30 Ağustos 2016 Salı
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
Ana Menü
Ana Sayfa
Haberler
İhaleler
Abonelik
Linkler
Arşiv
Künye
İletişim
Ziyaretçi Sayacı
Web sitemiz
defa ziyaret edilmiştir.
Kik'te olmayan ihaleler
İhale Duyuruları
Ağaç ve Orman Ürünleri
Akaryakıt İhaleleri
Bilgisayar ve Ekipmanları İhaleleri
Boru ve Ekipmanları İhaleleri
Gıda İhaleleri
Güvenlik İhaleleri
İş Makinaları ve Araç İhaleleri
Kiralama İhaleleri
Matbaa İhaleleri
Mühendislik Etüt İhaleleri
Nakliye ve Gümrükleme İhaleleri
Proje ve İnşaat İhaleleri
Sağlık İhaleleri
Temizlik İhaleleri
Yedek Parça İhaleleri
Yemek İhaleleri
Diğer
İhale Açılışları
İhale Sonuçları
Yurtiçi ve Yurtdışı Fuarlar
Anket
İhaleleri hangi yolla takip ediyorsunuz?
Gazeteler
Dergiler
Ajans Bültenleri
İnternet
Diğer
Takip edemiyorum
Sonuçları göster
Arşiv

 
Haber

Sincan ve Yenikent Müteahhitler Derneği Başkanı Mecnun Baş TOKİ'yi topa tuttu

“Devlet bütün kurumlarını özelleştirmeye çalıştığı bir ortamda bir yandan da TOKİ aracılığıyla ekonomiye bir müteahhit olarak giriyor. Çok büyük inşaat şirketleri yerine, yap-sat müteahhitlerinin girebileceği adil projeler düzenlenmelidir.”

Alper ÖZTÜRK


Piyasalardaki dalgalanma ve dolar kurunun yükselmesiyle birlikte inşaat sektörünün ana girdi malzemelerinde de büyük oranda artış oldu. Çimento ve demir gibi malzemelerin fiyatlarına yüzde 40’ı aşan oranlarda zam yapılması konut maliyetlerini de artırdı. TOKİ’ye iş yapan müteahhitler bu yüzden işlerini bitirememe tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, ‘yap-sat’çı müteahhitler de inşaatları durdurma noktasına geldi. Sayfalarımızı Ankara’daki müteahhit derneklerinin yöneticilerine açarak, sorunlarını gündeme getirmelerine ve inşaat sektörünün içinde bulunduğu krizi aşmalarına katkı sağlamayı amaçlıyoruz.


 


“Müteahhitler konuşuyor” dizimizin bu haftaki konuğu Sincan ve Yenikent Müteahhitler Derneği Başkanı Mecnun Baş.


 


Mecnun Baş, derneğin kuruluş öyküsünü şöyle anlattı:


“2004 yılında kurulan Derneğimizin 550 faal üyesi bulunuyor. Sincan’ın en büyük, en faal sivil toplum örgütüyüz.  Göreve geldikten sonra ilk iş olarak üyelerimizin de isteği doğrultusunda derneğimizi Belediyeye Kaymakamlığa ve Vergi Dairesine daha yakın olan bu modern yerine taşıdık.  Siyasi parti başkanlarımızın, ilçe belediye başkanımızın ve komşu ilçe belediye başkanlarımızın da katılımıyla üyelerimizin ve halkımızın kullanımına açtık.”


 


Derneğinizin mesleki çalışmaların dışında sosyal etkinlikleri de oluyor mu?


Her yıl geleneksel iftar yemekleriyle yöre halkımızı ve üyelerimizi bir araya getirmeye çalışıyoruz. Bunun dışında üyelerimizin mesleki sıkıntılarından birazcık olsun soluk alabilmeleri için özel geceler eğlenceler düzenliyoruz.  Ve göreve geldiğimiz günden bu yana gerek uluslararası yardımlara, gerekse bölgesel organizasyonlara katılmayı bir borç bildik ve çeşitli yardımlarda bulunduk. Örneğin Pakistan depremi, Lale festivali ve ihtiyacı olan öğrenci arkadaşlarımıza çeşitli yardımlarda bulunuyoruz


 


Yerel yönetimlerle ilişkileriniz nasıl?


Bölgemizdeki yerel yönetim kuruluşlarının yöneticileriyle 15 günde bir bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz. Göreve geldiğimizde Belediye Başkanlığı seçimleri vardı. Ve seçimlerden sonra Sayın belediye başkanımız Hasan Altın’la birlikte uyum içerisinde çalışmalara başladık. Hasan beyin olağanüstü çabalarıyla ve bizim desteğimizle şu an iddia ediyorum Ankara'nın en hızlı ruhsat ve iskân çıkaran belediyesi Sincan Belediyesidir. Ayrıca Sincan gecekondusu olmayan Ankara'nın tek ilçesidir. Tamamıyla planlı ve çok hızlı büyüyen bir ilçemiz. Bu hızlı ilerlemenin neticesinde zaman zaman ufak aksamalar olmaktadır. Sincan'ın en büyük şansı belediye başkanımızın buralı oluşu ve burada ikamet etmesi. Bizlerin buralı oluşu ve burada ikamet etmemiz aksaklıklara daha yakından müdahale etmemizi ve sıcak bir aile ortamında çalışmamızı sağladı.


 


Sincanlı müteahhitler olarak daha çok bu bölgede inşaat yapıyorsunuz ve bürokratik işlemler için Büyükşehir Belediyesinin  Ankara merkezindeki kurumlarına gitmek zorunda kalıyorsunuz. Bu herhangi bir güçlük yaratıyor mu?


Büyükşehir Belediyesiyle maalesef ilişkilerimiz iyi değil. Görüşme isteğimizi bildiren telefon ve fakslarımız, ayrıca kendilerine ilettiğimiz randevu taleplerimiz hep aynı nedenle Büyükşehir Belediye Başkanımızın aşırı yoğun oluşu sebebiyle reddedildi. Bu anlamda ASKİ’de de AYKOME’de de gaz bağlantılarında olan sıkıntılarımızı bir türlü iletemedik. Özellikle AYKOME numarataj kanal ruhsatı gibi sıkıntılar Sincan bölgesinin en büyük sıkıntılarıdır. Bunların merkezlerinin Ankara’da oluşu 20-25 km bir uzaklıkta oluşu bizi çok zorluyor. Örnek olarak bir numarataj almamız için en az dört kere AYKOME'ye gitmek zorunda oluşumuz bir evrakın havalesinin bile gidip Ulus’tan yapılmasının zorunluluğunu düşünürsek aşırı zaman kaybının ve aşırı kırtasiyeciliğin önüne geçilmesini istemeyi gereksiz bulmuyorum. Ayrıca Büyükşehir Belediyesinin harçlarının da çok yüksek olduğunu Sincan ve Yenikent Müteahhitler Derneği olarak bu miktarların katlanılabilir seviyelere çekilmesini istiyoruz.


Büyükşehir Belediyesinin geçen sene başlattığı su sayacı uygulaması konusuna gelince; bu uygulamaya göre şantiyelerde yapılacak olan daire sayısına göre su sayaçlarının ücretlerinin peşin olarak alınıyordu. Haksız bir uygulama olduğunu düşündüğümüz için bu uygulamadan derhal vazgeçilmesi gerektiğini Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Büyükşehir Belediyesine fakslarla, telefonlarla ve dilekçelerle bildirdik. Neticede hem Keçiören Müteahhitler Derneği, hem biz yürütmenin durdurulması için dava açtık. Her iki dernekte bu davayı kazandı. Kararın çıktığı gün mahkemeden gerekçeli kararı alıp bütün müteahhit arkadaşlarımıza duyurduk. Kararın inşaat sezonunun başlamadan çıkması isabetli oldu.  Çok ciddi bir yükten ve haksız bir uygulamadan Ankaralı bütün meslektaşlarımızı kurtarmış olduk.


 


Yönetime geldiğiniz günden bu yana yaptınız çalışmaları kısaca özetlermisiniz?


Dernek yönetimine geldiğimiz günlerde bütün dernek üyelerine aynı anda ulaşmayı amaçlayan bir sms servisi kurmayı amaçladık ve bilgisayar sistemlerimizi bu doğrultuda yeniledik. Birkaç ay içersinde de sms servisimizi kullanmaya başladık. Bu servis sayesinde üyelerimizi yönetmeliklerde ve tüzüklerde olan değişiklikleri anında üyelerimize bildirdik ayrıca bu servisle üyelerimizin acı ve tatlı günlerimizi paylaşıp ayrıca bölgemizde acil kan aramalarında da halkımızın kullanımına açtık. Derneğimize sıkı sıkıya bağlı bir üye topluluğuna sahibiz. Yaptığımız her organizasyonda yüzde100 katılım sağlıyoruz. 20 Haziran 2006 da yaptığımız genel kurulda da bunu gösterdik. Ayrıca bu genel kurulda aldığımız bir kararla yönetim kurulu üye sayımızı 9 dan 15 yükselttik.


Ayrıca önümüzdeki dönemde bu tanıtım programlarını hız verip dernek üyelerimi bilgilendiren proje okuma kursları ve seminerler düzenleyeceğiz. Sayın Belediye Başkanımız Hasan Altın da bize konularında uzman teknik personeller sağlayacak.


 


İnşaat sektöründeki sıkıntının sebebi nedir? 


Son dönemlerde özellikle inşaat malzemelerine gelen yüzde100’lük zamlar bana göre şuan için Türkiye'nin tek hareketli sektörü olan inşaat sektörünün önünü tıkamıştır. Fırsatçı üreticilerin, ticaret ahlakına uymayan bir şekilde inşaatın ana kalemleri olan beton ve demire yaptıkları anormal zamlar sektörü sıkıntıya sokmuştur. Bunu önleme amaçlı Türkiye Rekabet Kurumu cezalar ve uyarılar yazmasına rağmen bu insanlar hemen akabinde çimentoya 500 bin lira zam yapıyorlar. Ayrıca neden biz ürettiğimiz çimentoyu diş piyasalara 45 dolardan satarken iç piyasada 125 dolardan satılıyor anlayabilmiş değiliz.


Birkaç yıldır durağan olan inşaat sektörü konut kredilerinin ve faiz oranlarının düşmesiyle gerçekten bir hareket kazanmıştı. Bu yapılan zamların fırsatçı ve spekülatif olduğunu düşünüyorum. Ve inşaat sektörüne olan talebin bu kadar büyük oluşundan dolayı devletin de müteahhitliği soyunmasını sağladı. TOKİ yani devlet gördüğü beğendiği bir arsayı istimlâk edip alt yapısını da tamamladıktan sonra inşaata başlıyor. Bizler de arsanın maliyetler içindeki payı yüzde 40 -45 iken TOKİ böyle bir maliyet ödemiyor. Ayrıca çok sayıda konut ürettikleri için üretim maliyetleri de az oluyor. Ayrıca biz yüzde18 vergi öderken TOKİ yüzde 1 vergi ödüyor. Bize göre devletin bütün kurumlarını özelleştirmeye çalıştığı bir ortamda ekonomiye bir müteahhit olarak girmesi yanlıştır. Devlet, ürettiği alanları yine kat karşılığı olmak üzere içinde sadece çok büyük inşaat şirketlerinin olduğu yap-sat müteahhitlerinin giremediği alanlar yerine bizlerinde girebileceği adil projeler düzenlemelidir.


 


Müteahhit dernekleri federasyonlaşıyor. Yeni kurulacak olan federasyonda Sincan ve Yenikent Müteahhitler derneğinin konumu ne olacak?


Müteahhit dernekleri ile yaptığımız görüşmelerde birleşmemiz ve bir federasyon kurulması gerekliliğini kararlaştırdık.15–20 gün içinde yeni federasyonumuz çalışmalara başlayacak ve bizde bu federasyonda başkan yardımcılığı kimliğimizle aktif görevler üstleneceğiz. Yeni kuracağımız federasyonun en önemli yanı bütün derneklerin; üye sayısına bakılmaksızın eşit temsil edilmesi ve eşit oya sahip olmalardır. Bütün dernekler 40 asil üye ile federasyonda 3 üye ile de yönetim kurulunda temsil edilecek. Bu çalışmalarımızın ses getireceğine inanıyorum. Ve daha sonra da kendimize ait bir müteahhitler odası kurma çalışmalarına bağlıyacağız.


 


Yapı denetimi hakkındaki görüşleriniz nelerdir?


Yapı denetimi konusunda inşaat maliyetlerinin ruhsat maliyetinin tamamı üzerinden yapı denetimi hesaplanıyor.  Hâlbuki yapı denetimi inşaatın beton kısımlarıyla sınırlandırılmalıdır. Betonarmeden sonraki işler yapı denetimine tabi olmamalıdır. Çünkü yapı denetiminin amacı depreme dayanıklılık için yapılır. Yani şu an uygulanan sistem çok yanlıştır. Bunun yanı sıra SSK pirim ve stopajlarının da düşürülmesi gereklidir. Size şöyle bir örnek vermek istiyorum;  bir inşaatın SSK primi 10 milyar olsun müteahhit inşaatta çalışan bir ya da iki işçi göstererek inşaatın sonuna kadar gidiyor, inşaat sonunda sigorta hesaplarını yaptırıyor. 10 milyarın 6 milyarı yatmış. 4 milyarı yatırmamış. Aynı gün SSK’ya başvuruyor kalan 4 milyarı da yatırıp SSK ile ilişiğini kestiğine dair belgeyi alıyor. Peki devletin bu 4 milyar için sunduğu herhangi bir hizmet var mı? Hayır! Müteahhit bu 4 milyarı zamana yayıp birkaç işçinin daha sigorta primini ödemeye kalksa o zamanda devlet yüzde25 -30 stopaj uyguluyor. Çözümü ise o inşaata ait sigorta primlerinin o inşaatın yapım süresine yayılıp stopajdan düşülmesi gerekir. Bu sayede inşaatlarda çalışan sigortalı işçi sayısı artar.


 


Son olarak okuyucularımıza söylemek istediğiniz şeyler var mı?


Karamsar tablolar çizmek istemiyorum ama görünen o ki bizi sıkıntılı günler bekliyor. Döviz kurlarındaki artışlar bize bu istikrarın uzun süreli olmayacağını gösteriyor. Bu anlamda meslektaşlarımdan isteğim şudur: daha az risk alarak çalışmaları, arsa almak yerine ellerindeki arsaları değerlendirmelerini borçlanmadan özellikle döviz cinsi borçlanmadan kaçınmalarını ve son olarak borçlanmadan çalışmalarını tavsiye ediyorum.


Ticari Hayat Gazetesine bizimle yaptığı bu sıcak sohbet için derneğimiz üyeleri adına teşekkür ediyorum.

Geri Sayfa başı Yazdır Tavsiye et

 Yorumlar - Yorum ekle

Bu haber henüz yorumlanmamış...


 Bu kategorideki diğer haberler
 
Ticari Hayat
Tüm Sayfalar
Gazete Birinci Sayfaları
Abone Girişi
E-posta
Şifre
Şifre almak için tıklayın
Abonelik
Ticari Hayat Gazetesi'ne abone olmak için lütfen tıklayın.
Ticarihayat.com.tr İnternet sitemize abone olmak için lütfen tıklayın.
İnternet Şifresi
Gazetemizin mevcut abonesi iseniz, internet şifrenizi almak için tıklayın.
Ücretsiz Gazete
Gazetemizden ücretsiz örnek sayı istemek için tıklayınız.
Reklam
Ticari Hayat
Gazetemize ve İnternet sitemize reklam vermek için tıklayın.
Linkler
İhale Linkleri
Faydalı Linkler
Gazeteler
Hava Yolları
Otobüs Firmaları
Arama
Bankalar
Ekonomi
Portallar
Alışveriş
Bilgisayar
Sağlık
Otomobil
Spor
Gezi-Turizm
Astroloji
Eğitim
Oyun
Medya