ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA SAĞLIK YAŞAM VİDEOLAR
10 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi
10 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi
Muğla'da beklenti yükseldi
Muğla'da beklenti yükseldi
Bozayı ve köpeklerin ekmek kavgası
Bozayı ve köpeklerin ekmek kavgası
Kahramanmaraşlı çiftçilerin 'akdarı' nöbeti
Kahramanmaraşlı çiftçilerin 'akdarı' nöbeti
Kuraklık, yer altı suyu seviyesini düşürdü
Kuraklık, yer altı suyu seviyesini düşürdü
HABERLER>ÖZEL HABER
11 Aralık 2019 Çarşamba - 07:33

''Sektörün ihracatı ilk defa ithalatı geçti''

İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen, “Bu yılın ilk 10 aylık döneminde; sektörümüzün 1 milyar 148 milyon dolarlık ihracatı oldu. Buna karşılık ithalat 665 milyon dolara düştü. İlk 3 çeyrek itibarıyla ilk defa ithalattan fazla ihracat yaptık." dedi.

 Sektörün ihracatı ilk defa ithalatı geçti

BURCU ŞEN 

Türk iş ve inşaat makinaları sektörünün öncü kuruluşu Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), İzmir’deki üye firmalarını ziyaret etti. İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen’in önderliğinde, İMDER üyesi HİDROMEK ve Betonstar’ın İzmir’deki üretim tesislerine düzenlenen teknik gezide, İzmir’in iş makinaları sektörünün gelişimindeki önemi anlatıldı. 


İzmir’den yapılan iş ve inşaat makinaları ihracatı yüzde 45 artış gösterdi
İzmir’de Betonstar, HİDROMEK ve Mecalac olarak İMDER’in 3 üyesi bulunduğunu ifade eden İMDER Başkanı Merih Özgen, “İzmir’den yapılan iş ve inşaat makinaları ihracatı 2018 yılında 2017 yılına göre yüzde 45 artarak 117.5 milyon USD civarında oldu. Bu yılın ilk 10 ayında ise İzmir’den 100 milyon USD’ye yakın bir ihracat gerçekleşti. Bu rakam da Türkiye iş ve inşaat makinaları sektörünün ihracatının yüzde 10’unun İzmir’den yapıldığını gösteriyor. İzmir sektörel büyüklük açısından ise 3’üncü sırada yer alıyor.” bilgisini verdi.


100’ün üzerinde ülkede yaklaşık 45 bin HİDROMEK
Bu yıl kuruluşunun 41’inci yıldönümünü kutlayan HİDROMEK, Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de son 10 yıldır kazıcı yükleyici, son 7 yıldır hidrolik ekskavatör ve ilk kez motor greyder satışlarında pazar lideri konumunda. Dünyada 100’ün üzerinde ülkede yaklaşık 45 bin HİDROMEK iş makinasının çalıştığını vurgulayan HİDROMEK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Ahmet Bozkurt, yaklaşık 1800 kişiye istihdam sağladıklarını, bu sayının yaklaşık yüzde 15’inin ise HİDROMEK’in yurt dışı firmalarında çalıştığını ifade etti. 
HİDROMEK’in yıllık üretim kapasitesinin yaklaşık 10 bin adet olduğunu açıklayan Bozkurt, “HİDROMEK yurt dışında 80’in üzerinde sahip olduğu bayi ağı ve doğrudan gerçekleştirdiği faaliyetler ile var olduğu tüm pazarlara daha yakın olmayı, rakipleri ve pazar dinamiklerini takip ederek, gerekli aksiyonları almayı hedefliyor. Bu hedefler doğrultusunda yurt dışındaki yetkili bayi yönetimi, satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütmek üzere İspanya’da HİDROMEK WEST, Rusya’da HİDROMEK RUS ve Japonya’da HİDROMEK JAPAN satış ve satış sonrası hizmetler merkezimiz var. Ayrıca 2014 yılında Tayland’da bulunan Mitsubishi firmasından motor greyder iş kolunun satın alınması sayesinde uzak doğu pazarlarında önemli dağıtım kanallarına da sahip olduk. Bu şekilde, bu pazarları daha yakından tanıyarak, HİDROMEK’i de bu pazarlarda tanıtma şansını yakaladık” diye konuştu. Bozkurt, HİDROMEK’in yurt içinde 12 adet bölge yöneticiliği, 8 adet Bölge Servis Merkezi ve 57 adet yetkili servis aracılığı ile hızlı ve yaygın satış sonrası hizmet sunduğunu bildirdi.


HİDROMEK üretim üssü ile amaç yüzde yüz yerli üretim
Büyüme hedefleri doğrultusunda HİDROMEK’in, Ankara Sanayi Odası 1’inci Organize Sanayi Bölgesi’nde HİDROMEK Üretim Üssü kurmak amacıyla 1.4 milyon metrekareyi aşkın sanayi parseli satın aldıklarını söyleyen Bozkurt, üretim üssünde ilk olarak komponent fabrikasını faaliyete geçirdiklerini, hemen ardından da ekskavatör üretim tesisinin inşaatına başladıklarını dile getirdi. Bozkurt, şöyle konuştu:
“Böylece yeni komponent fabrikasında, daha önce ithal ettiğimiz şanzıman, aks ve hidrolik redüktör gibi ana komponentlerin üretimini artık büyük ölçüde kendi bünyemizde yapıyoruz. HİDROMEK’in yüzde 100 öz sermayesi ile finanse edilen yeni üretim üssünde; mevcut ürün gamının genişletilmesi, istihdamın artması ve yüksek teknoloji içeren, mevcutta ithal etmekte olduğu üretim girdisi olan malzeme üretimlerini kendi bünyemizde gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”


İç pazarın daralmasını telafi ettik
Bozkurt, HİDROMEK adına 2019 ve 2020 yılına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: 
“Bu yıl, yurt içi iş ve inşaat makinaları pazarının önemli ölçüde daraldığı bir yıl olarak kayıtlara geçerken HİDROMEK, ihracat tarafında hem organizasyonunu güçlendirmesi hem de faaliyetlerini artırması ile iç pazarın daralmasını önemli ölçüde telafi etti. 2019 yılı sonunda satışlardaki ihracat payının yüzde 70’e yaklaşacağını ön görüyoruz. 2020 hedeflerimiz ise, en büyük pazarımız olan Türkiye’deki konumumuzu pekiştirmek ve güçlendirerek sürdürmektir. Ayrıca ürün grubunda müşteri ihtiyaçlarını bir bütün olarak karşılayabilmek adına yeni ürün modellerini üretmeyi planlıyoruz. Global ölçekte ise; hedef pazarlarımızda pazar payını artırarak HİDROMEK markasının tüm hedef pazarlarda bilinirliğini ve mevcudiyetini güçlendirmek istiyoruz.”


Japonya’ya ihraç edilen ilk iş makinası HİDROMEK’in
Dördü Ankara’da, biri İzmir’de, biri de Tayland’da olmak üzere altı üretim tesisinde kazıcı yükleyici, hidrolik ekskavatör, lastikli yükleyici, motor greyder ve toprak silindiri üretimi yapan HİDROMEK, elektrikli araçlar kategorisinde de uzmanlaşma hedefi ile dünyada ilk olan yüzde yüz elektrikli lastikli ekskavatörü geliştirdi. HİDROMEK tarafından geliştirilen yeni MG230-5 motor greyder ise Japonya’ya ihraç edilen ilk iş makinası oldu. 2018 yılında 2’inci AR-GE merkezini de kuran HİDROMEK’in, toplam 17 adet uluslararası prestije sahip tasarım ödülü bulunuyor. 


İş makinası sektörünün büyük başarısı!
 Türkiye İş Makinaları ve Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen, gazetecilere yaptığı sohbet toplantısında ise iş makinası sektörünün gelişimi ve mevcut durumu hakkında bilgi verdi. Özgen, bu yıl ilk defa sektörün ihracatının ithalatı geçtiğini dile getirdi. Özgen, “Bu yılın ilk 10 aylık döneminde; sektörümüzün 1 milyar 148 milyon dolarlık ihracatı oldu. Buna karşılık ithalat çok ciddi daraldı ve 665 milyon dolara düştü. İlk 10 ay itibarıyla ilk defa ithalattan fazla ihracat yaptık. Yıl kapandığında ihracatta yüzde 20’ler mertebesinde artış olacağını düşünüyorum” dedi.
Bugün, 16 bini kadın olmak üzere yaklaşık 131 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayan iş makinaları sektörünün mevcut durumuna ilişkin bilgi veren İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen, iç pazardaki daralmaya dikkat çekti. Özgen, “Kurlardan kaynaklı maliyet artışı, faizlerin artması nedeniyle işletme sermayesi bulmada yaşanan sıkıntılar ve talep daralması sektörün yaşadığı zorlukları ifade eden en önemli 3 unsur olarak karşımıza çıkıyor. İş ve inşaat makinaları pazarı yılın ilk 11 ayında yaklaşık yüzde 60 küçüldü. Ancak sevindirici bir haber vereyim. Ekim ayı itibarıyla sektörde canlanma başladı, biraz hareketlilik gördük. Ekim ayı bir önceki yıla göre satış adetlerinde artışın yaşandığı şu ana kadar tek ay oldu. Ekim ayında iş ve inşaat makinalarının satış adetleri 2018 Ekim ayına göre yüzde 32 oranında artış gösterdi. Gerek üretim yapan firmalarımız gerekse ticaret yapan firmalarımız bu süreçte her zamankinden daha fazla çaba sarf ederek ekonomimize katkı sağlamaya çalışıyorlar. Önümüzdeki sene için de pazarın yüzde 15-20 civarında büyümesi bekleniyor” dedi. 


İlk defa ihracat ithalatı geçti
İç pazardaki daralmanın ardından sektörün yurt dışındaki pazarlara odaklandığını aktaran Özgen, “2017 yılında sektörün 932 milyon dolarlık ihracatı olmuştu. Aynı yıl, 2 milyar 56 milyon dolarlık ithalatımız vardı. İhracatın ithalatı karşılama oranı yaklaşık yüzde 40 seviyesindeydi. 2018’de ise ihracatımız yüzde 20’nin üzerinde artarak 1 milyar 226 milyon dolar olmuştu. İthalatımızda da önemli ölçüde bir düşüş vardı; 1 milyar 350 milyon dolar olmuştu. Burada başa baş bir durum söz konusu. Bu yılın ilk 10 aylık döneminde; sektörümüzün 1 milyar 148 milyon dolarlık ihracatı oldu. Buna karşılık ithalat çok ciddi daraldı ve 665 milyon dolara düştü. İlk 3 çeyrek itibarıyla ilk defa ithalattan fazla ihracat yaptık. Yıl kapandığında ihracatta yüzde 20’ler mertebesinde artış olacağını düşünüyorum” diye konuştu.


Sektör 133 ülkeye ihracat yapıyor
Türk iş makinaları sektörünün, pazar büyüklüğü olarak Avrupa’da 7’nci, dünyada 11’nci sırada yer aldığını kaydeden Özgen, 28’i Avrupa Birliği ülkesi olmak üzere toplam 133 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini dile getirdi. Özgen, “Türk iş makinaları sektörünün geleneksel pazarları Avrupa, Orta Doğu, Rusya, Orta Asya ve Afrika’dır. Sektör yeni hedef pazarlar ile ihracat ağını genişletmeye çalışmaktadır. Son yıllarda Latin Amerika, Çin ve Avustralya kıtaları da hedef pazarlar arasına eklenmiştir. Üstün kalitesi ve iyi fiyat performansı ile dünya üzerinde önemli ölçüde tercih edilen bir konumda olan Türk iş makinaları sektörü, bu özellikleri ile hedef pazarlarında en kısa zamanda yer alma konusunda iddialıdır” dedi. 
Eximbank desteklerinin sektör için hayati öneme sahip olduğunu belirten Özgen, “Eximbank’ın destek programlarının daha aktif hale gelmesini bekliyoruz” diyerek beklentilerini aktardı.  


Elektrikli iş makinası üretimi artıyor
İş makinaları sektöründe son yıllarda çevre duyarlılığı konusundaki girişimlerin arttığını kaydeden Özgen, “Bu doğrultuda sektördeki firmalar elektrikli iş makinası üretimine ağırlık vermişlerdir ve bu alandaki çalışmalarını yoğunlaştırmışlardır. Elektrikli iş makinalarının kullanımının artışı ile ciddi emisyon azalımı yaşanacak ve çevresel olarak yüksek fayda sağlanacaktır. Elektrikli makinalar aynı zamanda belirgin derecelerde düşük gürültü seviyelerinde çalışmaktadır.  Çevre dostu makinalar konusunda ilgili bakanlıklar da çalışmalarını hızlandırmıştır. Bu doğrultuda AB mevzuatlarına uyum konusunda projeler yürütülmektedir. Gaz emisyonu ve çevreye duyarlılık kapsamında iş makinalarında kullanılan motorlarda yeni uygulamalara geçilmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tebliğler yayınlanmaktadır. 
Sektördeki bir diğer gelişme ise iş makinalarının uzaktan takibine imkan veren uygulamalardır. Çeşitli teknolojiler ile iş makinaları çalışırken makinadan veri alınabilmekte ve bu veriler makinanın arazide kaç saatte çalıştığından, çalışırken verdiği arızalara kadar dayanıyor. Bu teknolojiler ile makinalardan kaynaklanabilecek arızalar önceden tespit edilebiliyor ve makinaların verimliliği de düzenli bir şekilde ölçümlenebiliyor. İş makinaları sektörünün üretim aşamasında da endüstri 4.0 ve dijitalleşme dönüşümlerini yaşanıyor. Bu dönüşüm, üretimde kapasite artışına imkan veriyor. Aynı zamanda da yaşanabilecek hataları ve iş kazalarını da en aza indirgiyor.” dedi.
Sektörde endüstri 4.0 uygulamalarının öne çıktığını ifade eden Özgen, sözlerine şöyle devam etti:
“Endüstri 4.0’ı insan faktörünün önemli ölçüde üretim dışına çıktığı, dijitalleşmenin üretim tarafında yer aldığı bir süreç olarak tanımlayabiliriz. Üretimle ilgili nesneler, diğer bir ifadeyle üretim tesisi, üretim tesisi içindeki tezgahlar hatta üretilen nesne hepsi gerçek anlamda haberleşme içerisinde oluyor. Ülkemizde de yeni yapılan yatırımların bir kısmında bu konu önemli ölçüde yer alıyor. Bunun bir adım ötesi otonom makinalarına geçiş olacak. Bu, gerçekten elle tutulacak kadar yakın bir gelecekte olacak. Gelecekte sahada kendi arasında haberleşen iş makinaları ve tüm makinaların bir kişi tarafından tek masadan yönetilmesi oldukça mümkün görünmektedir. Avrupa ülkeleri de buna odaklanmış durumda. Çok yakın gelecek için şunu söylemek mümkün. Günümüzdeki konvansiyonel iş ve mesleklerin neredeyse yüzde 50’si 2050 yılına geldiğimizde olmayacak.”

 
Altındağ’da eller konuştu
 
Ortaokul öğrencisinden 'Çevre Dostu Su Projesi'
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Engeller satranç turnuvasında aşılıyor
Bu yıl birincisi düzenlenen 24 ülkeden satranç sporcularının katıldığı ...
"Ruhsal engelli bireylerin dışlanması bir halk sağlığı ve insan hakları sorunu"
Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Meşe, ruhsal engelli bireylerin sosyal ...
Spor salonlarında denetim yok
Vücut geliştirme antrenörü Rıza Şahin, spor salonlarında denetim yapılmadığını ...
 
KAGÜK’ün öncelikli amacı: Engellileri sosyal hayata kazandırmak
Engelliler ile Engelli Çocuk Annelerine Destek Kadın Girişimi Üretim ve ...
Sanat tarihinden izler taşıyan bir sergi: Türk Modernizminin Öncüleri
 “Türk Modernizminin Öncüleri” adlı serginin bir sanat tarihi özeti sunduğunu ...
Koleksiyonerlikten plakçılığa giden yolculuk
Küçük yaşlarda başlayan müzik tutkusunu zamanla koleksiyonerliğe dönüştüren ...
 
Rengi farklı içeriği sağlıklı mor ekmek
İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibinin çalışması ...
Türkiye-Suriye ilişkilerinde ‘Hatay’ merkezde yer almaktadır
Arap Baharının Suriye ve Hatay üzerinden Türkiye’ye etkileri konferansında ...
"Suriye’de her türlü olay Türkiye’yi ilgilendirmektedir"
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı İsmail Cingöz, Ortadoğu’nun ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YAŞANABİLİR BİR GELECEK
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
BEKLENTİLER
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
SÖĞÜT ŞENLİKLERİ
Murat BALCI
Murat BALCI
“SULTAN FATİH’İN ATEŞ TOPU: TİHA”
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
“HAKİKAT“ VE “İTİKAT” İLİŞKİLERİ ÜZERİNE
Nimet KÜLTEKİN
Nimet KÜLTEKİN
BAĞIŞIKLIĞIMIZI ARTIRABİLMEK İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SANAYİYE KÖPRÜ GÜNÜ MOLASI
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
HİÇBİR ŞEY RASTLANTI DEĞİL
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
HAYATIMIZ İNTERNET
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
ELEKTİRKLİ ARAÇLARA İLGİ VAR AMA...
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ XIII (İBADETLERİ KOLAY VE ANLAŞILIR KILMA)
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
TAHKİK HEYETLERİ VE DİVÂN-I HARB-İ ÖRFİLERİN KURULMASI
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
OKUL ALIŞVERİŞİ YAPARKEN BUNLARA DİKKAT!
Esra SARI
Esra SARI
ÜRETMELİYİZ
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
DÜŞÜNEN, KONUŞAN, DİNLEYEN ve GELECEĞE YÜRÜYEN TÜRKİYE!
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
YOKSA TÜRK BAHARI MI?
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
ORMAN DEYİP GEÇMEYİN!
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
KADINLAR VE ‘ANKA’RA!
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Sağlık Yasam
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva