşımda, öğrenme tutkusu hiç bitmeyen, hayata  ve insanlara karşı duyarlı bir insan olduğumu söyleyebilirim. Bu sayede, farklı ilgi alanlarım ve zamana göre şekillenen, değişen mesleki yolculuğum oldu. Kariyerim de yaşamın getirdikleri ve değişen ilgi alanlarımla birlikte öğrendikçe gelişen ve bugünkü eğitmenlik alanına beni taşıyan bir süreç oldu. 
Ankara Üniversitesi’nden 1997 yılında biyolog olarak mezun oldum. Aynı okulda 2007 yılında, mezuniyetimden tam 20 yıl sonra, İnsan İlişkileri Uzmanlığı alanında yüksek lisans yapmaya başladım. Bu yıl mezun oluyorum ve yeniden ne okusam diye düşünüyorum. İkinci master için şimdiden satış ve pazarlama veya yeni medya üzerinde araştırma yapmaya başladım bile. Benim için eğitim ve öğrenmek yaşamın ta kendisi. Seçilmiş eğitimler kadar hayatın kendi öğretileri de var hiç şüphesiz. Onları da geldiği gibi farkındalıkla yaşamak en güzeli. Bunun için de öğrenmek, hazırlıklı olmak avantaj sağlıyor insana. 
Üniversite mezuniyetimin ardından, iletişim konusunda keşfettiğim yeteneğim ve ilgim mesleki kariyerime ilaç sektöründe başlamamda etkili oldu. Yaklaşık 12 yıl boyunca çok uluslu ilaç şirketlerinde satış ve yöneticilik gibi farklı pozisyonlarda başarılı bir meslek hayatım oldu. Beni bugünlere taşıyan o dönemlerde aldığım çok değerli uluslararası eğitimler ve sahada satışa yönelik sayısız tecrübem olmasıdır sanırım.
Aynı yıllarda görsel estetiğe olan ilgim ile, Türkiye’nin en önemli moda okullarından biri olan Elif Jülide Dereboy Moda Okulunda, Moda ve İmaj yönetimi üzerine eğitim aldım. Elif Jülide Hanım ile okul yıllarında başlayan ve halen devam eden dostluğum, izlenimlere hitabeden algı yönetiminin ne denli etkili ve önemli olduğunu fark etmemde büyük etkiye sahiptir. Özellikle satış sektörü gibi iletişimin öncelikli olduğu meslek alanında doğru imaj yaratmanın ve kişisel marka olmanın mesleki başarıda ne denli önemli etkisi olduğunu 2000’li yılların başlarından itibaren fark etmiş olmam ve bu farkındalıkla aldığım eğitimlerin, seçtiğim meslek alanında büyük avantajı oldu. Halen akademide vermiş olduğum Gayrimenkulde Marka Olmak Eğitimi, bireysel markalaşmaya önem veren emlak danışmanlarına kılavuz niteliğinde yol haritası sunuyor. Ayrıca moda sektöründe başarılı çalışmalar yapan akademisyen kız kardeşim Özden Gül Ötker ile imaj yönetimi üzerinde çalışmalarımız eğitimlerimiz akademi bünyesinde devam etmekte.
Görsel estetiğe karşı duyduğum ilgi ile, kaydedilmiş anlar olarak adlandırdığım, objektifin ardından bakma kültürü, fotoğrafçılık ve kameramanlık üzerine, 2 yıl lisans eğitimi almamı sağladı. Bu konuda gayrimenkul sektörüne profesyonel fotoğraf eğitimi vermeyi planlıyorum. Ancak elbette hepimizi sınırlayan zaman benim içinde geçerli ve projelerimi hayata geçirmek için adeta zamanla yarışıyorum. Biyolojik olarak sınırlarımız var maalesef ve kısacık yaşamlarımızda önceliklerimizi belirlemek çok önemli.  Zamanın farkına varan biri olarak her anın kıymeti ve değerinin bilincinde olmak beraberindeki sorgulamaya rağmen güzel. 
2007 yılında evlendim ve 2009 yılında oğlum Kaan dünyaya geldi. Seyahatlerimin yoğunluğu nedeni ile, çalışmayan anne olmayı tercih ettim bir süre. 3 yıl kadar ara verdiğim iş hayatıma 2010 yılında sektör değişikliği yapıp gayrimenkul sektöründe devam ettim. Türkiye’nin önde gelen kurumsal markalarından Remax’da yatırım uzmanı olarak başarılı bir satış kariyerim oldu. 
2014 yılında, gayrimenkul sektörüne yönelik satış ve pazarlama eğitimleri vermek üzere bir eğitim platformu kurmaya karar verdim. More Akademi adlı eğitim şirketini kurarak, yaklaşık iki yıl boyunca Türkiye genelinde gayrimenkul danışmanlarına yönelik hukuk, değerleme ve satış alanlarında, konusunda uzman eğitmenler ile emlak mesleği uzmanlık eğitimleri düzenledim. Kendim de Türkiye genelinde, Konut Projeleri Satış-Pazarlama Uzmanlığı eğitimleri verdim. 2017 yılından itibaren, yenilenen ismi ve yeni eğitim içerikleri ile Özlem Küçük Akademi olarak, eğitimler vermeye devam etmekteyim. 

VELİ SARITOPRAK: Özlem Küçük Akademi hakkında neler söylersiniz? Hangi konuda eğitimler veriliyor akademide?
ÖZLEM KÜÇÜK:
2 yıl önce aldığım karar ile, emlak danışmanlarına yönelik geniş kapsamlı ve iletişim içerikli eğitimlerin olması gereğini düşünerek, bu konuda çalışmalar yaptım. Mesleki uzmanlık bilgileri ile birlikte satış ve iletişim konusunu da sektöre uyarlayarak mevcut bulunan eğitimlerden çok daha geniş kapsamlı bir eğitim programı hazırladım. İki yıl boyunca çok sayıda kurumsal marka temsilcilerine, şirketlerinin akademi eğitimlerini hazırlayarak eğitimler düzenledim. More Akademi’nin son iki yıl içerisinde geldiği son nokta diyebilirim Özlem Küçük Akademi için. 
Akademi eğitimlerinin farklı ve özgün olması en büyük hedefimdi. Bunun için alanında uzman kişilerle iş birliği içinde hazırlamaya büyük önem verdim. Örneğin, NLP uzmanlarının da desteği ile seçilmiş görseller ve videolar ile zenginleştirilerek açıklanan konular son derece etkili ve hafızada kalıcı şekilde, aynı zamanda motivasyon içeriği paylaşılıyor tüm eğitimlerimde. Her konuda kendi uzmanından destek alınıyor. 
Diğer satış eğitimlerinden farklı olarak, verildiği alana özgü olarak özel hazırlanıyor her bir eğitim. İçerdiği iletişim ve pazarlama tekniklerini uygun beden dili sunumları ile veren, tamamen uygulamaya yönelik aktif katılımcı özelliği ile, akademi eğitimlerinin alanında benzersiz olduğunu gurur duyarak söyleyebilirim.
Kısaca, daha büyük yaşamların, farkındalığımızı ve bilgimizi artırmakla mümkün olduğu inancı ile, hayattan daha fazlasını isteyenler için pek çok şeyin mümkün olduğu düşüncesinden yola çıkarak, yolumuzun kesiştiği hayatlarda, bir nevi farkındalık okulu olmak amacı ile kuruldu Özlem Küçük Akademi.

VELİ SARITOPRAK: En çok hangi kesime ve kimlere eğitim veriyorsunuz? 
ÖZLEM KÜÇÜK:
Eğitimlerim bugüne kadar, yola çıkış amacıma hizmet ederek ağırlıklı gayrimenkul sektörü oldu. 
Konut projelerinin satış ekibine ve yöneticilerine yönelik hazırladığım Konut Projeleri Satış ve Pazarlama Uzmanlığı, Temel İletişim Teknikleri  Eğitimi, her projenin kendi özelliklerine özel olarak hazırlanmış, sektörde alanında tek ve benzersiz özellikler taşımakta. 
Her projenin kendi iç dinamikleri ve özellikleri detaylı bir araştırma ile değerlendirilmekte ve eğitim ilgili uzmanların da desteği ile projeye özel olarak hazırlanmaktadır. Bulunduğu bölgenin ve içinde bulunduğu zamanın avantajları ve risklerine özel olarak hazırlanmış analizler, gayrimenkul sektörüne yönelik güncel temel bilgiler, stratejik çalışmalar ile satış ekipleriyle paylaşılmaktadır. Projeye özel hazırlanmış müzakere örnekleri, özel pazarlama stratejileri, ekip koordinasyonu gibi pek çok konuda son derece detaylı bilgilerin paylaşıldığı eğitimde satış ekibinin aktif katılımı sağlanmakta ve eğitim sonrası oryantasyon ile şirket iletişimi devam etmektedir. 
Gayrimenkul Sektörüne yönelik Emlak Satış Uzmanlığı eğitimlerimi, kurumsal emlak şirketleri olan Turyap, EPA, Realty World, Keller Williams gibi kurumsal emlak şirketlerine genel merkeze bağlı olarak Türkiye genelinde veya emlak ofislere özel olarak iki yıldır vermekteyim. 
Aynı zamanda “Gayrimenkulde Marka Olmak” adlı eğitim, gayrimenkul sektöründe bireysel marka olmak isteyen ve başarı odaklı danışmanlar için özel olarak hazırlanmış bir yol haritası niteliğinde.

VELİ SARITOPRAK: Özlem Küçük Akademi’nin üzerinde çalıştığı projeler neler?
ÖZLEM KÜÇÜK:
2019 yılından itibaren, gayrimenkul satış danışmanlarının mesleki başarılarını artırmak odaklı eğitimlerimi, hukuk, değerleme ve pazarlama alanlarında uzman eğitmenler ile birlikte, ortak eğitimler şeklinde organize etmeyi planlıyorum.
Ayrıca akademi çalışmalarına, emlak ofislerine özel, eğitim ve danışmanlık, bireysel emlak danışmanlığı, gibi hizmetlerde eklemeyi planlıyorum.
Konut ve ticari projelerin satış ofislerine düzenlediğim ‘Proje Satış ve Pazarlama Uzmanlığı’ ve ‘Temel İletişim’ eğitimlerim, aynı zamanda proje satış öncesi danışmanlığı şeklinde de devam edecek yeni dönemimde. Bu konuda da çalışmalar yapıyorum.
2019 yılından itibaren, satış sektörünün farklı meslek alanlarına yönelik kurumsal iletişim ve kurumsal satış eğitimlerine de başlamayı planlıyorum.
Şirketlerin kendi özelliklerini göz önünde bulundurularak hazırlanmış özgün eğitimler, alanında ilk olmaya aday eğitimler olacak 2019 yılında. Bu konuda elbette alanlarında uzman kişilerden ilgili analizlerde, pek çok konuda destek alacağımı ayrıca belirtmek isterim.
Satış insanın gündelik hayatında, her alanda ve tüm ilişkilerinde farkında olarak ya da olmadan kullandığı bir duygu. Bu duygu ve amaç, satış sektöründe hizmete ya da eyleme dönüşüyor. Ancak gerçekten satış ustası olan kişiler, özel hayatları dahil hayatlarının her aşamasında kesinlikle başarılı oluyorlar şüphesiz. Çünkü en başta kendilerine mutlu olmayı satabiliyor ve mutluluğun her şartta mümkün olduğuna kendilerini ikna edebiliyorlar. Satış bir ikna becerisidir sonuçta. Kendini ikna etmekte usta olan, her konuda herkesi ikna edebilir. Ama önce kendisinden başlar çünkü hayat içerden dışarı doğru yaşanan bir deneyimdir. 
Hayatında iletişimi son derece önemseyen ve ikna dahil tüm iletişim konusunu sanata benzeten bir eğitmen olarak, bu konularda ustalaşmak ve ulaşabildiğim her alana uyarlayarak, özelleştirerek eğitimlerimle paylaşmak en büyük idealim.
Akademi eğitimlerinin bir gün satış alanında Türkiye’nin pek çok kurumsal şirketin ekiplerinin performans ve motivasyon artışında ilk sırada yer almasını ümit ediyorum. 

VELİ SARITOPRAK: Siz aynı zamanda sıkı bir sivil toplumcusunuz.  Hangi dernek, cemiyet ve vakıflarda göreviniz var?
ÖZLEM KÜÇÜK:
Yaklaşık 2 yıl Genç Girişim ve Yönetişim Derneği’nde bulundum ve Eğitim Komite Başkanlığı görevi aldım. Ancak zamanımın yetersizliği nedeniyle ayrılma kararı aldım.
Halen TÜSİAV (Türkiye Sanayici ve İşadamları Vakfı)’nda, Eğitim Platform Başkanı olarak yine eğitimle ilgili çalışmalarda bulunuyorum. 2017 yılında ‘Eğitimin Çınarları ve Eğitime Gönül Verenler’ adlı ödül töreninin ilkini düzenleyerek çok sayıda akademisyen ve eğitim gönüllüsüne ödüllerinin takdim edilmesinde görev aldım.
Aynı zamanda iş networkünün değerinin ve mesleki katkılarının son derece farkında biri olarak, bu konuda planladığım mesleki birliktelik ve iş paylaşım platformları bulunmakta. 2019’dan itibaren çok uluslu network organizasyonlarından birinin Ankara organizasyonunda bulunmayı planlıyorum. 

VELİ SARITOPRAK: Hem iş kadını hem anne olmak nasıl bir duygu ve ne gibi zorlukları var?
ÖZLEM KÜÇÜK:
Anne olmak, benim için hayatım boyunca aldığım en değerli armağanı hayatımın. Üzerinde bir mutluluk olduğunu sanmıyorum. Bir çocuğum var, Kaan. 9 Yaşında ilkokul 4.sınıf öğrencisi. Onun sayesinde, en saf ve temiz duygularla, en objektif bakış açısıyla ve merakın öğrenmenin ilk şartı olduğunu tamamen yaşayarak öğreniyorum. Hayatın uğrunda yaşamaya değer kıymetlerimiz ölçüsünde anlamlı ve o derecede değerli olduğunu bana öğreten en büyük öğretmenim, oğlum Kaan.
İletişimin değerini çok erken yaşlarda keşfeden şanslı biri olduğumu düşünürken, bana iletişimde sevgi dilinin değerini öğretti oğlum. Çocuklarla iletişim kurabilen ve onların dilini çözebilenlerin çok şanslı insanlar olduğunu düşünüyorum bu nedenle.
Anne olmak elbette, geleceğe hazırladığımız evlatlarımızın sorumluluğunu da beraberinde getiriyor. Gelişim sürecinde, zamanla birlikte değişen ihtiyaçlarına cevap verebilmek ve yanında olmak benim için hayatımın en önemli misyonu. Bu nedenle de oğlum dünyaya geldiğinde, 3 yaşına kadar onunla özel olarak ilgilenmek için çalışmama kararı aldım be bu kararımdan dolayı da çok mutluyum. 
Oğlumun olması iş hayatımı nasıl etkiledi diye düşündüğümde, değiştirdiği ve tamamen yeniden düzenlediğini söyleyebilirim. Kaan’ın öncesinde oldukça yoğun seyahat planı içeren ilaç sektöründe iken, 12 yıl boyunca başarıyla çalıştığım sektörden ayrılma kararı aldım. Oğlum 3 yaşına gelip, kreşe başladığında ve o dönem için en büyük hayalim olan moda sektörüyle iş hayatıma geri döndüm. Kısa süre moda ile ilgili çalışmalar yaptım. 
İlerleyen zamanda gayrimenkul sektörünün hayatıma girmesiyle beraber iş hayatım yeni bir rota belirledi. Oğlumla beraber çalıştığım günlerde oldu elbette. Emlak sektöründe bir yıldan kısa süre satış danışmanlığı yaptığım dönemlerde Kaan ile beraber ev gösterdiğimiz, ofisteki toplantılarımda ve iş görüşmelerimde bana eşlik ettiği de oldu tabi. Ofisin tatlı misafiri olması onu da çevresini de her zaman çok mutlu etti. 
Eğitmenlik tercihimde de en büyük etken yine oğlumdur. Çalışma saatlerimi kendi belirleyebildiğim bir meslek olarak eğitmenliktede de, diğer seçimlerimde olduğu gibi oğlumun etkisi büyük. 
Babası da oldukça yoğun tempolu bir iş hayatına sahip olduğu için, özellikle seyahatlerimizi ve şehir dışı planlarımızı çok önceden birbirimize göre planlıyoruz. Anne baba olarak, oğlumuzla her konuda ilgili ve özenli olmaya çalışıyor ve hem özel hem de iş saatlerimizi ona göre planlıyoruz. 
Dolayısı ile, sorunuzun cevabını sanırım evet çok etkiledi, iyi ki etkiledi. Ne mutlu bana hayatımın en güzel motivasyonu ile enerji dolduğum ve her yorgunluğumda beni dinlendiren oğlum. Onunla hiç yorgunluğum kalmıyor, onun sayesinde halen çok şey öğreniyorum. 

VELİ SARITOPRAK: Kendi işini kurmak, eğitimci veya emlak danışmanı olmak isteyenlere tavsiye ve önerileriniz neler?
ÖZLEM KÜÇÜK:
Eğitimlerimin ilk slaytlarında, girişimcilik konusu üzerinde duruyorum. Katılımcı arkadaşlarıma girişimciliği tanımlamalarını rica ediyorum. Ve bir girişimcinin taşıması gereken özelliklerden bahsediyoruz. Herkesin kendi yeteneklerinin elverdiği, en doğru iş kolunu seçmesi kişilerin hayatını hayallerinin ötesine taşıyabilir. Elbette emek, süreklilik ve azimle. 
Bu şekilde değerlendirildiğinde, Türkiye’nin en önemli sektörleri özellikle son 15 yıl içinde gayrimenkul sektörü. Dünyanın en çok kazandıran mesleği nedir dediğimde, cevaplarımız ilk sıralarda satış ve sektörde en çok kazandıran alan ise gayrimenkul oluyor. Hal böyleyken, elbette içinde bulunduğumuz ülke ve günümüzdeki şartlar düşünüldüğünde, her ne kadar farklı zamanlarda ülke dinamikleri değişse de değişmeyen tek şey gayrimenkulün halen en çok kazandıran yatırım aracı olarak ilk sıralarda yer alması. Ve artan hizmet kalitesi beklentisi, günümüzün değişen müşteri profili, bilginin gittikçe değerlenmesi ve uzmanlık arayışı konusunda artan hassasiyet emlak sektörüne de verilen önemi gittikçe artırmaktadır. İyi eğitimli, alanında uzman, emlak danışmanlığını meslek kariyeri olarak seçen danışmanlara duyulan ihtiyaç gittikçe artacaktır.
Önerim emlakçılık mesleğini seçmek için, kişilerin kendi yeteneklerinin farkında olması ve satış konusunda özellikle de iletişim konusunda kendilerine uygun gördükleri taktirde, emlakçılık işini bir meslek olarak kabullenmeleri olacaktır. Gerekli zamanı vermek, mesleki uzmanlık eğitimlerini almaya istekli olmak, yasal ve hukuki içerikleri, bölgenin dinamiklerini, güncel piyasa verilerini, farklı yatırım kanallarını yakından takip etmeleri yatırım uzmanı olarak aranan kişiler olmalarını sağlayacaktır. 
Eğitimci olmak arzu edenlere bir önerim yok. Çünkü eğitmenlik bana göre sadece meslek değil, yaşam şekli. Eğitimin yaşam boyu sürdüğüne inancım ve bir noktadan sonra artık öğrendiklerimi sessiz kalamayarak paylaşmak isteğimin bir sonucu. Ne kadar çok insanın hayatına dokunur ve mesleki ya da kişisel farkındalığına vesile olarak katkı sağlarsam, en büyük ödülüm ve en değerli kazanımım bu olur benim için. Çünkü Galileo’nun söylediği gibi insanları değiştiremeyiz, ancak kendi içlerindekini keşfetmesini sağlayabiliriz. Bu farkındalığa vesile olabilmek eğitmenlerin en değerli görevi bence. Yoksa bilgi her yerde var. En güzel yanı da paylaştıkça çoğalması ve birinin buna vesile olması. Vesile olabilmek, örnek olabilmek, saygıyla paylaşmak bence eğitmenlik. Deneyimlerimden öğrendiğim en az bir şey var. İnsan rüyalarına doğru güvenle ilerler ve düşlediği yasamı sürmeye çaba gösterirse, sıradan saatlerde beklemediği bir başarı kazanır, diyor, Henry Davıd Thoreau. Yolunu belirlemiş yaşamların, inançla beraber, hayatta ait olduğu yere kendi sınırlarını belirleyerek ulaşacağı ile ilgili harika bir tarif. İnanç – emek ve disiplini bilgi ile birleştiren yaşamlar sınır tanımıyor. Sonsuzluğun hikayesi işte tam olarak burada başlıyor. Kişinin kendi sınırlarının ötesini hayal etmesi ve bu sınırları geçmeye karar vermesi ile. Bu nedenle Özlem Küçük Akademi’nin logosu sonsuzluk. 
Kendi sınırlarınızı keşfettiğiniz, hayalleriniz ötesine ulaştığınız, doğru bilgilerle donatılmış, mutlu, aydınlık yaşamlar dilerim.
Bana yer veren sizler ve zaman ayırarak hayatıma konuk olan değerli okurlarıma teşekkürlerimle, saygı ve sevgilerimle.

Etiketler:
 
Göz kapak düşüklüğü surat ifadesini etkiliyor
 
Türk Telekom’un abone sayısında rekor büyüme
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ankara'nın Patronları Ceren Yetkin
Köşemize bu hafta S.C.Yetkin Group firmasının sahibi genç ve başarılı ...
Ankara'nın patronları Ebru Kum
Bu hafta RİM Ajans’ının yöneticisi, başarılı bir iş kadını olan Ebru Kum ...
Ankara'nın Patronları Deniz ve Taner GÖLPUNAR
Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Ankara Komedi Festivali ile ilgili olarak ...
 
Ankara'nın Patronları Sevgi Şahin
Güzellik sektöründe bir dünya markası olan Essi Güzellik ve Estetik, Essi ...
Aracınızı eğitimli teknisyenlere emanet edin!
Gazetemizin sorularını yanıtlayan Göçük Sepeti Genel Müdürü Aşkın Önver, ...
Lazer Epilasyon doğru ellerde güvenilir bir işlem
Lokman Hekim Akay Hastanesi bünyesinde faaliyetine devam eden sağlıklı ...
 
Benim çizdiklerimin hepsi, bir çığlık
Usta karikatürist Tan Oral’ın “Evet Efendim” sergisi, Ankaralı sanatseverleri ...
Ankara’nın Patronları Temel Eken
Köşemizde bu hafta hem başarılı bir avukat hem de sıkı bir sivil toplumcu ...
Ankara’nın Patronları Eda Akgün
Bu haftaki konuğumuz THE MARK firmasının kurucusu ve sahibi, başarılı ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
HER ŞEYİN FAZLASI ZARAR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
2021’DE TURİZM
Halit Aydıngöz
Halit Aydıngöz
BU YIL KONUT SEKTÖRÜNDE BİZLERİ NELER BEKLİYOR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
ÇOK MU ZOR?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
KUR’AN SÜRÜ PSİKOLOJİSİNDEN İNSANI KURTARMAYA ÇALIŞIYOR
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ERKEĞİN ÖZ GÜVENİ
Esra SARI
Esra SARI
BAKAMAYACAĞINIZ HAYVANI, SAHİPLENMEYİN!
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
KARADENİZ’İN KUZEYİNDE YAŞAMIŞ KADİM TÜRK KAVİMLERİ-1
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
GIDADA ZAM ŞAMPİYONLUĞU!
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SALGIN KONUT SATIŞLARINA YARADI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
İNGİLİZ AKLI
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
KAMUCU ANLAYIŞ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İNSANDAN BAŞKA KİM DOĞAYI HOYRATÇA KULLANIR?
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
YOK-SULLUK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
AB'YLE FLÖRTÜN BEDELİ, YİNE YUNANİSTAN'A ÖDÜN MÜ?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
ÇÖZÜM, TEMİZ ENERJİ
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
YERLİ VE MİLLİ DİN ANLAYIŞI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
YENİ YIL YAZISI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva